Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Κυρ Σεπ 11, 2016 9:27 pm

xristospet21 έγραψε:Pagratios ειδες διαφορα με την ims σητα σε σχεση με την μαμα σητα?το καλαθι που πηρες ειναι μεγαλυτερο απο το μαμα καλαθι?
Είχα καιρό να κοιτάξω το forum οπότε θα απαντήσω αν και αργοπορημενα.

Θα ξεκινήσω με το shower screen http://www.imsfiltri.com/en/docce/ci-200-im/ . Οι κάτοχοι της μηχανής θα δείτε ότι το εργοσταστιακό είναι flat και στο τελείωμα ανεβαίνει προς τα πάνω κάτι το οποίο θεωρώ ότι γίνεται για να μην φευγει το νερό από τα πλάγια αλλά πάντα να κατεβαίνει προς τις τρύπες. Το πρόβλημα με αυτό της ims είναι ότι ειναι κυρτό και επειδή δεν είνα για την δική μας μηχανή δεν εφαρμόζει σωστά στο σημείο της βίδας. Με αυτό εννοώ ότι αν κάποιος βιδώσει την βίδα μέχρι τέρμα, ότι δηλαδή θα έκανε στο εργοστασιακό, τότε θα σταματήσει να υπάρχει είναι κυρτό και θα γίνει ίσιο με αποτέλεσμα να φευγει νερό από τα πλάγια. Για να λυθεί αυτό δεν θα πρεπει να βιδωθεί μέχρι τερμα ωστόσο στην μηχανή αυτή το showe screen και το shower brass holder έχουν μια βιδα με αποτέλεσμα να πρέπει να βρει κάποιος το σωστό σημείο μεταξύ του να έχει βιδωθεί το shower brass holder και να μην έχει χαλάσει η κυρτότητα του shower screen.
Αυτό έχω καταλάβει εγώ και μπορεί να είναι όντως θεμιτό να βιδωθεί ως τέρμα ή να υπάρχει ανταλλακτική βίδα που κάνει καλύτερη δουλεία.

Σχετικά με το bakset http://www.imsfiltri.com/en/filtri/b70-2t-h26-5-m/ έχω κάνει προσωπικά 2 λάθη στην αγορά του πρώτον ότι δεν ειναι ridgitless και ότι λέει 16-20gr. Κάτω από 19-20 στους περισσότερους καφέδες που έχω δοκιμάσει η απόσταση από το shower screen είναι μεγάλη και σε μερικούς θέλει ακόμα και 22. Επίσης το 58,5tamper που έχω χωράει οριακά οπότε και να ήθελα να βάλω 18 ή 16gr θα φάνταζαι πολύ δύσκολο. Σχετικά με την ποιότητα η κρέμα είναι περισσότερη και ο καφές πιο ποιοτικός ωστόσο με μικρές αλλάγες τα αποτελέσματα αλλάζουν ευκολα.


@xristospet21 τι ρυθμίσεις έχεις στο PID για τους 101 με offset 0?

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από UltiMo_ » Κυρ Σεπ 11, 2016 10:22 pm

τι μπερδεμα ειναι αυτο με την κυρτοτητα του shower screen? και στην gaggia κυρτό ειναι αλλα οταν το βιδωνεις, ισιωνει. δεν φευγει νερο απο πουθενα. ετσι ειναι φτιαγμένο. να ακουμπάει με δύναμη πανω στο holder λόγω κυρτότητας
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Κυρ Σεπ 11, 2016 11:17 pm

Αυτό ακριβώς λέω ότι όταν το βίδωνα και ίσιωνε αρκετό νερό έτρεχε από την έξω πλευρά του showe screen. Το εργοστασιακό είναι ίσο από κατω και ελαφρός κυρτό στην εξωτερική πλευρά και όταν το βιδώνεις δεν αλλάζει αυτό.

Νομίζω πως το ims CI 200 προφανώς προορίζεται για άλλη μηχανή και απλώς είναι συμβατό και με την lelit pl41 plust pid. Αυτό που δεν ξέρω είναι πως είναι το σημείο που βιδώνει το shower screen, μηπως έχει κάποιο μικρό εξόγκωμα για να βιδώνει χωρίς να χάσει την κυρτότηρα? Πραγματικά δεν ξέρω αν όντως πρεέπει να είναι flat τότε να το αλλάξω

http://www.1st-line.com/store/pc/Lelit- ... -p3948.htm

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Σεπ 11, 2016 11:43 pm

Eγω παλι πηρα vst καλαθι αλλα επειδη το tamper ειναι 58αρι δεν εφαρμοζει...θελει 58,35mm (το 58αρι εφαρμοζει τελεια στο μαμα)
Για το pid
p 0,4 i 0,00 (το ξερω φαινεται λαθος...αλλα καθε φορα που βαζω μια τιμη εκει εχω θεματα σταθεροτητας και overshot) και d 13,9
Εχω πολυ γρηγορο recovery ποτε δεν περιμενω ουτε 1 sec για back to back (μεχρι να αλεσω, να ζυγισω ειναι παντα ετοιμο)
Βεβαια καμια φορα παει 102 αλλα ποτε δεν εχει τυχει οταν κουμπωνω το portafilter να λεει 102 παντα λεει 101 γι' αυτο δεν εχω μπει ποτε στον κοπο να κατεβασω λιγο το d (για να μην συμβαινει αυτο) αν κατεβασω λιγο το d δεν θα κανει overshot...αλλα πρακτικα δεν με απασχολει καθολου αφου παντα ειναι εκει που θελω...
Να σημειωσω οτι με αυτες τις ρυθμισεις η θερμοκρασια ειναι κολλημενη στο 101...ποτε δεν μου εχει τυχει να κουμπωσω και να λεει 100 ή 102..
Βεβαια αυτο σιγουρα γινεται για ελαχιστα δευτερολεπτα αλλα ποτε οταν κουμπωνω...και δεν νομιζω να ειναι τυχαιο γιατι γινεται παντα...
Στους περισσοτερους καφεδες τα καλυτερα αποτελεσματα τα παιρνω 101 (γευστικα και οπτικα) αλλα μου εχει τυχει και καφες ο rosebud για παραδειγμα που εβγαινε λιγο πικρος και μολις χαμηλωσα θερμοκρασια ολα καλα...
Εσυ σε τι θερμοκρασια το εχεις με offset 0?
Εχεις μαθει ή εχεις μετρησει με ακριβεια ή τελοσπαντων εχεις βγαλει ακρη ποια η διαφορα θερμοκρασια boiler - νερου εκχυλισης?
Εγω οχι...οτι πει η γλωσσα μου...αλλα θα ηθελα να ξερω...

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Κυρ Σεπ 11, 2016 11:50 pm

Είχα 58,5 tampler για το μαμα και ήταν πολύ καλό στο οποίο έμπαινε χαλάρα και 19gr.

Εγώ με offset 0 βάζω 100. Δεν έχω καταφέρει να βρω την διαφορά γτ θα πρέπει να φτιάξω ένα τυφλό με θερμόμετρο.

Σχετικά με το Ι στο 0 νομίζω το είχα διαβάσει και από κάποιον άλλο ότι αν δεν το άφηνε 0 είχε πάντα overshot

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Δευ Σεπ 12, 2016 12:01 am

Σε μενα το 58mm tamper για το μαμα ειναι οτι πρεπει και εχω βαλει και 22 γρ στο καλαθι και μια χαρα...
Απλα πρεπει να παρω και ενα 58,35mm για το vst...
Δοκιμασε αμα θελεις τις ρυθμισεις μου στο pid με 100 θερμοκρασια που θελεις...Θα δεις ειναι πολυ βολικες θα ειναι μονιμως στο 100 οταν κουμπωνεις και πατας το brew...

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Δευ Σεπ 12, 2016 12:03 am

Έκανα τις αλλαγές στο pid και θα δω μέσα στην εβδομάδα πως θα πάει

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Δευ Σεπ 12, 2016 8:43 am

Να κατεβασεις το d για να μην σου κανει overshot και περιμενεις να πεσει η θερμοκρασια...επειδη το εχεις στο 100 σε σχεση με εμενα που το εχω στο 101

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Δευ Σεπ 12, 2016 11:56 am

Σε 20 λεπτα ειναι ετοιμη με αυτες τις ρυθμισεις

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Τρί Σεπ 13, 2016 12:18 am

Το έβαλα στους 101 και πραγματικά μένει αρκετά άλλα πάει και 102

Απάντηση