Philips Saeco HD8423 χάνει νερό από το ακροφύσιο ατμού

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
chapapak

Philips Saeco HD8423 χάνει νερό από το ακροφύσιο ατμού

Δημοσίευση από chapapak » Τετ Δεκ 16, 2015 5:21 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας παρακαλώ εάν γνωρίζετε:
Έχω τη μηχανή Philips Saeco HD8423/01 (είχα ξαναποστάρει και πιο παλιά viewtopic.php?f=5&t=2653&p=42385) η οποία είναι φανταστική και έχω μείνει πάρα πολύ ικανοποιημένος. Όμως πριν λίγες μέρες παρατήρησα ότι άρχισε να χάνει νερό από το ακροφύσιο.

Όταν πιάσει πίεση η μηχανή χάνει σταγόνες-σταγόνες, όμως μόλις απελευθερώσω λίγο ατμό και μετά σταματήσω, σταματάει να τρέχουν και οι σταγόνες από το ακροφύσιο. Μόλις λειτουργώ τη μηχανή να παράξω καφέ, ξανατρέχει νερό ταυτόχρονα από το ακροφύσιο. Τι μπορεί να φταίει; Έχω και αντίστοιχο βίντεο εάν δε βοηθάει η περιγραφή μου.

Ευχαριστώ

georgis4
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2015 11:00 pm
Όνομα: γιωργος
Μηχανή:: saeco 8423/11
Μύλος:: graef cm702
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Philips Saeco HD8423 χάνει νερό από το ακροφύσιο ατμού

Δημοσίευση από georgis4 » Τετ Δεκ 16, 2015 5:50 pm

Επειδη λες οτι στην λειτουργια του καφε τρεχει και απο το ακροφυσιο,μηπως εκλεινες σφιχτα τον διακοπτη του ατμου οταν τον χρησιμοποιουσες και μαλλον δε κλεινει εντελος πλεον?Αφαλατωση εκανες ποτε?

chapapak

Re: Philips Saeco HD8423 χάνει νερό από το ακροφύσιο ατμού

Δημοσίευση από chapapak » Τετ Δεκ 16, 2015 5:53 pm

Ίσα ίσα που είμαι πάντα πολύ προσεχτικός με το διακόπτη! Αφαλάτωση κάνω κάθε εξάμηνο. Και μάλιστα το πρόβλημα παρουσιάστηκε αφού έκανα αφαλάτωση -τουλάχιστον έτσι παρατήρησα-

manthes
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 09, 2013 12:31 pm
Μηχανή:: Saeco poemia HD8323
Μύλος:: Delonghi kg79

Re: Philips Saeco HD8423 χάνει νερό από το ακροφύσιο ατμού

Δημοσίευση από manthes » Δευ Φεβ 15, 2016 8:42 pm

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με την 8323 εδω και λιγες μερες αλλα απο σημερα αρχισε να τρεχει πιο πολυ νερο με αποτελεσμα προφανως να ριχνει και την πιεση. Την πηγες τελικα στο σερβις;

chapapak

Re: Philips Saeco HD8423 χάνει νερό από το ακροφύσιο ατμού

Δημοσίευση από chapapak » Τρί Φεβ 16, 2016 12:44 pm

manthes έγραψε:Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με την 8323 εδω και λιγες μερες αλλα απο σημερα αρχισε να τρεχει πιο πολυ νερο με αποτελεσμα προφανως να ριχνει και την πιεση. Την πηγες τελικα στο σερβις;
Την πήγα σε ένα εξουσιοδοτημένο σέρβις και μου είπαν ότι φταίει ο περιστρεφόμενος μηχανισμός και σαν ανταλλακτικό αλλάζει μόνο ολόκληρο που κοστίζει 45€. Την πήγα μετά σε ένα άλλο συνοικιακό μαγαζί που κάνει σέρβις σε philips και την άνοιξε και δεν ξέρω ακριβώς τι καθάρισε στο διακόπτη και απλά τον ξανατοποθέτησε και είναι μια χαρά, δεν στάζει καθόλου. Τι να πω, τύχη; πολύ καλό χέρι ο μάστορας; Πάντως είναι μια χαρά και δε μου πήρε και λεφτά.

Βέβαια τώρα έχω ένα άλλο θέμα...δε μου κλείνει η μηχανή από το διακόπτη on/off αλλά αυτό...αντιμετωπίζεται τραβώντας το από την πρίζα....Τρομερό καφέ κάνει αυτή η μηχανή αλλά μόλις τελείωσε η εγγύηση με εκνεύρισε που άρχισε να μου κάνει τέτοια κόλπα.

manthes
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 09, 2013 12:31 pm
Μηχανή:: Saeco poemia HD8323
Μύλος:: Delonghi kg79

Re: Philips Saeco HD8423 χάνει νερό από το ακροφύσιο ατμού

Δημοσίευση από manthes » Τρί Φεβ 16, 2016 1:02 pm

Χθες ειπα να την ανοιξω για να δω τι παιζει και αν υπαρχει καποιο ορατο προβλημα αλλα ολα εδειχναν μια χαρα. Τα εξαρτηματα που μεσολαβουν εως το ακροφυσιο ειναι αυτα τα 4. Εβγαλα και το ακροφυσιο μηπως εχει αλατα και προσπαθησα να το καθαριζω με λιγο γαλβανιζε συρμα αλλα τιποτα. Αν εχεις καποιος καμια ιδεα τι μπορει να φταιει ας την πει
https://www.encompassparts.com/item/970 ... ,25_H=_4,5
https://www.encompassparts.com/item/970 ... _Abc_Otl-f
https://www.encompassparts.com/item/970 ... wgen_Otl-f
https://www.encompassparts.com/item/970 ... 31_Termoil

Μηπως εισαι απο την Θεσσαλονικη και μπορεις να μου πεις τον τεχνικο που την εδωσες και ποσα λεφτα πηρε;

Απάντηση