Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
warhawk
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 19, 2016 8:19 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rancillio Silvia v5
2η Μηχανή:: Krups EA8250
Μύλος:: Mahlkönig Vario v3
Οι καφέδες μου:: Ακόμα ψάχνω...

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από warhawk » Πέμ Ιούλ 14, 2016 11:51 pm

Είναι ακριβώς το ίδιο προϊόν προ-διαλυμένο. Θα το βρεις και σε μπουκάλι του 1L στα 11 ευρώ.

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από sphinxgr » Τετ Νοέμ 30, 2016 3:20 pm

Διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος, όμως δεν βρήκα κάποιες απαντήσεις περί Lelit (pl41 plust), οπότε μου μένουν οι ακόλουθες απορίες:

1) Τα βήματα και οι ποσότητες καθαριστικού που χρησιμοποιώ, παραμένουν οι ίδιες με το αρχικό post και για την Lelit (pl41 plust) εφόσον χρησιμοποιείται το Dezcal?
2) To ότι έχει 3 way valve η μηχανή, διαφοροποιεί τίποτα στη διαδικασία?

3)Επίσης για καθαριστικό αλάτων έχω πάρει το ascaso calcinet (συνημμένες φωτο). Αλλάζει κάτι στις αναγραφόμενες δοσολογίες του πρώτου post (14 g/1,5L)?
Συνημμένα
ascaso calcinet 2.jpeg
ascaso calcinet 1.jpeg

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από madrivermadonus » Σάβ Ιαν 07, 2017 8:08 pm

Γεια σα παιδιά

Έχω μια απορία όσο αφορά την αφαλάτωση για μηχανές με αλουμινένιο μποιλερ.
Υπάρχουν αναφορές οτι δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε κιτρικό οξύ γιατί φθείρει το αλουμίνιο. Παρατήρησα μάλιστα οτι στη baby μου μόλις έβγαζα τα πρώτα νερά της αφαλάτψσης έβγαινε γκρι νερό άρα κατάλλειπα του μπόιλερ.
Πρόσφατα πήρα http://urnex.com/professional/product/d ... er-liquid/ που είναι απο σουλφαμιδόσκονη και είχα το ίδιο αποτέλεσμα και ενώ η καφετιέρα ήταν αφαλατωμένη και με χειροκίνητα καθαρισμένο μπόιλερ .
Σε βίντεο του whole latte love αναφέρουν οτι το dezcal urnex είναι για ανοξείδωτα μπόιλερ και προτείνουν της Gaggia για αλουμινένιο.


Έχει κανείς άποψη;

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από harryv » Κυρ Ιαν 08, 2017 10:40 am

hoax φίλε μου.
Αν δεις τη σύνθεση του Gaggia έχει και κιτρικό.

Duster
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2015 11:20 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Duster » Παρ Μαρ 24, 2017 1:54 pm

Να ρωτησω και γω κάτι με την σειρα μου; Εγώ που δεν έχω χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ το steam wand στην gaggia baby μαλλον δεν χρειάζεται να περάσω από κει καθόλου το διάλυμα αλλα μόνο από το Group σωστά;

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από UltiMo_ » Παρ Μαρ 24, 2017 2:05 pm

να το περάσεις. τζάμπα είναι.
When life throws you curves, aim for the apex

gotigreco
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2012 7:15 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Ascaso i2-mini
Τοποθεσία: ΧΑΙΔΑΡΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από gotigreco » Τετ Ιουν 21, 2017 12:42 pm

Καλησπέρα παιδιά, έχω μια gaggia baby black και την έχω καθαρίσει αρκετές φορές είτε με descal είτε με backflash, το θεμα είναι για κάποιο λόγο δεν γίνεται σωστός καθαρισμός, δεν την έχω ανοίξει βέβαια ποτέ, γνωρίζετε κάποια εταιρία ή έστω κάποιο άτομο που να ξέρει να κάνει περαιτέρω καθαρισμό στην μηχανή; ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από sphinxgr » Πέμ Ιουν 22, 2017 1:35 pm

gotigreco έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, έχω μια gaggia baby black και την έχω καθαρίσει αρκετές φορές είτε με descal είτε με backflash, το θεμα είναι για κάποιο λόγο δεν γίνεται σωστός καθαρισμός, δεν την έχω ανοίξει βέβαια ποτέ, γνωρίζετε κάποια εταιρία ή έστω κάποιο άτομο που να ξέρει να κάνει περαιτέρω καθαρισμό στην μηχανή; ευχαριστώ.
Να ρωτήσω, πως γνωρίζεις πως με το dezcal δεν εχει γίνει σωστή αφαλάτωση ? Πως το κατάλαβες? Επίσης κάθε πότε της έκανες αφαλάτωση?

*backflush και αφαλάτωση (στην περίπτωση που δεν το ξέρεις το λέω) είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα και γίνονται σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα και με διαφορετικά καθαριστικά.

gotigreco
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2012 7:15 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Ascaso i2-mini
Τοποθεσία: ΧΑΙΔΑΡΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από gotigreco » Πέμ Ιουν 22, 2017 11:08 pm

gotigreco έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, έχω μια gaggia baby black και την έχω καθαρίσει αρκετές φορές είτε με descal είτε με backflash, το θεμα είναι για κάποιο λόγο δεν γίνεται σωστός καθαρισμός, δεν την έχω ανοίξει βέβαια ποτέ, γνωρίζετε κάποια εταιρία ή έστω κάποιο άτομο που να ξέρει να κάνει περαιτέρω καθαρισμό στην μηχανή; ευχαριστώ.
Έχω την μηχανή περίπου από το 12, την καθαρίζω από τότε συνεχεια μια φορά τον μήνα περίπου backlash και με Descal αλλά κάπου στα μισά μου παρουσιάστηκε πρόβλημα, διαρρoή νερού το οποίο μου είπε ο μάστορας ότι προκλήθηκε διότι ήθελε καθάρισμα, και πλέον τώρα πάλι συνειδειτοποιω ότι η ροή δεν είναι σωστή, πιτσιλιές και τέτοια πραγματα, αποτονοση νερού από τις βίδες του shower και γενικά συνειδειτοποιω ότι χρειάζεται ένα service για να επανέλθει στα φυσιολογικά της επίπεδα.

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από sphinxgr » Παρ Ιουν 23, 2017 12:49 pm

gotigreco έγραψε:
gotigreco έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, έχω μια gaggia baby black και την έχω καθαρίσει αρκετές φορές είτε με descal είτε με backflash, το θεμα είναι για κάποιο λόγο δεν γίνεται σωστός καθαρισμός, δεν την έχω ανοίξει βέβαια ποτέ, γνωρίζετε κάποια εταιρία ή έστω κάποιο άτομο που να ξέρει να κάνει περαιτέρω καθαρισμό στην μηχανή; ευχαριστώ.
Έχω την μηχανή περίπου από το 12, την καθαρίζω από τότε συνεχεια μια φορά τον μήνα περίπου backlash και με Descal αλλά κάπου στα μισά μου παρουσιάστηκε πρόβλημα, διαρρoή νερού το οποίο μου είπε ο μάστορας ότι προκλήθηκε διότι ήθελε καθάρισμα, και πλέον τώρα πάλι συνειδειτοποιω ότι η ροή δεν είναι σωστή, πιτσιλιές και τέτοια πραγματα, αποτονοση νερού από τις βίδες του shower και γενικά συνειδειτοποιω ότι χρειάζεται ένα service για να επανέλθει στα φυσιολογικά της επίπεδα.
Για δες εδώ viewtopic.php?f=5&t=2431

και εδώ

http://serviceonline.gr/service/kafetiera-gaggia/
http://www.diakoumakos.gr/index.php?dis ... &page_id=5
https://www.dayohellasservice.gr/

Αν τελικά έχεις κανένα νεότερο γράψε να μάθουμε τι έγινε

Απάντηση