Αρχάριος

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Demian1979

Αρχάριος

Δημοσίευση από Demian1979 » Πέμ Φεβ 26, 2015 9:50 am

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
Ονομάζομαι Δημήτρης είμαι 36 ετών, παντρεμένος με μια κορούλα 19 μηνών και μένω στην Αθήνα. Εδώ και μερικές μέρες διαβάζω το forum σας και τελικά αποφάσισα να γραφτώ για να μπορώ να συμμετέχω αλλά και να λύσω κάποιες απορίες μου. Λοιπόν στο δια ταύτα, συνήθως έπινα ελληνικό καφέ και φραπέ έως ότου έγινε της μόδας ο fredo espresso, έτσι κι εγώ δοκίμασα, μου άρεσε και το καθιέρωσα. Τότε μας έδωσε η αδερφή της γυναίκας μου μια πολυκαφετιέρα της Krups η οποία όμως στη παρασκευή του espresso ήταν τραγική και γι αυτό την δώσαμε κι εμείς αλλού. Έτσι πήρα την απόφαση να αγοράσω μια καφετιέρα της krups με κάψουλες της nespresso http://www.skroutz.gr/s/2630299/Krups-N ... N7305.html. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος κυρίως από τις επιλογές στις ποικιλίες αλλά και στη ποιότητα του καφέ τόσο γευστικά όσο και από θέμα της μηχανής, επίσης το αφρόγαλα που κάνει είναι πάρα πολύ καλό. Επειδή όμως κάποια στιγμή με νευρίασε η πολιτική της εταιρίας στο κόστος της κάψουλας (0,45 λεπτά η κάψουλα) άρχισα να ψάχνομαι για το τι επιλογές έχω ώστε να απεμπλακώ όσο μπορώ με δεδομένο το ότι έχω τη μηχανή. Εδώ ξεκινάει και η απορία μου η οποία είναι η εξής : Κυκλοφορούν κάτι κάψουλες (μεταλλικές και πλαστικές) που είναι επαναγεμιζόμενες (με οποιονδήποτε καφέ επιλογής μου ) και απόλυτα συμβατές με τη μηχανή. Σκέφτομαι να αγοράσω την μεταλλική κάψουλα (40 ευρώ ) http://www.mycoffeestar.gr/shop/capsule-beta/?lang=el και να τη γεμίζω με Hausbrandt Academia, ο λόγος που σκέφτομαι τον συγκεκριμένο καφέ είναι γιατί είναι ο πιο ωραίος κατά την γνώμη μου σε take away έκδοση. Εννοείται πως σε αυτή τη περίπτωση θα αγοράσω έναν μύλο ή χειρός (http://www.barista-shop.gr/espresso-equ ... ee-grinder) ή ηλεκτρικό (http://www.solino.gr/index.php?option=c ... 4&Itemid=0). Το θέμα είναι θα έχω αποτέλεσμα καλύτερο από το τωρινό από θέμα ποιότητος ? Γιατί από θέμα οικονομικό είναι σίγουρο πως θα έχω αλλά αυτό δεν είναι το μόνο ζητούμενο. Παρακαλώ για τα "φώτα" σας τόσο στην όλη κίνηση που σκέφτομαι όσο και στις επιλογές τόσο του μύλου όσο και του καφέ και εννοείται και στην τυχών καλύτερη πιθανή κίνηση που θα μπορούσα να κάνω με δεδομένο ότι έχω αυτή τη μηχανή. Να σας αναφέρω πως θα σκεφτόμουν την πιθανή πώληση της μηχανής μου και την αντικατάσταση της με κάποια άλλη που να παίρνει αλεσμένο καφέ αλλά και πάλι θα έχω ένα σχετικό άγχος επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία από άλλες μηχανές παρασκευής espresso και πως κόβουμε τον καφέ με τον μύλο.
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά έχω σπάσει το κεφάλι μου τόσες μέρες και πλέον έχω φτάσει σε αδιέξοδο.

peterpan

Re: Αρχάριος

Δημοσίευση από peterpan » Πέμ Φεβ 26, 2015 11:09 am

Με την μικρή εμπειρία που έχω, θεωρώ πως το θέμα σου είναι η ίδια η μηχανή και οχι ο καφες ή οι κάψουλες! 200€ που έδωσες γι' αυτή, τα θεωρώ παααρα πολλά απο την στιγμή που με 270€ μπορείς να πάρεις μία gaggia classic και να πίνεις αξιόλογο καφέ!
Όσο αφορά στην επαναγεμιζόμενη καψουλα που λες, χώρις να έχω προσωπική εμπειρία, μου έχουν πει οτι είναι δεν δίνουν αρκετό καιμάκι...

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αρχάριος

Δημοσίευση από UltiMo_ » Πέμ Φεβ 26, 2015 11:12 am

είσαι ένας αρχάριος που δε θα χρειαστεί κάποιος παλιότερος να του πει "πρέπει να πάρεις μύλο".
Την αγορά μύλου την αποφάσισες μόνος σου. Γιατι όμως εφόσον έχεις τον φρεσκοτριμμένο καφέ που σαρέσει, να τον γεμίζεις στην κάψουλα (παίρνει δε παίρνει 7 γραμμάρια) και να μην πάρεις μια μηχανή της προκοπής για να το γεμίζεις στο όμορφο το επαγγελματικό portafilter καμμια εικοσαριά γραμμάρια να γουστάρεις. να χορτάσεις και ποσότητα, και την ομορφιά της διαδικασίας και το καλύτερο αποτέλεσμα?

το επιχείρημα της νεσπρέσσο οτι κάνεις καφέ εύκολα γρήγορα και καθαρά, θα το εξαφανίσεις ούτως ή άλλως. θα μπλέξεις με τρίμματα, κουταλάκια, και πανάκια για να καθαρίζεις. αρα ποιος ο λόγος να επιμένεις να κρατήσεις την μηχανή? εξάλλου τζάμπα την πήρες... συνήθως είναι με πρσφορές του τύπου, πάρε 100 ευρώ καφέδες και στην δίνω τζάμπα. αν δεν κανω λάθος

γνώμη μου. κράτα την στην άκρη για να κανεις καναν γυναικείο καφέ, αν κάποιος θέλει καναν ελαφρύ ή καναν ντεκαφεινέ. και κάνε το ντου να πάρεις μια μηχανή που θα σου επιτρέπει να κάνεις καφέ σαν άνθρωπος, χωρίς να χρειάζεται κάθε πρωί να στουμπώνεις ελάχιστο καφέ, σε μικροσκοπικές κάψουλες, με μικροσκοπικά κουταλάκια.

(και κάτι άσχετο. για την επιλογή του καφέ που είπες. το οτι σου αρέσει ο καφές ο takeaway ο συγκεκριμένος, σημαίνει οτι αυτός που το φτιάχνει είναι μάγκας, ψείρας, γνώστης, λάτρης της διαδικασίας. όπως θες πες το. έχει εμπειρία, έχει καλά μηχανήματα, τα καθαρίζει σωστά και δεν εξαρτάται μόνο απο την μάρκα του καφέ που έχει απέξω στο ταμπελάκι. άρα μην μπερδεύεσαι. οτι αν αγοράσεις τον ίδιο καφέ, θα πιείς και τον ίδιο καφέ. Και άλλη μάρκα καφέ αν του δώσεις αυτουνού, πάλι καφεδάρα θα φτιάξει)
When life throws you curves, aim for the apex

Demian1979

Re: Αρχάριος

Δημοσίευση από Demian1979 » Πέμ Φεβ 26, 2015 11:24 am

peterpan έγραψε:Με την μικρή εμπειρία που έχω, θεωρώ πως το θέμα σου είναι η ίδια η μηχανή και οχι ο καφες ή οι κάψουλες! 200€ που έδωσες γι' αυτή, τα θεωρώ παααρα πολλά απο την στιγμή που με 270€ μπορείς να πάρεις μία gaggia classic και να πίνεις αξιόλογο καφέ!
Όσο αφορά στην επαναγεμιζόμενη καψουλα που λες, χώρις να έχω προσωπική εμπειρία, μου έχουν πει οτι είναι δεν δίνουν αρκετό καιμάκι...
Αυτό ακριβώς εννοώ, το τι έχει έχετε ακούσει γιατί σίγουρα θα έχετε ακούσει πολλά περισσότερα απ' ότι εγώ. Θα προσπαθήσω να το διασταυρώσω,όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω παρακαλώ να πάρει θέση.

Theo164

Re: Αρχάριος

Δημοσίευση από Theo164 » Πέμ Φεβ 26, 2015 11:43 am

Πιστεύω πως είναι τζάμπα κόπος να συνεχίσεις να ασχολείσαι με τις κάψουλες δεν πλησιάζουν την ποιότητα του καφέ μιας πραγματικής μηχανής espresso ακόμα και φθηνής
Με τη silvercrest των 50 ευρώ από τα lidl και έτοιμο κομμένο καφέ από καφεκοπτείο είχα παρα πολύ καλύτερo αποτελέσμα από τις κάψουλες

Είχα nespresso krups με κάψουλες έχω δοκιμάσει τα πάντα, refillable κάψουλες σαν αυτές
http://www.ebay.com/itm/3pcs-Refillable ... 0785358385

μιας χρήσεως από το ίδιο υλικό όπως οι original με το αυτοκόλλητο καπάκι τις οποιες γέμιζα με φρεσκομενο καφέ
έτοιμες γεμάτες με φρέσκο καφέ που μου τις γέμιζαν στο καφεκοπτείο κατόπιν παραγγελίας η επιτόπου για παράδειγμα από τα coffee island 0.30 ευρο ι μια και έτοιμες από s/m όπως της douwe egberts

να γεμίζεις τις δικες σου είναι κόπος χωρίς αποτέλεσμα + ότι οι refillable δίνουν το χειρότερο αποτέλεσμα
οι καλύτερες για την μηχανή ήταν οι original 0,45 και οι douwe 0,38 euro
μέχρι να παροπλίσω τη μηχανή και τελικά να τη σουτάρω χρησιμοποιούσα τις douwe γιατί τις εβρισκα εύκολα στο s/m, δεν αναγκαζόμουν να πάρω ποσότητα και έβγαιναν λίγο φθηνότερες απο τις original

τη μεταλλική κάψουλα που δείχνεις παραπάνω την είχα δει αλλα από την απογοήτευση που είχα πάρει από τις άλλες refillable δεν την δοκίμασα είναι πανάκριβη και δεν πιστεύω πως θα έκανε την διαφορα

μετά από πολλές δοκιμες και πειραματισμούς κατέληξα πως ο espresso από κονσέρβα (οποιοσδηποτε συνδυασμός που έχει να κάνει με κάψουλες η έτοιμος αλεσμένος από s/m) δεν είναι καφές ξεκινάει από ξέπλυμα και φτάνει μέχρι ρόφημα στη καλύτερη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theo164 την Πέμ Φεβ 26, 2015 11:56 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Demian1979

Re: Αρχάριος

Δημοσίευση από Demian1979 » Πέμ Φεβ 26, 2015 11:56 am

UltiMo_ έγραψε:είσαι ένας αρχάριος που δε θα χρειαστεί κάποιος παλιότερος να του πει "πρέπει να πάρεις μύλο".
Την αγορά μύλου την αποφάσισες μόνος σου. Γιατι όμως εφόσον έχεις τον φρεσκοτριμμένο καφέ που σαρέσει, να τον γεμίζεις στην κάψουλα (παίρνει δε παίρνει 7 γραμμάρια) και να μην πάρεις μια μηχανή της προκοπής για να το γεμίζεις στο όμορφο το επαγγελματικό portafilter καμμια εικοσαριά γραμμάρια να γουστάρεις. να χορτάσεις και ποσότητα, και την ομορφιά της διαδικασίας και το καλύτερο αποτέλεσμα?
Να σου πω αμέσως, όπως προανέφερα είμαι τελείως άσχετος με την διαδικασία και το κακό είναι πως δεν έχω κάποιον γνωστό που να έχει τέτοιου τύπου μηχανή, πράγμα που σημαίνει πως δε ξέρω καν το πως γίνεται. Να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ, π.χ. το "portafilter" πρέπει να ψάξω για να δω τι είναι... :( Επίσης κάτι που δεν είπα είναι ότι θα χρειαστώ και μια δεύτερη μηχανή για τη δουλεία μου πράγμα που σημαίνει πως με κάποιο τρόπο πρέπει να βρώ μια ενδιάμεση λύση, π.χ. να κόβω τον καφέ από το βράδυ ή το πρωί πριν φύγω και να τον παίρνω μαζί μου να τον φτιάχνω εκεί ώστε να έχω τον ωραίο μου το καφεδάκι και στη δουλειά, αλλά γίνεται να έχεις στη δουλεία τον γαμάτο το καφέ (με καινούργια μηχανή) και στο σπίτι τη μηχανή της nespresso με τη μεταλλική κάψουλα ? Γιατί το να δώσω 500 ευρώ για 2 μηχανές και 150 για μύλο δυστυχώς δεν γίνεται, εκτός αν καταφέρω να πουλήσω αυτή που έχω και να πάρω 2 μηχανές απλά η μηχανη της δουλειάς μπορεί να είναι λίγο υποδεέστερη.
UltiMo_ έγραψε:το επιχείρημα της νεσπρέσσο οτι κάνεις καφέ εύκολα γρήγορα και καθαρά, θα το εξαφανίσεις ούτως ή άλλως. θα μπλέξεις με τρίμματα, κουταλάκια, και πανάκια για να καθαρίζεις. αρα ποιος ο λόγος να επιμένεις να κρατήσεις την μηχανή? εξάλλου τζάμπα την πήρες... συνήθως είναι με πρσφορές του τύπου, πάρε 100 ευρώ καφέδες και στην δίνω τζάμπα. αν δεν κανω λάθος
Δεν τη πήρα με προσφορά, τη πήρα κανονικά με τιμολόγιο από κατάστημα λιανικής (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 270 ευρώ τότε) και ο λόγος ήταν το ότι φοβήθηκα την διαδικασία πράγμα που σημαίνει θα πήγαιναν χαμένα αυτά που θα αγόραζα.
UltiMo_ έγραψε:(και κάτι άσχετο. για την επιλογή του καφέ που είπες. το οτι σου αρέσει ο καφές ο takeaway ο συγκεκριμένος, σημαίνει οτι αυτός που το φτιάχνει είναι μάγκας, ψείρας, γνώστης, λάτρης της διαδικασίας. όπως θες πες το. έχει εμπειρία, έχει καλά μηχανήματα, τα καθαρίζει σωστά και δεν εξαρτάται μόνο απο την μάρκα του καφέ που έχει απέξω στο ταμπελάκι. άρα μην μπερδεύεσαι. οτι αν αγοράσεις τον ίδιο καφέ, θα πιείς και τον ίδιο καφέ. Και άλλη μάρκα καφέ αν του δώσεις αυτουνού, πάλι καφεδάρα θα φτιάξει)
Έχεις δίκιο διότι έχει τύχει να πιω την ίδια μάρκα καφέ από αλλού και να είναι ΑΙΣΧΟΣ, πράγμα που σημαίνει πως η γνώση, η ικανότητα και τα μηχανήματα παίζουν τεράστιο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Όσο για την επιλογή της μάρκας που ανέφερα είναι γιατί δεν γνωρίζω κάποιον καλύτερο (εμπορίου ή χύμα), αν και η γεύση είναι κάτι υποκειμενικό, παρόλα αυτά θα ήθελα να μου πείτε σε σχέση με τον καφέ που ανέφερα τι παίζει.

peterpan

Re: Αρχάριος

Δημοσίευση από peterpan » Πέμ Φεβ 26, 2015 12:11 pm

Αυτό θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τα βασικά μέρη μια πραγματικής μηχανής! (όχι καψουλομηχανής)
viewtopic.php?f=5&t=2052&p=47719&hilit= ... %B1#p47719

Demian1979

Re: Αρχάριος

Δημοσίευση από Demian1979 » Πέμ Φεβ 26, 2015 12:12 pm

peterpan έγραψε:Αυτό θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τα βασικά μέρη μια πραγματικής μηχανής! (όχι καψουλομηχανής)
viewtopic.php?f=5&t=2052&p=47719&hilit= ... %B1#p47719
:oneup:

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αρχάριος

Δημοσίευση από UltiMo_ » Πέμ Φεβ 26, 2015 12:20 pm

μη σε τρομάζει η διαδικασία. μιας μέρας διάβασμα είναι. αν βαριέσαι και αυτό, το youtube είναι σχολείο. βλέποντας βιντεάκια μαθαίνεις τα πάντα. να πχ πάρε ένα πρώτο δείγμα. (πιο πολύ για χαβαλέ, οχι οτι θα μάθεις κάτι. απλά θα δεις οτι δεν είναι όσο βουνό νομίζεις

When life throws you curves, aim for the apex

Demian1979

Re: Αρχάριος

Δημοσίευση από Demian1979 » Πέμ Φεβ 26, 2015 12:30 pm

UltiMo_ έγραψε:μη σε τρομάζει η διαδικασία. μιας μέρας διάβασμα είναι. αν βαριέσαι και αυτό, το youtube είναι σχολείο. βλέποντας βιντεάκια μαθαίνεις τα πάντα. να πχ πάρε ένα πρώτο δείγμα. (πιο πολύ για χαβαλέ, οχι οτι θα μάθεις κάτι. απλά θα δεις οτι δεν είναι όσο βουνό νομίζεις

Εννοείται πως δεν τίθεται θέμα βαρεμάρας, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Απάντηση