Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από harryv » Τρί Μάιος 09, 2017 1:17 pm

Μπορείτε να αγοράσετε και την αντίστοιχη Aircraft ΑΜ-755 που έχει motto
" The take-off of domestic espresso machines"

Δε ξέρω αν θα απογειωθείτε με αυτού του τύπου τις μηχανές, αλλά προσέξτε μη προσγειωθείτε ανώμαλα. :a016:

σταθης
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 10:25 am

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από σταθης » Τετ Μάιος 10, 2017 1:00 pm

harryv η μηχανη Aircraft ΑΜ-755 που αναφερεις ειναι ιδια με την Lelit PL42 TEMD PID.Απλα εδω την πουλαει περιπου 100ευρω παραπανω το barista.gr
Oσο για την προσγειωση που αναφερεις,το πολυ να χαλασει ο μυλος (50mm μαχαιρια εναντι 38mm της lelit) και να παρω εναν αλλο.Εαν βεβαια χαλασει η μηχανη, τοτε τη βαψαμε.
UltiMo εχεις δει την vesuvious στο bella barista ?
https://youtu.be/orkfx76fZ_8?t=211

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από wowthodoris » Πέμ Μάιος 25, 2017 5:06 pm

Καλησπέρα, τωρα που την έχεις λιγο καιρό πως σου φαίνεται? Ο καφές εξακολουθεί να ειναι καλος? Αξίζει η αγορά της?

σταθης
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 10:25 am

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από σταθης » Παρ Μάιος 26, 2017 1:26 pm

wowthodoris
Εχω μεινει ευχαριστημενος απο την μηχανη.Εχει οτι χρειαζεται ενας οικιακος barista εκτος απο μια ζυγαρια ακριβειας , ενα θερμομετρο και ενα αυτοματο ταμπερ..Δεν εχω καταλαβει σε τι χρησιμευουν τα καλαθια διπλου τοιχωματος και τι κανει το κουμπι του προγραματος.Βεβαια μου βγαζει νερο 50ml στην απλη βολη και 100ml στην διπλη.Χρησιμοποιω την διπλη βολη φτιαχνοντας και αφρογαλα, το οποιο με διαρκεια περιπου 70sec, διπλασιαζει τον ογκο του και η θερμοκρασια στην ταινια του κυπελλου, ειναι μεταξυ 65 και 70 βαθμους.Σε γενικες γραμμες δεν το πετυχαινω καλα το αφρογαλα.Δεν μπορω βεβαια με τιποτα να κανω σχεδια επανω στο αφρογαλα.Εχω δει σχεδον τα μισα βιντεο που κυκλοφορουν στο youtube για την Breville και συνεχιζω ακαθεκτος.Βαζω περιπου 18gr στο καλαθι και ο χρονος εκυλισης ειναι περιπου 27sec.Εχω στο μεγεθος κοπης το νουμερο 6 και στην ποσοτητα το νουμερο 2.Πολυ γρηγορα πιανει θερμοκρασια και εξασκουμαι στο ταμποναρισμα.Ο καφες ειναι ανωτερος απο τα COFFEE ISLAND που επινα.Χρησιμοποιω τον Ζαπατίστικος καφές εσπρέσσο Compaňero.Μου αρεσει που βλεπεις τη σταθμη του νερου απο τα πλαγια και την γεμιζω απο πανω με ενα μπουκαλι πλαστικο 1.5Lit.χωρις να βγαζω εξω το δοχειο νερου.Δεν ξερω πολλα πραγματα, αλλα συνεχως
προσπαθω να μαθω.

giorgos78
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 6:07 pm

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από giorgos78 » Δευ Ιουν 29, 2020 6:26 pm

Καλησπέρα παιδιά καλώς σας βρήκα.
παρακαλώ οποιος γνωρίζει ή εχει δοκιμάσει την Barista express(Breville είτε Sage το ίδιο πράγμα είναι), να μας πεί κατα πόσο αξιόπιστη είναι σε ποιότητα κατασκευής και φυσικά σε παραγωγή καφέ, πάντα σε σχέση με αλλες τις ίδιας κατηγορίας τιμής.
Ακούγοντε πολύ καλά λόγια για αυτή τη μηχανή οχι μόνο απο ερασιτέχνες, αλλα και απο πολλους επαγγελματίες του καφέ(και οχι των φόρουμ) για οτι εχει να κανει με μια μηχανή καφέ για το σπίτι.
Ευχαριστώ.

Υ.Γ Ατυχές το παράδειγμα φίλης-φίλου με την έκθεση αυτοκινήτων σε προηγούμενο πόστ, μιας και για φεράρι κτλ θα μπορούσε να μιλήσει κάποιος που έχει στην κατοχή του μηχανή του καφέ αξίας ανω των 10-15 χιλιάδων ευρώ, και οχι των 2-3 χιλιάδων(Nissan κλπ), και αυτο γιατι άλλο ειναι να γνωρίζεις κάποια πράγματα, και άλλο να γνωρίζεις και να εχεις ταυτόχρονα..
Ακόμα και ετσι να ήταν, δεν προσβάλουμε διακριτικά καποιον ο οποίος δείχνει οτι το μπάντζετ του κυμαίνεται στα 500-600€ λέγοντας του «ασε μας ρε φιατάκι»...
Και φυσικά συμβουλή του τύπου πάρε μια των 100-200€ αντί αυτή, μόνο συμβουλή απο επαγγελματία του είδους δεν είναι..

kikos7
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:32 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από kikos7 » Δευ Ιουν 29, 2020 7:06 pm

Η άποψη "πάρε μία των 100€" βασίζεται στο ότι και οι δύο έχουν θερμοπλόκ, άρα περίπου θα βγάζουν τον ίδιο καφέ, και προσπαθεί να προφυλάξει υποψήφιους αγοραστές από το να αγοράσουν Fiat σε τιμή Nissan.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Ιουν 30, 2020 1:39 pm

Την μηχανή αυτή την αγοράζουν πολύ στην Αμερική.Σαν σύνολο μηχανή καφέ και μύλο μια όμορφη λύση για το σπίτι.
Άλλα έχει 54 pf έχει thermoblok και όχι boiller και η κατασκευή του αφρογαλου είναι αρκετά αργή.
και το βασικό για μένα τα ανταλλακτικά αν πάθει κάτι δεν βρίσκεις άμεσα.
Νομίζω ότι οι λόγοι είναι αρκετοί για να σκεφτείς μια άλλη αγορά.

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από brego » Πέμ Ιούλ 02, 2020 12:23 pm

kikos7 έγραψε:
Δευ Ιουν 29, 2020 7:06 pm
Η άποψη "πάρε μία των 100€" βασίζεται στο ότι και οι δύο έχουν θερμοπλόκ, άρα περίπου θα βγάζουν τον ίδιο καφέ, και προσπαθεί να προφυλάξει υποψήφιους αγοραστές από το να αγοράσουν Fiat σε τιμή Nissan.
Έχω στην κατοχή μου την μικρή DTP και αυτό που έχω να πω σχετικά με την ποιότητα καφέ που φτιάχνω δεν έχει καμία σχέση και δεν πρέπει να συγκρίνουμε ειδικά την barista express με την κατηγορία μηχανών των 100€.
Με λίγη εξοικείωση μπορείς να φτιάχνεις καφέ που θα ξεπερνάει τον μέσω όρο των μαγαζιών έξω.

Σε άμεση σύγκριση που κάναμε παρέα με φίλους, με lelit pid & Gaggia Classic οι διαφορές που υπήρχαν δεν ήταν λόγο μηχανής αλλά λόγο παρασκευής θα έλεγα. Και εννοείτε τα αποτελέσματα ήταν άριστα.

Σε κάθε περίπτωση δεν θα την αγόραζα πλέον όχι για αυτά που προσφέρει(αποτέλεσμα) αλλά για το support και θέμα ανταλλακτικών. Συν την ποιότητα κατασκευής λόγω πολλών ηλεκτρονικών εξαρτημάτων και όπως καταλαβαίνει κανείς σε αυτήν την κατηγορία τιμής +/-300€ και με τόσα καλούδια μέσα σίγουρα έχει γίνει έκπτωση στην ποιότητα κατασκευής.

Όσο αφορά τις γευστικές εκτιμήσεις είναι καθαρά υποκειμενικές αλλά δεν πρέπει να συγκρίνουμε διαφορετικές κατηγορίες μηχανών ειδικά εάν δεν το έχουμε δοκιμάσει.

Φιλικά Παντελής

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από brego » Πέμ Ιούλ 02, 2020 12:24 pm

johnsin έγραψε:
Τρί Ιουν 30, 2020 1:39 pm
Την μηχανή αυτή την αγοράζουν πολύ στην Αμερική.Σαν σύνολο μηχανή καφέ και μύλο μια όμορφη λύση για το σπίτι.
Άλλα έχει 54 pf έχει thermoblok και όχι boiller και η κατασκευή του αφρογαλου είναι αρκετά αργή.
και το βασικό για μένα τα ανταλλακτικά αν πάθει κάτι δεν βρίσκεις άμεσα.
Νομίζω ότι οι λόγοι είναι αρκετοί για να σκεφτείς μια άλλη αγορά.
Συμφωνώ απόλυτα

Απάντηση