Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
leotzian
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Ιουν 10, 2013 7:52 pm
Όνομα: Λεωνίδας
Μηχανή:: Gaggia Classic (Pid)
Μύλος:: Ascaso i2 Mini Alum
2ος Μύλος:: Porlex Grinder
Οι καφέδες μου:: Single Origin Valcafe,Taf
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτης

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από leotzian » Κυρ Φεβ 23, 2014 12:32 pm

Αν δεν κάνεις τον τρόπο που περιγράφω στην αρχή δεν μπορεί να βρείς ακρη για την αρχική ρύθμιση για espresso με τίποτα αφού εχεις παραλάβει το μύλλο χωρίς να πετάξεις πολύ καφέ.( Δεν ξέρεις σε τί θέση βρίσκετε ο μύλος κατά την αγορά). Αφού βρείς την ρύθμηση το mod με το σημάδεμα του hoper ειναι πάρα πολύ εξυπνο, το εκανα και εγώ.

manolis1978
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 3:32 pm
Μηχανή:: philips saeco
2η Μηχανή:: HARIO V60
Μύλος:: Ascaso i-mini (i-2)

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από manolis1978 » Κυρ Μαρ 02, 2014 9:02 pm

Πολλά συγχαρητήρια για το άρθρο σου... Αν δεν ήταν αυτό ένας νέοπας σαν και μένα στους μύλους θα είχε πελαγώσει για να μην πώ ότι ακόμα θα έψαχνα από που να ξεκινήσω να δοκιμάζω κοψίματα και παρασκευές. Χάρη στο άρθρο μπορώ να επικεντρωθώ στις εκχυλίσεις παίζοντας με το κόψιμο.

toxotis70

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από toxotis70 » Τρί Μαρ 11, 2014 2:13 am

μπορεις να βρεις το σημειο 0 χωρις ν ανοιξεις τη μηχανη?
Τι ακριβως ειναι αυτομτο σημειο?

strider19

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από strider19 » Τρί Μαρ 11, 2014 9:24 am

στο σημείο 0 εκεί που ακουμπουν τα burrs
Θεωρητικα μπορεις, απλα κοβεις και σφιγγεις τον εξωτερικο μοχλο και περιμενεις να ακουσεις τα μαχαιρια να ακουμπησουν. Τωρα, γιατι να το κανεις αυτο, δεν ξερω. Απο τη μια, οπως καταλαβαινεις, υπαρχει κινδυνος να κανεις ζημια. Αλλα ακομα και να μην γινει, και να το βρεις, δεν μπορει να σε βοηθησει, διοτι δεν εχεις κατι το σταθερο απο την εξω μερια, ωστε να το χρησιμοποιησεις σαν σημειο αναφορας.

Επειτα, το συγκεκριμενο σημειο, η μονη δουλεια του ειναι να βρεις τη ρυθμιση τη πρωτη φορα και ισως οποτε βγαζεις τα μαχαιρια για καθαρισμο. Σε καθημερινη χρηση, δεν σου χρησιμευει.

toxotis70

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από toxotis70 » Τρί Μαρ 11, 2014 2:16 pm

μου ηρθε σημερα ο μυλος ( Αscaso isteel i1), τον ρυθμισα με πολυ κοπο, αλλα βλεπω οτι πεταει αρκετους σβολους και μου δημιουργει προβλημα ανομοιογενειας....
Τι κανω ?

Ανακατευω ελαφρια τον καφε στο πορταφιλερ ή κατι αλλο ?

Άβαταρ μέλους
mitsos1311
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2014 7:43 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Bezzera BZ99s
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Αscaso i-steel Ι-1
Οι καφέδες μου:: Στο Ψάξιμο...
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από mitsos1311 » Τρί Μαρ 11, 2014 3:13 pm

Παιδεύτηκες γιατί κοιτάς την ρύθμιση του i2 φίλε μου κοίτα εδώ για να καταλάβεις .Ο i2 θέλει γύρω στις 40 περιστροφές από το 0 ενώ ο δικός μας 20 περίπου (βάσει των παρουσιάσεων που έχουν κάνει τα παιδιά το παρόν και στο παρακάτω θέμα ).

viewtopic.php?f=6&t=2663

ο καφές σου βγαίνει με σβόλους που λες γιατί είναι μπαγιάτικος πιθανότατα (εγώ μόνο τότε είδα σβόλους ) άλλα το λύνεις με μια οδοντογλυφίδα ή άλλους τρόπους που προτείνουν τα παιδιά στο φόρουμ .
Αν βρεις την σωστή ρύθμιση γράψτην στον άλλο θέμα , που είναι για τον δικό μας για να βοηθιούνται και οι άλλοι που θα τον αγοράσουν στο μέλλον . Εγώ αν και βρήκα την ρύθμιση επειδή έχασα το μέτρημα , δεν ξέρω πόσες στροφές είμαι αυτή την στιγμή , άλλα σε λίγο που θα τον ανοίξω θα κάνω και σχετική πατέντα για αρίθμηση και θα το γράψω .

jimkopa
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τρί Μάιος 28, 2013 10:41 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από jimkopa » Παρ Οκτ 10, 2014 7:42 pm

ακουλουθησα τον οδηγο το εβαλα περιπου 40 στροφες /δοντια μεγαλου γραναζιου και βγαζω πολυ κοντα στον στοχο ..σε καθε μια τωρα παρασκευη εσπρεσσο θα παιζω +- 3 στροφες
και λιγο εξασκηση στο πατημα θελει

θα κραταω αρχειο
για αρχη

Lavazza Rozza 16 γρ καφε παντα απο την αρχη ζυγιζω 18 γραμμαρια σπυρια ενταξει 2 γραμμαρια περιπου εχει φύρα καφε λογικο μου ακουγεται δεν το βρισκω και πολυ
leotzian έγραψε: Για μιά πλήρη περιστροφή 360 μοίρες του εσωτερικού γραναζιού απαιτούνται περίπου 70 πλήρεις στροφές του εξωτερικού κουμπιού.

Κάθε πλήρης περιστροφή του εξωτερικού κουμπιού, αντιστοιχεί με ενα δόντι απο το μέσα γρανάζι.
Να συμπληρωσω ειναι ακριβως 72 και αντιστοιχει ενα δοντι του μεγαλου γραναζιου σε μια πληρη στροφη του εξωτερικου στροφεα αν καποιος απο το σημειο 0 ξεβιδωσει 40 περιστροφες του εξωτερικου ειναι ενα καλο σημειο να ξεκινησει

jimkopa
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τρί Μάιος 28, 2013 10:41 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από jimkopa » Κυρ Οκτ 12, 2014 3:52 pm

μηπως γνωριζει κανεις ποσο κοψιμο χρειαζεται για καφε φιλτρου...υπαρχει καποιος οδηγος? και αν καποιος εχει κοψει για καφε φιλτρου στην Ascaso i-mini (i2)

jimkopa
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τρί Μάιος 28, 2013 10:41 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από jimkopa » Τετ Οκτ 15, 2014 3:01 pm

leotzian έγραψε: Με λίγα λόγια βρίσκουμε το σημείο 0 και βάζουμε ενα κομματάκι μονωτική ταινία στη θέση 0 οπως στο σχέδιο.
Granazi.jpg
Περίπου 41 στροφές αριστερά ερχετε το σημάδι μας στην θέση Ε περίπου (και 10 με το ρολόι)
Στο σχέδιο αναφέρετε κανονικά η Espresso Range.
Στροφες
38-45 Espresso Range 40-42 το καλυτερο

55-70 French Range 55 -60 το καλυτερο

panost3
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 1:22 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer mini SSP
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από panost3 » Πέμ Οκτ 16, 2014 4:17 pm


Στροφες
38-45 Espresso Range 40-42 το καλυτερο

55-70 French Range 55 -60 το καλυτερο

Επειδή μπερδεύτικα λίγο με το espresso vs french range, τι έιναι το 40-42 και 55-60? Είναι στροφές του μοχλού του μύλου και αν ναι δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα? Έχω βρει ένα ικανοποιητικό ευρος για κόψιμο espresso αλλά δεν έχω ακόμα καταλάβει πως να κόψω για γαλικό...

Απάντηση