Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
γιαννης71

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από γιαννης71 » Δευ Ιαν 19, 2015 8:51 pm

Εκανα και backflash αλλα με κρυα μηχανη ισως εκανα λαθος παντως αν τωρα ρεει πιο σωστα το αφηνω ετσι...

gpardali
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 8:49 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: Anfim Best Black
2ος Μύλος:: Comandante
Οι καφέδες μου:: Freshly roasted coffees
Τοποθεσία: Νομός Aττικής

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από gpardali » Παρ Ιαν 30, 2015 9:08 pm

H σίτα (shower screen) λογικά θα αλλάζει με την πάροδο του χρόνου (γιατί περνάνε υπολειμματα αλεσμένου καφέ από το puck στο φλυτζάνι). Και αν αλλάζει, κάθε πότε είναι καλό να αλλάζει?
Η ίδια ερώτηση ισχύει και για την φλάτζα στην κεφαλή της μηχανής (group head), εκεί που κουμπώνει το portafilter.

Eυχαριστώ.

Theo164

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από Theo164 » Σάβ Ιαν 31, 2015 5:23 pm

θεωρητικά η φλάντζα θέλει όταν αρχίζει να σκληραίνει η να έχει διαρροή από εκεί που κουμπώνει το πορταφιλτερ
η shower screen αν συντηρείς την μηχανή σωστά με backflush, αφαίρεση της για καθαρισμό ανά τακτά χρονικά διαστήματα, καθάρισμα μετά από κάθε καφέ η κάθε χρήση της μηχανής με χαρτί κουζίνας, βέτεξ η βουρτσάκι και δεν βουλώνουν οι τρύπες δεν υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα που χρειάζεται αλλαγή

συνήθως αυτά τα ανταλλακτικά δεν είναι ακριβά οποτε καλο θα ήταν να αλλάζεις μια φορα τον χρόνο την φλάτζα πριν αρχίζει να χάνει γιατί από την θερμοκρασία σκληραίνει και αν η shower screen δεν στοιχίζει ακριβά για τη μηχανή σου άλλαζε τη μαζί πακέτο με τη φλάτζα για να διατηρείται η μηχανή πάντα σε καλή κατάσταση

αν περνάνε υπολειμματα αλεσμένου καφέ από το puck στο φλυτζάνι όπως γραφεις τότε ποιο πιθανό είναι κάτι να παίζει με τον καφέ και την άλεση του η με το ίδιο το basket δεν νομίζω να έχει κάποια σχέση η shower screen η οποια είναι για να κατανέμει το νέρο στο puck ομοιόμορφα γιαυτο χρειάζεται να την καθαρίζουμε και να μη βουλωνει
από ότι έχω διαβάσει τα απλά φθηνά καλαθάκια δεν είναι τόσο precise μπορεί να έχεις 2 ίδια και να έχουν διαφορες σε ότι αφορά τον αριθμό στις τρύπες ακόμα και την διάμετρο τους από τρυπα σε τρυπα στο ίδιο basket η από basket σε basket

τα ποιο πολλά από τα παραπάνω τα γράφω περισσότερο με βάση όσα έχω διαβάσει στο forum και λιγότερο από την εμπειρια μου
υπάρχουν μέλη του forum που έχουν η ίδιοι περισσότερη εμπειρία έχουν επισκευάσει μηχανές και έχουν δει με τα ματια τους περισσότερα οποτε οποιαδήποτε διόρθωση η κάτι επιπλέον μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο

ανεστης

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από ανεστης » Κυρ Φεβ 22, 2015 11:47 am

Καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος και θέλω τη βοήθειά σας. Έχω την εσπρεσσιέρα izzy spicy red και έχω το εξής πρόβλημα. Όταν τη βάζω σε λειτουργία ζορίζεται και δεν βγάζει καθόλου νερό, ενώ χάνει από αλλού. Παλιότερα την καθάρισα με καθαριστικό για εσπρεσσιέρα αλλά μέχρι τώρα ποτέ δεν ασχολήθηκα με τη σήτα στο grup. Μου είπαν για τη σήτα και δοκίμασα να την βγάλω. Ξεβίδωσα την βίδα που συγκρατεί και το ελατήριο αλλά η σήτα ( ντουζιέρα) δεν βγαίνει. Ξέρετε ποια είναι η διαδικασία για την αφαίρεσή της; Και αν υποψιάζεστε κάποια άλλη πιθανή βλάβη παρακαλώ ενημερώστε με. Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
paradosiakos
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 18, 2015 11:51 pm
Όνομα: Kωνσταντίνος
Μηχανή:: Delonghi BCO260
2η Μηχανή:: Delonghi BCO410
Μύλος:: Max
Οι καφέδες μου:: Σκέτοι.

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από paradosiakos » Κυρ Φεβ 22, 2015 12:31 pm

Eιναι πολύ πιθανό να έχει βουλώσει από άλατα ένα σωληνάκι που βρίσκεται ακριβως πάνω από το μπόιλερ, στην κορυφή της εσπρεσιέρας.
Δοκίμασε να ξανακάνεις αφαλάτωση με dezcal κι αν δε γίνεται τπτα θα πρέπει να βγάλεις το πάνω καπάκι και να ξεβουλώσεις ''χειροκίνητα'' το πρώτο πάνω σωληνάκι που θα δεις μπροστά σου.
Η ντουσίερα δε ξερω γιατί αλλά πράγματι δε βγαίνει με τπτα...μάλλον γινεται ''ενα σώμα'' με το γκρουπ από τα άλατα...

Christosom

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από Christosom » Τρί Ιαν 05, 2016 3:48 pm

Καλή χρονιά παιδιά!Είναι η πρώτη μου φορά που γράφω αν και συχνά διαβάζω το forum!;Έχω 3 espresso μηχανές κι αντιμετωπίζω πρόβλημα με την μια από αυτές και συγκεκριμένα την μηχανή αυτή που αναφερόμαστε στο συγκεκριμένο θέμα!Το πρόβλημα που έχω είναι ότι αντί το νερό που βάζω στον κάδο να μου το ρίχνει στο φίλτρο και να φτιάχνω καφέ το ρίχνει στην έξοδο του αφρόγαλου!Την πρώτη φορά που το έπαθα αυτό πήγα τη μηχανή στο κατάστημα που την αγόρασα κι επειδή είναι φίλος μου ο ιδιοκτήτης μου την αντικατέστησε με μια καινούρια!Τώρα ντρέπομαι να κάνω πάλι το ίδιο και γι αυτό σας ζητάω την βοήθεια σας!

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιούλ 04, 2016 9:18 pm

IMS Shower screen...Σε τι ακριβως διαφερει απο την κανονικη σητα?Ειναι καλυτερη απο την μαμα σητα?Ειχαν βουλωσει οι τρυπες απο την σιτα μου και τις ξεβουλωσα με καρφιτσα εκανα μαλλον παπ..ιά :a042: σαν να γρατζουναει λιγο η επιφανεια οταν την πιανεις ενω πριν νομιζω ηταν λεια.Να προτιμησω τη μαμα σητα η μια ims?
Μηπως ειναι η ιδεα μου και να δεν επαθε τιποτα?Απο οτι διαβασα εδω δεν κανει λενε με καρφιτσα καταστρεφεται..αργα ομως το διαβασα..στην παλια την μηχανη μου το manual ελεγε αν βουλωσουν οι τρυπες τις ανοιγεις με μια καρφιτσα και το εμπιστευτηκα...

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από UltiMo_ » Δευ Ιούλ 04, 2016 11:56 pm

με cafiza τις καθαριζεις. με καρφιτσα μαλλον τις χαλασες. αν την δεις κοντρα σε μια λαμπα, και δεις οτι οι τρυπες που πειραξες ειναι μεγαλυτερες, τοτε η σιτα ειναι για πέταμα
When life throws you curves, aim for the apex

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από buddy » Τρί Ιούλ 05, 2016 8:38 am

Ηταν πολυ βουλομενες ειχα να την καθαρισω καιρο..δεν νομιζω να ανοιξαν παραπανω με μια καρφιτσα οι τρυπες το υλικο ειναι πολυ γερο αυτο που με ανησυχει ειναι οτι η επιφανεια ειναι λιγο τραχια ενω νομιζω πριν ηταν λεια και δεν ξερω αν εγινε εκει η ζημια.η δικια σου ειναι λεια αν τη χαιδεψεις?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Καθαρισμός shower screen και φίλτρων.

Δημοσίευση από buddy » Τρί Ιούλ 05, 2016 9:28 am

Τελικα παρηγγειλα μια μαμα σητα καλου κακου...ims σητα εχει βαλει κανεις?ειναι καλυτερη απο μια μαμα σητα η τζαμπα λεφτα?

Απάντηση