Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Νοέμ 13, 2018 10:54 am

deschristi έγραψε:
Τρί Νοέμ 13, 2018 9:57 am
Πόσο εύκολο θα ήταν να τροποποιηθει το σχέδιο για 57αρι portafilter Lelit; Μόνο αν είναι ευκολο βεβαια.
Θέλει αρκετή αλλαγή στο σχέδιο και επειδή δεν έχω 57αρι δεν μπορώ και να κάνω δοκιμές. Το εσωτερικό lip έχει δύσκολο σχέδιο. Αν έχεις 3d printer και μπορείς να κάνεις δοκιμές κάτι μπορεί να γίνει.

@gaggia_bc δεν είχα δει το τοπικ, ευχαριστώ. Θα μεταφέρω την συζήτηση εκεί για food safe να μην βγω off topic εδώ.
Προσπάθησα πάντως να το φτιάξω έτσι ώστε να μην ακουμπάει τον καφέ που θα εκχυλιστει.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Νοέμ 13, 2018 6:46 pm

Πολύ ωραία υλοποίηση ,μπράβο για το χρόνο σου και για τον κόπο σου! :a013:

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Νοέμ 13, 2018 9:07 pm

Τόσο χρόνο και κόπο που μου γλίτωσε ο 270 σε σχέση με τους graef έχω και περίσσευμα.
Τί να πω, τρομερό μηχάνημα. Θα πετάξω και τον συνδετήρα νομίζω. Δεν χρειάζεται πλέον.

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από odys2008 » Δευ Δεκ 03, 2018 12:52 pm

Λέτε αξίζει η μετάβαση σε σχέση με ενα Super Jolly με doser?

Απο άποψη ευκολίας είναι σε φάση shoot and go? Ούτε πινελάκια ουτε τίποτα?

Και απο άποψη άλεσης?

Έχω βαρεθεί το σκούπισμα του doser, μετά καρφίτσα, πλαστικο κυπελάκι....

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Δεκ 05, 2018 1:51 am

Μιλάς κυρίως για single dosing ή σε απασχολεί η κατακράτηση παλιού καφέ απο προηγούμενη ημέρα ;

Γενικά, μένει μια μικρή ποσότητα και αν δεν είναι εντελώς καθαρός, ίσως και λόγω υγρασίας συσσωρεύεται λίγο παραπάνω κάθε φορά.
Αν θέλεις να τον καθαρίζεις απο τα υπολλείματα κάθε ημέρα (πχ), είναι πανεύκολο και πολύ γρήγορο.
Αν τον μάθεις, θα σου παίρνει 2-3 λεπτά το πολύ και δεν μένει τίποτα μέσα.

Επίσης, ένα τιπ για single dosing. Το κινούμενο μέρος (μικρό) κάθε φορά επάνω κρατάει 1 κόκκο στις βόλτες της βίδας. Αν βάλεις εκεί κάτι να το κάνεις "λοφάκι", η κατακράτηση είναι εντυπωσιακά μικρή.
Δες εδώ μια φωτό και θα καταλάβεις.

Δεν μπορώ όμως να συγκρίνω με αυτόν που έχεις. Γενικά μιλάω.

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από odys2008 » Τετ Δεκ 05, 2018 9:38 am

Τώρα στο mazzer κάνω single dosing.

Η διαδικασία έχει ως εξής:

Ζυγίζω καφέ
Βάζω στον μύλο τον καφέ με ενα μικρο ταμπερ απο πανω
Κόβω τον καφέ.
Καθαρίζω το τουνελ από τον καφέ που έχει μείνει
Ανάβω και πάλι τον μύλο και βγαίνει λίγος ακόμη καφές που έχει μείνει
Καθαρίζω πάλι το τούνελ
Γυρνάω τον doser μέχρι να πέσει το μεγαλύτερο μέρος του καφέ
Σκουπίζω το doser για να πάρω και τον υπόλοιπο
Γυρνάω πάλι το doser να πέσει ο καφές που σκούπισα
Βάζω το κυπελάλι στο basket και κάνω κατανομή/σπάω τα σβολάκια με μια μακριά καρφίτσα

Πατάω με το ταμπερ και κάνω καφέ.

Θέλω να μάθω αν είναι σημαντικά πιο εύκολο με τον 270i. Από ότι βλέπω είναι κάθετης άλεσης. Μετά αν κάνω το mod που λες θα έχει μιρκή κατακράτση.

Μετά απλά θα χρειάζεται να πατάω τον καφέ γιατί αυτίς πέφτει αφράτος και διανέμεται σωστά στο portafiler. Καλά δεν τα λέω?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Δεκ 05, 2018 10:52 am

Γιατί να κάνεις single dosing σε ένα μύλο που ζυγίζει τη δόση; Όχι οτι δεν μπορείς, αλλά ποιος ο λόγος; Αν είναι να προ-ζυγίζεις τη δόση τότε δεν σου χρειάζεται η built-in ζυγαριά, τζάμπα θα την πληρώσεις.
Στον 270W γεμίζεις hopper, ρυθμίζεις γραμμάρια, πατάς κουμπί, έχεις τη δόση έτοιμη, tamper, κουμπώνεις τέλος. Κυρίως αυτό είναι που σου παρέχει: ταχύτατη διαδικασία. Προσωπικά δεν γεμίζω τελείως το hopper, στο περίπου ξέρω πόσο καφέ θα χρειαστώ και ο υπόλοιπος που δεν χρησιμοποιείται ξαναγυρνάει στο δοχείο αποθήκευσης. Όλα γίνονται γρήγορα, καθαρά και αφράτα.

Τώρα για το θέμα της κατακράτησης, σε δοκιμές που έκανα παλιότερα με μονές δόσεις, κρατάει ~1,5g καφέ στις πλαστικές εσοχές του στοιχείου που φέρει το αφαιρούμενο μαχαίρι. Όταν κάνεις την επόμενη άλεση τα γραμμάρια αυτά πέφτουν στη δόση σου και τη θέση τους παίρνουν άλλα ~1,5g.
Aν σε ενοχλεί και μόνο στην ιδέα να έχεις 1,5g μπαγιάτικου καφέ από τη προηγούμενη άλεση, έχεις 2 τρόπους αντιμετώπισης:
Είτε αφαιρείς το μαχαίρι και το καθαρίζεις σε δευτερόλεπτα, είτε βάζεις σε μια από τις 3 προεπιλογές μια γρήγορη άλεση πχ 2 γραμμαρίων για να πετάξεις τα "μπαγιάτικα" γραμμάρια.
Στην έκδοση "i" απ' οτι είδα έχουν βάλει και την επιλογή με κρατημένο το κουμπί play να μπορείς να κάνεις χειροκίνητα ένα μικρό burst.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Δεκ 05, 2018 10:59 am

Luckees έγραψε:
Τετ Δεκ 05, 2018 10:52 am
....
Στην έκδοση "i" απ' οτι είδα έχουν βάλει και την επιλογή με κρατημένο το κουμπί play να μπορείς να κάνεις χειροκίνητα ένα μικρό burst.
Αυτό υπάρχει και στην ''παλιά'' έκδοση ,δεν ειναι καινούριο!

Να πω πάντως οτι σε περιπτωση single dosing ,η κατακράτηση είναι σχεδόν μηδενική χωρίς κανενα κόπο.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Δεκ 05, 2018 11:05 am

Δεν το ήξερα Μπιλ (δεν μου χρειάστηκε και ποτέ) :oneup:

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Baratza Sette 270-απόψεις χρηστών

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Δεκ 05, 2018 12:26 pm

Luckees έγραψε:
Τετ Δεκ 05, 2018 10:52 am
είτε βάζεις σε μια από τις 3 προεπιλογές μια γρήγορη άλεση πχ 2 γραμμαρίων για να πετάξεις τα "μπαγιάτικα" γραμμάρια.
Αυτό ακριβώς κάνω όταν κάνω single dosing για να μην μαντεύω κάθε φορά την κατακράτηση που μπορεί να είναι απο 0,6 έως 1,7γρ.
Δεν ξέρω γιατί παίζει τόσο πολύ η κατακράτηση αλλά σίγουρα έχω δει διακύμανση μεταξύ κόκκων (λάδι; ) και ημερών (υγρασία ίσως; ).

Αλλά να σου πω την αλήθεια , κι εγώ κάνω ότι και ο Luckees, υπολογίζω οι 2-3 που φτιάχνω μαζεμένοι πόσος καφές είναι, τον βάζω, κάνω ένα μικρό purge (2g preset) στην αρχή και τέλος. Η ευκολία του W είναι απίστευτη.

WDT κάνω πλέον μόνο όταν θέλω να πετύχω για 1η φορά κάποιο νέο καφέ για να αποφύγω τυχόν θέματα που θα με μπερδέψουν.
Σε κανονικές συνθήκες (για καλό espresso), 2g πέταμα, 15g άλεσμα, κούνημα 1 φορά δεξιά αριστερά, ocd-μαϊμού αν δω οτι έχει κανά βουναλάκι πάνω πάνω, πάτημα και τέλος. Για freddo ούτε purge ούτε ocd.

Απάντηση