Αποτυχημένο αφρόγαλο.

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αποτυχημένο αφρόγαλο.

Δημοσίευση από Christos » Τετ Φεβ 20, 2013 2:18 pm

Συντονιστής: Θα σε παρακαλούσα να μην δημοσιεύεις τη ίδια δημοσίευση πολλές φορές σε διαφορετικά νήματα. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

ntelos
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2012 3:59 pm

Re: Αποτυχημένο αφρόγαλο.

Δημοσίευση από ntelos » Παρ Φεβ 22, 2013 2:15 am

SORRY γι αυτο απλα ειμαι απελπισμενος :OOPS:
παιδιά θέλω τα φώτα σας.θα με βοηθησετε? :a013:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αποτυχημένο αφρόγαλο.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 22, 2013 2:36 am

Δυστυχώς είμαι άσχετος επί του θέματος.
Μέχρι κάποιος να σε βοηθήσει ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link:
viewtopic.php?f=23&t=1768#p27983
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikp81

Re: Αποτυχημένο αφρόγαλο.

Δημοσίευση από nikp81 » Παρ Φεβ 22, 2013 9:02 am

Περα απο το θεμα που σου ειπε ο Χρηστος να δεις , το οποιο εχει και βιντεακι δεν νομιζω οτι μπορει να σε βοηθησει κατι παραπανω..
Εξαλλου σε καμια περιπτωση δεν γινεται απο τη μια μερα στην αλλη..θελει πολυ εξασκηση και υπομονη..

Άβαταρ μέλους
Σιδηρούς
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Τρί Ιουν 25, 2013 12:20 pm
Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο...
Τοποθεσία: Αθήναι
Επικοινωνία:

Re: Αποτυχημένο αφρόγαλο.

Δημοσίευση από Σιδηρούς » Δευ Ιούλ 01, 2013 7:53 pm

yiannis971 έγραψε:Επίσης για το ζεστό αφρόγαλα, πάντα φρέσκο πλήρες γάλα.
Αλλη εναλλακτικη ας το πουμε λυση? Με μακρας διαρκειας (UCT) δεν γινεται?

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αποτυχημένο αφρόγαλο.

Δημοσίευση από afonic » Δευ Ιούλ 01, 2013 8:06 pm

Με υψηλής παστερίωσης πάντως γίνεται μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
Σιδηρούς
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Τρί Ιουν 25, 2013 12:20 pm
Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο...
Τοποθεσία: Αθήναι
Επικοινωνία:

Re: Αποτυχημένο αφρόγαλο.

Δημοσίευση από Σιδηρούς » Δευ Ιούλ 01, 2013 8:14 pm

Ευχαριστω. ;)

redonly

Re: Αποτυχημένο αφρόγαλο.

Δημοσίευση από redonly » Πέμ Ιούλ 04, 2013 5:38 pm

Η αλήθεια είναι ότι το καλό ζεστό αφρόγαλο απαιτεί μερικές μαεστρικές κινήσεις (απ'ότι βλέπω δηλ σε βιντεάκια από διαγωνισμούς) που ενδεχομένως εμείς οι κοινοί θνητοί να μην ανακαλύψουμε ποτέ.

Όμως, μπορούμε να φτιάχνουμε ικανοποιητικό ζεστό αφρόγαλο χωρίς πολλά κόλπα. Οι βασικοί παράγοντες που ανακάλυψα μέσα από αρκετές ώρες προσπάθειας είναι:
- φρέσκο γάλα κρύο (προσωπικά βάζω κι εδώ νουνού φάμιλυ)
- δοχείο μεταλικό ψηλό, ακόμα και μπρίκι κάνει αλλά να είναι ψηλό (η κρέμα πολλαπλασιάζει τον όγκο της όσο θερμαίνεται με ζεστό ατμό)
- το ακροφύσιο να βγάζει το ζεστότερο δυνατό ατμό - προσωπικά το ανοίγω λίγο πριν σβήσει ο θερμοστάτης
- το ακροφύσιο να τοποθετηθεί παράκεντρα και με γωνία (είτε στον πάτο, είτε στην επιφάνεια, είτε σε οποιοδήποτε ενδιάμεσο σημείο του δοχείου) ώστε ο ατμός να δημιουργεί "δίνη"
- ο ατμός να τρέχει με συνεχόμενη ροή (όχι ανοιξε-κλείσε) μέχρι το αφρόγαλο να φτάσει τους 70 βαθμούς - εδώ ναι, χρειαζόμαστε θερμόμετρο.

Προσωπικά, το πρώτο ικανοποιητικό αφρόγαλο το πήρα αφού αγόρασα θερμόμετρο. Προφανώς, όταν μάθετε το σημείο θερμοκρασίας που δεν πρέπει να ξεπεράσετε (όχι πάνω από 80), δε θα το χρησιμοποιείτε πια. Και ίσως οι περισσότεροι εδώ συμφορουμίτες να χρησιμοποιούν το χέρι τους για οδηγό. Στην περίπτωσή μου το χέρι μου δε με βοήθησε, παρά μόνο όταν έμαθε τη σωστή θερμοκρασία από το θερμόμετρο.

Να σημειώσω ότι με μικρές παραλλαγές της παραπάνω διαδικασίας παίρνεις καλύτερα αποτελέσματα. Για παράδειγμα, ανοίγεις στην αρχή φουλ τον ατμό και μετά αυξομειώνεις ή τοποθετείς το ακροφύσιο στον πάτο του δοχείου και σιγά σιγά το φέρνεις στην επιφάνεια. Όμως αυτά έρχονται με τον καιρό. Το βασικό είναι να ξεκινήσεις από ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα που σιγά σιγά θα διορθώσεις.

nikp81

Re: Αποτυχημένο αφρόγαλο.

Δημοσίευση από nikp81 » Πέμ Ιούλ 04, 2013 8:21 pm

Σε καποια απο αυτα που αναφερεις εισαι σωστος...
-Το γαλα πρεπει να ειναι παγωμενο (αν γινεται και 10 λεπτα πριν να μπει στη γαλατιερα και μεσα στην καταψυξη ειναι οτι καλυτερο) ..
-Το πως θα τοποθετηθει η γαλατιερα ομως , εξαρταται απο τον τυπο του ακροφυσιου ατμου , καθως και απο τη δυναμη του ατμου και το σκευος που χρησιμοποιουμε ...
Οπως και το βιντεο που εχω ανεβασει για το latte art , ειναι ενδεικτικο και οχι ιδιο για ολες τις μηχανες ...
-Το δοχειο που θα βαλουμε το γαλα , καλο ειναι να ειναι γαλατιερα , και οχι οτι να ναι ..Γιατι οσο πιο φαρδυ ειναι το σκευος μας τοσο πιο δυσκολα γινεται η "δινη"...
-70 βαθμους που αναφερεις ειναι παρα πολυ ...καλο ειναι το γαλα μας να εχει θερμοκρασια 62-65 βαθμους ΤΟ ΠΟΛΥ (γιατι από αυτή την θερμοκρασία και μετα περιορίζετε η γλυκύτητα του γάλακτος λόγω της διάσπασης της γαλακτόζης, και απελευθερώνονται αέρια από τις πρωτείνες με αποτέλεσμα το γάλα μας να μην εχει τη μορφη που θελουμε και να γινεται παχυρευστο) ..Αν και εγω για Latte Art το κοβω τους 60 ...

peter

Re: Αποτυχημένο αφρόγαλο.

Δημοσίευση από peter » Πέμ Ιούλ 04, 2013 8:32 pm

Δοκιμαστε να βαζετε το σκευος μαζι μετο γαλα στο ψυγειο λιγο πριν τη παρασκευη του,προτεινω NOYNOY FAMILY μπλε (σιγουρα καλυτερα ειναι γαλατιερα τυπου μοττα) το ακροφυσιο πρεπει να εχει κλιση και να ειναι αναμεσα στο κεντρο και στο τοιχωμα του σκευους, οι τρυπες του ακροφυσιου πρεπει να ειναι μεσα στο γαλα οταν αρχιζει να βγαζει τον ατμο και αμεσως μετα να αρχιζει ο χαρακτηριστικος ηχος,(αυτο το κανουμε για μην κανει φουσκαλες την ωρα που ανοιξουμε τον ατμο)
απαραιτητα θελει δινη καθολη τη διαρκεια της παρασκευης (μπορειτε να κανετε τεστ μονο με νερο για να δειτε που και πως γινεται η δινη ).
Η διογκωση του γαλακτος πρεπει να γινεται με παρα πολυ μικρη, με ακριβεια κινηση κατεβαζουμε σιγα σιγα τη μοττα, ποτε η μοττα πανω κατω ή δεξια αριστερα
βουταμε το ακροφυσιο στη μεση του σκευους ,ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΔΙΝΗ,οταν το αναλογικο θερμομετρο δειχνει 30-32 βαθμους λογω του οτι εχει καθυστερηση,και κλεινουμε τον ατμο στους 50 κατα τη γνωμη μου ,παλι λογω καθυστερησης αλλα παλι δεν τραβαμε το σκευος μεχρι να κλεισει τελειως ο ατμος για να μην κΑνει φουσκαλες
Οταν γινουν ολα σωστα δεν θα θελει καν χτυπημα αλλα μονο καλη ομογενοποιηση , μην σας μπερδεψει η οψη του ,θα εχει μια ελαστικη κρεμα που θα φιανεται απλα σαν βρασμενο γαλα , θα ειναι παρα πολυ νοστιμο.
Αυτα που προτεινω ειναι δοκιμασμενα και τα εχω κανει παρα πολλες φορες.

Απάντηση