Mod Saeco HD8323

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
nikolakis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:06 pm
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: B. dose Preheat pid
2η Μηχανή:: Delonghi ec155 mod
Μύλος:: Ascaso i2,Ascaso i1
2ος Μύλος:: Kg79,Rossi rr45
Οι καφέδες μου:: coffeeguru.gr.

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από nikolakis » Παρ Απρ 03, 2015 10:37 pm

petros182 έγραψε:Παιδιά εγώ ακολούθησα τις συμβουλές του Στέφανου στο παραπάνω βιντεάκι.
Δείτε το βίντεο και θα καταλάβετε!
Πάντως ο καφές που πίνω τώρα μ αρέσει και αυτό είναι το παν!
(Η ποιότητα της εκχύλισης νομίζω φαίνεται κ στις φωτογραφίες μου! ;)
Καλησπέρα. Πιστεύεις μπορεί να γίνει και σε delonghi ec155;;; Σε περίπτωση που έχεις χρόνο δες την συνδεσμολογια http://www.ereplacementparts.com/delong ... 22731.html μήπως δώσεις τα φώτα σου :clap:

Άβαταρ μέλους
petros182
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2015 12:41 am
Όνομα: Πέτρος
Μηχανή:: ECM Classika Pid
2η Μηχανή:: DIY Roaster 250g
Μύλος:: Compak K5 Platinum
2ος Μύλος:: Delonghi KG79 mod
Οι καφέδες μου:: Specialty ή Home Roast!
Τοποθεσία: Φλώρινα

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από petros182 » Σάβ Απρ 04, 2015 3:52 am

Λοιπόν Νίκο γίνεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, αφαιρείς opv ( νούμερο 79 ), βάζεις γωνία στην θέση της, αφαιρείς το σωληνάκι 74 (αυτό που ενώνεται στο νούμερο 79 και ΟΧΙ αυτό που ενώνεται στο νούμερο 87!!!)
ΑΛΛΑ Νίκο η μηχανή σου μπορεί να είναι σωστά ρυθμισμένη όσον αφορά την πίεση του νερού (9bar στο κλείστρο) και να μην χρειάζεται μετατροπή. Επίσης η αντλία σου μπορεί να είναι διαφορετική και να δώσει πολύ μεγαλύτερη πίεση από τα 9bar και τέλος πρέπει να σκεφτείς ότι αν το κάνεις υπάρχει ο κίνδυνος να καταστρέψεις κάτι εσωτερικά και να ξενερώσεις ( το χω πάθει!!!) και κάνεις να πιεις καφέ κανα μήνα! :roll:

Τώρα για να μάθεις τι πίεση έχει η ec155 από εργοστάσιο πρέπει να συνδέσεις μανόμετρο στο κλείστρο ( δεν ξέρω και αν γίνεται! :a014: ) ή να βρεις κανα βιντεάκι ( όπως αυτό το αναλυτικότατο του Στέφανου για την saeco ) που να μετράνε την πίεση της μηχανής σου!

nikolakis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:06 pm
Όνομα: Nikos
Μηχανή:: B. dose Preheat pid
2η Μηχανή:: Delonghi ec155 mod
Μύλος:: Ascaso i2,Ascaso i1
2ος Μύλος:: Kg79,Rossi rr45
Οι καφέδες μου:: coffeeguru.gr.

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από nikolakis » Σάβ Απρ 04, 2015 11:33 am

petros182 έγραψε:Λοιπόν Νίκο γίνεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, αφαιρείς opv ( νούμερο 79 ), βάζεις γωνία στην θέση της, αφαιρείς το σωληνάκι 74 (αυτό που ενώνεται στο νούμερο 79 και ΟΧΙ αυτό που ενώνεται στο νούμερο 87!!!)
ΑΛΛΑ Νίκο η μηχανή σου μπορεί να είναι σωστά ρυθμισμένη όσον αφορά την πίεση του νερού (9bar στο κλείστρο) και να μην χρειάζεται μετατροπή. Επίσης η αντλία σου μπορεί να είναι διαφορετική και να δώσει πολύ μεγαλύτερη πίεση από τα 9bar και τέλος πρέπει να σκεφτείς ότι αν το κάνεις υπάρχει ο κίνδυνος να καταστρέψεις κάτι εσωτερικά και να ξενερώσεις ( το χω πάθει!!!) και κάνεις να πιεις καφέ κανα μήνα! :roll:

Τώρα για να μάθεις τι πίεση έχει η ec155 από εργοστάσιο πρέπει να συνδέσεις μανόμετρο στο κλείστρο ( δεν ξέρω και αν γίνεται! :a014: ) ή να βρεις κανα βιντεάκι ( όπως αυτό το αναλυτικότατο του Στέφανου για την saeco ) που να μετράνε την πίεση της μηχανής σου!
Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ για όλα. Επειδή δεν ξέρω αν είναι σωστά ρυθμισμενη η πίεση θα περιμένω λίγες μέρες και θα την πάω στον τεχνικό που φτιάχνει τη μηχανή του μαγαζιού wega atlas. Του έχω πει ήδη τηλεφωνικά ότι θέλω να την κάνει τούμπανο,
όσο γίνεται βέβαια αυτό.... Εντάξει λύθηκε στο γέλιο ο άνθρωπος αλλά τι να κάνουμε κολλήματα είναι αυτά....

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από coolmind » Σάβ Ιαν 23, 2016 10:49 am

Πολυ μελετη εχω ριξει με αυτο εδω το θεμα,και εχω να πω ενα μπραβο στον φιλο,και να ρωτησω που τοποθετησες τον αισθητηρα θερμοτητας στο μποιλερ εξωτερικα,η το τρυπησες,γιατι θελω να κανω το ιδιο στην δικη μου;

manthes
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 09, 2013 12:31 pm
Μηχανή:: Saeco poemia HD8323
Μύλος:: Delonghi kg79

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από manthes » Τρί Μαρ 22, 2016 6:09 pm

2 ερωτησεις και απο μενα.
1. Υπαρχει καλαθακι που να μπορει να βοηθησει για καλυτερα αποτελεσματα;
2. Υπαρχει σιτα για τον ιδιο λογο;

regent
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 10, 2018 4:49 pm

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από regent » Δευ Ιουν 25, 2018 5:19 pm

Καλησπέρα στην παρέα και καλώς σας βρήκα.

Το συγκεκριμένο θέμα είναι που με έφερε εδώ και γνώρισα το φόρουμ.

Off topic:
Λόγω έλειψης budget στην συγκεκριμένη φάση και επειδή ήταν αργά όταν έμαθα τι έπρεπε να έχω αγοράσει σαν μηχανή, εδώ και καιρό/χρόνια έχω στην αχρηστία την Poemia και χρησιμοποιώ Nespresso αλλά κυρίως αγοράζω από έξω.

Επειδή όμως το budget συνεχίζει να είναι μικρό και η Poemia με κοιτούσε στα μάτια καθημερινά, είπα αρχικά να την καθαρίσω ανοίγοντας boiler κτλ και παράλληλα αφού βρήκα αυτό το θέμα να κάνω και κάποιο Mod μπας και την αναγεννήσω (όπως αυτό το θέμα από το 2015 :D )

Προς μεγάλη μου έκπληξη η μηχανή/boiler έλαμπε εσωτερικά αλλά "αηδίασα" με τα σωληνάκια σιλικόνης και αφού διάβασα εδώ ότι η μηχανή φτιάχνει καφέ στα 14 bar. (σημειωτέον πως ότι έχω μάθει για bar/OPV το έμαθα, σε αυτό εδώ το φόρουμ διαβάζοντας αρκετά θέματα)


Στο θέμα μας λοιπόν, χωρίς ιδιαίτερη γνώση ή ικανότητα αποφάσισα να αντιγράψω τον Στέφανο, όπου μπορέσω, μπας και καταφέρω να έχω αξιόλογο καφέ σπίτι μου. Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

1) Στο αρχικό ποστ διαβάζω ότι αλλάχτηκε η OPV με άλλη για να καταφέρουμε να έχουμε 9 bar. Αργότερα όμως αναφέρεται ότι αντικαθιστάται με απλή γωνία, αφαιρόντας το Τ που κάνει επιστροφή στην τρόμπα. Η ερώτηση είναι πως μένουν σταθερά τα 9 bar χωρίς OPV; Εγώ είχα βρει αυτό https://www.ebay.com/itm/Over-Pressure- ... SwR0JUUlxX
Μπορώ να το χρησιμοποιήσω; Αξίζει ή δεν είναι απαραίτητο τελικά;

2) Το μανόμετρο γλυκερίνης σε ποιό σημείο ακριβώς της μηχανής συνδέεται για να δούμε τι πίεση έχουμε; Φαντάζομαι μετά την OPV; (δεν έχω καταλάβει από τις φωτογραφίες)

3) Ποιός είναι ο λόγος που περικύκλωσε ο Στέφανος το boiler με χαλκοσωλήνα; Για να διατηρείται καλύτερα η θερμοκρασία; Θεωρητικά μέσα σε αυτό τον σωλήνα δεν υπάρχει το νερό που έρχεται από το tank; Δεν είναι κρύο;

Το πιθανότερο είναι το κομμάτι με τον χαλκοσωλήνα να μην το κάνω γιατί τα χέρια μου δεν πιάνουν και το να κόψω τα πλαστικά που ενώνονται τα σωληνάκια σιλικόνης και να φτιάξω βόλτες και να περάσω συστολές μου φαίνεται πυρηνική φυσική. Οπότε η βασική ερώτηση είναι:

Αξίζει να αλλάξω OPV περιμένοντας καλύτερο αποτέλεσμα ή απλά να συνεχίσω να χαλάω τα λεφτά μου σε καφέδες απ'έξω;

Συγχωρέστε με για το μέγεθος του πόστ αλλά είναι το πρώτο εδώ και έπρεπε να αναφέρω πολλά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση και συγχαρητήρια για όλη την δουλειά στο φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιουν 26, 2018 11:19 am

H OPV είναι μια απλή διάταξη, της οποίας η δουλειά είναι να πετάει εκτός κυκλώματος ποσότητα νερού, ώστε να πέφτει η σταθερή πίεση της αντλίας και να επιτυγχάνονται τα 9bar. Το νερό αυτό μιας και είναι κρύο είτε γυρνάει στο δοχείο, είτε γυρνάει πίσω στο κύκλωμα ακριβώς μετά την αντλία ώστε να μην έχουμε απώλεια φρέσκου νερού. Κάποιες φορές αν η OPV μπει κοντά στο group μπορεί και να αποχετεύει το περίσσιο νερό στο tray (όχι ότι καλύτερο).
Άρα λοιπόν στην περίπτωσή σου, σταθερή πίεση 9 bar χωρίς OPV δεν μπορείς να έχεις.

Αν θέλεις να δεις την πίεση της εκχύλισης το μανόμετρο το βάζεις με ένα "Τ" σε οποιοδήποτε σημείο από το boiler μέχρι το group. Σε ένα κλειστό κύκλωμα όπουδήποτε και να μπει την ίδια πίεση θα δείξει.
Αν θέλεις να δεις την πίεση ατμού το βάζεις ανάμεσα σε boiler και ακροφύσιο.

Στα μικρά boiler η είσοδος του κρύου νερού κατεβάζει γρήγορα τη θερμοκρασία με αποτέλεσμα θερμοκρασιακά σκαμπανεβάσματα. Με την πατέντα αυτή ο χαλκοσωλήνας που ακουμπά πάνω στο boiler "δανείζεται" θερμότητα επαγωγικά και "προ-ζεσταίνει" το εισερχόμενο νερό.

Καλωσήρθες και καλές περιπέτειες! :oneup: :coffee:

ktlk21
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2018 7:47 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Evolution
2η Μηχανή:: Saeco poemia HD8424
Μύλος:: Graef CM720

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από ktlk21 » Σάβ Νοέμ 23, 2019 8:09 pm

Kαλησπέρα ..ξεθάβω το νήμα...στην αναμονή του ΡΕΧ C-100 σκέφτομαι να κάνω και την πατέντα για την προθέρμανση...ο ο χαλκοψωλήνας είναι 6μμ και τον τυλίγουμε γύρω γύρω απο το boiler αν έχω καταλάβει καλά...Πώς κανουμε της ενωσεις ομως?

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από cosini » Σάβ Νοέμ 23, 2019 8:55 pm

Πριν κάνεις αυτή τη πατέντα να σου πω ότι όταν εγώ την έκανα το συμπέρασμα που έβγαλα μετά από πολλές μετρήσεις ήταν το αντίθετο.

Το κρύο νερό μέσα στο σωλήνα για να ζεσταθεί αντλούσε θερμοκρασία από το μποιλερ με αποτέλεσμα να του ρίχνει την θερμοκρασία κ όταν ήταν πια ζεστό πάλι εξαιτίας της μη ύπαρξης μόνωσης έχανε πολύ γρήγορα θερμοκρασία κ για να την ανάκτηση τραβουσε ξανά από το μποιλερ ρίχνοντας του την θερμοκρασία ξανά.

Λειτουργούσε δλδ σαν ψύξη του μποιλερ.

Το πιο σωστο για εμένα θα ήταν η μόνωση του μποιλερ και μόνο.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

ktlk21
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2018 7:47 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Evolution
2η Μηχανή:: Saeco poemia HD8424
Μύλος:: Graef CM720

Re: Mod Saeco HD8323

Δημοσίευση από ktlk21 » Δευ Νοέμ 25, 2019 8:05 pm

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λές..γτ διαβάζω διαφορετικά πράγματα και σε αρκετές gaccia ,,,βέβαια θα συ,φωνήσω για το κομμάτι μονωσης,,κατέληξα σε armaflex...

Απάντηση