Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
sterpas
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2015 11:15 am
Όνομα: Στεργιος
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
Οι καφέδες μου:: Las Ramblas
Τοποθεσία: Λαρισα

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από sterpas » Παρ Ιουν 29, 2018 1:03 pm

Με'γειες και καλα καφεδακια!
President έγραψε:
Σάβ Ιουν 23, 2018 12:46 am
Πως τα πας με τον μύλο μας; Βγάζεις καλό αποτέλεσμα;
Με τι καφέ παίζεις;
Με τον μυλο ειμαι απολυτα ευχαριστημενος αν και παω για αναβαθμιση αφου με χτυπησε κι εμενα το μικροβιο. Παντως θα εχεις σταθερα καλα αποτελεσματα και να εισαι σιγουρος πως εκανες πολυ καλη επιλογη.

Οσο για καφεδακια, gενικως μου αρεσουν πολυ οι Αιθιοπιες αν και αυτο το διαστημα παιζω με Burundi (red bourbon).

Η δικια μου παντως προταση επομενης αγορας θα ειχε να κανει με ενα WDT tool. Απο τοτε που το εβαλα στην ρουτινα παιρνω πολυ καλυτερα καφεδακια.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιουν 29, 2018 1:32 pm

sterpas έγραψε:
Παρ Ιουν 29, 2018 1:03 pm
[...] αν και αυτο το διαστημα παιζω με Burundi (red bourbon).
Άσχετο ολίγον τι, αλλά με το που διάβασα για Burundi red bourbon, μου ήρθε στο μυαλό κατευθείαν εκείνο το άθλιο σακούλι από kudu που πήγε όλο νεροχύτη, αφού πρώτα βεβαίως βεβαίως μου έσπασε τα νεύρα και έψαχνα να βρω τι φταίει με τον εξοπλισμό/ή με εμένα... :a134:
Μετά έμαθα και από άλλους, ότι είχαν το ίδιο αποτέλεσμα με το συγκεκριμένο, και χαλάρωσα κάπως. Χαχα. Από τους ελάχιστους, αν όχι ο μοναδικός, από τον οποίο δε πήρα αποτέλεσμα όσο χρόνο ασχολούμαι με το sport στο σπίτι... Άψητος και νεκρός.

Εσύ Στέργιο, από πού πήρες τον Burundi? Είναι καλός? Cup profile?

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από President » Παρ Ιουν 29, 2018 3:07 pm

sterpas έγραψε:
Παρ Ιουν 29, 2018 1:03 pm
Με'γειες και καλα καφεδακια!
President έγραψε:
Σάβ Ιουν 23, 2018 12:46 am
Πως τα πας με τον μύλο μας; Βγάζεις καλό αποτέλεσμα;
Με τι καφέ παίζεις;
Με τον μυλο ειμαι απολυτα ευχαριστημενος αν και παω για αναβαθμιση αφου με χτυπησε κι εμενα το μικροβιο. Παντως θα εχεις σταθερα καλα αποτελεσματα και να εισαι σιγουρος πως εκανες πολυ καλη επιλογη.

Οσο για καφεδακια, gενικως μου αρεσουν πολυ οι Αιθιοπιες αν και αυτο το διαστημα παιζω με Burundi (red bourbon).

Η δικια μου παντως προταση επομενης αγορας θα ειχε να κανει με ενα WDT tool. Απο τοτε που το εβαλα στην ρουτινα παιρνω πολυ καλυτερα καφεδακια.
Μια χαρά, για ποιον μύλο θα κινηθείς;
Σχετικά με το WDT tool, νομίζω ότι το leveling tool που πήρα κάνει αυτή τη δουλειά και από ότι είδα εχθές, αρκετά καλά :D Μπέρδεψα κάτι;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Ιουν 29, 2018 3:33 pm

Levelling tool: επιφανειακό στρώσιμο (μικρή επίπτωση στην εκχύλιση)
WDT: Ανακάτεμα-ανακατανομή του καφέ με κάποιο εργαλείο πχ οδοντογλυφίδα, σύρμα... (τεράστια επίπτωση στην εκχύλιση)

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από President » Παρ Ιουν 29, 2018 11:34 pm

Αποτυχημένη προσπάθεια #2

19.5 Γραμμάρια καφέ και σε 19 δευτερόλεπτα γεμίζουν 2 ποτηράκια του Ελληνικού και όπως θα δείτε, η εκχύλιση είναι τέρμα ξανθιά.
Υποψιάζομαι πως πρέπει να κόψω πιο χοντρά ή έχουμε πιο "χοντρό πρόβλημα";

Σχετικό videaki: http://tiny.cc/o0o4uy

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Ιουν 30, 2018 1:30 am

Πιο ψιλά!! Θες το καφέ σου πολύ πιο λεπτοκομμένο. Πήγαινε προς το Fine.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιουν 30, 2018 2:04 am

Ακριβώς όπως τα λέει η Jazz και δώσε προσοχή και στο γέμισμα του καλαθιού. Να είναι ομοιογενές το γέμισμα και όχι κατεστραμμένο ώστε να βρίσκει εύκολες διεξόδους το νερό. Η ροή πρέπει να είναι αργή, ομαλή, να μην είναι τρεμάμενη και να θυμίζει "ποντικο-ούρες" από μέλι.

PS Θα πρότεινα να ανοιχτεί νέο νήμα στις ενότητες τεχνικές παρασκευής espresso για ευκολότερη μελλοντική αναζήτηση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από President » Σάβ Ιουν 30, 2018 11:01 am

Thanks guys

Θα ανοίξω νέο νήμα όπως πρότεινε ο Χρήστος

sterpas
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2015 11:15 am
Όνομα: Στεργιος
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
Οι καφέδες μου:: Las Ramblas
Τοποθεσία: Λαρισα

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από sterpas » Πέμ Ιούλ 05, 2018 11:44 pm

Jazz έγραψε:
Παρ Ιουν 29, 2018 1:32 pm
sterpas έγραψε:
Παρ Ιουν 29, 2018 1:03 pm
[...] αν και αυτο το διαστημα παιζω με Burundi (red bourbon).
Άσχετο ολίγον τι, αλλά με το που διάβασα για Burundi red bourbon, μου ήρθε στο μυαλό κατευθείαν εκείνο το άθλιο σακούλι από kudu που πήγε όλο νεροχύτη, αφού πρώτα βεβαίως βεβαίως μου έσπασε τα νεύρα και έψαχνα να βρω τι φταίει με τον εξοπλισμό/ή με εμένα... :a134:
Μετά έμαθα και από άλλους, ότι είχαν το ίδιο αποτέλεσμα με το συγκεκριμένο, και χαλάρωσα κάπως. Χαχα. Από τους ελάχιστους, αν όχι ο μοναδικός, από τον οποίο δε πήρα αποτέλεσμα όσο χρόνο ασχολούμαι με το sport στο σπίτι... Άψητος και νεκρός.

Εσύ Στέργιο, από πού πήρες τον Burundi? Είναι καλός? Cup profile?
Σταυριανα τον Burundi (οπως και ολους τους καφεδες που παιρνω) τους αγοραζω απο την καφετερια φιλων μου που ασχολουνται με Specialty coffee στην Λαρισα, LasRamblas (https://www.lasramblas.coffee/).
Να σου πω την αληθεια εγω ηπια 2 κιλα απο αυτον τον καφε και δεν ειχα καποιο προβλημα στην παρασκευη του. Αφου εγω δεν ειχα θεμα κι επειδη προφανως και δεν εχω τις γνωσεις σου, μπορω μονο να υποθεσω πως απλα θα εκατσες σε λαθος φουρνια του Kudu.
Στο διαταυτα, η γλωσσα μου λεει πως ο καφες ηταν σχετικα οξινος με μετριο σωμα για τα δικα μου γουστα. Η ετικετα εγραφε παντως πως η επεξεργασια του ειναι fully washed και το προφιλ του: Ροδακινο, μηλο, μαυρο τσαι, μετρια οξυτητα, ισορροπημενος. Δυστυχως τα παιδια τον σταματησανε προς στιγμη.
Ελπιζω να σε καλυψα :cfstd:

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2020 10:54 am
Όνομα: λουκία
Μηχανή:: Αποταμιεύω
2η Μηχανή:: Αποταμιεύω...
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από loukiack » Παρ Ιούλ 17, 2020 11:37 am

Jazz έγραψε:
Τρί Ιουν 05, 2018 2:09 pm
President έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα.
Καλησπέρα President και καλώς ήρθες στην παρέα!
Θα είμαι ειλικρινής (as always δηλαδή) : Ξεκινάς λάθος. Εννοώ συλλογιστικά. Όπως λες ψάχνεις την ιδανική λύση για τον κρύο σου καφέ, ο κακός καφές σε 'χαλάει' (κατανοητό όσο δε φαντάζεσαι), αλλά θες να τον απολαμβάνεις χωρίς να "κοπιάζεις" για αυτόν (δεκτό και κατανοητό 100%), χωρίς να ασχοληθείς ιδιαίτερα, και προτιμάς και να μην έχεις και την αναμονή πχ του delivery και τα όποια (-) έχει η καθημερινή αγορά καφέ 'απ'έξω'.

Εν ολίγοις, ζητάς αντικρουόμενα δυστυχώς πράγματα. Και θα σου πω γιατί. Ο καφές, αν και ο περισσότερος κόσμος δε το αντιλαμβάνεται, είναι ακριβώς όπως το φαγητό πχ. Είναι ένα (γεωργικό) προϊόν που έχει απαιτήσεις για τη σωστή παρασκευή του, τόσο χρονικές όσο και απαιτήσεις γνώσεων, πρώτης ύλης κοκ. Όλοι εκτιμάμε και επιζητούμε το καλό φαγητό, αλλά ταυτόχρονα κατανοούμε ότι για να το έχουμε και να είναι αυτό που μας ικανοποιεί, πρέπει να κάνουμε κάποιες "θυσίες". Ή θα το μαγειρέψουμε εμείς αφιερώνοντας χρόνο, προσπάθεια, διάβασμα συνταγών, αγορά κατάλληλων υλικών κλπ ή θα συμβιβαστούμε με το ότι δε θέλουμε/μπορούμε να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία (για τον α ή β λόγο, δε μας αφορά επί του παρόντος) και άρα θα το έχουμε έτοιμο έναντι κάποιου χρηματικού ποσού ανάλογα και με το πόσο 'καλό/ποιοτικό' απαιτούμε να είναι.
Ε, λοιπόν, το ίδιο συμβαίνει και με τον καφέ! Δε ξέρω γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι το 'υποτιμούν' ως διαδικασία, παρότι μάλιστα το επιζητούν μανιωδώς στη καθημερινότητά τους, αλλά ο καφές, ο καλός καφές ο ποιοτικός και όχι του ποδαριού, έχει κάποιες Απαιτήσεις, κάποια προαπαιτούμενα. Αν δεν είχε, δε θα υπήρχαν ούτε τόσα πολλά καφέ, ούτε αλυσίδες, ούτε ολόκληρη παραγωγή επαγγελματικού εξοπλισμού, ούτε τόσο ανθρώπινο δυναμικό που εστιάζει σε αυτόν και όχι μόνο για λόγους εστίασης όπως νομίζουν πολλοί, αλλά στο επιστημονικό κομμάτι μελέτης του. Αν ήταν τόσο απλό να έχουμε ένα ποιοτικό ρόφημα καφέ, τότε όλοι θα το είχαμε σπίτι μας! Θα αγοράζαμε μια nespresso, μια υπεραυτόματη μηχανή ή μια διαφημιζόμενη espressoμηχανή ή πολυκαφετιέρα, και θα απολαμβάναμε νέκταρ. Αλλά δυστυχώς, δεν... Οπότε όπως συμβαίνει τελικά σε όλους μας, πρώτα αξιολογούμε τις ανάγκες μας για τον καφέ που επιθυμούμε, και κατόπιν Συμβιβαζόμαστε. (magic word). Μεσοβέζικες και ποιοτικές λύσεις δεν υπάρχουν. Ή θα επενδύσουμε χρόνο, χρήμα, φαιά ουσία για να τον παρασκευάσουμε μόνοι μας, ή θα επιλέξουμε την οδό του έτοιμου προϊόντος από κάποιο κατάστημα που εμπιστευόμαστε και μας ικανοποιεί το παρεχόμενο προϊόν του.

Γιατί και Ποιοτικός espresso και εύκολα/γρήγορα και χωρίς αναμονή ΔΕ γίνεται! Δεν έχει κατασκευαστεί ακόμα το "μηχάνημα" που θα σου δίνει το ιδανικό ρόφημα χωρίς να ζορίζεσαι εσύ και παράλληλα δε θα στοιχίζει όσο μια ανακάλυψη για nobel...

Οπότε, εν κατακλείδι. Τι κάνεις;; Αξιολογείς τις ανάγκες σου για το προϊόν που θες (γιατί το καλός καφές που αναφέρεις είναι σχετικό. Όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει ότι αναγνωρίζει τον καλό καφέ και τον χαλάει ο κακός καφές, αλλά αμέσως μετά θα ανακαλύψεις ότι οι 7 στους 10 τουλάχιστον που ρώτησες βάζουν και ζάχαρη... Οπότε, τι καλός καφές λέμε? Fuck Logic, έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας), και κατόπιν ανάλογα με το πόσο "καλό" το θες, επιλέγεις την κατάλληλη οδό κάνοντας τους αναγκαίους συμβιβασμούς. Τουτέστιν, αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα πχ μιας υπεραυτόματης της σειράς (ήτοι νεροζούμι που ουδεμία σχέση έχει με espresso), τότε την αγοράζεις και έχεις το εύκολο/γρήγορο που θες. Αν όχι, τότε ή θα πας σε αγορά entry εξοπλισμού και θα το παλέψεις μόνος σου επενδύοντας χρόνο, χρήμα και δουλειά δική σου, ή θα τον πάρεις έτοιμο πχ με διανομή.

It's up to you! :oneup:
Το ξέρω πως είναι παλιά η ανάρτηση αλλά ήθελα να πω πόσο μα πόσο πολύ συμφωνώ με αυτά που γράφτηκαν! :respekt:
υ.γ. ακόμα και για αξιοπρεπή καφέ απ έξω πάλι πρέπει να επενδύσεις χρόνο ώστε να βρεις το κοντινό σου κατάστημα που τον φτιάχνει :) Εγώ κάθε φορά που αλλάζω τόπο εργασίας περνάω τον πρώτο μήνα να δοκιμάζω τους καφέδες όλων των μαγαζιων τριγύρω ώστε να καταλήξω!

Απάντηση