Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από tselios » Παρ Φεβ 16, 2018 5:30 pm

Ναι η αλήθεια είναι πώς ο καφές έχει μεγάλη διαφορά. Στην χειροκίνητη χρησιμοποιούσα πολύ τον lavazza qualita oro, ενώ στην αυτόματη που έχω τώρα κανένας lavazza δεν μου αρέσει. Με bristot την έχω βρει τελευταία, αλλά και με segafredo είχα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από veba » Τετ Φεβ 28, 2018 8:47 pm

Καλησπέρα

Θα προσθέσω κάτι στην συζήτηση σας για τον καφέ από τις αυτόματες μηχανές.
Κάποιες αυτόματες μηχανές χρησιμοποιούν στην δόση του καφέ περίπου από 7 εως 10 gr. Και πολλές φορές ή μέγιστη ποσότητα επιτυγχάνετε υπό προϋποθέσεις. Είναι φυσικό όταν πίνεις καφέ από μηχανή με δόση 16-19 γραμμάρια , ο καφές να έχει διαφορετική γεύση.

kastoras74
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2017 3:37 am

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από kastoras74 » Πέμ Απρ 12, 2018 2:35 am

Τη μηχανή την έχω αγοράσει και εγώ.
Και σε μένα ο καφές του coffee island δεν μου άρεσε καθόλου.
Δοκίμασα διάφορους καφέδες σε κόκκους. Τελευταία έχω καταλήξει στον Λουμίδη Άρωμα. Δεν βγάζει κάτι τρομερό σε γεύση και άρωμα αλλά είναι σχετικά αξιοπρεπής. Η αλήθεια είναι πως αν αγόραζα ξανά μηχανή δεν θα έπαιρνα αυτόματη.
Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποιον καφέ που του έκανε θετική εντύπωση σε αυτή την μηχανή ας μας τον προτείνει (και τις ανάλογες ρυθμίσεις στην μηχανή, εννοείται).

kachilas
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 5:51 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από kachilas » Τρί Μάιος 15, 2018 2:04 pm

Η μηχανή είναι ρυθμισμένη να βγάζει 75-80 μλ καφέ. Αν ρυθμίσετε τη μηχανή να βγάζει 60μλ ποσότητα ο καφές θα βγει αρκετά καλύτερος από πριν. Τουλάχιστον στο freddo που τον θέλω πιο βαρύ αυτό βοήθησε κάπως.

Γρηγόρης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Δεκ 10, 2018 2:30 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από Γρηγόρης » Δευ Δεκ 10, 2018 2:38 pm

Καλησπέρα σας!! Εχω ένα πρόβλημα με την μηχανή μου!! Μου άνοιξε ενδειξη για αφαλάτωση... ακολούθησα κανονικά την διαδικασία έγιναν όλα όπως αναγράφονται στις οδηγίες και όταν τελείωσε η όλη διαδικασία η ενδειξη συνεχίζει να αναβοσβήνει!!! Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα; Η ξέρει κάνεις τι μπορεί να φταιει;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

frank_d
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2018 6:55 pm

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από frank_d » Τετ Δεκ 19, 2018 6:58 pm

kachilas έγραψε:
Τρί Μάιος 15, 2018 2:04 pm
Η μηχανή είναι ρυθμισμένη να βγάζει 75-80 μλ καφέ. Αν ρυθμίσετε τη μηχανή να βγάζει 60μλ ποσότητα ο καφές θα βγει αρκετά καλύτερος από πριν. Τουλάχιστον στο freddo που τον θέλω πιο βαρύ αυτό βοήθησε κάπως.
Καλησπέρα, μπορείς να μου πεις πως γίνεται η εν λόγω ρύθμιση;

Προσπαθώ να πετύχω να κάνω μή-νερουλό φρέντο και μέχρι στιγμής μόνο αν πατήσω τη μονή δόση 3 φορές και την κόψω κάθε φορά στα μισά, βγαίνει κάτι ελαφρώς της προκοπής.

Ευχαριστώ!

dantz
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2018 11:06 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Delonghi ECAM 22.110
Μύλος:: Bean-to-cup μηχανή
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από dantz » Κυρ Δεκ 23, 2018 11:18 am

frank_d έγραψε:
Τετ Δεκ 19, 2018 6:58 pm
kachilas έγραψε:
Τρί Μάιος 15, 2018 2:04 pm
Η μηχανή είναι ρυθμισμένη να βγάζει 75-80 μλ καφέ. Αν ρυθμίσετε τη μηχανή να βγάζει 60μλ ποσότητα ο καφές θα βγει αρκετά καλύτερος από πριν. Τουλάχιστον στο freddo που τον θέλω πιο βαρύ αυτό βοήθησε κάπως.
Καλησπέρα, μπορείς να μου πεις πως γίνεται η εν λόγω ρύθμιση;

Προσπαθώ να πετύχω να κάνω μή-νερουλό φρέντο και μέχρι στιγμής μόνο αν πατήσω τη μονή δόση 3 φορές και την κόψω κάθε φορά στα μισά, βγαίνει κάτι ελαφρώς της προκοπής.

Ευχαριστώ!
Καλημέρα

Ουσιαστικά, αυτό που κάνεις ήδη χειροκίνητα απλά μπορείς να το κάνεις αυτόματο. Υποθέτω ότι ήδη έχεις ρυθμίσει την ποσότητα στο max και την κοπή στο 1 ώστε να πετύχεις μεγαλύτερη ένταση και καλύτερο καϊμάκι. Αντιγράφω παρακάτω την διαδικασία για αλλαγή ποσότητας παραγόμενου καφέ από το manual.

"Αν επιθυμείτε να τροποποιήσετε την ποσότητα καφέ (που
παρέχει το μηχάνημα αυτόματα στο φλιτζάνι), προχωρήστε ως
εξής:
- πατήστε και διατηρήστε πατημένο το πλήκτρο με το
οποίο θέλετε να τροποποιήσετε τη διάρκεια ώσπου να
αναβοσβήσει η αντίστοιχη λυχνία και το μηχάνημα να
αρχίσει να παρέχει καφέ: Στη συνέχεια, αφήστε το κουμπί.
- όταν ο καφές στο φλιτζάνι φτάσει το επιθυμητό επίπεδο,
πατήστε ξανά το ίδιο πλήκτρο για να αποθηκεύσετε τη νέα
ποσότητα.
Σε αυτό το σημείο, πατώντας αυτό το πλήκτρο, η μηχανή έχει
αποθηκεύσει τις νέες ρυθμίσεις."

Δεν πίνω freddo αλλά εγώ τον έχω ρυθμίσει στα 25-30 gr και το αποτέλεσμα είναι μια χαρά δεδομένων των δυνατοτήτων μιας τέτοιας μηχανής. Δοκιμάζω και μετά προσαρμόζω την θερμοκρασία ώστε να πετύχω γευστικά (πίκρα/οξύτητα) αυτό που επιθυμώ. Εννοείται ότι αν δεν σου αρέσει με τίποτα το αποτέλεσμα δοκιμάζεις άλλον καφέ με διαφορετικό γευστικό προφίλ.

Για ό,τι άλλο χρειαστείς χαρά μου να βοηθήσω αν μπορώ.

dantz
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2018 11:06 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Delonghi ECAM 22.110
Μύλος:: Bean-to-cup μηχανή
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από dantz » Πέμ Φεβ 21, 2019 10:13 pm

Γρηγόρης έγραψε:
Δευ Δεκ 10, 2018 2:38 pm
Καλησπέρα σας!! Εχω ένα πρόβλημα με την μηχανή μου!! Μου άνοιξε ενδειξη για αφαλάτωση... ακολούθησα κανονικά την διαδικασία έγιναν όλα όπως αναγράφονται στις οδηγίες και όταν τελείωσε η όλη διαδικασία η ενδειξη συνεχίζει να αναβοσβήνει!!! Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα; Η ξέρει κάνεις τι μπορεί να φταιει;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Ίδιο πρόβλημα και σε μένα. Ευτυχώς είχα διαβάσει το μήνυμά σου παλιότερα και δεν ανησύχησα :lick:

Μήπως βρέθηκε λύση; Κάτι ιατροσόφια από το Ίντερνετ δεν λειτούργησαν. Μάλλον η λύση είναι η υπομονή μέχρι την επόμενη αφαλάτωση...

dantz
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2018 11:06 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Delonghi ECAM 22.110
Μύλος:: Bean-to-cup μηχανή
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από dantz » Κυρ Μάιος 26, 2019 12:08 pm

dantz έγραψε:
Πέμ Φεβ 21, 2019 10:13 pm
Γρηγόρης έγραψε:
Δευ Δεκ 10, 2018 2:38 pm
Καλησπέρα σας!! Εχω ένα πρόβλημα με την μηχανή μου!! Μου άνοιξε ενδειξη για αφαλάτωση... ακολούθησα κανονικά την διαδικασία έγιναν όλα όπως αναγράφονται στις οδηγίες και όταν τελείωσε η όλη διαδικασία η ενδειξη συνεχίζει να αναβοσβήνει!!! Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα; Η ξέρει κάνεις τι μπορεί να φταιει;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Ίδιο πρόβλημα και σε μένα. Ευτυχώς είχα διαβάσει το μήνυμά σου παλιότερα και δεν ανησύχησα :lick:

Μήπως βρέθηκε λύση; Κάτι ιατροσόφια από το Ίντερνετ δεν λειτούργησαν. Μάλλον η λύση είναι η υπομονή μέχρι την επόμενη αφαλάτωση...
Ώρα για την επόμενη αφαλάτωση και το πρόβλημα λύθηκε. Είναι λάθος οι οδηγίες που δίνει η Delonghi. Η διαδικασία καθαρισμού με καθαρό νερό δεν γίνεται 1 φορά αλλά πρέπει να επαναληφθεί μέχρι κλείνοντας τον διακόπτη του ατμού να σβήσει το λαμπάκι της αφαλάτωσης. Σε εμένα χρειάστηκε 3 κύκλους.

kastoras74
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2017 3:37 am

Re: Delonghi Magnifica S Ecam 22.110. SB

Δημοσίευση από kastoras74 » Τετ Αύγ 21, 2019 10:46 am

Την μηχανή την έχω πάρει και εγώ.
Η ευκολία στην παρασκευή του καφέ είναι πολύ μεγάλη.
Ο καφές του coffee island και σε εμένα δεν ήταν καλός.
Του Λουμίδη ο classic και ο Άρωμα είναι αξιοπρεπής.
Έχω δοκιμάσει διάφορους καφέδες.
Τελευταία έχω καταλήξει στον Illy Espresso Normal 250gr
Όταν ανοίγω ένα καινούργιο κουτί οι πρώτοι καφέδες που κάνω είναι πολύ καλοί με εκπληκτικό άρωμα και γεύση.
Όσο όμως περνάνε οι μέρες με το κουτί ανοιχτό το άρωμα και η γεύση αλλάζουν και δεν είναι πλέον και τόσο ελκυστικοί.

Απάντηση