Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
leotzian
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Ιουν 10, 2013 7:52 pm
Όνομα: Λεωνίδας
Μηχανή:: Gaggia Classic (Pid)
Μύλος:: Ascaso i2 Mini Alum
2ος Μύλος:: Porlex Grinder
Οι καφέδες μου:: Single Origin Valcafe,Taf
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτης

Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από leotzian » Πέμ Ιούλ 18, 2013 4:51 pm

Αν και νέος εδώ μέσα πήρα πολύ μεγάλη βοήθεια με ολους εσας διαβάζοντας ολα εδώ,και ειπα να συνεισφέρω και εγώ στους μελλοντικούς κατόχους αυτού του μύλου για να μην παιδευτούν πολύ στην αρχική ρύθμιση.
Οσα διαβασα εδώ σχετικά με ξεβίδωμα 3,5 στροφές του εσωτερικού γραναζιού απο το σημείο "0" κτλ. ουδεμία σχέση εχουν με την πραγματικότητα.
Εκανα επισταμένες μετρήσεις και δοκιμές και σας τα παρουσιάζω οσο μπορώ ποιό αναλυτικά στην πρώτη μου παρουσίαση στο forum εφ' οσον δεν εχει ασχοληθεί σχολαστικά κανείς με αυτό το θέμα.
Παρέλαβα τελικά τον μύλο χθές απο barista shop τον i2 mini alumin.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΜΥΛΟ ΕΚΤΟΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ
Τά περιεχόμενα του.
Siskevasia.jpg
Συσκευασία
Τον ανοιξα ξεβιδώνωντας την βίδα πίσω απο το hopper και ξεβίδωσα και τον ατέρμονα.
opencover.jpg
Ανοιγμα πανω καπακιού
unscrewing.jpg
Ξεβίδωμα ατέρμονα
Με μονωτική ασπρη ταινία που εκοψα μικρά κομματάκια μάρκαρα το εξωτερικό κουμπί, το εσωτερικό γρανάζι, και σε ενα σταθερό σημείο.
marking.jpg
Σημάδια
Μέτρησα πόσο ηθελα να τερματήσω το γρανάζι βιδωνοντάς το στο σημείο 0 εκεί που ακουμπουν τα burrs. δεν ηθελε οπως παρέλαβα τον μύλο
initialposition.jpg
Αρχική θέση
ουτε 1/4 της στροφής του εσωτερικού γραναζιού δεξιά, για να ερθει στο σημείο 0.
Μετά μέτρησα 3,5 στροφές αριστερά οπως ανέφερε κάποιος φίλος. Σε λιγότερο απο 3,5 ( 3 και κάτι ) το γρανάζι μου εμεινε στο χέρι.
topburr.jpg
Πάνω burr ( Γρανάζι )
topless.jpg
Χωρίς το πάνω γρανάζι
Τό ξαναβιδώνω τώρα λίγο πριν το τέρμα ( σημείο 0 ), βιδώνω τον ατέρμονα μαρκάρω και την βίδα πάνω στο κινούμενο γρανάζι και αρχίζω να γυρίζω τον ατέρμονα σε μερικές στροφές οπως βιδώνω το πάνω γρανάζι αρχίζει και συμπαρασύρει το κάτω. Εκεί ξεβιδώνωντας 1 στροφή αριστερά το εξωτερικό κουμπί ειναι το σημείο 0.
Κάθε πλήρης περιστροφή του εξωτερικού κουμπιού, αντιστοιχεί με ενα δόντι απο το μέσα γρανάζι.
Για μιά πλήρη περιστροφή 360 μοίρες του εσωτερικού γραναζιού απαιτούνται περίπου 70 πλήρεις στροφές του εξωτερικού κουμπιού.
Τί κάνω τώρα για να μην χαλάω πολύ καφέ ειχα μόνο τον Hasienta San Petro απο TAF ακριβούτσικος, με τον μύλο porlex που ειχα σωστή ρύθμιση γι αυτόν το καφέ και με καλές εκχυλήσεις ( Υπ οψιν ο καφές αυτός θέλει αρκετά ψηλό κόψιμο ) στον porlex ( τον εχω κάνει steppless με βίδα σχεδον στο 1,5 με 2 κλικ θα ελεγα αν ειχα την βίδα stock ) κόβω με τον porlex 5-6 σπυριά τα βάζω σε ενα ασπρο χαρτί, αρχισα και εκοβα 5-6 σπυριά με τον ascaso βάζωντας τα δίπλα δίπλα και καθαρίζοντας τον μετα την κάθε δοκιμή με το αποτύπωμα μου που διάβασα κάπου ( Κάνω τον καφέ ενα μικρό βουναλάκι και πατώ με τον δάκτυλο αν βγαίνει το αποτύπωμα μου ειναι πολύ ειναι ψιλοκομμένος
Γιά να μην στα πολυλογώ βρήκα το σημείο ακριβώς αφου εφτιαξα 2 esperesso 18 γραμμαρίων ( τα εχω αναλυτικά στο χειρόγραφο σχεδιαγραμμα. Σπατάλη καφέ 50 γραμμάρια
markings.jpg
Σημάδια
Με λίγα λόγια βρίσκουμε το σημείο 0 και βάζουμε ενα κομματάκι μονωτική ταινία στη θέση 0 οπως στο σχέδιο.
Granazi.jpg
Χειρογραφο σχέδιο
Περίπου 41 στροφές αριστερά ερχετε το σημάδι μας στην θέση Ε περίπου (και 10 με το ρολόι)
Στο σχέδιο αναφέρετε κανονικά η Espresso Range.
correctposition.jpg
Τελική Θέση
Τώρα ολοι οι καφέδες πιστεύω θά ειναι + - 3 πλήρης στροφές
Ελπίζω να βοήθησα

Ενημέρωση Παρ Ιούλ 19, 2013 2:23 pm

Εκανα αρκετές δοκιμές λόγω του οτι εχω εδώ καλεσμένους με το Sweet Blue απο Taf και διεπίστωσα οτι για κάθε πλήρη περιστροφή του εξωτρικού κουμπιού ο χρόνος εκχύλησης μεταβάλεται 4 δευτερόλεπτα. Σέ 5 συνεχείς δοκιμές με μια στροφή διαφορά κάθε φορά ακριβώς 4 δευτερόλεπτα μου εκανε εντύπωση...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιούλ 18, 2013 6:22 pm

Μπράβο βρε Λεωνίδα, πιο καλή παρουσίαση του θέματος δεν γίνεται. :respekt: Σε ευχαριστώ.
Πολύ χρήσιμη δημοσίευση που πιστεύω ξεκαθάρισε πολλά θέματα. Πιστεύω ότι καλύτερα είναι να έχει το δικό της νήμα ώστε να μπορούν τα νέα μέλη να την βρίσκουν πιο εύκολα. Εγώ ήδη την έκανα bookmarked.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

moon2005
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 23, 2013 9:55 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από moon2005 » Πέμ Ιούλ 18, 2013 8:42 pm

σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ αυτόν τον μύλο αλλά πρέπει να κάνω ΟΛΑ αυτά???
από εργαλεία μόνο κατσαβίδι θα χρειαστώ??

Άβαταρ μέλους
leotzian
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Ιουν 10, 2013 7:52 pm
Όνομα: Λεωνίδας
Μηχανή:: Gaggia Classic (Pid)
Μύλος:: Ascaso i2 Mini Alum
2ος Μύλος:: Porlex Grinder
Οι καφέδες μου:: Single Origin Valcafe,Taf
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτης

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από leotzian » Πέμ Ιούλ 18, 2013 9:10 pm

Τίποτε δεν θα κάνεις τά εκανα εγώ για να μην παιδεύεστε.
Τό μόνο που θες ενα κατσαβιδάκι να βγάλεις το πάνω καπάκι για να βρείς το σημείο μηδέν, μετά γυρίζεις τον εξωτερικό ρυθμιστή περίπου 41 στροφές αριστερά (counterclockwise).
Μετά παίζεις 2-4 στροφές πάνω κάτω για ολους τους καφέδες

Άβαταρ μέλους
Alex D.
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2012 4:19 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Gaggia Evolution
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i1 mini
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από Alex D. » Πέμ Ιούλ 18, 2013 9:19 pm

Αν θες μπορείς να τον ρυθμίσεις και χωρίς να τον ανοίξεις. Γυρίζεις το ρυθμιστή όσες φορές χρειαστεί μέχρι να σου βγαίνει ο καφές γύρω στα 25 δευτερόλεπτα. Θα σου πάρει λίγο χρόνο και πιθανόν να ξοδέψεις παραπάνω καφέ (μέχρι να το βρεις, ίσως 150 gr). Αν τον ανοίξεις και κάνεις αυτά που γράφτηκαν, πιθανότατα θα πέσεις ακριβώς στη ρύθμιση πιο σύντομα και ξοδεύοντας λιγότερο καφέ.

Άβαταρ μέλους
leotzian
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Ιουν 10, 2013 7:52 pm
Όνομα: Λεωνίδας
Μηχανή:: Gaggia Classic (Pid)
Μύλος:: Ascaso i2 Mini Alum
2ος Μύλος:: Porlex Grinder
Οι καφέδες μου:: Single Origin Valcafe,Taf
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτης

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από leotzian » Παρ Ιούλ 19, 2013 2:17 pm

Δέν υπάρχει περίπτωση να χαλάσεις μόνο τόσο καφέ πολύ παραπάνω αν δεν ξέρεις που βρίσκεσαι. Ο μύλος απο την θέση 0 εως το πλήρες ξεβίδωμα του πάνω φορέα χρειάζονται 220 περίπου πλήρεις περιστροφές του εξωτερικού κουμπιού.

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από SimosCA » Σάβ Νοέμ 16, 2013 8:10 pm

πανω που ειχαν σπασει τα νευρα μου με της ρυθμισης του Ascaso i-mini i2 ειδα αυτο το καταπληκτικο οδηγο και εφερα τον μυλο στα ισια του.
:worthy:

εκανα ακριβως την διαδικασια του φιλου Λεωνιδα και ειχα ως αποτελεσμα:
θεση Α (μηδεν)
θεση Β (18 ολοκληρες εξωτερικες στροφες)
θεση C (36 ολοκληρες εξωτερικες στροφες)
θεση D (54 ολοκληρες εξωτερικες στροφες)

το τεστ το εκανα 2-3 φορες για σιγουρια και σαν αποτελεσμα ειδα οτι για καθε θεση (15λεπτα του ρολογιου) χρειαζονται 18 στροφες.
αλεσα λιγο καφε στης 40 στροφες και τον συγκρινα με ενα λαθος αλεσμα που ειχα κανει σημερα οπου δεν μου ετρεχε σχεδον καθολου καφες και βλεπω τον καφε πιο χοντροκομενο αρα εκοβα λεπτο καφε.

sotiris20

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από sotiris20 » Σάβ Φεβ 22, 2014 4:42 pm

Καλησπέρα και από εμένα.

Περιμένω στις αρχές της επόμενης εβδομάδας τη Gaggia Classic και τον Ascaso i-Steel i2. Το έχω άγχος, αν θα μπορέσω εύκολα να ρυθμίσω τον μύλο, μέσα στο χάος που δημιουργεί η έλλειψη σημείου αναφοράς για τις στροφές.

Ο οδηγός που παρέθεσε ο φίλος Λεωνίδας, πιστεύω θα με βοηθήσει πάρα πολύ, μιας και απ' όσα έχω διαβάσει, οι δύο μύλοι έχουν πολλά κοινά!

Θα παραθέσω και εντυπώσεις όταν με το καλό το δοκιμάσω και φυσικά ευχαριστώ και πάλι για την τόσο αναλυτική περιγραφή!

Άβαταρ μέλους
Alex D.
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2012 4:19 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Gaggia Evolution
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i1 mini
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από Alex D. » Σάβ Φεβ 22, 2014 5:52 pm

Μην αγχώνεσαι είναι πολύ πιο απλό από ότι νομίζεις να βρεις τη σωστή ρύθμιση, είτε ανοίγοντας το μύλο είτε απλά γυρίζοντας το εξωτερικό ρυθμιστή. Απλά αν το κάνεις με τον εξωτερικό ρυθμιστή δε το γυρίζεις μία φορά μόνο αλλά καμια 20αριά. Αν ακόμη μπουκώνει και δε βγαίνει καφές, γυρίζεις άλλες 20. Όταν αρχίσει και τρέχει ο καφές μετά είναι απλό.

Αν θες πάντως να έχεις σημείο αναφοράς, ένα καλό mod είναι αυτό
viewtopic.php?f=6&t=1908#p30908

sotiris20

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από sotiris20 » Σάβ Φεβ 22, 2014 10:36 pm

Alex D. έγραψε:Μην αγχώνεσαι είναι πολύ πιο απλό από ότι νομίζεις να βρεις τη σωστή ρύθμιση, είτε ανοίγοντας το μύλο είτε απλά γυρίζοντας το εξωτερικό ρυθμιστή. Απλά αν το κάνεις με τον εξωτερικό ρυθμιστή δε το γυρίζεις μία φορά μόνο αλλά καμια 20αριά. Αν ακόμη μπουκώνει και δε βγαίνει καφές, γυρίζεις άλλες 20. Όταν αρχίσει και τρέχει ο καφές μετά είναι απλό.

Αν θες πάντως να έχεις σημείο αναφοράς, ένα καλό mod είναι αυτό
viewtopic.php?f=6&t=1908#p30908

Πραγματικά πολύ έξυπνα και τα δύο mod. Με το που θα έχω τον μύλο στα χέρια μο, θα αποφασίσω ποιο θα χρησιμοποιήσω. Μάλλον θα ξεκινήσω από το μαρκάρισμα του εσωτερικού (γρανάζι). Αλλά αν δε το δω στη πράξη ότι και να λέω.... :lick:

Απάντηση