Κρύο & καφές

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Κρύο & καφές

Δημοσίευση από stelios » Πέμ Φεβ 19, 2015 11:22 pm

Μια ερώτηση, για να καταλάβω αν θέλει ευθυγράμμιση ο μύλος μου ή όχι.
Παρατήρησα ότι μετά τα τελευταία κρύα του Φεβρουαρίου (χίονισε ήδη δυό φορές στην Αθήνα), ότι έχουν αλλάξει κάπως οι καφέδες που πίνω.
Μου δίνουν την εντύπωση ότι οι κόκκοι είναι λιγότερο "σκληροί" στο τρίψιμο (χειροκίνητος μύλος) και ότι ο τριμένος καφές δεν φουσκώνει το ίδιο στη φάση του preinfusion. Αυτό το νιώθω σαν μικρότερη αντίσταση όταν κατεβάζω το λεβιέ της μηχανής (βάζοντας τα ίδια γραμμάρια καφέ που έβαζα πάντα).
Για να ισοφαρίσω την κατάσταση, κόβω τον καφέ πολύ λεπτότερο απ ότι συνήθως.
Το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος ή απλώς θέλει καθάρισμα ο μύλος μου ?

ΥΓ. Αυτά τα καλά έχουν οι χειροκίνητες καταστάσεις. Νιώθεις στο χέρι τι θα πιεις στο φλυτζάνι, πριν καν βγει ο καφές από τη μηχανή.

Άβαταρ μέλους
StarChamber
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2014 1:47 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: LaPavoni Europiccola
2η Μηχανή:: Minipresso
Μύλος:: Lelit PL043MM
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Taf, Exo's, Qahwa, Tailor Made
Τοποθεσία: Χαϊδάρι, Αθήνα

Re: Κρύο & καφές

Δημοσίευση από StarChamber » Σάβ Φεβ 28, 2015 3:31 pm

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, τουλάχιστον όχι στο βαθμό που το θέτεις δηλ. να χρειαστεί αλλαγή της ρύθμισης άλεσης. Αυτό που έχω παρατηρήσει όμως και είναι μετρήσιμο καθώς έχω ένα θερμόμετρο προσαρμοσμένο στο group (εξωτερικά), είναι πως χρειαζεται περισσότερος χρόνος ώστε να ζεσταθεί επαρκώς το group και επαγωγικά αφου επικοινωνει με το boiler αλλά και μετά από σήκωμα του μοχλού. Εγώ το λυνω αυτό απλά αφήνοντας το σύστημα να πιάσει μεγαλύτερες πιέσεις αφού έχω διπλό διακόπτη. Πες μας τι έγινε τωρα που οι θερμοκρασίες επανήλθαν στο φυσιολογικό. Λύθηκε το πρόβλημα;

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κρύο & καφές

Δημοσίευση από stelios » Σάβ Φεβ 28, 2015 9:34 pm

Έκανα προληπτικά ευθυγράμμιση στο μύλο, άλλαξα και καφέδες και τα πράγματα επανήλθαν στις προηγούμενες ρυθμίσεις.
Τον τελευταίο καιρό παίρνω συνεχώς εξαιρετικά φλυτζάνια, το ένα μετά το άλλο. Ειδικά με αυτόν εδώ τον
Kanya Cooperative Rwada. Η επίγευση που αφήνει δεν περιγράφεται. Ακούγεται ψεύτικο, αλλά η φράση "έκρηξη γεύσεων" είναι η μόνη φράση που μπορώ να χρησιμοποιήσω. Λες και πίνω λουλούδια μαύρης καραμελωμένης σοκολάτας, χωρίς να μοιάζει με κολόνια. Δοκίμασε τον. Ταιριάζει πολύ στη μηχανή αυτή.

Άβαταρ μέλους
StarChamber
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2014 1:47 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: LaPavoni Europiccola
2η Μηχανή:: Minipresso
Μύλος:: Lelit PL043MM
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Taf, Exo's, Qahwa, Tailor Made
Τοποθεσία: Χαϊδάρι, Αθήνα

Re: Κρύο & καφές

Δημοσίευση από StarChamber » Κυρ Μαρ 01, 2015 4:44 pm

Έτσι που το περιγράφεις σιγουρα θα τον δοκιμάσω. Απορώ πως μου έχει ξεφύγει ο συγκεκριμένος μιας και αγοράζω από taf πολύ συχνά! Είναι "λαδωμένος"; Πολύ καλά αποτελέσματα είχα με το Sumatra από Taf o οποίος είναι έτσι "γυαλιστερός" (λόγω ψησίματος υποθέτω) γι'αυτό ρωτάω.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κρύο & καφές

Δημοσίευση από stelios » Κυρ Μαρ 01, 2015 7:58 pm

Δεν είναι λαδωμένος.
Δοκίμασε τον.

Απάντηση