Τι νερό να τοποθετήσω;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Φεβ 17, 2010 8:30 am

Εμένα έχει ηλεκτρονική ένδειξη στο καπάκι με τέσσερεις μπάρες που μειώνονται σιγά σιγά. Την έχω σχεδόν 2 βδομάδες και έπεσε στις 2 μπάρες. Οπότε προφανώς θα κρατήσει συνολικά κανα μήνα. Αν και δίνει όριο ότι μπορεί να φιλτράρει 150 λίτρα νερό (δλδ 100 μπουκάλια εμφιαλωμένου του 1,5 λίτρου) που σίγουρα δεν τα καταναλώνω έτσι κι αλλιώς σε ένα μήνα.
Άσε που όπως προείπα, το φίλτρο της κανάτας είναι το 2ο φίλτρο απόπου περνάει το νερό. Έχω και ένα μικρό στην βρύση.
Και μη ξεχνάς ότι ούτε με τα φίλτρα αλλά ΟΥΤΕ και με τα εμφιαλωμένα μπορείς να είσαι σίγουρος. Έχουν βρει κατα καιρούς σημεία και τέρατα σε εμφιαλωμένα. Μέχρι και φύκι θυμάμαι που 'χα δει μια φωτογραφία, σε μικρή εταιρία και την κλείσαν.
Άσε που στο εμφιαλωμένο υπάρχουν άλλοι παράγοντες όπως, το πόσο καλά είχε αποθηκευτεί μακρυά από ζέστη και ήλιο κτλ. Και σου μιλάει ένας που όπως είπα έπινε 12 χρόνια εμφιαλωμένο.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

mx1001

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από mx1001 » Τετ Φεβ 17, 2010 3:48 pm

Alex_Under έγραψε:...το επώνυμο με τα λιγότερα που βρήκα ήταν το ΑΥΡΑ.
Το πέρυχα σήμερα και από απορία κοίταξα

Ολική σκληρότητα: 183
Αγωγημότητα: 392 ,

και πήρα ξανά αυτό που παίρνω συνήθως !.

Άβαταρ μέλους
George_Prix
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 10:04 am
Μηχανή:: Gaggia Evolution

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από George_Prix » Τετ Φεβ 17, 2010 4:33 pm

Και εγω στο Αυρα κατεληξα εδω και μερες, αλλα δεν ειχα χρονο να ποσταρω στο forum... ;)

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Φεβ 17, 2010 4:41 pm

Ας δοκιμάσει κάποιος με αποσταγμένο να μας πει. Ξέρετε, από αυτό που παίρνουμε για τα σίδερα ατμού... :lol:
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christos » Τετ Φεβ 17, 2010 4:50 pm

Το απιονισμένο νερό μπορεί να προκαλέσει διάβρωση των μετάλλων και δεν ξέρω εάν η παραμονή του στο boiler θα προκαλούσε περισσότερο κακό από καλό. Το ατμοσίδερο το αδειάζουμε στο τέλος αλλά μου φαίνεται το boiler πάντα κρατάει νερό.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Φεβ 17, 2010 5:02 pm

Υπάρχει επιστημονική εξήγηση περί τούτου? Γιατί δεν μου φαίνεται λογικό.
Όχι άλατα => Όχι Ιόντα => Όχι χημικές αντιδράσεις => Όχι διάβρωση...
Δηλαδή το αντίθετο από αυτό που λες... :?

.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christos » Τετ Φεβ 17, 2010 5:46 pm

Alex_Under έγραψε:Υπάρχει επιστημονική εξήγηση περί τούτου? Γιατί δεν μου φαίνεται λογικό.
Όχι άλατα => Όχι Ιόντα => Όχι χημικές αντιδράσεις => Όχι διάβρωση...
Δηλαδή το αντίθετο από αυτό που λες... :?
Ναι. Τα ιόντα στην επιφάνεια του μετάλλου θα έχουν την τάση να διαλυθούν στο υπερκάθαρο νερό για να εξισορροπήσουν τις διαφορετικές συγκεντρώσεις. Μηδαμινή στο νερό - Πολύ μεγάλη στην επιφάνεια του μετάλλου. Κάτι σαν όσμωση φαντάσου το.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Seathess

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Seathess » Δευ Μαρ 01, 2010 2:44 pm

Είτε εμφιαλωμένο είτε βρύσης πάντως τα άλατα δεν τα γλυτώνουμε. Μπορεί το εμφιαλωμένο να καθυστερήσει λίγο παραπάνω την αφαλάτωση αλλά πάλι είναι διαδικασία που είναι αναπόφευκτη ακόμη και με φίλτρο.

mos

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από mos » Κυρ Μάιος 09, 2010 2:22 pm

Δεν διαβασα πουθενα οταν παρασκευαζετε καφε τιμες νερου οσον αφορα ph-σκληροτητα. Στην evolution προσαρμοσα οικιακο αφαλαντωτη και επειτα φιλτρο και ευτυχως η brera εχει φιλτρο ρυθμιζομενο αναλογα με την σκληροτητα του νερου της περιοχης .Οσον αφορα τον μυλο Κ3 απο eurogat-φοβεροι οι τεχνικοι της-και ευτυχως για την brera κεραμικα μαχαιρια.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Τι νερό να τοποθετήσω;

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μάιος 09, 2010 2:37 pm

mos έγραψε:Δεν διαβασα πουθενα οταν παρασκευαζετε καφε τιμες νερου οσον αφορα ph-σκληροτητα. Στην evolution προσαρμοσα οικιακο αφαλαντωτη και επειτα φιλτρο και ευτυχως η brera εχει φιλτρο ρυθμιζομενο αναλογα με την σκληροτητα του νερου της περιοχης .Οσον αφορα τον μυλο Κ3 απο eurogat-φοβεροι οι τεχνικοι της-και ευτυχως για την brera κεραμικα μαχαιρια.
Φίλε mos λίγο προσοχή στο που δημοσιεύεις τι. Ο Κ3 και η Eurogat που κολλάει; Σχετικά με το νερό που ρωτάς, αμα σου πω ,γιατί γνωρίζω τις τιμές, ότι έχω pH=7,4 και αγωγιμότητα 481 μs/cm, άμα βρω χρόνο θα κάνω και ανάλυση την σκληρότητα, θα εξάγεις κάποιο σημαντικό συμπέρασμα; με δεδομένο ότι έχουμε οι περισσότεροι διαφορετικές μηχανές και μέ ένα σωρό κρίσμες παράμετρους που δεν μπορόυμε να ελέγξουμε, όπως θερμοκρασία και πίεση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση