Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από xarris32 » Τρί Ιούλ 03, 2018 4:05 pm

Καλησπέρα στο φόρουμ πολύ κατατοπιστικό και πολυ καλη δουλειά συγχαρητήρια

Διαβάζω αρκετό καιρό το φόρουμ έχω σχεδόν κατασταλάξει και από Σεπτέμβρη θα πάρω τη πρώτη μου μηχανή είμαι ανάμεσα σε lelit pl41 plust με 58 portafilter pid στα 630 και στην bezzera unica pid sta 870(η λελιτ μπροστά της φαίνεται όπως η izzy του 100ρικου) ο μόνος μου ενδιασμος είναι ο χρόνος προθέρμανσης που είναι ο διπλός στην bezera μου φαίνεται πάρα πολύς είναι ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι ακόμα , έχουν μεγάλη διαφορα στο ποτήρι ή μια μηχανή με την άλλη η bezera ξέρω έχει 500αρι μποιλερ και το e61 grouphead εκεί υπέρτερη είναι μετρήσιμες διάφορες αλλά στο ποτήρι πόσο επηρεάζουν, αξίζει ο χρόνος παραπάνω ή με τη λελιτ θα κάνω την ίδια δουλειά,ο χρόνος προθέρμανσης τα 20 και τα 40 λεπτά αντοιστηχα είναι για την πρώτη φορά που ανοίγει η μηχανή καθε πρωί ή κάθε φορά που θα θέλω να κάνω ένα καφέ θα περιμένω τόσο;;;
Πίνω μονο εσπρέσσο/φρέντο εσπρέσσο
Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιούλ 03, 2018 6:11 pm

Δεν είναι αντικειμενικό στοιχείο ότι η μία θέλει 20 λεπτά και η άλλη 40.
Η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη.
Αλλά δεν έχει και τόσο σημασία το πρωί που μπορεί να γίνει η εκκίνηση με χρονοδιακόπτη.

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από xarris32 » Τρί Ιούλ 03, 2018 6:54 pm

Τόσο έχω διαβάσει ότι θέλουμε και 40 λεπτά είναι αρκετή ώρα για μένα τη λύση με το χρονοδιακόπτη τη γνωρίζω αλλα δε μου αρέσει φοβάμαι μη χαλάσει τη μηχανή κάτι τέτοια έχω διαβασει, δεν υπάρχει κίνδυνος;;;
Η μηχανή πάντα τοση ώρα θα θέλει για να ζεσταθεί η στην αρχή το πρωί μόνο και μετά αν κάνω ένα κάθε ας πούμε μετά από 3 ώρες θα θέλει 10 λεπτα
Απλα θέλω να είναι όσο πιο αμεση γίνεται όπως κάνεις το φραπεδακι ας πούμε νερό χτύπημα τέλος (το πρωί δεν προλαβαίνω για άλλες ώρες της ημέρας δεν έχω πρόβλημα απλά έχω βαρεθεί να πίνω νερομενο καφέ απ' έξω και για να πεις ένα καφέ της προκοπής να θες 2 ευρώ

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από xarris32 » Τρί Ιούλ 03, 2018 6:55 pm

Artisti έγραψε:
Τρί Ιούλ 03, 2018 6:11 pm
Δεν είναι αντικειμενικό στοιχείο ότι η μία θέλει 20 λεπτά και η άλλη 40.
Η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη.
Αλλά δεν έχει και τόσο σημασία το πρωί που μπορεί να γίνει η εκκίνηση με χρονοδιακόπτη.
Εσύ λες να πάω για bezzera;;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιούλ 04, 2018 10:09 am

Φίλε Χάρη αυτές οι μηχανές που έχουν το E61 θέλουν χρόνο για να ζεσταθεί η μεγάλη μεταλλική μάζα του group.
Το "ζουμί" της όλης υπόθεσης είναι να διατηρήσουμε τη θερμοκρασία όσο το δυνατόν πιο σταθερή. Κάθε διακύμανση έχει αποτέλεσμα στο φλυτζάνι.
Αν ξεκινήσεις την εκχύλιση με 92C και καταλήξεις με 80C στο group θα έχεις αποτυχία. Σε γενικές γραμμές τη σταθερότητα διασφαλίζουν η μεταλλική μάζα και το pid. Στην oscar που είχα παλιότερα αν και δεν είχε E61, το group ζεσταινόταν άριστα μέσω κυκλώματος που λειτουργούσε με θερμοσιφωνισμό.
Συνεπώς ο χρόνος προθέρμανσης είναι κάτι το επιθυμητό, το μειονέκτημα φυσικά είναι ο χρόνος αναμονής. Βάζοντας μια wifi πρίζα όχι μόνο λύνεις το πρόβλημα, αλλά αποκτάς και έξτρα πλεονεκτήματα όπως το να την ανάβεις όταν είσαι εκτός σπιτιού και να την βρίσκεις έτοιμη ή να βλέπεις την εβδομαδιαία/μηναία κατανάλωση.
2 και κάτι χρόνια είχα πρίζα με χρονοδιακόπτη και περίπου 10 μήνες έχω πρίζα wifi και ποτέ δεν είχα θέμα. Καθημερινά στις 6 αρχίζει να γουργουρίζει, 6:40 παλεύω με τα tds. 8-)
Αν είναι κρύα θέλει πάνω κάτω 40 λεπτά. Από τη στιγμή που είναι αναμμένη και έχει παρέλθει το 40λεπτο είναι έτοιμη για χρήση ανά πάσα στιγμή, απλά θα κοιτάς το pid για να δεις αν έχεις πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία (πχ για καφέδες back to back θα περιμένεις κάποια δευτερόλεπτα για να επανέλθει).

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από harryv » Τετ Ιούλ 04, 2018 12:04 pm

xarris32 έγραψε:
Τρί Ιούλ 03, 2018 4:05 pm
...
Συνονόματε, Bezzera ._

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από xarris32 » Τετ Ιούλ 04, 2018 2:08 pm

Άντε πάω για bezera και ο θεός βοηθός γενικά τους χρονοδιακόπτες και της wifi πρίζες της φοβάμαι λίγο μην γίνει κάνα βραχυκύκλωμα και πάθει η μηχανή τίποτα θα τη δουλεύω με πρίζα ασφαλείας σίγουρα αλλά θα προτιμούσα μόλις τελείωνα την Παρασκευή του καφέ να την έβγαζα από το ρεύμα διότι έχω στη περιοχή μου θέματα με τη ΔΕΗ κόβεται συνεχώς το ρεύμα καλοκαίρι με τους καυσονες χειμώνα με τη κακοκαιρία και έχω πολυμπριζα ασφαλείας σε όλες μου της συσκευές
Luckees έγραψε:
Τετ Ιούλ 04, 2018 10:09 am

Αν ξεκινήσεις την εκχύλιση με 92C και καταλήξεις με 80C στο group θα έχεις αποτυχία. Σε γενικές γραμμές τη σταθερότητα διασφαλίζουν η μεταλλική μάζα και το pid.


Αν είναι κρύα θέλει πάνω κάτω 40 λεπτά. Από τη στιγμή που είναι αναμμένη και έχει παρέλθει το 40λεπτο είναι έτοιμη για χρήση ανά πάσα στιγμή, απλά θα κοιτάς το pid για να δεις αν έχεις πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία (πχ για καφέδες back to back θα περιμένεις κάποια δευτερόλεπτα για να επανέλθει).
Καλά δε πιστεύω η λελιτ να χάνει τόσο πολυ αλλά με το. Ε61 έχεις το απόλυτο
Τα back to back καφεδάκια και κάνα λεπτό να περιμένω δε με πειράζει τουλάχιστον αφού θα έχει ζεσταθεί καλά τη πρώτη φορά μετά άντε να θέλει κάνα 20 λεπτό ξανά είναι κάπως πιο υποφερτό από το πρωί ας πουμε ο επόμενος να είναι το μεσημέρι
Τώρα για μύλο επειδή θα ήθελα κάτι εξίσου καλό ήθελα μήλο με κωνικά μαχαίρια όπως ο κ10 αλλά επειδή δε πέσει μαζί να ξοδέψω τόσα λεφτά σκέφτομαι για mazzer super jolly μεταχειρισμένο γύρο στα 300 εύρος μαξ έχετε κάποια αντιπρόταση

nextsak
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2012 10:34 am
Όνομα: ΘΑΝΑΣΗΣ
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Mahlkonig Vario
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από nextsak » Τετ Ιούλ 04, 2018 5:17 pm

+1

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από Fazerman » Κυρ Φεβ 24, 2019 10:44 pm

ερωτηση εκ μερους φιλου που εχει την bezzera unica pid,
απο την στιγμη ενεργοποιησης της αντλιας εως να τρεξουν οι πρωτες σταγονες της εκχυλησης μεσολαβουν περιπου 10 δεπτερολεπτα.ειναι αυτο φυσιολογικο? (δεν εχει να κανει με το κοψιμο του καφε ,πολυ ψιλη αλεση δηλαδη.το διαπιστωσα γιατι ημουν παρων σε πολλες δοκιμες που καναμε.)
παραξενευτηκα γιατι στην lelit μου δεν κανει πανω απο 3-4 δεπτερολεπτα για να ξεκινησει η εκχυληση.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Φεβ 25, 2019 8:04 am

Αν δεν εχει κάνει κάποια τροποποίηση στη μηχανή ,θα έπρεπε οι πρώτες σταγόνες να εμφανίζονται σαφώς νωρίτερα.Οχι οτι ειναι κακό το να έχει μειωμένη ροή η αντλία και να κάνει ενα ομαλό preinfusion στην αρχή της εκχύλισης-το αντιθετο!Εδω εμεις εχουμε κανει ολόκληρη ιστορία για να μην βγαίνει επιθετικά το νερό και χτυπάει το πάκ απότομα ,βοηθώντας το όποιο channeling.
Την αγόρασε μεταχειρισμένη?Τον πειράζει το εν λόγω φαινόμενο?Σε κάθε περίπτωση μπορεί να μετρήσει και να μας πει πόσο νερό βγάζει η αντλία σε 10'' ή σε 30'' (χωρίς πορταφίλτερ εννοείται) για να γινει συγκριση με άλλες αντιστοιχες μηχανές.

Απάντηση