Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από coolmind » Τετ Ιαν 25, 2017 2:20 pm

Χρηστο οσους καφεδες εχω πιει με μακριες εκχειλησεις δεν πινωντουσαν και δεν μου αρεσε καθολου η γευση που έβγαζαν.Ασε που ηταν γεματοι καφεινη και στον δευτερο ηθελες ηρεμιστικο για να σταματησει το τρέμολο στα χερια.
Για τοσο μακριες καταστάσεις θελουν αλλη ρυθμιση οι μηχανες για να μην καει το υλικο.
Στους αγώνες barista δεν θα δεις πουθενα τετοιες εκχειλησεις,και εχω πιει τετοιους καφεδες(1000€ + / κιλο)οι οποιοι ειναι σε αλλο επιπεδο γευστικά χωρις να κανει κανενας αλχημειες,κοβει ,παταει σαν γατα(3-4 κιλα το πολυ) flash και μολις πιεις ,ταξιδι σε αρωματα και γεύσεις ,τοσο που κοιτας το φλυτζανι για να δεις οτι μεσα εχει καφε ,και οχι κατι αλλο.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιαν 25, 2017 3:17 pm

Ποιος καφές κάνει 1000ευρώ το κιλό ρε συ;; Πίστευα ότι ο Kopi Luwak είναι ο ακριβότερος, τον οποίο πήρα από σούπερ σε προφορά και πιο μπαγιατεμένη μάπα δεν έχω ξαναδοκιμάσει..

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιαν 25, 2017 4:10 pm

Φυσικα και δεν ειναι ολοι οι specialty για τοσο μεγαλες εκχυλισεις.
Δεν μπορεις να παρεις π.χ. τον Brumas del Zurgui Costra Rica που συζητουσαμε την αλλη φορα και να τον τραβηξεις τοσο πολυ.
Εχει να κανει με τον κοκκο, τα δενδρα αυτα καλλιεργουνται σε πολυ μεγαλο υψομετρο και παιζει ρολο και το ψησιμο.
Προσωπικα εχω τραβηξει τον San Luis (αν θυμαμαι καλα) απο taresso στα 50'' και ηταν ονειρο.

Αποστολε, κοιτα τιμουλα τα 250 γρ http://www.cafetaf.gr/el/%CF%80%CF%81%C ... 21471.html
Βεβαια δεν φτανει 1000 ευρω το κιλο αλλα σιγουρα θα υπαρχουν και τετοιοι.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιαν 25, 2017 4:20 pm

Αποστολε, κοιτα τιμουλα τα 250 γρ http://www.cafetaf.gr/el/%CF%80%CF%81%C ... 21471.html
:oneup:

ένα κιλό όσο ένας μύλος... :o

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από coolmind » Παρ Ιαν 27, 2017 12:54 pm

xristospet21 έγραψε:Φυσικα και δεν ειναι ολοι οι specialty για τοσο μεγαλες εκχυλισεις.
Δεν μπορεις να παρεις π.χ. τον Brumas del Zurgui Costra Rica που συζητουσαμε την αλλη φορα και να τον τραβηξεις τοσο πολυ.
Εχει να κανει με τον κοκκο, τα δενδρα αυτα καλλιεργουνται σε πολυ μεγαλο υψομετρο και παιζει ρολο και το ψησιμο.
Προσωπικα εχω τραβηξει τον San Luis (αν θυμαμαι καλα) απο taresso στα 50'' και ηταν ονειρο.

Αποστολε, κοιτα τιμουλα τα 250 γρ http://www.cafetaf.gr/el/%CF%80%CF%81%C ... 21471.html
Βεβαια δεν φτανει 1000 ευρω το κιλο αλλα σιγουρα θα υπαρχουν και τετοιοι.
Αυτος ,ειναι με μεγάλη διαφορά απο τον δευτερο ,ο καλυτερος καφες που εχω φτιάξει σπιτι μου.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από buddy » Παρ Ιαν 27, 2017 2:39 pm

Κατσε γιατι στο post μου αναφερω 3 καφεδες...ποιον απο τους 3?
Μη μου πεις πηρες αυτον με τα 186 ευρω τα 250γρ? Τρελανε με :a080: αυτον πηρες ετσι?
Για πες...πως ηταν? αξιζει τα λεφτα?
To cup profile μονο που το διαβαζεις, σου τρεχουν τα σαλια...

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Gaggia BC » Κυρ Απρ 30, 2017 11:23 pm

Ειπα κι εγω επιτελους να παρω κομμενο να δω τι γινεται. Απ'οτι φαινεται ο συνδετηρας δεν κανει και τοσο ασχημη δουλεια! Φυσικα χρειαζεται πιο χοντρο κοψιμο,κατι που κανω και κατα τη διαρκεια του βιντεο..
Αυτο που με προβληματισε ειναι προς το τελος της εκχυλισης οπου 2 σημεια του basket δε βγαζουν πλεον τιποτα! Επισης στην εξωτερικη πλευρα οπως βλεπετε δε βγαινει τιποτα καθ'ολη τη διαρκεια! Ειναι ακριβως τα σημεια οπου δημιουργειται ενα σκουρο δαχτυλιδι στο puck. Τι λετε?
https://youtu.be/zp8fbTAmNTg

ΥΓ: Sorry για το emoji αλλα εχω λιγο κολλημα με την online εκθεση...

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Ιουν 01, 2017 12:01 pm

Τις τελευταιες μερες με microfarm brasil απο coffee island ειχα απιστευτο chanelling,σε σημειο να μην εχω σχεδον ποτε μια γραμμη ροης. Δοκιμαζα με wdt να μεταφερω πιο πολυ καφε προς την περιφερεια,πιο πολυ προς το κεντρο αλλες φορες,καλο leveling αλλα τιποτα. Οποτε σημερα αλεσα κατευθειαν στο pf,ισιωσα με το δαχτυλο και ξεκινησα.Ολα τελεια με τη μια!!! Οπως αλεθα απλα γυρναγα το pf ωστε να δημιουργηθει ενα βουναλακι στο κεντρο,το οποιο με ενα χτυπημα εκατσε και εκανα το τελικο leveling με το δαχτυλο. Μηπως κατι ωρες τρελαινομαστε και στην προσπαθεια μας να κανουμε τα πραγματα καλυτερα τα κανουμε χειροτερα?Ή απλα ειναι μπαγιατιλα πολυ ο καφες και δεν αποτελει κριτηριο? Τις πρωτες μερες ηταν οκ,τωρα στο τελειωμα εχει flatαρει λιγο

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Ιουν 01, 2017 12:17 pm

Γεράσιμε, μιας και έχω και εγώ ένα σακουλάκι microfarm και μάλιστα ήπια χθες καφέ brazil, έχω να πω ότι channeling τραγικό δεν είδα σίγουρα. Αλλά, δεν είδα και τη σωστή εκχύλιση, από την οποία κατάλαβα ότι έχει αρχίσει όντως να φλατάρει ο καφές. Μπαγιατίλα πολύ δεν είναι. Λογικά είναι ενός μήνα. Άντε ενάμιση.

Πάντως γενικότερα υπάρχουν φορές που από βαρεμάρα και μόνο, περιορίζω τη διαδικασία της προσπάθειας για κατανομή, και το αποτέλεσμα είναι μια χαρά (!) :shock:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Τελειοποιώντας την εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Ιουν 01, 2017 12:23 pm

Ρίξε ένα καθάρισμα στον Φρειδερίκο.

Απάντηση