Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Ημι-επαγγελματικές μηχανές για τους πιο ενθουσιώδεις home barista. Μηχανές αξιώσεων που προκαλούν με την εμφάνιση τους και μόνο.
Άβαταρ μέλους
nikosmar
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2016 6:40 pm
Όνομα: niko
Μηχανή:: Bezzera Mitica Top
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia 2.5
Μύλος:: FIORENZATO F64E
Τοποθεσία: πευκη - athens

Re: Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Δημοσίευση από nikosmar » Παρ Σεπ 30, 2016 1:09 pm

επισης εχω δει και καποιες sab οπως οι παρακατω ,
[urlhttp://www.rimprezza.de/epages/63241512.sf/de_ ... cts/SAB007][/url]

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Δημοσίευση από coolmind » Παρ Σεπ 30, 2016 5:39 pm

Και η μηχανη που εχεις μια χαρα ειναι,αλλα αν θελεις κατι που δουλευει με αλλο τροπο(ποιο ευκολο η δυσκολο θα τον μαθεις ετσι και αλλιως για να παρεις το αποτελεσμα που θελεις)κανε την αλλαγη.
Ναι ειναι ποιο σταθερες οι db αλλα στο σπιτι δεν παιζει ρολο τοσο πολυ ο χρονος αναμονης.Θα περιμενεις στην μια 2-3 λεπτα ενω στην αλλη 1 αναμεσα στις εκχειλησεις σου,και βεβαια στις db θελεις παραπανω αναμονη για να φτάσει σε σωστη θερμοκρασια λειτουργιας.
Απο μυλο τι έχεις;

Άβαταρ μέλους
nikosmar
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2016 6:40 pm
Όνομα: niko
Μηχανή:: Bezzera Mitica Top
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia 2.5
Μύλος:: FIORENZATO F64E
Τοποθεσία: πευκη - athens

Re: Αναβαθμιση σε he ή dual boiler

Δημοσίευση από nikosmar » Παρ Σεπ 30, 2016 7:34 pm

φιλε καλησπερα,
θεωρω τη silvia που εχω κορυφαια μηχανη για espressaki , την εχω απο το 09 και μου εχει χαρισει θεικα εσπρεσακια, βεβαια εχω μαθει τα χουγια της , απλα σκεφτομαι για αναβαθμιση λογω του οτι μ αρεσει κ ο capuccino k to maciato, κ εννοειται δε θα τη πουλησω τη silvia , απο μυλο εχω ενα rocky , ο οποιος για οικιακη χρηση ειναι πολυ ενταξει, ουτως ή αλλως ψαχνω καποιον αλλα συμμαζεμενο σε διαστασεις,

απλα βλεπω καποιες automatik πχ sab viennetta ή rancilio epoca , πιο στιβαρες σα κατασκευες κ σκεφτομουνα οτι ισως ειναι πιο αξιοπιστες κυριως sto back to back espresssaki, ή στο capuccino

http://www.espressoworks.com.au/product ... viennetta/

Απάντηση