Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Εγώ προσωπικά θα το ήθελα πλαστικό πιο πολύ για λόγους ασφάλειας.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από phoinix_gr » Παρ Απρ 20, 2018 1:00 pm

@Χρήστο (Christos)
Ισως σε ενδιαφέρει :
https://www.ebay.co.uk/itm/Pt100-RTD-te ... SwkNZUly~9
Απευθείας απο τον Κ "MrShades" αυτοπροσώπως (Coffee Forums UK) :b050:



Και μια ωραία συγκρίση Pt100 VS Κ thermocouples:
The Pt100 sensor unit is custom made for the Gaggia by me and it simply screws into the M4 screw hole that the standard brew thermostat uses. Contrary to what others may state, the Pt100 sensor is simply the best when it comes to measuring temperatures within the scale of coffee brew or steam temps. Around the 93c point, a Pt100 sensor is accurate to around 0.2-0.3c - and as well as being more accurate a Pt100 provides significantly more stable and repeatable readings than any thermocouple. Temperature reading frequency (ie how many times per second the temperature can be detected) is a function of the PID controller and not a function of the sensor unit. The only real downside of using a Pt100 sensor is cost - as they're typically around 2 to 3 times the price of thermocouples.
ΙΜΗΟ "Type K Thermocouples" δεν κάνουν για control θερμοκρασίας σε Espresso Brew Applications.
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Dimkais
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2017 1:25 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic old
Μύλος:: La San Marco 90/T
Τοποθεσία: Μαραθώνας

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Dimkais » Παρ Απρ 20, 2018 1:18 pm

Αυτό έχω και εγώ.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Christos » Παρ Απρ 20, 2018 2:33 pm

Ευχαριστώ Άκη!
Γνωρίζω για τον MrShades! Έχω επικοινωνήσει μαζί του και για την θήκη για τον REX που φτιάχνει και εμπορεύεται.
Σχετικά με το probe, δεν ταιριάζει στην Silvia μου γιατί αυτή είναι μοντέλο μετά από το 2006 και δεν έχει thermowell όταν βγάζεις τον θερμοστάτη. Καλά νέα δηλαδή, αρκεί να βρω πως βγάζεις το σπείρωμα χωρίς να χαλάσεις το probe.
Τεσπά, είμαι λόγω Silvia :offtopic:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από phoinix_gr » Παρ Απρ 20, 2018 2:59 pm

Οκ, στο έστειλα γιατι θυμάμαι οτι έψαχνες Pt100 sensor με M4 σπειρώμα σε καλή τιμή. + oτι δεν εχει θέμα με τελωνείο (shipping απο UK)
Screen Shot 2018-04-20 at 14.59.31.png
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από ioannisz » Παρ Απρ 20, 2018 9:40 pm

Για την θήκη του REX, όπου ρώτησα για πλαστικό, δεν μου ξαναμίλαγαν. Μουρμούριζαν κάτι για καλούπια κλπ κλπ.
Δεν το βαζω κάτω όμως. Η λύση πάντως με 3d printer ισχύει. Το αλουμίνιο όμως μου το έδωσαν σαν πιο καλή και οικονομική λύση. Θα υπήρχε ενδιαφέρον για αλουμίνιο?
Ακόμα τελικές προσφορές δεν έχω πάρει. Εγώ μάλλον θα πάω σε αλουμίνιο (για την baby).
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Christos » Παρ Απρ 20, 2018 9:58 pm

ioannisz έγραψε:... Θα υπήρχε ενδιαφέρον για αλουμίνιο?
Ακόμα τελικές προσφορές δεν έχω πάρει. Εγώ μάλλον θα πάω σε αλουμίνιο (για την baby).
Για εμένα ναι εάν φυσικά βγει σε λογική τιμή. Εδώ και ένα δείγμα από το case του Βρετανού.
https://www.ebay.ie/itm/121909599813
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από ioannisz » Παρ Απρ 20, 2018 10:16 pm

Κοιτάω λύσεις κάτω των 20 ευρώ, μόνο. 10 έως 15 είναι αυτό που θέλω εγώ.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Απρ 21, 2018 6:18 pm

Σωστός! :clap:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από phoinix_gr » Παρ Απρ 27, 2018 3:19 pm

Προχθές παρέλαβα και ενα δεύτερό σετάκι REX-C100 - SSR - TC απο τσαίνα. Ετσι, αποφάσισα να συνδέσω και τον ατμό απευθείας οδηγούμενο απο το ρελε του Ρεξ.
Απ΄όσο διαβάζω είναι ακριβώς στο όριο/ 3 αμπερ μαξ το δίνει ο κατασκευαστής, 3-4 αμπερ τραβάει η γιαγιά στον ατμο.
Στην περίπτωση που παρει φωτιά :twisted: , εχω τον αντικαταστάτη του, ετοιμο ρυθμισμένο. :a013:
(Αν και το βρίσκω απίθανο, μιας και δεν πίνω καπουτσίνα,... αλλα ποτέ δεν ξέρεις )

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω τον afonic για αυτό το πολύ αναλυτικό DIY, το οποίο είναι τόσο καλογραμμένο το οποίο ακόμα και για κάποιον που δεν πολύ-πιάνουν τα χέρια του, μπορεί να το φέρει εις πέρας.
Μπραβο !
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Απάντηση