Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
woodsman43

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Μάιος 06, 2010 5:46 pm

woodsman43 έγραψε:
Christos έγραψε:
Τελος εσύ που έχεις δει από κοντά τις solenoid από τι υλικό είναι το κυρίως housing τους; παίζει να είναι από αλουμίνιο; Ρωτάω γιατί κάποιος αναφέρει ότι το Dezcal μπορεί να "μαυρίσει" - προκαλέσει κηλίδες στο εσωτερικό τους.
Παντως μεσα δεν μπορω να τις δω γιατι δεν ανοιγουν.Ειναι φιξ.Απο οσο μπορω να δω εχουν την ιδια συμπεριφορα με το μποιλερ δηλ καθαριζουν.Εγω κηλιδες δεν εχω δει αλλα μεσα στο εμβολο το οποιο ειναι ανοξειδωτο αν περασει νερο και το διαβρωνει ,αυτο σορυ δεν το γνωριζω.
Νομιζω πως πρεπει τις μ@λ@κιες μας να τις διορθωνουμε οταν τις κανουμε γιατι υπαρχει και θεος και μας βλεπει :oops: :oops: :oops: Η σολενοιντ της ranchilio ανοιγει και μαλιστα τελειως (αντιθετα απο αυτα που νομιζα λογω της δικιας μου που δεν ανοιγει) και πραγματι το εμβολο ειναι ανοξειδωτο και δεν εχει παθει τιποτα απο την αφαλατωση. Εικόνα. Εικόνα.

mos

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από mos » Κυρ Μάιος 09, 2010 11:42 am

Για τον καθαρισμο της ηλεκτροβαλβιδας σιτας και κλειστρου μερη που ερχονται σε επαφη με καφε το ιδανικο καθαριστικο ειναι το cafiza σε tabl η σκονη και οχι το dezcal που ειναι μονο για αλατα του boiler και των σωληνωσεων.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μάιος 09, 2010 12:07 pm

mos έγραψε:Για τον καθαρισμο της ηλεκτροβαλβιδας σιτας και κλειστρου μερη που ερχονται σε επαφη με καφε το ιδανικο καθαριστικο ειναι το cafiza σε tabl η σκονη και οχι το dezcal που ειναι μονο για αλατα του boiler και των σωληνωσεων.
Σωστή παρατήρηση +1
Μόνο να σημειώσω ότι για την χρήση του cafiza υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί. Πχ δεν τρέχεις το cafiza από τις γραμμές νερού. Μόνο backflashing ή σε εξαρτήματα που μπορούν να αποσυναρμολογηθούν.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Alex_Under » Σάβ Μάιος 15, 2010 9:25 pm

Alex_Under έγραψε: Δεν ξέρω αν μπορείτε να δείτε στην φώτο αυτό που περιγράφω. Δεν είναι και πολύ εύκολο. Αυτό που με ανησυχεί είναι πως, εσωτερικά το boiler και γενικότερα το σύστημα φυσικά και ΔΕΝ έχει χρωμιωμένα μέρη. Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν λοιπόν αυτά τα γυαλιστερά flakes?
Εικόνα
Σήμερα, 2 βδομάδες μετά από το πρώτο descaling είπα να ξαναπροσπαθήσω να δω, αν είχα κάνει καλή δουλειά στο πρώτο.
Αυτή την φορά αποφάσισα να μην περάσω καθόλου νερό από το grouphead αλλά να κάνω όλη την διαδικασία μέσω του steam wand.
Δεν παρατηρήθηκαν καθόλου άλατα στο νερό που έβγαινε αλλά παρουσιάστηκαν ΚΑΙ ΠΑΛΙ αυτά τα flakes σκουριάς (ή τουλάχιστον μόνο έτσι μπορώ να τα παρομοιάσω).
Αρχίζω και ανησυχώ. Μήπως το τσουτσούνι του ατμού άρχισε να σκουριάζει εσωτερικά; Αν παίζει κάτι τέτοιο, τότε αυτό είναι εν δυνάμει επικίνδυνο και για την υγεία μας, έτσι δεν είναι?
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

mx1001

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από mx1001 » Κυρ Μάιος 16, 2010 9:25 am

Alex_Under έγραψε:Αρχίζω και ανησυχώ. Μήπως το τσουτσούνι του ατμού άρχισε να σκουριάζει εσωτερικά; Αν παίζει κάτι τέτοιο, τότε αυτό είναι εν δυνάμει επικίνδυνο και για την υγεία μας, έτσι δεν είναι?
Οτι και να ειναι , αυτα δε θα πρεπε να ειναι σε καμια περίπτωση στο ποτήρι μας ... αρα και κατ επέκτασην στο στομάχι μας . Ακομα και να μην ήξερα / ρίσκαρα να ανοίξω μία μηχανή , θα την πήγαινα σε κάποιον που να ξέρει ... by ASAP , και εν τω μεταξύ θα ξεσκόνιζα το μπρικάκι ...

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Alex_Under » Κυρ Μάιος 16, 2010 9:52 am

mx1001 έγραψε:και εν τω μεταξύ θα ξεσκόνιζα το μπρικάκι ...
Τι εννοεις?
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

mx1001

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από mx1001 » Κυρ Μάιος 16, 2010 9:54 am

Δεν θα την χρησιμοποιούσα ... (θα βρισκα αλλο τροπο να πιώ καφέ) .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μάιος 16, 2010 10:34 am

Alex αυτά τα μεταλλικά σωματίδια είναι άκρως επικίνδυνα για την υγεία σου και γι αυτό θα πρέπει να σταματήσεις να χρησιμοποιείς την silvia αμέσως. Μπορώ μάλιστα να έρθω να την παραλάβω από Θεσσαλονίκη ώστε να την θάψω σε ένα από τα ορυχεία της ΔΕΗ εδώ στην περιοχή μου. :lol:
Τίποτα το ανησυχητικό, αφού δεν το παρατηρείς στην κανονική λειτουργία της μηχανής αλλά μόνο με το Dezcal. Απλά το οξύ κάποιο μέταλλο τρώει, μάλλον κάποια μεταλλική χρωμιωμένη επιφάνεια, και αυτό είναι όλο. Φλάσαρε απλά με περισσότερο νερό μέχρι να σταματήσουν να βγαίνουν.
Σύμφωνα με ότι διάβασα, οι ακριβές Ε61 μηχανές να δεις τι βγάζουν. ;)
Όσο για τον καφέ, ακόμα και εάν αυτά τα μεταλλικά σωματίδια υπήρχαν στο κύκλωμα του νερού, το μέγεθος τους δεν θα τα επέτρεπε να περάσουν το κεικ του καφέ, οπότε πάλι στην κούπα σου δεν θα τα έπαιρνες.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Μάιος 16, 2010 2:24 pm

Φιλε alex αυτα που βλεπεις εαν τους ακουμπισεις ενα μαγνητη μαγνητιζονται?Η silvia παντως δεν εχει τιποτα που να σκουριαζει στη γραμμη του steam wand.Εκει εσωτερικα υπαρχει ορειχαλκος και χαλκος μονο.Το μποιλερ παλι ειναι απο ορειχαλκο και το μονο INOX που βλεπει στο δρομο του το νερο βρισκεται στη σολενοιντ η οποια αποδεδειγμενα δεν σκουριαζει.Νομιζω ομως πως κοιτωντας αυτη τη φωτο δεν πρεπει να απορεις καθολου για αυτα που βλεπεις.http://i924.photobucket.com/albums/ad84 ... iders3.jpg.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)

Δημοσίευση από Alex_Under » Κυρ Μάιος 16, 2010 3:32 pm

Φίλε ξυλάνθρωπε, αυτά που μου δείχνεις στην φώτο είναι άλατα. Όπως έγραψα παραπάνω
- Πριν 2 βδομάδες έκανα την ΠΡΩΤΗ αφαλάτωση μετά από 3 μήνες χρήσης της μηχανής με νερό που περνάει από 2 φίλτρα.
Όσον αφορά τα άλατα που βγήκαν την πρώτη φορά είχαν την μορφή χιονιού αλλά πολύ ελάχιστου, στον πάτο του μπολ που έπεφτε το νερό.
-Στην 2η αφαλάτωση χτες δεν παρατήρησα ΚΑΘΟΛΟΥ άλατα.

Οπότε δεν νομίζω ναναι θέμα αλάτων.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Απάντηση