Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Μαρ 01, 2017 12:39 am

μακαρι να ειχαν κιάλλοι την περιέργεια να τον δοκιμάσουν γιατι όποιος το έκανε μεχρι στιγμής ειπε τα καλύτερα.
εγω κατέληξα στα 18 γραμμάρια γιατι ταιριάζει πιο καλά στο καλαθάκι μου.
στα 16 άφηνε κενό.
νομιζω πιο σημαντικό ειναι το να βρεις τον κατάλληλο όγκο του καθε καφέ σε συνδιασμό με το καλαθάκι σου, παρα να κολλήσεις σε ένα κανόνα οπως commercial=16 , specialty=22

στον τελευταίο specialty που ο όγκος του ήταν ελάχιστος και στα 18 γραμμάρια ήταν στη μέση του καλαθιου, έβαλα 21 και μετα ρυθμισα τον μύλο αναλόγως.
αυτός ήταν ο λόγος που έβαλα 21 και οχι "επειδή είναι specialty"
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Μαρ 01, 2017 8:32 am

Δεν έχω δοκιμάσει τον συγκεκριμένο καφέ lavazza. Έχω πιει όμως άπειρα κιλά danesi gold και πότε δεν έβαλα πάνω από 16-16.5γρ και έπαιρνα εξαιρετικά αποτελέσματα.
Αυτό που είχα παρατηρήσει είναι ότι οι commercial καφέδες θέλουν να ξεκινάνε κατευθείαν την εκχυλιση..στα πρώτα δευτερόλεπτα να έχει σχηματιστεί κώνος. Στην ουσία να έχεις εκχυλισει τον καφέ μέχρι τα 25".
Εγώ έμαθα πολλά πίνοντας danesi gold για πάρα πολύ καιρό..μου αρέσει ακόμα σαν καφές..φινει φοβερές γεύσεις σε φρεντο εσπρέσο αλλά και σε καπουτσίνο κορυφή! Είχα καταφέρει να του βγάζω απίθανες γεύσεις ξηρών καρπών και φουντουκιού..
Αυτό που έχει σημασία είναι να μαθαίνεις έναν καφέ τι θέλει κ πως το θέλει..αλλα για να αρχίσεις να τα συνειδητοποιείς αυτά θέλει να πίνεις καιρό από έναν καφέ..

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από harryv » Τετ Μαρ 01, 2017 9:01 am

O oro είναι ένας από τους καλύτερους εμπορικούς καφέδες και (συγγνώμη Ultimo_) κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερος από Lavazza. Τον χρησιμοποιούσα με το LM Strada των 14γρ. 15γρ με 1.15 bar και σε εκχυλίσεις 30" τα έβγαζε όλα. Άρωμα, ξηρούς καρπούς, όλα στο φλιτζάνι. :a042: Λάθος καιρό διάλεξα να δώσω τον εξοπλισμό μου.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Μαρ 01, 2017 12:15 pm

Ποιος oro;
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Μαρ 01, 2017 2:02 pm

Εγώ αυτόν ξέρω..και είναι και αυτός lavazza..
http://m.lavazza.com/en/at-home/coffee- ... a-oro.html
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PaNoSS την Τετ Μαρ 01, 2017 2:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Μαρ 01, 2017 2:04 pm

καλύτερος απ τον tierra μαλλον εννοούσες. οκ
Ναι καλός είναι κι αυτός. αλλα pienaroma και tierra ειναι οι elit της εταιρίας
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Μαρ 01, 2017 2:20 pm

O Tierra στην κατηγορία των commercial είναι εξαιρετική επιλογή. Και φυσικά ο λατρεμένος Danesi Gold, που πλέον όμως συμβιβάστηκα με την ιδέα ότι δε πρόκειται να τον βρω ποτέ σε λογική τιμή (στα Taf είναι παράλογα ακριβός) για να τον αγοράσω για το σπίτι.

Στα των γραμμαρίων, συμφωνώ με τον UltiMo. Επίσης ο Panos έχει δίκιο για τα 25 sec και τον σχηματισμό του κώνου στους εμπορικούς καφέδες. Εγώ προσωπικά τη χρυσή τομή για τους χρόνους στους commercial (καθώς και του κλασικού specialty blend του μαγαζιού) την έχω βρει στα 24 - 28 sec. Η εταιρεία πχ μας λέει 25±3 sec, και προφανώς για να το έχουν αυτό χρυσό κανόνα, σημαίνει ότι δε είναι τυχαίο ως γεγονός.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από buddy » Τετ Μαρ 01, 2017 4:42 pm

O Danesi Gold υπαρχει εδω http://www.e-coffees.gr/kafedes/cafes-e ... ous-detail
αλλα πρεπει να κανεις παραγγελια δεν ειναι αμεσα διαθεσιμος, σε normal τιμη οπως θα επαιρνες π.χ. ενα κιλο hausbrandt.
Σε ολα τα sites παντου ειναι εξαντλημενος, τωρα ή δεν πουλαει καθολου ή πουλαει τρελα.
Παντως εγω αν θα τον επαιρνα, θα τον επαιρνα απο την taf, γιατι μπορει να βγαινει το κιλο 40 ευρω, αλλα εχεις 2 πλεονεκτηματα.
Πρωτον η taf δεν χρεωνει μεταφορικα και αντικαταβολη curier για αγορες ανω των 40 ευρω και δευτερον θα εχεις 4 συσκευασιες των 250 γρ και οχι μια του ενος κιλου και δεν θα μπαγιατευει ο καφες.Βεβαια η taf δεν τον ψηνει αλλα μονο τον εισαγει.
Ενω αν παραγγειλεις απο το e-coffees μπορει να τον εχει μεν 33 ευρω αλλα βαλε μεταφορικα και αντικαταβολη, παλι 40 θα δωσεις και θα παρεις και συσκευασια του κιλου.
Εχω ακουσει και γω πολυ καλα λογια για τον danesi αλλα δεν τον εχω δοκιμασει ποτε.
Παντως και γω πιστευω για commercial 15gr στα 25''.
H σωστη κινηση δεν ειναι να αυξησουμε γραμμαρια για να εχουμε την καταλληλη αποσταση απο την ντουζιερα, αλλα να βαλουμε μικροτερο καλαθακι.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Μαρ 01, 2017 5:48 pm

Έχω παραγγείλει από e-coffees, και με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει. Άσε Χρήστο, έχω ψάξει παντού! Είναι εξαντλημένο προϊόν! :( Όλα τα sites έχω δοκιμάσει.

Η σωστή κίνηση δεν είναι να αυξήσουμε τα gr, ναι οκ, αλλά όταν ακόμα και το μικρότερο καλάθι της αγοράς (12άρι), στον 'λαιμό' της lelit μας πέφτει λιγάκι μεγάλο, δεν έχεις πολλές επιλογές. Τα ελάχιστα gr ακόμα και στο 12άρι, για να έχεις το ιδανικό αποτέλεσμα/εκχύλιση στην lelit (με στεγνό puck κοκ) είναι minimum 16.5 -17.0. Ειδάλλως ακόμα και στα 16 ακριβώς, αρχίζεις και έχεις "απώλειες". Τουτέστιν λασπωμένο κεκάκι, νερό που δεν απορροφάται πλήρως από την τρίοδη κοκ...Η απόσταση από τη shower screen στη lelit μας, είναι από τη μαμά της μεγαλούτσικη. Άρα δεν έχεις και πολλές επιλογές... Οπότε εγώ βάζω 17gr στους commercial και τα απλά blends, και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Στους specialty τους μονοποικιλιακούς, βάζω minimum 18, και φτάνω μέχρι και 21g.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Παράθεση δεδομένων για διαγνώσεις...

Δημοσίευση από buddy » Τετ Μαρ 01, 2017 6:14 pm

Παρτον απο taf.
Οταν επαιρνες tierra και hausbrandt ποσο σου εβγαινε το κιλο μαζι με μεταφορικα και αντικαταβολη curier?

Exω παρει και γω 12αρι απο τον Δοϊκα δεν ειναι το wega σαν το δικο σου και πραγματικα ειναι αισθητα μικροτερο (πιο ρηχο) απο το 14αρι το μαμα της lelit.
Δεν το εχω χρησημοποιησει ποτε ομως μιας και δεν παιρνω commercial, αλλα πιστευω οτι με 15γρ θα ειναι οκ.
Παντως 2γρ δοση παραπανω απο την προτεινομενη, αλλαζει αισθητα την γευση του καφε.

Απάντηση