Graef 702

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
PavlosK

Re: Graef 702

Δημοσίευση από PavlosK » Τρί Απρ 14, 2015 8:13 pm

Σωστός ο παίκτης! Νυν υπέρ πάντων το feedback ελληνιστή "ανατροφοδοσία". :oneup: Πω! Τι ωραία γλώσσα τα ελληνικά... :a016:

Aggelos70s
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2015 6:24 pm
Όνομα: Αγγελος
Μηχανή:: EXPOBAR office leva
Μύλος:: La San Marco SM90T
Οι καφέδες μου:: Hand pickers
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Aggelos70s » Σάβ Απρ 25, 2015 10:37 pm

Εχθες πηρα τον GRAEF CM 70 απο την αντιπροσωπεια, μου ειπαν οτι ειναι ιδιος με τον 702 και οι διαφορες ειναι στο χρωμα μονο, γνωριζει καποιος εαν ειναι ετσι. Παντως ο χειρισμος ειναι ευκολος και καταφερα (με την βοηθεια τους-οδηγειες τους) να κοψω καλο καφε (συμβατικο, μου εκαναν δωρο τον MISCELA DI CAFE Clasico),συμφωνα με οτι εχω διαβασει στο forum.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Απρ 26, 2015 9:08 pm

Απ΄ότι βλέπω και λίγο που έψαξα μόνο στο χρώμα διαφέρουν.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

charilaos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 4:41 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: Lelit Anna PL41EM
2η Μηχανή:: Delonghi ec220cd
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Mαρούσι

Re: Graef 702

Δημοσίευση από charilaos » Πέμ Απρ 30, 2015 3:42 pm

Xθες μου ηρθε ο Graef και έκατσα και έστησα το καινούργιο μου setup baby class - graef 702. Σαν πρώτη παρατήρηση έχω να πω ότι ο συνδυασμός Delonghi -porlex είναι πολύ πίσω σε σχέση με τα καινούργια. Δεν θα το πίστευα ποτέ αν δεν το δοκίμαζα ο ίδιος αλλά τελικά νομίζω ότι όσοι λένε ότι αξίζει να βάλεις 100-200 ευρώ για κάτι καλύτερο έχουν δίκιο. Ο καφές τώρα είναι συνολικά πολύ καλύτερος με εύκολο καφέ καϊμάκι (χωρις απαραίτητα να βάλεις 18+ γραμμάρια, και με 14- μια χαρά το πετυχαίνεις). Παίζοντας με τα γραμμάρια και την άλεση πέτυχα διάφορους χρόνους, ξεκινώντας από τα 60ml σε 15" μέχρι τα 60ml σε 30". E λοιπόν ακόμα και ο χειρότερος καφές ήταν καλύτερος από ότι της De Longhi και πινόταν άνετα και ευχάριστα. Δεν λέω ότι δεν έχω πιει καλούς καφέδες με την Delonghi απλά είναι πιο σπάνιοι και πιο πολύ θέμα τύχης...

Ο Graef, ασχετα με την χρήση της νέας καφετιέρας είναι σαφώς μια τεράστια αναβάθμιση από τον Porlex σε σημείο μάλιστα που θεωρώ τον porlex πεταμένα λεφτά όταν με τα μεταφορικά βγαίνει 56 ευρώ και ο Graef από amazon.de βγαίνει 95. Οι σκάλες που είναι χρήσιμες για εσπρέσο, οπως και στον porlex, είναι περίπου 5 (4-8) με το σύνολο διαβαθμίσεων από τον πιο λεπτοκομμένο καφέ μέχρι τον πιο χοντροκομενο να είναι 24. Παρέχονται μέσα στην συσκευασία και 3 δαχτυλιδάκια τα οποία μπορείς να τοποθετήσεις στα μαχαίρια και να αυξήσεις τα βήματα του πιο λεπτοκομμένου καφέ κατά 7 το οποίο το βρίσκω ενδιαφέρον και θα το δοκιμάσω. Σίγουρα οι 5 σκάλες δεν είναι πολλές και θα ήθελα να υπήρχαν και ενδιάμεσες αλλά θεωρώ την δυνατότητα της συγκεκριμένης ρύθμισης πολύ πιο άνετη στη χρήση από ότι αν ο μύλος ήταν stepless. Eπίσης θεωρώ ότι για κάποιον αρχάριο όπως εγώ είναι προτιμότερο η χρήση ενός τέτοιου μύλου καθώς σου δίνει την δυνατότητα να βελτιώσεις την τεχνική σου χωρίς να αναλώνεσαι με μικρορυθμίσεις και πολλές λεπτομέρειες. Επίσης σου δίνεται η δυνατότητα και για άλλα είδη καφέδων όπως γαλλικού και ελληνικού. Καποιο αρνητικό της χρήσης του 702 είναι ότι όταν το portafilter γεμίζει με καφέ πετάγονται γυρώ γυρω κόκκοι και πρέπει να κάνεις ένα σχετικό σκούπισμα τριγύρω. Δεν ξέρω αν αυτό είναι θέμα γενικότερο όλων των ηλεκτρικών μύλων καθώς δεν έχω χρησιμοποίησει άλλον αλλά μπορεί κάποιους να τους ενδιαφέρει. Πάντως αυτό συμβαίνει όσο πλησιάζει το πάνω μέρος από το βουναλάκι του καφέ που σχηματίζεται μέσα στο καλαθάκι του portafilter στην οπή εξόδου του Graef. Τέλος να επισημάνω ότι είναι αρκετά αθόρυβος πράγμα που με εξέπληξε ευχάριστα. O καφές που χρησιμοποίησα σε όλες τις δοκιμές μου είναι το βασικό espresso blend από monmouth τον οποίο καφέ παρεπιπτόντως βρίσκω εξαιρετικό!

Aggelos70s
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2015 6:24 pm
Όνομα: Αγγελος
Μηχανή:: EXPOBAR office leva
Μύλος:: La San Marco SM90T
Οι καφέδες μου:: Hand pickers
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Aggelos70s » Πέμ Απρ 30, 2015 10:33 pm

Καλησπερα,συμφωνω τελικα παρ'οτι οικονομικα πονεσα πολυ, ξεκινησα με προυπολογισμο 120-150 ευρω και πολυ συντηριτικα εφτασε τα 460 περιπου.
Ολα χρειαζονται καλη μηχανη 200+ευρ. καλος μυλος 100+ευρ. καλο πατητηρι 25-30+ευρ. ματ και φυσικα καλος καφες, υποψην οτι δεν το εχω ψαξει πολυ
γιατι περιοριζομαι σε δυο εσπρεσσακια την ημερα. Μια προχειρη αναλογια πιστευω οτι ειναι, εφ' οσον η μηχανη ξεπερναει τα 200 ευρω ο μυλος πρεπει να ξεπερναει τα μισα της μηχανης. Παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μάιος 01, 2015 12:37 am

Aν το.αποτέλεσμα που παίρνεις στο φλυτζάνι αξίζει τότε δεν έχει σημασία το κόστος γιατί:
Life is too short for bad coffee

https://m.youtube.com/watch?v=nx657gQIe4Y

charilaos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 4:41 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: Lelit Anna PL41EM
2η Μηχανή:: Delonghi ec220cd
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Mαρούσι

Re: Graef 702

Δημοσίευση από charilaos » Τρί Μάιος 05, 2015 4:14 pm

Υπάρχει κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει τα δαχτυλίδια που παρέχονται μαζί με τον μύλο για πιο λεπτό κόψιμο; Τι αποτελέσματα έχει;

charilaos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 4:41 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: Lelit Anna PL41EM
2η Μηχανή:: Delonghi ec220cd
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Mαρούσι

Re: Graef 702

Δημοσίευση από charilaos » Σάβ Μάιος 09, 2015 8:40 am

charilaos έγραψε:Υπάρχει κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει τα δαχτυλίδια που παρέχονται μαζί με τον μύλο για πιο λεπτό κόψιμο; Τι αποτελέσματα έχει;
Eφόσον κανένας δεν δέησε να απαντήσει τελικά έλυσα τον μύλο και έβαλα στην βάση του κεντρικού μαχαιριού τα εν λόγω δαχτυλίδια. Βάζοντας και τα 3 επαιρνα πολύ λεπτοκομμένο καφέ για ελληνικό και μάλιστα στο 20. Σε μικρότερο νούμερο μπούκωνε και δεν έβγαζε τίποτα. Τελικά κατέληξα να βάλω μόνο ένα από τα τρία και παίρνω σωστό καφέ στο 12. Χωρίς τα δαχτυλίδια δυκολευόμουν πολύ να κόψω σωστά και σε περιπτώσεις ενώ έκοβα στο fine (0) ο καφές έτρεχε πολύ γρήγορα και είχα απογοητευτικούς χρόνους εκχύλισης. Απλά μου κάνει εντύπωση πως κάποιοι που τον έχουν αγοράσει παιρνουν "out of the box" σωστούς χρόνους ενώ εγώ επρέπε να κάνω χρήση των έξτρα εξαρτημάτων. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι εκ κατασκευής ο συγκεκριμένος μύλος δεν έχει στάνταρ αποδοση και γι'αυτο σου παρέχει τα δαχτυλίδια προκείμένου να κάνεις εσύ το fine tuning και να διορθώσεις το όποιο πρόβλημα. Πάντως τώρα ο μύλος λειτουργεί άψογα και θεωρώ ότι είναι πολύ καλή αγορά με πολύ καλή σχέση αξίας/ποιότητας!
Επίσης, επειδή με παιδεψε να ξεβιδώσω το μαχαίρι, για όποιον το προσπαθήσει, απλά αναφέρω ότι το παξιμάδι ξεβιδώνει δεξιόστροφά και όχι αριστερόστροφα όπως προσπαθούσα εγώ... :a116:

Aggelos70s
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2015 6:24 pm
Όνομα: Αγγελος
Μηχανή:: EXPOBAR office leva
Μύλος:: La San Marco SM90T
Οι καφέδες μου:: Hand pickers
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Aggelos70s » Κυρ Μάιος 10, 2015 7:27 pm

Χαρη καλησπερα,εγω εχω τον cm70 που θεωρητικα ειναι ο ιδιος στην συσκευασια εχει το σακουλακι με τις δυο ροδελες θα δοκιμασω με την μια γιατι τωρα τον εχω στο 1 και εχω την εντυπωση οτι θελει ενα κλικ ακομη. Εαν δεν κανω λαθος υποπολαπλασιαζει χ10 το κοψιμο?

charilaos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 4:41 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: Lelit Anna PL41EM
2η Μηχανή:: Delonghi ec220cd
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Mαρούσι

Re: Graef 702

Δημοσίευση από charilaos » Δευ Μάιος 11, 2015 1:15 pm

Aggelos70s έγραψε:Χαρη καλησπερα,εγω εχω τον cm70 που θεωρητικα ειναι ο ιδιος στην συσκευασια εχει το σακουλακι με τις δυο ροδελες θα δοκιμασω με την μια γιατι τωρα τον εχω στο 1 και εχω την εντυπωση οτι θελει ενα κλικ ακομη. Εαν δεν κανω λαθος υποπολαπλασιαζει χ10 το κοψιμο?
O μύλος cm70 είναι ακριβώς ίδιος χωρίς καμία διαφορά. Αν είσαι στο 1 σημαίνει ότι δεν κοβεί σωστά οπότε θα σε συμβούλευα να βάλεις τουλάχιστον μια ροδέλα και να δοκιμάσεις. Εγώ με την μια ροδέλα ανέβηκα στην οφέλιμη περιοχή κοψίματος κατά 10 βήματα και με τη δεύτερη κατά 20 οπότε μπορέι και να ισχύει αυτό που λες. Αυτό πάντως που θεωρώ σημαντικό σαν πληροφορία για όποιον σκέφτεται να αγοράσει τον μύλο είναι ότι με τις ροδέλες στην ουσία δημιουργείς έναν μύλο ο οποίος έχει την δυνατότητα να κόβει από λεπτά έως πολύ λεπτά (με μία ροδέλα) ή από πολύ λεπτα έως εξωφρενικά λεπτα (με 2 ροδέλλες) κοκ. Με αυτό τον τρόπο βέβαια η πιο χοντροκομένη ρύθμιση (25) δεν προσφέρεται για γαλλικό αλλά τουλάχιστον έχεις περισσότερα βήματα να πειραματιστείς για εσπρεσο και τα 25 μόνο βήματα αποδεικνύονται υπέρ-αρκετα τελικά...

Απάντηση