Delonghi EC685

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
jipparas
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 7:09 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit anita pl042tem
Οι καφέδες μου:: Freddo espresso

Re: Delonghi EC685

Δημοσίευση από jipparas » Σάβ Νοέμ 17, 2018 7:04 pm

Δεν έχω δυστυχώς.. αγοράζω από καφεκοπτεία μου αλέθουν εκείνη την ώρα μια μικρή ποσότητα 100γρ αλλά λόγω ότι πονώ ένα άντε βαριά δυο αλλοιώνεται γρήγορα . Πιστεύεις πως με naked pf και μύλο θα είναι ότι καλύτερο θα μπορούσα να κάνω ; Προς το παρόν έχω παραγγείλει ένα tamper 51mm calibrated. Για μύλο σκέφτομαι το πολύ ένα graef cm702. Άλλα μετα με προβληματίζει ο βαθμός... σε ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Delonghi EC685

Δημοσίευση από cosini » Σάβ Νοέμ 17, 2018 10:58 pm

Μιας και εχεις ηδη την μηχανη για να παρεις τα μεγιστα απο οτι μπορει να σου δωσει χρειαζεσαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μυλο και non-pressurized καλαθακι ,(στο ιντερνετ θα βρεις βιντεακια πως θα το κανεις ) τωρα εαν ειναι και naked ακομη καλυτερα.

Προθερμανση θα κανεις παντα για να παρουν ολα μια θερμοκρασια ( 3-4- και 5 φορες οπως ειπες )

Τον βαθμο κοψιματος θα τον βρεις μονος σου αναλογα τον καθε καφε και το γευστικο αποτελεσμα που εσενα θα σου αρεσει .

Διαβασε και το παρακατω για μια ακομη βοηθεια ,
If you just use the un-pressurized basket (you may need to take out the plastic insert in the PF), and do a blank shot to warm the PF and head, you'll get most of the way to what you'd get with bottomless without the expense.
Bottomless looks good and all that, but with the smaller diameter basket, your puck will be thicker than standard, channeling less problematic. I found that unpressurized basket was all I needed to improve espresso from that machine. The frothing wand is junk, but if you just remove the frothing attachment, the remaining tip is short, but adequate to heat your milk, using a small pitcher.
Grinder and beans are important, as always, but in spite of the nay-sayers, the machine is capable of providing a decent (not great, but very drinkable) espresso. Longevity is another story, but when this one breaks, you'll have learned a lot from it. And it may well last you a few years, depending on luck, care, water chemistry, and luck

https://www.youtube.com/watch?v=oea3h6OCBb4

καλα καφεδακια !
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

jipparas
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 7:09 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit anita pl042tem
Οι καφέδες μου:: Freddo espresso

Re: Delonghi EC685

Δημοσίευση από jipparas » Σάβ Νοέμ 17, 2018 11:34 pm

cosini έγραψε:
Σάβ Νοέμ 17, 2018 10:58 pm
Μιας και εχεις ηδη την μηχανη για να παρεις τα μεγιστα απο οτι μπορει να σου δωσει χρειαζεσαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μυλο και non-pressurized καλαθακι ,(στο ιντερνετ θα βρεις βιντεακια πως θα το κανεις ) τωρα εαν ειναι και naked ακομη καλυτερα.

Προθερμανση θα κανεις παντα για να παρουν ολα μια θερμοκρασια ( 3-4- και 5 φορες οπως ειπες )

Τον βαθμο κοψιματος θα τον βρεις μονος σου αναλογα τον καθε καφε και το γευστικο αποτελεσμα που εσενα θα σου αρεσει .

Διαβασε και το παρακατω για μια ακομη βοηθεια ,
If you just use the un-pressurized basket (you may need to take out the plastic insert in the PF), and do a blank shot to warm the PF and head, you'll get most of the way to what you'd get with bottomless without the expense.
Bottomless looks good and all that, but with the smaller diameter basket, your puck will be thicker than standard, channeling less problematic. I found that unpressurized basket was all I needed to improve espresso from that machine. The frothing wand is junk, but if you just remove the frothing attachment, the remaining tip is short, but adequate to heat your milk, using a small pitcher.
Grinder and beans are important, as always, but in spite of the nay-sayers, the machine is capable of providing a decent (not great, but very drinkable) espresso. Longevity is another story, but when this one breaks, you'll have learned a lot from it. And it may well last you a few years, depending on luck, care, water chemistry, and luck

https://www.youtube.com/watch?v=oea3h6OCBb4

καλα καφεδακια !
Ok αυτό θα κάνω.. αν και εικονικά πάντα όσα βλέπω παρόμοια δείχνουν πολύ καλό καϊμάκι.. απλά σκέφτομαι, μήπως μετά από τόσα shots πέφτει τίποτα η πίεση η δεν παίζει ; Και κάτι άλλο χαζό, με 51mm basket ταιριάζει 51mm tamper ? Γιατί ταμπερ έχω είδη παραγγείλει..
Σε ευχαριστώ

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Delonghi EC685

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Νοέμ 17, 2018 11:51 pm

Λογικά ταιριάζει.

axilleas1990
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:27 pm
Όνομα: Αχιλλεας
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Obel mito 64 mm
Οι καφέδες μου:: Barista Shop Blends
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Delonghi EC685

Δημοσίευση από axilleas1990 » Κυρ Νοέμ 18, 2018 9:51 pm

Έξτρα χρήματα μην ρίχνεις στη μηχανή, δεν αξίζει αναβαθμίσεις. Ότι χρήματα έχεις ριξτα για μύλο, τον οποίο θα κρατήσεις και στην επόμενη μηχανή σου. Εξασφάλισε πρώτα την πρώτη ύλη (καφες-αλεσμα ) και μετά σε απασχολουν τα υπόλοιπα... κ εγώ ξεκίνησα απο μηχανή με thermoblock (krups) και ξέρω τι ταλαιπωρία τράβηξα για να προσπαθήσω να πιω καφέ. Η ταλαιπωρία μου τελειωσε όταν μετά από αποταμίευση αγόρασα σωστά μηχανήματα..

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Delonghi EC685

Δημοσίευση από DgSensei » Δευ Μάιος 13, 2019 1:57 am

Καλησπέρα σε όλους!

Αγόρασα πρόσφατα την delonghi ec685 και της έβαλα non pressurized καλαθακι και μύλο τον graef 702. Η απορία μου είναι η εξής: Η μηχανή έχει από πριν προγραμματισμένο έναν Χ χρόνο εκχύλισης. Ιδανικά αυτός πόσο πρέπει να κρατάει ΧΩΡΙΣ καφέ? Το ρωτάω γιατί αναρωτιέμαι αν ο χρόνος εκχύλισης που λαμβάνω είναι σωστός.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Delonghi EC685

Δημοσίευση από cosini » Τρί Μάιος 14, 2019 9:37 am

DgSensei έγραψε:
Δευ Μάιος 13, 2019 1:57 am
Η μηχανή έχει από πριν προγραμματισμένο έναν Χ χρόνο εκχύλισης. Ιδανικά αυτός πόσο πρέπει να κρατάει ΧΩΡΙΣ καφέ? Το ρωτάω γιατί αναρωτιέμαι αν ο χρόνος εκχύλισης που λαμβάνω είναι σωστός.

Προφανώς εννοείς το λαμπάκι , όχι όμως ότι σταματά κ η ροη του νερού .

Αυτό δεν γίνεται προγραμματισμένα απλά κατά την εκχύλιση κρυώνει το νερό και μπαίνει ξανά σε λειτουργία ο θερμοστάτης .

Όταν αυτό το κάνεις χωρίς καφέ η ροη είναι μεγαλύτερη το νερό κρυώνει πιο γρήγορα και όλος ο κύκλος γίνεται σε πιο σύντομο χρόνο .

Η κάθε μηχανή συμπεριφέρεται διαφορετικά τόσο λόγω κατασκευής της όσο και λόγω των συγκεκριμένων συνθηκών που δουλεύει ( θερμοκρασία χώρου , θερμοκρασία νερού ) οπότε δεν υπάρχει απάντηση στην απορία σου και δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι .

Κάνε καλό προζέσταμα ( 4-5 φλασαρίσματα ) στη μηχανή και κόψε τόσο ψιλά τον καφέ ώστε να πάρεις τα διπλά γραμμάρια σε ρόφημα περίπου σε 25-30 sec .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Delonghi EC685

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Μάιος 14, 2019 1:34 pm

Δεν εννοούσα αυτό αλλά με κάλυψε η απάντηση σου ! Ευχαριστώ!

Απάντηση