Φίλτρο νερού

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
Hillmaster
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Ιουν 28, 2013 3:47 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Illy Iperespresso
Μύλος:: Ποτέ ξανά Mahlkoenig
Οι καφέδες μου:: Σκέτοι, και διπλοί
Τοποθεσία: Γέρακας

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Hillmaster » Πέμ Οκτ 17, 2013 7:09 pm

Tkin73 έγραψε:Αυτό το φίλτρα σε ποιο απο τα 2 σωληνακια της classic πρεπει να μπαίνει?
Θα κάνεις αυτό που μου είπαν στην ίδια ερώτηση που έκανα στην Eurogat.

Βγάλε το δοχείο, και βάλε τα δύο σωληνάκια μέσα σε δύο ποτήρια που έχεις γεμίσει με νερό.

Τράβα λίγο νερό λειτουργώντας την αντλία, και παρατήρησε σε ποιο ποτήρι μειώνεται η στάθμη του νερού. :coffee:

Tkin73
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2013 9:45 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Graef 80
Οι καφέδες μου:: Ανάλογα το βαλάντιο και τα κέφια!
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Tkin73 » Πέμ Οκτ 17, 2013 7:22 pm

Εξυπνο!

Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Makron » Πέμ Ιούλ 24, 2014 1:51 pm

Μεταφέρω εδώ τα παρακάτω, από άλλο θέμα που ανοίχτηκε με τον ίδιο τίτλο, διότι πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να ανοίγονται νέα θέματα αφού υπάρχει ήδη κάποιο σχετικό. Συνεχίζω με το σχόλιό μου.
Καλησπέρα παιδιά

Διαβάζοντας τις συζητήσεις σ' αυτό το post viewtopic.php?f=4&t=36, κατάλαβα τελικά ότι ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης είναι ότι καλύτερο. Συμφωνώ ότι ούτε με το εφυαλωμένο νερό υπάρχει ασφάλεια, αλλα και γιατί να πάρεις φίλτρο αποσκλήρυνσης νερού που θα είναι μόνο γι αυτή την δουλειά και να μην πάρεις ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης που φιλτράρει χίλια δυο επιβαρυντικά και βλαβερά στοιχεία πέρα από την αποσκλήρυσνή του νερού.

Ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης επιτυγχάνει τη δραστική μείωση εώς και 97% των εξης στοιχείων (απ ότι λένε τουλάχιστον):

Χρώμιο,Χλώριο, Αρσενικό Αργίλιο, Αμμωνία, Χαλκό, Υδράργυρο, Ουράνιο, Φυτοφάρμακα,Φοσφωρικά, Βακτηρίδια, Βάριο, Βενζόλιο, Διττανθρακικό άλας, Βορικό άλας (βόριο), Βρώμιο (βρωμίδιο), Κάδμιο, Ασβέστιο, Διοξείδιο του άνθρακα, Carbontetrachloride, Χλωρίδιο, Χρώμα,Κυάνιο, Cyptosporidium, Φθορίδιο, Giardia Lamblia, Σκληρότητα, Σουλφίδιο υδρογόνου, Σίδηρος, Μόλυβδος, Legionella, Μαγνήσιο, Μαγγάνιο, Υδράργυρος, Μεθάνιο, Νικέλιο, Νιτρικό άλας, Νιτρώδες άλας, Μυρωδιά, Οργανικές ουσίες, Κάλιο, Ράδιο, Ραδόνιο, Selentum, Πυρίτιο, Ασήμι, SOC, Νάτριο, Στρόντιο, Θειικό άλας, THM, TOC, Διαλυμένα στερεά, Θολούρα, Ιοί, VOCs
Αυτά που ΔΕΝ έχουν ειπωθεί για τα φίλτρα αντίστροφης όσμωσης είναι τα εξής:

- Χρησιμοποιούνται κατά κανόνα σε περιοχές που το νερό είναι πολύ επιβαρυμένο και από άλλα στοιχεία. Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος χρήσης τους. Όταν για παράδειγμα το νερό είναι υφάλμυρο ή παρουσιάζει συγκεντρώσεις νιτρικών (από λιπάσματα) ή βαρέων μετάλλων.

- Το μεγαλύτερο μειονέκτημα της μεθόδου είναι ότι δεν απορρίπτει μόνο τα βλαβερά στοιχεία και τα άλατα, αλλά φιλτράρει και τα απαραίτητα στοιχεία για τον οργανισμό, όπως ασβέστιο, μαγνήσιο και μεταλλικά άλατα. Το pH του νερού γίνεται έτσι όξινο.

- Όταν λαμβάνουμε όξινη ουσία, το σώμα απορροφά από τα οστά και τα δόντια ασβέστιο και μεταλλικά στοιχεία, για να παραγάγει διττανθρακικό και να εξισορροπήσει το όξινο. Μακροπρόθεσμα αυτό αποδυναμώνει τον σκελετό, αυξάνει τις ελεύθερες ρίζες και δημιουργεί ελλείψεις μεταλλικών στοιχείων. Για αυτό το λόγο και θα δείτε ακριβά φίλτρα αντίστροφης όσμωσης να περιλαμβάνουν και μονάδα που προσθέτει χημικά τις απαραίτητες μεταλλικές ουσίες και τα ιχνοστοιχεία που συγκρατήθηκαν στο φιλτράρισμα.

- Αυξάνουν την κατανάλωση νερού. Για κάθε 5 λίτρα καταναλώνονται 13 λίτρα νερού.

- Δεν εμποδίζουν αποτελεσματικά τα βακτηρίδια και τους ιούς.

Συνεπώς αν το νερό δεν είναι ιδιαίτερα επιβαρυμένο από βαρέα μέταλλα και νιτρικά, θα πρέπει να αποφευχθεί η χρήση φίλτρου αντίστροφης όσμωσης. Καλύτερα να καθαρίζουμε μια στο τόσο την μηχανή από άλατα, παρά να τα αφαιρούμε εντελώς από το πόσιμο νερό.

- Κάτι για τα φίλτρα που χρησιμοποιούν ρητίνες για αποσκλήρυνση του νερού. Υπάρχει η πιθανότητα οι ρητίνες να προκαλούν αντιδράσεις στον οργανισμό, δημιουργώντας εναποθέσεις ασβεστίου στις αρτηρίες οι οποίες οδηγούν σε αθηροσκλήρωση. Είναι κάτι που χρειάζεται να ελεγχθεί σαν πληροφορία, αλλά κρατήστε το και ψάξτε το μαζί με τα παραπάνω. Θα με ενδιέφερε πάντως αν βρείτε πληροφορίες για το συγκεκριμένο να τις αναφέρετε.

Αυτό που χρειαζόμαστε για καλό εσπρέσο είναι ένα νερό με καλή ποιότητα. Δηλαδή καθαρό, απαλλαγμένο από οσμές και χλώριο και πλούσιο σε απαραίτητα στοιχεία. Η άποψή μου είναι ότι τα φίλτρα άνθρακα είναι ιδανικά. Ακόμη καλύτερα, τα φίλτρα άνθρακα με τεχνολογία UV που εξουδετερώνουν βακτηρίδια και ιούς προσφέροντας την καλύτερη ποιότητα πόσιμου νερού.

Theo164

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Theo164 » Σάβ Δεκ 20, 2014 8:59 pm

πήρα και ένα φίλτρο νερού WATER AND MORE Bestcup S μαζί με τον αντάπτορα και το τοποθέτησα μέσα στο δοχείο νερού γενικά δεν το έψαξα πολύ αν αξίζει η όχι η αν θα ήταν καλύτερη κάποια άλλη λύση για την classic
το έχω μονο 2 μέρες όσο και την classic και το τοποθέτησα από την αρχή όσοι το έχετε χρησιμοποιήσει για κάποιος διάστημα τι γνώμη έχετε? καταλάβατε κάποια διαφορα για παραδειγμα στη γεύση, λιγότερη συσσώρευση αλάτων στην μηχανη...?

και κάτι άλλο όταν έρθει η ώρα να κάνω αφαλάτωση το φίλτρο πρέπει να το αφαιρέσω σωστά?
Συνημμένα
rsz_1img_20141220_193435.jpg

Theodore
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2010 8:13 pm

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Theodore » Τετ Ιαν 21, 2015 11:47 am

Χαιρετώ.
Εχω μια μηχανή επαγγελματικών προδιαγραφών,Reneka Techno,και παίρνει φίλτρα νερού BRITA AquaQuell 06-BC ,τα οποία στχαρτί με τις οδηγίες,έχουν διάφορες τιμές για τα λίτρα που μπορούμε να τραβήξουμε,ανάλογα με τη σκληρότητα του νερού του δικτύου.(Η μηχανή,είναι μονίμως συνδεδεμένη στο δίκτυο νερού,αλλά και στην αποχέτευση).
Γράφει λοιπόν,Clarke carbonate hardness,και από κάτω,έχει πινακάκι με τα εξής.
6kH 700l
8kH 500l
10kH 420l
12kH 350l
14kH 300l
Ρώτησα στην ΕΗΔΑΠ,και μου ειπαν ότι σε Γερμανικούς βαθμούς,όπως αυτοί που έβαλα,το νερό,έχει σκληρότητα από 8-13.
Πόσα λίτρα να ρυθμίσω τη μηχανή,ωστε να δώσει αλαρμ,άμα ξεπεραστεί το όριο;
Σύμφωνα με τον πινακα,πρέπει να είναι μεταξύ 330 και 700 λίτρων.
(Εχει περιστροφική αντλία,και μετράει τον όγκο νερού που περνάει,μιας και είναι με αυτόματη δόση).

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Ιαν 21, 2015 2:28 pm

Παρε ένα τεστ σκληρότητας νερού και μέτρα τους βαθμούς του ΚΗ
Εγω το ειχα πάρει από την Εurogat, είναι της bestmax αλλά το βρήκα ακριβό (γύρω στα 20 ευρώ)
Νομίζω αν πάς σε μαγαζια που έχουν ειδη για ενυδρεία θα το βρεις πολύ φθηνότερα!
(προσοχή, θελεις να μετρήσεις την ΚΗ και όχι την ΤΗ)

Πληροφοριακά το νερό της ΕΥΔΑΠ που μέτρησα εγώ στην περιοχή μου έχει 6 ΚΗ, ενώ στην Εurogat που τους ρωτούσα μηπως γνωρίζουν για να διαλέξω μεγεθος φίλτρου, μου έλεγαν δεν ξέρουμε... μάλλον έχει 10ΚΗ, με αποτέλεσμα το πρώτο φίλτρο που πήρα χωρίς να έχω μετρήσει, να κάνει για 4000 λίτρα νερού! :lol:

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Ιαν 21, 2015 5:00 pm

ποιο απο ολα της εταιριας Water&more πηρες Γιαννη?

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Ιαν 21, 2015 5:46 pm

To bestmax.(τα καινουρια γραφουν και ένα Soft με κοκκινα γράμματα και απ ότι ειδα δινουν περισσότερα λιτρα απ τα παλια)
Τωρα έχω το bestmax X που δινει 1000 λιτρα (857 εδινε το παλιό ιδιου μεγέθους Χ) όταν έχεις ΚΗ6 και κοστίζει η φύσιγγα αν θυμάμαι καλά γύρω στα 50- 60 ευρώ ή καπου εκεί τελος πάντων. Μια φορα το χρονο το αλλαζω και δεν θυμάμαι ακριβώς :e014:

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από PaNoSS » Τετ Ιαν 21, 2015 6:08 pm

Αρα εσυ εχεις το Bestmax Soft στο X μεγεθος που ειναι για μαλακα νερα δικτυου
Εγω εχω το Bestmax μεγεθος M το απλο και εχω ρυθμισει την bypass στο 1 καθοτι το νερο μου ειναι αρκετα σκληρο..
Το βρηκα απο το πινακακι των οδηγιων που δινει τις αντιστοιχισεις σκληροτητας bypass

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Ιαν 21, 2015 8:24 pm

Ναι! Αυτό το Bestmax soft δεν υπήρχε πριν 5 χρονια όταν πρωτοτοποθέτησα το φiλτρο. Γράφει "best for low/medium KH" αν και ο πίνακάς του δινει τιμες μεχρι για >30 ΚΧ :o και βλεπω ότι τα λιτρα είναι αρκετα περισσοτερα σε καποια δεδομενη σκληρότητα σε σχέση με το απλό bestmax

:o To M; Πολύ μεγαλο δεν είναι; Εχεις υπολογισει χονδρικά πόσο νερό καταναλώνεις; Αν και αν έχεις ΗΧ θέλεις αρκετό νερό αλλά όχι και τόσο. Τι σκληρότητα έχεις;
Εχει και ενα προγραμματιζόμενο μετρητη ροης που μπαινει στην κεφαλή, αλλα δεν θεωρώ ότι μου χρειάζεται και δεν ρώτησα καν πόσο κοστίζει.

Εγω χρειάζεται να έχω το bypass στο 3 :a016:

Απάντηση