Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
dio

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από dio » Τρί Φεβ 14, 2012 8:55 pm

ομορφα πραγματα!!!
καλους καφεδες να εχεις φιλε μου :oneup:

Loizos

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από Loizos » Τρί Φεβ 14, 2012 8:57 pm

Ζηλεύω.... να τη χαίρεσαι.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από Christos » Τρί Φεβ 14, 2012 9:36 pm

Τι ωραίο δώρο για του Αγίου Βαλεντίνου! :inlove:
Όχι τριαντάφυλλα, μαρούλια και λοιπά ζαρζαβατικά. :lol:
Καλά καφεδάκια Μπάμπη, να την χαίρεσαι.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

babis74

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από babis74 » Τρί Φεβ 14, 2012 9:46 pm

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, το μαλλί πήγε περίπου στα 200-210 ευρώ.
Είδες Χρήστο τι ωραίο δώρο μου έκανε ο εαυτός μου, και να φανταστεις δεν είμαστε ερωτευμένοι!
Καταρχήν να πω πως μου ήρθε με ένα καλαθάκι για μονό καφέ περισσότερο μιας και παίρνει 11 γρμ. περίπου γεμάτο, τώρα αν με την αρχική συσκευασία υπήρχε και άλλο καλαθάκι (διπλό) ποιος ξέρει, 45 χρόνια είναι αυτά.
Το απόγευμα έκανα άλλους 2 καφέδες, στον πρώτο καφέ αφού έκοψα τον καφέ, πιο ψιλό (9) από ότι κόβω συνήθως (δοκιμές κάνω) με την Gaggia (12), σηκώνω τον μοχλό, περιμένω περίπου 10 δευτ. όπως είδα στο youtube και πιέζω προς τα κάτω, αμέσως κατάλαβα ότι θέλει παραπάνω πίεση και πιέζω, πιέζω ποιος ξέρει πόσα κιλά, λέω σε μια στιγμή ας ηρεμήσουμε καλύτερα, κατά την διάρκεια της πίεσης (κάτω απ' τη μπάρα) είχα ροή αλλά με μεγάλη δυσκολία και δεν κατάφερα να τερματίσω τον μοχλό πίεσης, πάντως είχα καλή κρέμα σχετικά για αρχή σε σχέση με τον μεσημεριανο (τον 1ο).
Μάλλον έφταιξε το πολύ λεπτό κόψιμο, αλλά παραδόξως ο καφές είχε πολύ καλή και απαλή γεύση (πιο απαλή σε σχέση με την Gaggia αλλά όχι και κρέμα) και δεν ήταν ούτε πικρός ούτε ξινός.
Αφού λοιπόν έκλεισα την μηχανή μετά τον πρώτο καφέ και αφού τον είπια γρήγορα, μετά από 10-15 λεπτά την ανάβω πάλι, και αφού ζεστάθηκε το νερό μετά από 10-15 λεπτά, κόβω καφέ 2 σκάλες πιο χοντρό (11), κουμπώνω pf, εκείνη τη στιγμή είχα την φαινή ιδέα να ανοίξω τον ατμό για 10 δευτ. σηκώνω μοχλό περιμένω πάλι 10 δευτ. κατεβάζω μοχλό, απολύτως καμία πίεση (περίεργα πράγματα), σκέφτομαι ότι το λάθος ήταν ότι άνοιξα τον ατμό ενώ είχα τοποθετήσει το pf ή σ' αυτού του είδους τις μηχανές δεν πρέπει να κάνεις σε μικρό χρονικό διάστημα και αλλους καφέδες.
Στον 1ο καφέ αφού ήταν έτοιμος, κλείνω την μηχανή και μετά ανοίγω την βαλβίδα του μπόιλερ, είχε μεγάλη πίεση και την άνοιγα σιγά σιγά και περίμενα (κάτι σαν τις παλιές τσαγιέρες).

Πάντως η μηχανή αν και σχετικά μικρή σε μέγεθος είναι σαν θωρακισμένη λιμουζίνα, σκέτο σίδερο!

Ο μύλος που έχω (Graef) έχει σκάλες απο 1-25 και για εσπρέσσο προτείνει από 10 εώς 15.

Χρήστο (αλεξ), αν έχεις ελεύθερο χρόνο το Σάββατο μεσημεράκι-απόγευμα για να κάνουμε την εγχείρηση!

anepro

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από anepro » Τρί Φεβ 14, 2012 9:48 pm

Πολύ όμορφη. Καλορίζικη Μπάμπη! Να τη χαρείς άλλα 45 χρόνια! :oneup:

Άβαταρ μέλους
xrhstaras
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 6:12 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto MK3
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: Cuba Serano Superior
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από xrhstaras » Τρί Φεβ 14, 2012 10:18 pm

Μπάμπη αν θυμάμαι καλά η μηχανή δουλεύει με ατμό και τον υγροποιεί για την απόσταξη. Οπότε κάνεις καφέ και μετά ατμό και όχι το αντίθετο αν είναι έτσι. Θα το δω μέχρι το Σάββατο για να ξέρω . Έχω τις 1ες μέρες αδειούλα του 2010 οπότε τρώμε και έρχεσαι όποτε θέλεις

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από Christos » Τρί Φεβ 14, 2012 10:40 pm

xrhstaras έγραψε:Μπάμπη αν θυμάμαι καλά η μηχανή δουλεύει με ατμό και τον υγροποιεί για την απόσταξη...
Ας σχολιάσει κάποιος άλλος. Έχω βαρεθεί να γίνομαι ο κακός ;)
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nefilim

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από nefilim » Τρί Φεβ 14, 2012 11:31 pm

Καλώς την δέχτηκες ,την κούκλα! Απ'τις φωτογραφίες και τα γραφόμενά σου φαίνεται να είναι και σε καλή κατάσταση αφού έβγαλες και καφεδάκι είσαι και πρώτος. Το πιο εύκολο είναι να δεις την κατάσταση του boiler, άνοιξε το καπάκι και απλά δες με ένα φανό τι παίζει !!! Αν δεις άσπρες κηλίδες σημαίνει ότι έχεις άλατα, αν και θα σου πρότεινα να κάνεις αφαλάτωση έτσι και αλλιώς. Εγώ για να κάνω αφαλάτωση στην παβόνι -περίπου κάθε 3-4 μήνες- μου ακολουθώ τα εξής: Την γεμίζω με νερό από κανάτα που έχω διαλύσει ένα κουταλάκι του γλυκού ξινό, το βρίσκεις σε όλα τα σουπερμάρκετ, την αφήνω κανα μισάωρο αναμμένη ανοίγω 2-3 φορές τον ατμό, καμμιά ώρα κλειστή , μετά την αδειάζω , είναι ελαφριά οπότε την γυρνάω τούμπα, την "ξεβγάζω" 2-3 φορές με καθαρό νερό και κάνω ένα κύκλο ζεστάματος , εννοείται δοκιμάζω λίγο και το ζεστό νερό για να δω αν έχει φύγει η ξινίλα. Το ξινό ΔΕΝ το περνάω από το γκρουπ γιατί σκληραίνει τις τσιμούχες και δεν κρατάει άλατα εκεί!
Το βρώμικο νερό που λες είναι είτε από το boiler -αν καθόταν καιρό- είτε μπορεί να έχει μαζέψει βρωμιά πίσω από την ντουζιέρα. Δες και τα βιντεάκια του orphan και τον οδηγό που είχα γράψει τα ίδια ισχύουν και στην cremina.

@χρησταρας
Η μηχανή ΔΕΝ δουλεύει με ατμό!!! Το boiler έχει νερό και ένα μέρος αέρα/ατμού , και βρίσκεται υπό πίεση ~0,7 - 1 bar. Όταν σηκώνεις τον λεβιέ το ΝΕΡΟ ωθείται μέσω ενός σωλήνα -που βρίσκεται μέσα στο νερό- στο γκρουπ λόγω της διαφοράς πίεσης. Όταν ανοίγεις την στρόβιγγα ατμού διαφεύγει ο ΑΤΜΟΣ από το πάνω μέρος του boiler στο ακροφύσιο του ατμού. Δεν παίζει ρόλο η σειρά καφές/ατμός, καλό θα είναι να ανοίγεις τον ατμό στο maximum δλδ μόλις σβήσει το λαμπάκι του πρεσσοστάτη και να έχει το boiler αρκετό νερό, παίζουν διαφορές "όγκου" και "ταχύτητας" ατμού ανάλογα με την ποσότητα νερού/ατμού που θα τα δεις στην πράξη.

Ελπίζω να μην σας κούρασα...
Υγ.Σόρυ δεν θυμάμαι αν τις έχω ξανανεβάσει, 3 φώτο που δείχνουν το γκρουπ της σε τομή για να πάρετε μια ιδέα, shot profile για fellini move, και πόση δύναμη χρειάζεται για την πίεση -προσοχή σε POUNDS-. Μπάμπη πάντως θα σου πρότεινα για αρχή να παίξεις με 7-11 γρ. απλό σήκωμα και κατέβασμα του λεβιέ και άλεσμα τέτοιο ώστε να πάρεις 20-30ml σε 20-30δ και μόλις σταθεροποιήσεις την τεχνική σου έχεις να δοκιμάσεις πολλααααά!! Α και εννοείται ταμπεράκι 49ράκι οπωσδήποτε
Συνημμένα
Olympia cremina - weight to Pressure.jpg
Olympia cremina - weight to Pressure
Olympia Cremina - Pressure profile shot.jpg
Olympia Cremina - Pressure profile shot
2_olympia_cremina_hydraulics_1.jpg
olympia_cremina_hydraulics

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από stelios » Τετ Φεβ 15, 2012 12:03 am

Καλορίζικη και καλά καφεδάκια. Να αυξανόμαστε οι χεράτοι. Η μηχανή θέλει πολύ διάβασμα. Όπως σου είπε ο nefilim είναι το σωστό.
Η μηχανή αυτή είναι το σημείο αναφοράς για τις lever. Φετίχ!

babis74

Re: Μεταχειρισμένη Olympia Cremina 67

Δημοσίευση από babis74 » Τετ Φεβ 15, 2012 12:10 am

Ευχαριστώ Γιάννη για τα καλά σου λόγια και για τις πολλές και καλές πληροφορίες που μου δίνεις.
Αυτό το ξινό που λες πρώτη φορά το ακούω (τόσο πίσω έχω μείνει), από ξίνο μόνο το ξύδι ξέρω, συτό το ξινό σε σκόνη είναι;

Ξεβιδόνωντας το γκρουπ έχει βιδωμένο επάνω του και το σωληνάκι που βρίσκεται μέσα στο νερό όπως πολύ σωστά ανέφερες.

Για τα γραμμάρια του καφέ που είπες και να θέλω δεν μπορώ προς το παρόν να πάω παραπάνω με το μονό καλαθάκι (μέχει να ξεκινήσω τις παραγγελίες).

Για το τάμπερ έχω διαβάσει και εγώ κάπου για 49 mm εδω βέβαια προτείνουν 49,5 mm http://www.orphanespresso.com/OE49-HLE- ... _1824.html
Βέβαια δεν γνωρίζω αν όλες οι cremina από το '67 μέχρι σήμερα έχουν το ίδιο γκρουπ (σε μέγεθος) αλλά το ίδιο μου φαίνεται.

Απάντηση