Nuova Simonelli Oscar II

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Valiefdi

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Valiefdi » Κυρ Αύγ 07, 2016 6:31 pm

Ποντιε καλησπέρα.
Τώρα είδα το μήνυμα που μου έστειλες. Δυστυχώς όμως η διαχείριση του siteδεν μου επιτρέπει να μπορώ να χρησιμοποιώ τα προσωπικά μηνύματα. Μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις πώς μπορούμε να επικοινωνήσουμε;
σαφώς και με ενδιαφέρουν οι απόψεις φίλων και κατόχων της Oscar ii.

Ποντιος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 10:05 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: La cimbali
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: KATSANTONH
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Ποντιος » Τετ Οκτ 05, 2016 9:57 pm

σου εστειλα pm το διαβασες?

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Fazerman » Κυρ Οκτ 09, 2016 11:12 pm

συνισταται σαν αγορα?πως την δουλευετε με το συστημα της δοσομετρισης?βολευει που δεν εχει manual λειτουργια?παντως αυτο το βλεπω σαν βασικοτατη ελειψη που ισως το βελτιωσουν στο επομενο μοντελο.τι θα τους πειραζε και μια manual λειτουργια(ενα κουμπι παραπανω)?

Valiefdi

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Valiefdi » Τετ Οκτ 12, 2016 11:24 pm

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Οι δύο χρόνοι για τα κουμπιά του μονού και διπλού φλιτζιανού είναι ρυθμισμένοι από το εργοστάσιο και είναι 25δ και 30δ αντίστοιχα. Οι χρόνοι είναι ιδανικοί αν πετύχεις ακριβώς τα γραμμάρια, το πάτημα και το κόψιμο. Παρ όλα αυτά αν θέλεις διαφορετικούς χρόνους μπορείς να ρυθμίσεις τους χρόνους πολύ παραπάνω πχ 1 λεπτό και το κόβεις όποτε εσύ θελήσεις.
Πάντως να ξέρεις πως σε γενικές γραμμές το βελτιωμένο σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο (oscar II) είναι μια πολύ τίμια μηχανή με απίστευτα shots αν πετύχεις όλες τις παραμέτρους (κόψιμο, πάτημα, δόση). Αν δεν τις πετύχεις δεν συγχωρεί λάθη όπως και όλες οι επαγγελματικές μηχανές.

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από gzsb » Πέμ Αύγ 09, 2018 12:39 pm

Παιδια, καλημερα.

Μια ερωτηση για την Nuova Simonelli Oscar II. Δεν γνωριζω πολλα οποτε και γι΄αυτο η απορια ισως φανει "χαζη".

Η μηχανη γιατι δεν εχει ουτε μανομετρο ουτε pid; Δεν ειναι στα μειον αυτο; Ρωταω γιατι θεωρουσα οτι σε μια μηχανη τετοιου επιπεδου το μανομετρο και το pid θεωρουνται σχεδον δεδομενα (ή εστω ενα απο τα δυο).

Εκτος αν εχει τοσο εγγυημενη θερμοκρασιακη σταθεροτητα οποτε ενα pid δεν ειναι τοσο απαραιτητο.

Απλα μου εκανε απορια για αυτο και ρωτω γιατι διαβαζω οτι ειναι πολυ καλη μηχανη και μου φανηκε παραξενο να μην εχει ουτε μανομετρο ουτε pid ενω σε τετοιας ταξης μηχανης συνηθως βλεπω ενα απο τα δυο ή και τα δυο.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Αύγ 10, 2018 12:57 pm

Η σύντομη απάντηση είναι: Γιατί το pid και τα μανόμετρα προσθέτουν κόστος, αλλά σε μια hx μηχανή δεν είναι απαραίτητα για την ουσία της υπόθεσης, το σωστό φλιτζάνι.
Τα μανόμετρα είναι απλά μετρητικά όργανα, σου δείχνουν τις πιέσεις brew/steam. Είτε τις βλέπεις, είτε όχι δεν αλλάζει κάτι, όπου ρυθμιστούν αυτές θα είναι. Το ζήτημα είναι καθαρά αισθητικό και κατά πόσο θες να βλέπεις -ανά πάσα στιγμή- ότι όλα πάνε καλά.
Διάβασε πως λειτουργεί μια heat exchange μηχανή και τι δουλειά κάνει το pid.
Αυτό που πρέπει να ξέρεις ότι η oscar έχει επαρκέστατη θερμοκρασιακή σταθερότητα, η οποία δεν εξαρτάται από το pid.

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από gzsb » Παρ Αύγ 10, 2018 1:40 pm

Luckees έγραψε:
Παρ Αύγ 10, 2018 12:57 pm
Η σύντομη απάντηση είναι: Γιατί το pid και τα μανόμετρα προσθέτουν κόστος, αλλά σε μια hx μηχανή δεν είναι απαραίτητα για την ουσία της υπόθεσης, το σωστό φλιτζάνι.
Τα μανόμετρα είναι απλά μετρητικά όργανα, σου δείχνουν τις πιέσεις brew/steam. Είτε τις βλέπεις, είτε όχι δεν αλλάζει κάτι, όπου ρυθμιστούν αυτές θα είναι. Το ζήτημα είναι καθαρά αισθητικό και κατά πόσο θες να βλέπεις -ανά πάσα στιγμή- ότι όλα πάνε καλά.
Διάβασε πως λειτουργεί μια heat exchange μηχανή και τι δουλειά κάνει το pid.
Αυτό που πρέπει να ξέρεις ότι η oscar έχει επαρκέστατη θερμοκρασιακή σταθερότητα, η οποία δεν εξαρτάται από το pid.
Αποστολη να σε ευχαριστησω πολυ για την απαντηση. :)

Απλα επειδη σε διαφορα τοπικ εχω διαβασει για τα pid που προσδιδουν λεπτομερεια στην θερμοκρασια, θεωρησα οτι ειναι απαραιτητο συνοδευτικο καθε καλης μηχανης. Εχω δει που γραφουν για το pid οτι παιζουν με διαφορες θερμοκρασιες οι χρηστες (πχ 1 βαθμο ºC πανω, δυο βαθμους ºC κατω, offset) και ετσι πιστευα οτι καθε μηχανη το χρειαζεται αυτο αν θες να πετυχαινεις ακριβεια ανεξαρτητως αν η μηχανη προσφερει επαρκεστατη θερμοκρασιακη σταθεροτητα.

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Michalis_cy » Σάβ Αύγ 11, 2018 3:18 pm

Το pid είναι απαραίτητο σε κάθε μηχανή μονού μπόιλερ γιατί εκεί θα δώσει θεαματική διαφορά στην θερμοκρασιακή συμπεριφορά της μηχανής.

Σε μια ΗΧ όπως η Οscar δεν θεωρείτε απαραίτητο αφού οι συγκεκριμένες μηχανές λειτουργούν διαφορετικά και ενα pid δεν θα προσδώσει θεαματική διαφορά.

Απάντηση