Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
user76
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2014 5:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από user76 » Παρ Σεπ 29, 2017 10:54 pm

παιδιά, πόσο πρέπει να ανεβαίνει κανονικά η θερμοκρασία στο boiler όταν κάνεις ατμό ;; Εμένα φτάνει μέχρι 138C και σταματάει εκεί...Μιλάω για την συγκεκριμένη Lelit πάντα..Διαβάζω στο φορουμ ότι σε μερικούς σε άλλες μηχανές προφανώς, ανεβαίνει και στους 165C ..

Άβαταρ μέλους
jojonakis
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Σεπ 16, 2013 3:10 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Saeco poemia
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: cup10, roundcup
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑ

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από jojonakis » Πέμ Αύγ 09, 2018 8:28 pm

Αυτό εδώ θα ταιριάξει στην LELIT

irakp
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 14, 2018 1:13 pm

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από irakp » Τρί Αύγ 28, 2018 3:41 pm

Καλό απόγευμα συμφορουμιτες. Απέκτησα πρόσφατα μια lelit pl41 tem την οποία ρύθμισα με την καθοδήγηση του βίντεο του Παύλου τον οποίο και υπερευχαριστω για τον κόπο και το χρόνο του. Η μηχανή αυτή είναι 1050 watt και πήρα τους ίδιους χρόνους recovery με αυτούς που έδειξε ο Παύλος χωρίς υπέρβαση της θερμοκρασίας. Απλώς οι ρυθμίσεις μου ήταν λίγο διαφορετικές , ίσως λόγω των 1050 watt.
P=0.6
I=0.03
D=15
Ofset 8.
Η έκδοση του λογισμικού του pid είναι 1.05
Τα αποτελέσματα που έχω με τον tigrato υπερβαίνουν ήδη τις προσδοκίες μου

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από pankostas » Πέμ Φεβ 28, 2019 10:27 am

Παιδιά καλημέρα. Σήμερα παρήγγειλα και εγώ την συγκεκριμένη μηχανή από barista.gr. Η κοπέλα στο τηλέφωνο εκτός του ότι ήταν γλυκιά , ήταν και πολύ εξυπηρετική!
Ελπίζω αύριο να την έχω, για να μπορέσω να πιω κανα καφεδάκι της προκοπής.
Έχω διαβάσει όλα τα θέματα που αφορούν τις μηχανές lelit, κατέληξα σε αυτήν λόγω τιμής και PID , και ας έχει 57mm portafilter. Πιστεύω θα μείνω ευχαριστημένος.
Πρώην κάτοχος Gaggia. Αν χρειαστώ βοήθεια είμαι σίγουρος ότι θα την έχω!

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από pankostas » Δευ Μαρ 04, 2019 10:17 pm

irakp έγραψε:
Τρί Αύγ 28, 2018 3:41 pm
Καλό απόγευμα συμφορουμιτες. Απέκτησα πρόσφατα μια lelit pl41 tem την οποία ρύθμισα με την καθοδήγηση του βίντεο του Παύλου τον οποίο και υπερευχαριστω για τον κόπο και το χρόνο του. Η μηχανή αυτή είναι 1050 watt και πήρα τους ίδιους χρόνους recovery με αυτούς που έδειξε ο Παύλος χωρίς υπέρβαση της θερμοκρασίας. Απλώς οι ρυθμίσεις μου ήταν λίγο διαφορετικές , ίσως λόγω των 1050 watt.
P=0.6
I=0.03
D=15
Ofset 8.
Η έκδοση του λογισμικού του pid είναι 1.05
Τα αποτελέσματα που έχω με τον tigrato υπερβαίνουν ήδη τις προσδοκίες μου
Offset 8? Νομίζω είπε ο Παύλος ότι μετά από νέες ρυθμίσεις η διαφορά στη θερμοκρασία του νερού είναι στο 5!
Επίσης τι διαφορές βλέπεις με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις . Το Ρ , το Ι και το D , σε σύγκριση με του Παύλου?
Γιατί και εγώ την έκδοση 1.05 έχω στο PID.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Μαρ 07, 2019 10:01 am

Το offset σε οποιαδήποτε μηχανή (ή γενικά σύστημα) έχει να κάνει μονάχα με τη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ του αισθητήρα και του νερού, αλλά και με τη διαφορά της μετρούμενης τιμής στον αισθητήρα με την πραγματικη. Αν αθροίσεις αυτά τα δυο προκύπτει το offset. Επομένως όσο κι αν αλλάξεις τα p,i,d ή το firmware η διαφορά δε θα αλλάζει.
Όμως από μηχανή σε μηχανή μπορεί να είναι διαφορετική. Ακόμα και σε ίδιες μηχανές μπορεί να έχεις διαφορά, εαν έχεις άλλο αισθητήρα, ή αν είναι διαφορετικά τοποθετημένος, πχ να κάνει καλύτερη ή χειρότερη επαφή με το μποϊλερ.

Στο περίπου μπορείς να βάλεις την τιμή που έχει μια άλλη ίδια συσκευή, αλλά ο μόνος σίγουρος τρόπος να το βρεις είναι να μετρήσεις τη θερμοκρασία νερού με ένα scace και να βρεις τη διαφορά.

Επίσης θα πρέπει η θερμοκρασία να έχει σταθεροποιηθεί. Αλλιώς μπορεί να μπερδέψουμε το offset της θερμοκρασίας με το overshoot που μπορεί να κάνει ένα κακορυθμισμένο Pid.

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από pankostas » Σάβ Μαρ 09, 2019 9:56 am

Σχετικά με το offset αυτό ακριβώς λέω!
Εφόσον ο Παύλος το έχει μετρήσει με κάποιο τρόπο και μας είπε ότι η διαφορά μεταξύ του νερού και του αισθητήρα είναι 5 βαθμούς.
Άρα όταν ο αισθητήρας έχει πχ 98 βαθμούς , εμείς θα έχουμε στο νερό 93, που θέλουμε.
Αν όμως όπως λέει εσύ , βάλουμε το offset στο 8 , τότε όταν ο αισθητήρας έχει την ίδια θερμοκρασία 98 βαθμούς , εμείς θα έχουμε στο νερό 90!!!
Άρα συνοψίζοντας:
1)Βάζοντας επιθυμητή θερμοκρασία 93, με offset 5 , ο αισθητήρας θα έχει 98 βαθμούς ,
2)Βάζοντας επιθυμητή θερμοκρασία 93 , με offset 8 , ο αισθητήρας θα έχει 101 βαθμούς.
ΑΡΑ μιλάμε για μια διαφορά 3 βαθμών!

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από pankostas » Τετ Μαρ 13, 2019 12:35 pm

Παιδιά θέλω μια βοήθεια. Είχα 2 σακουλακια tigrato και οι καφέδες που έχω βγάλει μέχρι στιγμής είναι πάρα πολύ ξινοι!
Το ένα σακουλάκι το έχει πιει ο νεροχύτης , και το 2ο το παλευω ακόμα. Έχω διαβάσει πάρα πολλά θέματα, και έχω αλλάξει πολλές παραμέτρους απο θερμοκρασίες , γραμμάρια από 16 έως και 18 ,κόψιμο λεπτό - χοντρό, πατημα , χρόνος εκχύλισης από 25" έως 40" , το αποτέλεσμα ΤΡΑΓΙΚΟ!
Μήπως κάποιος που έχει τη συγκεκριμένη μηχανή και τον συγκεκριμένο καφέ, μπορεί να με βοηθήσει? Για αρχή τι θερμοκρασία βάζει το PID , χωρίς offset , για να ξεκινήσω από εκεί.(Έχω διαβάσει για 96 έως 106) .
Επίσης έχω πάρει αυτό το καλαθάκι :
https://www.bluestarcoffee.eu/ascaso-57 ... -579-p.asp

Τουλάχιστον να αποκλεισω το θέμα θερμοκρασίας PID , ώστε να παίξω με τις άλλες παραμέτρους μόνο.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Μαρ 13, 2019 2:16 pm

Δεν φταίει ο tigrato αλλά ότι δεν έχεις εμπειρία.
Αν συνεχίσεις έτσι όλος θα πάει νεροχύτη.
Άσε τον στη άκρη προσωρινά και ξεκινά με ένα εύκολο εμπορικό χαρμάνι όπως είναι ο Lavazza pienaroma μετά θα μπορέσεις να βρεις την ρουτίνα σου και για τους φρέσκους καφέδες.

https://www.lavazza.gr/el/%CE%B3%CE%B9% ... aroma.html

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από pankostas » Τετ Μαρ 13, 2019 4:44 pm

Το γνωρίζω ότι δεν φταίει ο tigrato. Φιλαράκι έχεις απόλυτο δίκιο! Πετάχτηκα τώρα σε super market , δεν βρήκα τον καφέ που με πρότεινες , και είπα μέχρι να τον παραγγείλω ας πάρω ένα illy να δοκιμάσω τη μηχανή.
Το αποτέλεσμα πάρα πολύ καλό! Ούτε ξινό , ούτε πικρό! Ωραία γεύση. 1η φορά απόλαυσα τη lelit!!!
Οπότε επόμενη κίνηση , θα παραγγείλω τον καφέ που με πρότεινες για αρχή, και εν συνεχεία μελλοντικά θα ασχοληθώ με speciality.
Αν μπορεί κάποιος φίλος να μου πει σε τι θερμοκρασία ρυθμίζει το PID , από την εμπειρία του. Ξέρω είναι προσωπικό θέμα του καθενα , αλλά θα έχω μια καλή βάση να ξεκινήσω με την μηχανή.
Ευχαριστώ ξανά για την άμεση απάντηση.

Απάντηση