Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από stelios » Τετ Φεβ 15, 2012 12:17 am

Ξινό θα βρεις στα μπαχαρικά στο super market. Επίσης 50% λευκό ξύδι κάνει δουλειά.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Φεβ 15, 2012 12:20 am

Καλορίζικη.
Είμαι βέβαιος ότι θα απολαμβάνεις τους καφέδες της για πολλά χρόνια!

nefilim

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από nefilim » Τετ Φεβ 15, 2012 12:36 am

Σωστός ο Στέλιος και με λευκό ξύδι κάνεις δουλειά. Το ξινό -κιτρικό οξύ- είναι άσπρη σκόνη και χρησιμοποείται συνήθως στην μαγειρική/ζαχαροπλαστική, αφήνει γεύση λεμονιού αν δεν το ξεβγάλεις, και μην ξεπεράσεις τα ~7γρ. ανά λίτρο. Τάμπερ 49 και 49.5 θα σου κάνουν μια χαρά, το 49 θα σου αφήνει μεγαλύτερο κενό και θα μπορείς να κάνεις nutation πιο εύκολα, εσύ επιλέγεις. Για καλαθάκι θα σου πρότεινα το βαθύ της elektraμπορεί να πάρει πιο πολλά γραμμάρια ώστε να παίξεις και άλλο με τις γεύσεις.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από stelios » Τετ Φεβ 15, 2012 12:40 am

Χρήστο (admin). Τα μέλη του φόρουμ ζητάμε να διαγραφούν οι φωτογραφίες και τα διθυραμβικά σχόλια γιατι σκανδαλίζουν τα χρηστά έθιμα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από Christos » Τετ Φεβ 15, 2012 9:19 am

Δεν θα σβήσω τις φωτογραφίες, την τιμή θα σβήσω. Πάντως Στέλιο εγώ λέω να στείλουμε καμιά μπλε χαντρούλα για το μάτι στον Μπάμπη. :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από stelios » Τετ Φεβ 15, 2012 9:35 am

Ναι ζηλεύουμε!

babis74

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από babis74 » Πέμ Φεβ 16, 2012 10:28 am

Καλημέρα σας και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και πάλι.
Αν και δεν πρόλαβα να κάνω πάρα πολλούς καφέδες λόγω επισκέψεων :waf: σιγά σιγά μπαίνω στο νόημα, και με την δικιά σας βοήθεια βεβαίως βεβαίως, από το Σάββατο πιστεύω θα έχω περισσότερα νέα.
Αυτό που κατάλαβα μέχρι τώρα είναι πως το μπόιλερ πρέπει να έχει πάντα αρκετό νερό (σχεδόν γεμάτο) για να έχω καλή πίεση και σωστό καφέ, όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος Γιάννης.
Από την στιγμή που είναι έτοιμη η μηχανή και έχει σβήσει το λαμπάκι δεν πρέπει να την έχεις σε αναμονή για αρκετή ώρα γιατί μετά χάνει την πίεση της και δεν έχω δυνατή ροή νερού όπως και ατμού, εκτός και αν έχει κάποιο πρόβλημα η μηχανή.
Η μηχανή δεν κάνει για πολλούς και απανωτούς καφέδες αν και δεν το έχω δουλέψει ακόμα, ίσως αν μετά τον 1ο καφέ ξαναγεμίσω το μπόιλερ με νερό μπορεί να έχω αποτέλεσμα αλλά δεν το έχω προσπαθήσει.
Όταν η μηχανή είναι έτοιμη για την παραγωγή καφέ, καίει παντού, καθώς έχει μέταλλο σε όλο της το σώμα, εκτός από την βαλβίδα του μποίλερ.

Σήμερα το πρωί έκανα αρκετά καλό καφέ (25-30 ml) με καλή κρέμα για "αρχή" και το σημαντικό νομίζω μέχρι στιγμής είναι ότι έχει πάντα μια απαλή γεύση και πότέ ξινός και πικρός.

Πάντως η μηχανή, έχει αρκετή βρωμιά ακόμα.........

Για παραγγελίες από Αμερική πόσο χρόνο περιμένετε να παραλάβετε;

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από stelios » Πέμ Φεβ 16, 2012 9:42 pm

Φίλε Μπάμπη,
Η Europiccola δεν είναι Olympia, αλλά οι βασικές αρχές παραμένουν οι ίδιες.
Αυτό που κατάλαβα μέχρι τώρα είναι πως το μπόιλερ πρέπει να έχει πάντα αρκετό νερό (σχεδόν γεμάτο) για να έχω καλή πίεση και σωστό καφέ, όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος Γιάννης.
Κατά τα 3/4.
Από την στιγμή που είναι έτοιμη η μηχανή και έχει σβήσει το λαμπάκι δεν πρέπει να την έχεις σε αναμονή για αρκετή ώρα γιατί μετά χάνει την πίεση της και δεν έχω δυνατή ροή νερού όπως και ατμού, εκτός και αν έχει κάποιο πρόβλημα η μηχανή.
Ο διακόπτης ελέγχεται από πρεσσοστάτη και όχι από θερμοστάτη. Αν περάσει η ώρα, πέφτει η θερμοκρασία στο boiler, πέφτει η πίεση, ανάβει ο διακόπτης. Δεν υπάρχει τίποτα ενδιαφέρον εδώ. Να έχεις υπόψη σου ότι η μηχανή αυτή, σε αντίθεση με τις μηχανές αντλίας, δεν χρειάζονται προθέρμανση. Οι μηχανές αυτές έχουν το group, για να κρυώνουν το νερό που αντλούν από το boiler. Αν την αφήνεις σε αναμονή αρκετή ώρα, τελικά υπερθερμαίνεται το group και ο καφές θα σου βγει πικρός. Για αυτό το λόγο θα διαβάσεις ότι αφού φτιάξουν τους δύο πρώτους καφέδες χρησιμοποιούν βρεγμένες πετσέτες για να κρυώσουν το group. Επίσης τσάμπα ζορίζεις το πρεσσοστάτη έχοντας τον σε λειτουργία πολύ ώρα.
Η μηχανή δεν κάνει για πολλούς και απανωτούς καφέδες αν και δεν το έχω δουλέψει ακόμα, ίσως αν μετά τον 1ο καφέ ξαναγεμίσω το μπόιλερ με νερό μπορεί να έχω αποτέλεσμα αλλά δεν το έχω προσπαθήσει.
Σωστά. Δύο ή τρεις καφέδες στη σειρά το πολύ. Εφόσον η μηχανή έχει αρκετό νερό, δεν υπάρχει λόγος να γεμίσεις το boiler με νερό για να φτιάξεις το δεύτερο καφέ. Κακό κάνεις και όχι καλό. με τον πρώτο καφέ έχει βγει όλος ο αέρας από το boiler και υπάρχουν μόνο υδρατμοί. Γεμίζοντας ξανά το boiler, ξαναβάζεις αέρα στο σύστημα.
Όταν η μηχανή είναι έτοιμη για την παραγωγή καφέ, καίει παντού, καθώς έχει μέταλλο σε όλο της το σώμα, εκτός από την βαλβίδα του μποίλερ.
Σωστά. Με εξαίρεση το group πριν φτιάξεις τον πρώτο καφέ. Αυτό πρέπει να είναι λιγότερο ζεστό από το σώμα του boiler.
Σήμερα το πρωί έκανα αρκετά καλό καφέ (25-30 ml) με καλή κρέμα για "αρχή" και το σημαντικό νομίζω μέχρι στιγμής είναι ότι έχει πάντα μια απαλή γεύση και πότέ ξινός και πικρός.
Μη γίνεσαι προκλητικός.
Πάντως η μηχανή, έχει αρκετή βρωμιά ακόμα.........
Παραγγελία ανταλλακτικών, εργαλείων. Λύσιμο, καθάρισμα, λίπανση, μοντάρισμα μηχανής.
Για παραγγελίες από Αμερική πόσο χρόνο περιμένετε να παραλάβετε;
Προσπαθώ να παραγγέλνω πακέτα με αξία κάτω από 100 δολλάρια τα οποία δεν έχουν μεγάλο όγκο.
Από τον Καναδά (Orphan Espresso) μου έρχονται συνήθως σε 7 με 10 ημέρες. Προσοχή στον τρόπο μεταφοράς. USPS. Δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με courier.
Για ερωτήσεις εδώ είμαστε.
Χρήστο, μήπως να μεταφέρεις το θέμα από εδώ και πέρα στο thread των χειροκίνητων μηχανών?

stav

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από stav » Παρ Φεβ 17, 2012 12:23 am

stelios έγραψε:Χρήστο (admin). Τα μέλη του φόρουμ ζητάμε να διαγραφούν οι φωτογραφίες και τα διθυραμβικά σχόλια γιατι σκανδαλίζουν τα χρηστά έθιμα.
Κάποτε για να καταραστούμε κάποιον λέγαμε να σου καεί το βίντεο....τώρα θα λέμε να σου καεί η ....(δεν το λέω,δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι για τέτοιο εργαλείο)

Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από dgn » Παρ Φεβ 17, 2012 12:58 am

Μεγειές και καλορίζικη!
Όλοι νομίζω ζηλεύουμε την αγορά, ελπίζοντας να έχει και άλλες ο πωλητής :-)
Αξίζει μια πλήρης ανατακατασκευή. Αν θυμάμαι καλά όλα τα spare parts τα έχει το Orphan Espresso.

Απάντηση