Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
vsklav
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 4:52 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: delonghi esam 4200s
2η Μηχανή:: delonghi eco 310b
Οι καφέδες μου:: Tailor made, kudu, taf, wise cup, nomad
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από vsklav » Παρ Ιουν 09, 2017 12:04 pm

Rallakias έγραψε:Μπορεί να μας πει κάποιος πόσο εύκολα ρυθμίζεται/αλλάζει ρύθμιση μια τέτοια μηχανή ?
Δηλαδή πόσο εύκολα αλλάζεις χρόνο εκχύλισης/ρύθμιση άλεσης/βάρος αλεσμένου καφέ κτλ.
Για delonghi μπορείς να παίξεις με την θερμοκρασία εκχύλισης, με το βαθμό άλεσης και με το βάρος του αλεσμένου καφέ όπως είπες, αλλά όχι με ακρίβεια φυσικά.
Εχει κουμπιά και κάποια settings που αποφασίζεις αν θες πιο κρύα ή πιο ζεστή εκχύλιση καφέ (3 διαβαθμίσεις εδώ), έχει βαθμό άλεσης για χοντρό ή ψιλό κομμένο καφέ με περίπου 13 θέσεις κοψίματος και όσον αφορά τα γραμμάρια εδώ παίζεις μπάλα στα τυφλά αλλά εμπειρικά η θεωρητικά πιο αδύναμη δόση καφέ έχει 8 με 10 γραμμάρια. Η πιο δυνατή πλησιάζει τα 20.

Επίσης παίζεις πάλι μπάλα με τα πόσα ml θέλεις να ναι η εκχυλισή σου (long shot, ristretto κοκ)

Τα πόσα ml θα τρέξουν είναι παράμετρος που μπορείς να το διορθώσεις, αλλάξεις ενώ λειτουργεί. Δηλαδή εγώ ας πούμε το χω βάλει μέχρι τo 1/3 ας πούμε και τις περισσότερες φορές απλά το κόβω νωρίτερα στο blonding που θεωρώ εγώ οτι με ικανοποιεί.

Όλα τα παραπάνω ρυθμίζονται πανεύκολα σε δευτερόλεπτα. Αλλά γενικά, όπως τις περισσότερες φορές, θέλει λίγο trial & error η διαδικασία αλλά επειδή είναι όλα αυτόματα είναι εύκολο.

thenikos
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2016 5:36 pm

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από thenikos » Δευ Ιουν 12, 2017 9:29 pm

Βαγγέλη, κατέβασα το manual της 4200s αλλά δεν μπορώ να βρω πως ρυθμίζεις την θερμοκρασία του καφέ (σε 3 επίπεδα γράφεις). μήπως μπορείς να μου πεις πως γίνεται? ευχαριστώ πολύ !!

vsklav
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 4:52 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: delonghi esam 4200s
2η Μηχανή:: delonghi eco 310b
Οι καφέδες μου:: Tailor made, kudu, taf, wise cup, nomad
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από vsklav » Τρί Ιουν 13, 2017 1:35 pm

thenikos έγραψε:Βαγγέλη, κατέβασα το manual της 4200s αλλά δεν μπορώ να βρω πως ρυθμίζεις την θερμοκρασία του καφέ (σε 3 επίπεδα γράφεις). μήπως μπορείς να μου πεις πως γίνεται? ευχαριστώ πολύ !!
Θα κοιτάξω το manual όταν πάω σπίτι, αλλά πρόχειρα βρήκα αυτό.

"To adjust the temperature you need to put the machine in standby, hold the “One Cup” button and wait for the lights below to come on. You can then use the “Two Cup” button to select your desired temperature. The default temperature setting is two lights, and there are four options."

Γράφει οτι έχει 4 επίπεδα, εγώ θυμάμαι 3...Θα το τσεκάρω το απόγευμα.

thenikos
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2016 5:36 pm

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από thenikos » Τρί Ιουν 13, 2017 2:35 pm

ευχαριστώ!
επίσης ξέρεις αν έχει διπλό boiler σίγουρα? σε μερικά site το έχω διαβάσει:
http://www.coffeemakerreviews.co.uk/bea ... e-machine/
πήρα τηλ και στην αντιπροσωπεία στην αθήνα και μου είπαν ότι έχει.
Σε σχέση με νεσπρέσσο ή dolce gusto ή άλλα καψουλοειδή πιστεύεις ότι έχει διαφορά ο καφές της? η είναι μία από τα ίδια?

vsklav
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 4:52 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: delonghi esam 4200s
2η Μηχανή:: delonghi eco 310b
Οι καφέδες μου:: Tailor made, kudu, taf, wise cup, nomad
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από vsklav » Τρί Ιουν 13, 2017 3:51 pm

thenikos έγραψε:ευχαριστώ!
επίσης ξέρεις αν έχει διπλό boiler σίγουρα? σε μερικά site το έχω διαβάσει:
http://www.coffeemakerreviews.co.uk/bea ... e-machine/
πήρα τηλ και στην αντιπροσωπεία στην αθήνα και μου είπαν ότι έχει.
Σε σχέση με νεσπρέσσο ή dolce gusto ή άλλα καψουλοειδή πιστεύεις ότι έχει διαφορά ο καφές της? η είναι μία από τα ίδια?
Αποκλείεται να χει διπλό boiler! Εκτός αν εννοούν κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω...Το οτι δεν έχει διπλό boiler το καταλαβαίνεις εμπειρικά αφού δε μπορείς να κάνεις ταυτόχρονωςς εσπρεσσο και να ζεσταίνεις το γάλα. Στις οδηγίες άλλωστε το λέει:

"If immediately after making cappuccino and deactivating the steam function by pressing the steam button you press the or button because you want to make another coffee, the coffee maker will be too hot (the and lights flash to indicate an unsuitable temperature). You must wait about ten minutes for the appliance too cool down sufficiently."

Πρέπει να περιμένεις να κρυώσει η μηχανή, γι αυτό πάντα αν θες να κάνεις καπουτσίνο, κάνεις εσπρεσσάκι και μετά το αφρόγαλο. Με το διπλό μποιλερ εξασφαλίζεις έχοντας δυο δεξαμενές γρηγορότερο χρόνο παρασκευής καπουτσίνο, εφόσον κάνεις το εσπρεσσάκι και έχεις απο πριν πατημένο το κουμπί να ζεσταίνει την άλλη δεξαμενή νερού για το αφρόγαλο. Επίσης μπορείς άμεσα να ξεκινήσεις και άλλον εσπρέσο, κάτι που στην delonghi και στις single boiler μηχανές δε γίνεται.

Για dolce gusto είναι αστεία η σύγκριση...δε πίνεις καφέ από κει, κάτι αλλο βγαίνει χαχαχα.
Με νεσπρέσσο παίρνεις ένα αρκετά τίμιο και προπάντων σταθερό αποτέλεσμα αλλά καμία σχέση με την delonghi. Καμία όμως. Αλλά είναι και σημαντική η διαφορά τιμής που έχουν, έτσι;

thenikos
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2016 5:36 pm

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από thenikos » Πέμ Ιουν 15, 2017 2:44 pm

και όμως για το διπλό μπόιλερ πήρα τηλ στην αθήνα στο κεντρικό σερβις και μου είπαν ναι έχει :) :) μου φαίνεται αδύνατο και μένα. θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: διάβασα σε ορισμένα reviews ότι στον μύλο των delonghi γενικά ειναι αδύνατο να βγάλει καφέ αν πας στο 1-2 κόψιμο. δεν έχει αρκετή πίεση για τόσο λεπτό καφέ. εσύ το έχεις παρατηρήσει στην δικιά σου μηχανή? ευχαριστώ

vsklav
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 4:52 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: delonghi esam 4200s
2η Μηχανή:: delonghi eco 310b
Οι καφέδες μου:: Tailor made, kudu, taf, wise cup, nomad
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από vsklav » Παρ Ιουν 16, 2017 11:43 am

thenikos έγραψε:και όμως για το διπλό μπόιλερ πήρα τηλ στην αθήνα στο κεντρικό σερβις και μου είπαν ναι έχει :) :) μου φαίνεται αδύνατο και μένα. θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: διάβασα σε ορισμένα reviews ότι στον μύλο των delonghi γενικά ειναι αδύνατο να βγάλει καφέ αν πας στο 1-2 κόψιμο. δεν έχει αρκετή πίεση για τόσο λεπτό καφέ. εσύ το έχεις παρατηρήσει στην δικιά σου μηχανή? ευχαριστώ
Πωπω θεέ μου τι κομπάρσοι....Αμα τους ξαναπάρεις τηλέφωνο πες τους ωραία ας υποθέσουμε οτι έχει διπλό μποιλερ, γιατί οι οδηγίες λένε οτι η καφετιέρα θέλει χρόνο να κρυώσει από το αφρόγαλο για να ξανακάνει εσπρέσο;;; Δηλαδή παραπλανούν τον κόσμο...έλεος...

Εγώ παίζω από 1 μέχρι 3 το κόψιμο στους καφέδες και βγαίνει μια χαρά ακόμα και στο 1. Απλά μερικοί καφέδες ακόμα και στο 1 βγαίνουν σχετικά γρήγορα στην εκχύλιση γιατί απλά ο καφές δεν κόβεται αρκετά ψιλά. Ποτέ πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ροής. Συνήθως ξεκινάω από 3 έναν καφέ και αρκετές φορές φτάνω στο 1.

Απλά όπως προείπα δε μπορείς να τα έχεις όλα αλλά για μηχανή 2 σε 1 και με τέτοια τιμή πιστεύω οτι τα αξίζει.

thenikos
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2016 5:36 pm

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από thenikos » Παρ Ιουν 16, 2017 2:24 pm

φιλτράκι παίρνει η 4200 μέσα στην κανάτα του νερού της (ή όπως αλλιώς λέγεται)? σκεφτομαι και την 22.110 που έρχεται με φίλτρο (και αλλάζει), απλά είναι πιο ηλεκτρονική και με φοβίζει λίγο. πάνω κάτω στην ίδια τιμή τις βρίσκω οπότε το ίδιο μου κάνει όποια και αν πάρω. εδώ στην ελλάδα έχομε την 4000 φυσικά που μάλλον είναι το ίδιο μοντέλο με το 4200 του εξωτερικού

vsklav
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2011 4:52 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: delonghi esam 4200s
2η Μηχανή:: delonghi eco 310b
Οι καφέδες μου:: Tailor made, kudu, taf, wise cup, nomad
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από vsklav » Παρ Ιουν 16, 2017 4:40 pm

Δεν έχω ασχοληθεί με φιλτράκι αλλά πιθανολογώ πως παίρνει η 4200. Οι σειρές αυτές τις delonghi είναι σχεδόν πανομοιότυπες οπότε δε νομίζω οτι θα δεις διαφορές στον καφέ που θα πίνεις, οπότε κυριολεκτικά θα σου λεγα να πάρεις όποια είναι φθηνότερη και σου αρέσει και το design.
Η 4000 με την 4200 έχουν μια μικρή διαφορά σε κάτι πλαστικά και στο χρώμα, τρίχες δηλαδή.

Για να μαι ειλικρινής την 22.110 θα παιρνα αλλα έπεσε "παντόφλα" στο θέμα design από γυναίκα χαχαχα και αφού είχα και εμπειρία από άλλους με την ίδια μηχανή την αγόρασα.

thenikos
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2016 5:36 pm

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής espresso

Δημοσίευση από thenikos » Παρ Ιουν 16, 2017 7:11 pm

για το γραφείο θα την έχω κυρίως, πιο σημαντικό ακόμα και από το design είναι να μην χαλάει. ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα που δεν έχω καταλάβει καλά:
όταν βάλουμε full δόση καφέ (το περιστροφικό χειριστήριο τελείως δεξιά δηλαδή) είναι σαν να φτιάζουμε έναν μονό με 14 γρ καφέ?
οπότε όταν ζητήσουμε από την μηχανή να μας κάνει 2 καφέδες και βάλουμε θα είναι σαν παίρνουμε 28γρ?
η 7γρ ανά καφέ είναι το μαξιμουμ που μπορεί να μας δώσει?

Απάντηση