Φίλτρο νερού

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Ιαν 21, 2015 8:55 pm

Ναι το Μ εχω..βασικα ηταν δωρακι μαζι με τη μηχανη..δεν το αγορασα..δεν εχω υπολογισει ποσο νερο καταναλωνω αλλα πολυ συχνα αλλαζω πληρως το νερο στα μποιλερ ακομα και του ατμου με φρεσκο..
δεν το λυπαμαι το νερακι στη μηχανη η αληθεια ειναι.. καμια φορα τραβαω νερο καυτο και για τσαι..
η σκληροτητα μου ειναι αρκετα μεγαλη βαση υπολογισμων με αντιστοιχο τεστ..
τον μετρητη ροης μπορει να τον παρω αν καταληξω να χρησιμοποιω αυτο το φιλτρο..
παντως δεν εχω HX, double boiler εχω..

εσυ ποσα λιτρα καταναλωνεις τις μερες που ανοιγεις τη μηχανη; εμενα τις περισσοτερες φορες φτιαχνει 4 καφεδες τουλάχιστον..και σχεδον καθε μερα δουλευει..

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Ιαν 21, 2015 9:47 pm

Kι εμενα καθε μερα δουλευει και φτιαχνει 3φορες χ 4 καφεδες =12 καφεδες τουλάχιστον(αν και στην πραγματικότητα είναι 10 γιατι οι πρωινοι είναι cappuccino)

Εχω υπολογίσει 1000 λιτρα / 365 μερες = περιπου 2,74 λιτρα την ημέρα
Καθε καφες μαζι με το μικρο flush των 30ml που χρειαζονται οι DB για να παει νερο από το μποιλερ στο γκρουπ +80ml ροφημα-διαβροχή του puck- εκτόνωση = 110ml Eπομένως χρειαζομαι νερό για τους 10 καφέδες= 1,1 lt
Νερο για πλυσιμo της σιτας με το βουρτσακι και backflush (εχω μετρησει ότι ειναι 120ml τη φορα x 5 φορες, γιατι δεν φτιαχνονται πάντα όλες οι τετράδες καφέδων μαζι) = 600ml
Μενει 1 λιτρο ημερησίως για αρκετούς επιπλέον καφέδες ή σπατάλη.
Νομιζω ειμαι καλά! :a049:
Αν χρειαστει να υπερβω πολύ αυτες τις ποσότητες, το πολύ πολύ να αλλάξω το φιλτρο ένα μηνα νωριτερα.
Αλλα δεν νομιζω ότι χρειάζεται παρ ότι απ το ιδιο νερο χρησιμοποιει η συζυγος για φίλτρου, τσαι και στο ηλεκτρικό σιδερο.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Ιαν 21, 2015 9:54 pm

στειλε μου πμ με τηλ επικοινωνιας

valadis4
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2013 8:54 pm
Όνομα: Βαλάντης
Μηχανή:: ALA DI VITTORIA 1G E
2η Μηχανή:: ARRAREX CARAVEL
Μύλος:: SANTOS 06A
Οι καφέδες μου:: mokka,ble,Q
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από valadis4 » Κυρ Φεβ 15, 2015 9:54 am

Hillmaster έγραψε:
Tkin73 έγραψε:Αυτό το φίλτρα σε ποιο απο τα 2 σωληνακια της classic πρεπει να μπαίνει?
Θα κάνεις αυτό που μου είπαν στην ίδια ερώτηση που έκανα στην Eurogat.

Βγάλε το δοχείο, και βάλε τα δύο σωληνάκια μέσα σε δύο ποτήρια που έχεις γεμίσει με νερό.

Τράβα λίγο νερό λειτουργώντας την αντλία, και παρατήρησε σε ποιο ποτήρι μειώνεται η στάθμη του νερού. :coffee:

Μαρίνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Μαρίνα » Παρ Ιουν 05, 2015 7:46 pm

Καλησπέρα σε όλους,
είμαι καινούριο μέλός στο foroum, αν και σας διαβάζω καιρό τώρα.
Είμαι σε αναζήτηση μηχανής και αφού διάβασα πολλά πήγα πριν λίγες μέρες στη Eurogat για να δω από κοντά τα μοντέλα της Gaggia. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι τα extra έξοδα, δηλαδή εκτός από τιμή μηχανής και μύλου. Εννοώ τα καθαριστικά αφαλάτωσης, του group, και το φίλτρο νερού. Το τελευταίο συγκεκριμένα μου είπε η κοπέλα που με εξυπηρέτησε ότι πρέπει να το αλλάζω μια φορά το δίμηνο. Και καλά στην Gaggia Classic κάνει 2,50 ευρώ αλλά στις Baby (που είναι η άλλη μου επιλογή) κάνει γύρω στα 13 ευρώ παρακαλώ!!
Ήταν και ο λόγος που αποφάσισα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω την Classic. Μόνο από την μεγάλη διαφορά τιμής στο φίλτρο τα βγάζει τα λεφτά της. Βέβαια διάβασα ότι κυκλοφορεί παντού μόνο το μοντέλο του 2015, και όπως διάβασα πολύ και εδώ, δεν αξίζει και καλύτερα είναι η Baby. Οπότε γυρνώντας εκεί, ξέρει κάποιος γιατί το φίλτρο είναι τόσο ακριβό; Αν μπορώ να το βρω κάπου φτηνότερα;
Ελπίζω να βρω μια άκρη γιατί πραγματικά είχα χαρεί που είχα κατασταλάξει στην Classic, και τώρα άντε πάλι από την αρχή.
:a058:
Please help
Σας ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιουν 05, 2015 8:22 pm

Δεν υπ;ρχει κανένας λόγος να διαλέξεις φίλτρο νερού από την eurogat.
Kαι με μια φτηνή κανάτα απο.το.σουπερμάρκετ κάνεις δουλειά.
Και φυσικά να μην βαζεις νερό απο την βρύση διαφορετικά πρέπει να κάνεις πολύ συχνά αφαλάτωση.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από UltiMo_ » Παρ Ιουν 05, 2015 11:45 pm

ακου εδω πως ψήνουν το κόσμο να παρει την άχρηστη classic του 2015 αντι για την baby.

δεν ειναι απαραίτητο φίλε να παρεις φίλτρο. τα ενδεχομένως εξτρα έξοδα πλην μηχανης και μύλου είναι:

Δοσομετρικό Ποτηράκι
ζυγαριά
Πατητήρι
Δοχείο Χτυπήματος Κλείστρου
Γαλατιέρα
unpressurized καλαθάκια
Τυφλό Φίλτρο Backflushing
γυμνό πορταφιλτερ
Dezcal
Cafiza


ανάλογα πόσο έχεις όρεξη να ξοδέψεις... αγοράζεις!
When life throws you curves, aim for the apex

Μαρίνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Μαρίνα » Σάβ Ιουν 06, 2015 11:31 am

Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ για τη βοήθεια και την άμεση απάντησή σας. Είστε super!!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε, ή όποιον άλλον έχει τη Baby (Black ή Class), εάν θελήσω κάποια στιγμή να αλλάξω το φίλτρο νερού, υπάρχουν κάπου άλλου εκτός της Eurogat;
Επίσης, διάβασα σε αυτό το νήμα, ότι πολλοί χρησιμοποιείτε το φίλτρο ρητίνης. Το ίδιο είναι με αυτό που έχει η Eurogat στα 13ευρώ; Δεν το βρίσκω και στο site να το ανεβάσω. Η πωλήτρια δε μου είχε εξηγήσει κάτι άλλο, ώστε τώρα να είμαι σίγουρη για τι ακριβώς μιλάω. Μου είπε απλά ότι είναι μέσα στο δοχείο νερού, και πρέπει να αλλάζει ανά μήνα/2 μήνες (ανεξάρτητα από τη χρήση που κάνω), γιατί θα γεμίσει άλατα το boiler και θα μου κοστίσει περισσότερο μια επισκευή.

Σόρρυ αλλά ακόμα δεν έχω πάρει τη μηχανή, και με όλες τις λεπτομέρειες έχω μπερδευτεί λιγάκι. Εσείς προτείνετε ότι δεν χρειάζεται να έχω καθόλου ή ότι δε χρειάζεται αλλαγή από τη στιγμή που πάρω ένα;
Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από UltiMo_ » Σάβ Ιουν 06, 2015 11:36 am

δε χρειάζεσαι φίλτρο. χρειάζεσαι dezcal και αφαλάτωση καθε δυο μηνες.
αν την καθαρίζεις σωστά, δε θα γεμίσει άλατα και δε θα χρειαστεί καμμια επισκευή
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιουν 06, 2015 11:51 am

To φίλτρο ρυτίνης είναι αυτό και τόσο κάνει.
http://www.antonisloumidis.gr/eshop/pro ... &item=1281

Αλλά στη baby που προτείνουμε για αγορά μπορείς να βάζεις νερό απο αυτή την κανάτα φίλτρο με παρόμοια αποτελέσματα.Το φιλτρο αυτο το αλλάζεις κάθε δύο μήνες με κόστος 5€

http://e-kotsis.gr/index.php?dispatch=p ... t_id=31550

Προσοχή στη eurogat εκτος απο το φιλτρο μην σου φορτώσουν και κανένα μύλο Gaggia γιατί δεν αξίζει κανένας.

Απάντηση