Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
tzogistas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 2:31 pm
Όνομα: Panos
Μηχανή:: Gaggia baby
2η Μηχανή:: Dolce gusto//Izzy
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt / diaforoi dokimastikoi
Τοποθεσία: Rabbit island // Glyfada

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από tzogistas » Τρί Δεκ 10, 2013 1:27 am

Makron έγραψε:Ιωσήφ συγχαρητήρια για τον πολύ χρήσιμο οδηγό.
Έχω την αίσθηση ότι όλο και περισσότεροι θα χρησιμοποιούν τον συγκεκριμένο controller λόγω κόστους και δυνατοτήτων που έχει. Επειδή κάνει φυσικά και για άλλες μηχανές, νομίζω ότι θα ήταν καλό να συμπληρωθούν και περισσότερες ρυθμίσεις που έχει, ώστε να είναι όλα μαζί εδώ. Μακάρι να το είχες γράψει πριν από 2 μήνες γιατί παιδεύτηκα να τα βρω όλα αυτά, στα 2 REX -C100 που πήρα.

- Να συμπληρώσω ότι όταν αγοράσετε τον συγκεκριμένο controller προσέξτε να έχει έξοδο Voltage και όχι Relay.

- Επίσης μια χρήσιμη ρύθμιση είναι η "SC".

Βρίσκεται στο ίδιο μενού με τις P.I.D. Η χρήση της είναι για να διαφοροποιήσετε την πραγματική ένδειξη θερμοκρασίας με μια άλλη εικονική που επιθυμείτε. Για παράδειγμα ας πούμε ότι για να πάρετε 93 βαθμούς στον καφέ, το θερμοζεύγος στο boiler πρέπει να μετρά 110 βαθμούς. Στο SV λοιπόν πρέπει να δώσετε 110. Αν όμως για τους δικούς σας λόγους, θέλετε να βλέπετε στην οθόνη τους 93 βαθμούς που χρειάζεστε για παράδειγμα να κάνετε την εκχύλιση, τότε δίνετε SC -17 (μείον 17 βαθμούς) Έτσι τώρα δίνετε στο SV 93C και διαβάζετε 93 και στην οθόνη μόλις επιτευχθεί η σωστή θερμοκρασία των 110 C στο boiler.

Γιατι αυτο? Ρωταω επειδη ειμαι στη φαση παραγγελιας του. Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι αν δεν ειναι voltage και ειναι relay τοτε η πρεπει να ενω8ει απευ8ειας στην αντισταση του μποιλερ (που δε νομιζω να τη "σηκωνει") η απλα να μπει 1 μηχανικο 220βολτο ρελεδακι. Μου ξεφευγει κατι?!

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από alexgrc » Τρί Δεκ 10, 2013 9:29 am

Η αντίσταση δεν συνδέεται ποτέ στο PID πανω, αλλα πάνω στο SSR (Ρελέ) το οποίο μπορεί να ελέγξει μεγάλα φορτία 20-40Α αναλόγως το ρελέ. Την έξοδο voltage τη θέλεις για να δίνει εντολή στο ρελέ να ανοίξει/κλείσει.

Άβαταρ μέλους
Makron
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 14, 2013 9:11 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Finest Coffee Berlin, TAF, Hausbrandt
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Makron » Τρί Δεκ 10, 2013 11:08 am

tzogistas έγραψε:
Makron έγραψε:
- Να συμπληρώσω ότι όταν αγοράσετε τον συγκεκριμένο controller προσέξτε να έχει έξοδο Voltage και όχι Relay.

Γιατι αυτο? Ρωταω επειδη ειμαι στη φαση παραγγελιας του. Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι αν δεν ειναι voltage και ειναι relay τοτε η πρεπει να ενω8ει απευ8ειας στην αντισταση του μποιλερ (που δε νομιζω να τη "σηκωνει") η απλα να μπει 1 μηχανικο 220βολτο ρελεδακι. Μου ξεφευγει κατι?!
Εφ΄όσον μπορούμε να αγοράσουμε από την αρχή με έξοδο Voltage το προτιμούμε από το να χρησιμοποιούμε εξτρά μετασχηματιστές καλώδια κλπ. Ρίξε μια ματιά στις διαφορές τους εδώ viewtopic.php?f=16&t=2908&p=45337#p45380

tzogistas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 2:31 pm
Όνομα: Panos
Μηχανή:: Gaggia baby
2η Μηχανή:: Dolce gusto//Izzy
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt / diaforoi dokimastikoi
Τοποθεσία: Rabbit island // Glyfada

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από tzogistas » Τρί Δεκ 10, 2013 12:22 pm

@alex ΜΗ χαζευεις εσυ!!Εχεις να στειλεις κατι!! :a013:
@Μακρον Μπραβο για το κοπο κ την παρουσιαση σου σε ευχαριστουμε πολυ και εσενα και τον φιλο afonic!! Σιγουρα εχεις δικιο για την ευκολια εγκαταστασης αλλα ΧΩΡΙΣ να εχω ΗΔΗ ανοιξει τη μηχανη νομιζω οτι ολο κ απο καπου 8α μπορω να κλεψω καποια χαμηλη ταση.. -32βολτ δλδ. 1 παραδειγμα που 8α κοιταζα ειναι η ταση για τα λεντακια.. Κ το τελευταιο σεναριο για να γλυτωσω το μετασχηματηστη 1 μπαταρια (εχω πολλες λιπο απο μοντελιστικα..) η οποια 8α κραταγε πολυ μεχρι να ξαναχρειαστει φορτιση.

Οπως κ να χει ΣΙΓΟΥΡΑ αυτο που λες ειναι ευκολια κ για τα 4-5$ παραπανω 8α το προτιμησω κ εγω απ την ολη ταλαιπωρια. Να σαι καλα!!

@αλεξ εσυ ετοιμασου για πολλες ενοχλησεις κατα τη συνδεσμολογια.....

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Τρί Δεκ 10, 2013 4:18 pm

alexgrc έγραψε:Η αντίσταση δεν συνδέεται ποτέ στο PID πανω, αλλα πάνω στο SSR (Ρελέ) το οποίο μπορεί να ελέγξει μεγάλα φορτία 20-40Α αναλόγως το ρελέ. Την έξοδο voltage τη θέλεις για να δίνει εντολή στο ρελέ να ανοίξει/κλείσει.

Νομιζα οτι αυτο κανει με το alarm του pid, για τον ατμο. Συνδεει κατευθειαν τις αντιστασεις πανω στο ρελε του pid και μου φαινοταν περιεργο που μπορει να σηκωσει τοσο ρευμα.
Ετοιμάζουμε άλλα 2 καλώδια με flat connectors, αφαιρούμε τα καλώδια που συνδέονται στον steam thermostat (και αν θέλουμε αφαιρούμε και τον ίδιο μια που είναι πλέον άχρηστος) και τα συνδέουμε με τους flat connectors. Συνδέουμε τις άλλες 2 άκρες με τους ακροδέκτες ΑLM1 του PID (6 και 7).
Εχω καταλαβει κατι λαθος?

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Giwrgos » Τρί Δεκ 10, 2013 9:48 pm

- Να συμπληρώσω ότι όταν αγοράσετε τον συγκεκριμένο controller προσέξτε να έχει έξοδο Voltage και όχι Relay.
Στο λινκ που ποσταρες αρχικα εχει εξοδο relay.
Για voltage που το επιλεγουμε?

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Τετ Δεκ 11, 2013 6:10 pm

tzogistas έγραψε: ΧΩΡΙΣ να εχω ΗΔΗ ανοιξει τη μηχανη νομιζω οτι ολο κ απο καπου 8α μπορω να κλεψω καποια χαμηλη ταση.. -32βολτ δλδ. 1 παραδειγμα που 8α κοιταζα ειναι η ταση για τα λεντακια..
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάπου τέτοια τάση στη μηχανή, παντού 220V είναι.
strider19 έγραψε:Νομιζα οτι αυτο κανει με το alarm του pid, για τον ατμο. Συνδεει κατευθειαν τις αντιστασεις πανω στο ρελε του pid και μου φαινοταν περιεργο που μπορει να σηκωσει τοσο ρευμα.
Δεν έχεις καταλάβει κάτι λάθος. Δεν έχω μετρήσει ακριβώς το ρεύμα που περνάει από το alarm, στην πράξη το σηκώνει. Στο manual αναφέρει πως σηκώνει 3Α στο Alarm output relay, οπότε πιστεύω πως είναι ασφαλές. (υπάρχει και το led του On/Off συνδεμένο παράλληλα)

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Τετ Δεκ 11, 2013 6:30 pm

afonic έγραψε:
tzogistas έγραψε: ΧΩΡΙΣ να εχω ΗΔΗ ανοιξει τη μηχανη νομιζω οτι ολο κ απο καπου 8α μπορω να κλεψω καποια χαμηλη ταση.. -32βολτ δλδ. 1 παραδειγμα που 8α κοιταζα ειναι η ταση για τα λεντακια..
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάπου τέτοια τάση στη μηχανή, παντού 220V είναι.
strider19 έγραψε:Νομιζα οτι αυτο κανει με το alarm του pid, για τον ατμο. Συνδεει κατευθειαν τις αντιστασεις πανω στο ρελε του pid και μου φαινοταν περιεργο που μπορει να σηκωσει τοσο ρευμα.
Δεν έχεις καταλάβει κάτι λάθος. Δεν έχω μετρήσει ακριβώς το ρεύμα που περνάει από το alarm, στην πράξη το σηκώνει. Στο manual αναφέρει πως σηκώνει 3Α στο Alarm output relay, οπότε πιστεύω πως είναι ασφαλές. (υπάρχει και το led του On/Off συνδεμένο παράλληλα)

3 αμπερ ειναι πολυ λιγα. Στα 220 volt σημαινει 660 watt. Οποτε θα δουλευει στο οριο του

ΥΓ
Αν θυμαμαι γραφουν πανω οι αντιστασεις ποσα watt ειναι, αλλα δεν θυμαμαι ποσο ακριβως. Αν ξερει κανεις...

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Τετ Δεκ 11, 2013 6:59 pm

Οι αντιστάσεις είναι 1200watt. Σου ξαναλέω, είναι και το LED συνδεμένο παράλληλα, δεν περνάει το όλο ρεύμα της μηχανής από το ρελέ.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από Giwrgos » Τετ Δεκ 11, 2013 8:34 pm

Giwrgos έγραψε:
- Να συμπληρώσω ότι όταν αγοράσετε τον συγκεκριμένο controller προσέξτε να έχει έξοδο Voltage και όχι Relay.
Στο λινκ που ποσταρες αρχικα εχει εξοδο relay.
Για voltage που το επιλεγουμε?
Mπορει καποιος να βοηθηση μην αγορασω με λαθος εξοδο?

Απάντηση