El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Σεπ 30, 2016 3:41 pm

... Δε νομίζω ότι ο μύλος μου έχει τη δυνατότητα τελικά να αλέσει specialty... Τρεις μέρες τώρα έκανα τις δοκιμές μου μόνο με το χαρμάνι του μαγαζιού, και μπορούσα να προσαρμόσω την επιθυμητή άλεση και να πάρω σχετικά καλές εκχυλίσεις (στα 29 sec), έχοντας και ένα μικρό περιθώριο μίας γραμμής για finer ρύθμιση. Δεν είχα ξινίλες και έβλεπα σχετικά ωραία και βελτιωμένα φλιτζάνια. (όπως ανέφερα δηλ σε προηγούμενο post)

...Δοκίμασα πάλι σήμερα με Taresso Tigrato στην πιο λεπτή ρύθμιση (αυτή που βλέπετε στο βίντεο - πιο λεπτά ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ, αλλιώς δε δουλεύει ο μύλος, κοπανάνε τα μαχαίρια) στα 19.5 gr, και απόλαυσα ένα ωραιότατο κατούρημα σε 15 sec... :a134: Και πάτησα και δυνατά...

Οπότε δύο είναι τα τινά: Ή ο μύλος μου είναι για πέταμα, ή ο καφές είναι για τον κάδο. Μάλλον ισχύει το πρώτο. Οπότε με την όρεξη θα μείνω για specialty... Θέλουν πιο λεπτή άλεση από τον Coffee Island, και εγώ δεν έχω αυτή τη δυνατότητα...

... Σε ποιο γκρεμό να πάω να πέσω;;;;; :a060:


https://drive.google.com/open?id=0B4L0G ... XNkRngySzQ

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Edesso » Παρ Σεπ 30, 2016 5:25 pm

Jazz έγραψε:... Δε νομίζω ότι ο μύλος μου έχει τη δυνατότητα τελικά να αλέσει specialty...

Ναι ακουει specialty και αλλαζει δρομο :f010:

Jazz έγραψε: Ή ο μύλος μου είναι για πέταμα, ή ο καφές είναι για τον κάδο. Μάλλον ισχύει το πρώτο.
Οχι στο καδο!!! Σε μενα στειλτον :a016:

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ τη μια ο μυλος ανταποκρινεται την αλλη ειναι για πεταμα :a014:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Σεπ 30, 2016 5:54 pm

Είσαι λιγάκι δεικτικός νομίζω, και δεν είναι απαραίτητο... Δυστυχώς, δεν έχω τη δική σου εμπειρία και πράγματα που σε εσένα μοιάζουν γελοία, σε εμένα (και σε οποιονδήποτε δεν έχει τη πείρα σου) προκαλούν προβληματισμό. Γιατί οι δικές μου γνώσεις, δε μπορούν να απαντήσουν σε κάποια ερωτήματα όπως:
"Τι κάνω όταν έχω αλέσει στο μύλο σε finest adjustment, έχω βάλει στο καλαθάκι 19.5 gr, έχω πατήσει στα 17 kg (με ζυγαριά), και ο καφές βγαίνει στα 15 δευτερόλεπτα (60 ml) ...;;;"
Οι δικές σου γνώσεις, που σαφώς είναι ΠΟΛΥ πολύ περισσότερες και τις σέβομαι, μπορούν να μου δώσουν μία λογική απάντηση σε αυτό; Γιατί μη μου πεις ότι και τον coffee island που τον αλέθω μία γραμμούλα πιο μακριά από το zero των μαχαιριών, είναι φυσιολογικό, λες και πρόκειται για ελληνικό! Μπορεί σε αυτό το σημείο να "βολεύομαι" γιατί εκχύλιση σωστή βγαίνει, αλλά και πάλι δε το λες και ορθή "ανταπόκριση" του μύλου αυτό.

...Τέλος πάντων. Ο μύλος δε βρίσκεται πια στην κατοχή μου. Όπως ήταν, με συνοπτικές διαδικασίες τον έβγαλα από την πρίζα και τον πήγα στη Eurogat (μαζί με τον tigrato). Τους είπα, να τον δοκιμάσουν, να κόψουν και καφέ από το σακουλάκι μου, και γενικώς να κάνουν ό,τι πρέπει ώστε εγώ να τον παραλάβω λειτουργικό... Τον έκαναν κανονική 'εισαγωγή' στο service, και μου είπαν από Τρίτη θα μου τηλεφωνήσουν. Καλύτερα. Θα κάνω και λίγες μέρες αποτοξίνωση από το άγχος, :lol: .

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Σεπ 30, 2016 6:18 pm

Tigrato = σε γνωρίζω από την κόψη του 'μαχαιριού' την τρομερή :a080:
:lol:

Ωραία τον μύλο τον έστειλες κάποιο άλλο για δοκιμή μπορείς να βρεις ?
Έστω και Skerton θέλουμε να δούμε αν κάποιος μύλος μπορεί να μπουκώσει την lelit και να σταζει ελάχιστο καφέ στο φλιτζάνι.
Ακόμα και χειροκινητοι μύλοι μπορούν να πάνε σε over το brewing ο Κ3 όπως μας λες δεν τα κατάφερε.
Ίσως το έκανε επίτηδες για να σε στείλει ολοταχώς ο μύλος σου στο team bagiatila & Lavazza :OOPS:

Πάντως αν μας διαβάζουν στη eurogat καλά θα κάνουν να στο φτιάξουν τον μύλο γιατί οι πωλήσεις του θα πέσουν κάθετα υπέρ του eureka mignion...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Artisti την Παρ Σεπ 30, 2016 6:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Edesso » Παρ Σεπ 30, 2016 6:21 pm

Και γω εχω ενα blend στο ντουλαπι μου που ειναι και πιο σκουρος απ το τιγκρατο και τρεχει σαν κατουρο σε πολυ ψιλο κοψιμο, αυτο τι σημαινει οτι ξαφνικα κατι επαθε ο μυλος μου και ειναι για πεταμα!!!!
Για δεικτικη συμπεριφορα και τα λοιπα που αναφερεις για μενα δε θα απαντησω δεν εχει νοημα και δεν οδηγει πουθενα, ηδη σε βοηθησαμε ολοι αρκετα εδω μεσα.
Πραγματικα ευχομαι να χει προβλημα ο μυλος σου....
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Σεπ 30, 2016 6:28 pm

Βασικά έχω ήδη προγραμματίσει το τι θα κάνω στο θέμα 'περαιτέρω δοκιμής'. Αύριο που θα πάω στο μαγαζί, θα κόψω λίγο καφέ στους μύλους του καφεκοπτείου στο 1 (τουτέστιν την ελάχιστη δυνατή ρύθμιση που μπουκώνει ακόμα και τη wega). Στην οποία ρύθμιση, ο καφές βγαίνει σα πούδρα. Θα κόψω και λίγα γραμμάρια στο 1.1, στο 1.2, στο 1.3, άντε και στο 1.4.
Ε, άμα δε μπουκώσει και τότε, θα πρέπει να προσανατολιστώ αλλού...

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Edesso » Παρ Σεπ 30, 2016 6:32 pm

... γιατι αν δεν εχει οπως ειπε και artisti σιγουρα θα καταληξεις στο μπαγιατιλα group!!
Και ο ultimo Κ3 εχει, βρε λες ?? :a014:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Σεπ 30, 2016 6:43 pm

triptsis έγραψε:... γιατι αν δεν εχει οπως ειπε και artisti σιγουρα θα καταληξεις στο μπαγιατιλα group!!
Και ο ultimo Κ3 εχει, βρε λες ?? :a014:
Σπέρνεις "καινά δαιμόνια" :a030:

https://el.m.wiktionary.org/wiki/%CE%BA ... E%B9%CE%B1

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Edesso » Παρ Σεπ 30, 2016 6:54 pm

espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Σεπ 30, 2016 7:03 pm

triptsis έγραψε:Και γω εχω ενα blend στο ντουλαπι μου που ειναι και πιο σκουρος απ το τιγκρατο και τρεχει σαν κατουρο σε πολυ ψιλο κοψιμο, αυτο τι σημαινει οτι ξαφνικα κατι επαθε ο μυλος μου και ειναι για πεταμα!!!!
Σαφώς και δε σημαίνει ότι ο μύλος σου είναι για πέταμα επειδή ένα blend σου είναι μη διαχειρίσιμο. Άλλα μέχρι στιγμής προσωπικά έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικούς κόκκους (τους 2 από taresso, τον coffee island, και τον classic) και ή που τα spouts θα κατουράνε, ή που η εκχύλιση θα είναι σε σωστά-αποδεκτά πλαίσια με άλεση 'σύριζα' στο zero. Και όπως έχεις λογικά διαβάσει και εσύ posts μελών που είναι κάτοχοι του μύλου, αυτό που εξέφρασαν είναι ότι τους φαίνεται περίεργο να μην μου δίνει ο συγκεκριμένος μύλος δυνατότητα για πολύ λεπτότερες αλέσεις. (χώρια την επισήμανση για το υπέρμετρο clamping). Όλα αυτά λοιπόν σε συνδυασμό, είναι που με οδηγούν στο συμπέρασμα πως ο μύλος μου δεν είναι απόλυτα λειτουργικός.
Για δεικτικη συμπεριφορα και τα λοιπα που αναφερεις για μενα δε θα απαντησω δεν εχει νοημα και δεν οδηγει πουθενα, ηδη σε βοηθησαμε ολοι αρκετα εδω μεσα.
Πραγματικα ευχομαι να χει προβλημα ο μυλος σου....
Ποια είναι τα λοιπά που αναφέρω για σένα; Το μόνο που ανέφερα που θα μπορούσε να εκληφθεί ως αρνητικό, είναι το λιγάκι δεικτικό ύφος του σχολίου σου. Ίσα ίσα που ανέφερα παράλληλα πως εκτιμώ το γεγονός πώς διαθέτεις πολύ πολύ περισσότερες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, και άρα και τις σέβομαι. Δεν νομίζω ότι ήταν κακό αυτό. Για καλό το είπα. Έχεις εμπειρία και πείρα, που εγώ δεν έχω.
Και φυσικά ευχαριστώ όλα τα παιδιά που με βοηθούν με τις απαντήσεις/συμβουλές τους. Και φροντίζω να το λέω συχνά αυτό. :oneup:

EDIT: (βρήκα αυτό σε ένα ξένο φόρουμ...):
New Compak K3 Touch not fine enough?
I just bought a brand new Compak K3 Touch, with the first batch of beans I used it was barely able to grind fine enough to produce a decent shot, however with fresher beans from our host (lighter roast), I cannot get even close to a fine enough grind, even on the finest setting.

Am I missing something here? Is there a secondary means of adjustment?

Απάντηση