La Pavoni Mignon.

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
WIDE
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2011 12:41 pm
Όνομα: Nίκος
Μηχανή:: Pavoni ecn
2η Μηχανή:: Pavomi Europiccola
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Αθήνα

La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από WIDE » Σάβ Σεπ 10, 2011 11:54 am

Σκεφτομαι σοβαρα την αγορα της la pavoni europicola , την εχω βρει περιπου στα 300 ευρω και μπορω να πω οτι ο καφες που ηπια ηταν απλα θεικος .
Εχω ομως 2 προβληματισμους .
Α) νομιζω οτι ειναι αριστη στα 25 ml ομως δεν ξερω τι μπορει να κανει στα 50 ml . H αντλια ονταν σηκωνεις τον λεβιε αφηνει να περασει νερο ετσι ? αρα αφηνει την ποσοτητα ενος μονου καφε , εαν βαλεις 14 γρ καφε πως θα περασει 50 ml νερο ? Να ξανανεβασεις ? τοτε θα παρεις καμενο προιον ετσι ?

Β) Δοδομενου οτι πινω και καπουτσινο δεν εχει συστημα ατμου για το γαλα , οι ανεξαρτητες συσκευες που φτιαχνουν ζεστο αφρογαλα λενε τιποτε ? η να ξεχασω το εγχειρημα και να παω σε ακριβοτερη ?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Σεπ 10, 2011 12:36 pm

WIDE έγραψε:...
Β) Δοδομενου οτι πινω και καπουτσινο δεν εχει συστημα ατμου για το γαλα , οι ανεξαρτητες συσκευες που φτιαχνουν ζεστο αφρογαλα λενε τιποτε ? η να ξεχασω το εγχειρημα και να παω σε ακριβοτερη ?
Υπάρχει τέτοιο μοντέλο που δεν έχει δυνατότητα ατμού; Για ανέβασε ένα link.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

WIDE
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2011 12:41 pm
Όνομα: Nίκος
Μηχανή:: Pavoni ecn
2η Μηχανή:: Pavomi Europiccola
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από WIDE » Σάβ Σεπ 10, 2011 12:40 pm

Χθεσ το ειδα στο mall και ο πωλητης κυριος Ομηρος με εβαλε και εφτιαξα μονος μου καφε . Με τις οδηγιες του εβγαλα απιστευτα καλο καφε.
Καλο το διαδυκτιο για αγορα αλλα οταν ο πωλητης γνωριζει αξιζει να δωσεις κατι παραπανω .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Σεπ 10, 2011 12:49 pm

Συμφωνώ μαζί σου ότι αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω ιδιαίτερα όταν κάποιος σου παρέχει καλές συμβουλές και σου παρέχει και καλή τεχνική υποστήριξη.
Επίσης κάποιος πρέπει να καλέσει και τον Όμηρο στο forum. Τόσα καλά λόγια έχουν ειπωθεί γι αυτόν.

Στο θέμα μας. Ποιά μηχανή είναι; δεν μπορείς να την βρεις στο διαδίκτυο; Δεν μπορώ να βρω europiccola χωρίς steam wand που λες.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

WIDE
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2011 12:41 pm
Όνομα: Nίκος
Μηχανή:: Pavoni ecn
2η Μηχανή:: Pavomi Europiccola
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από WIDE » Σάβ Σεπ 10, 2011 4:45 pm

O Ομηρος ειναι υπαλληλος και ισως να μην του επιτρεπει η εταιρια να κανει σχολια . Παντως οποιος περασει και μιλησει μαζι του θα καταλαβει οτι γνωριζει πολλα
και ειναι σε θεση υποστηριξει αυτα που λεει . Για λινκ θα προσπαθησω να βρω αλλοιως θα κανεις τον κοπο να παρεις τον Ομηρο στο Μαll οποτε ειναι ευκαιρια
να μιλησεις και μαζι του . :oneup:

Τωρα μολις βρηκα αυτο , μαλλον εκανα λαθος στην ονομασια ΜΗΧ. ΚΑΦΕ LA PAVONI MIGNION NERA

http://www.antonisloumidis.gr/eshop/esh ... &item=1042

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Κυρ Σεπ 11, 2011 10:09 am

Εμένα πάλι μου φαίνεται πως και αυτήν έχει έξοδο ατμού.Εκεί που διακρίνεται ένα σωληνάκι στον κόκκινο κύκλο.
Και στον μπλε κύκλο σαν να είναι η στρόφιγγα του ελέγχου.
01007200556.jpg
.
Μήπως είναι αυτή;
La Pavoni Mignon Lusso;
http://www.francescoceccarelli.eu/lapavoni_mi_eng.htm
Off topic:
Γιατί τις αναφέρουν σαν Saeco La Pavoni Mignon Lusso;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Σεπ 11, 2011 10:17 am

H Mignon είναι μία ξεγυμνωμένη Europiccola και κυκλοφόρησε για την Γερμανική αγορά κυρίως. Αν κάποιος ξέρει καλά γερμανικά υπάρχει πολύ πληροφορία στο
http://www.kaffee-netz.de

Δεν έχει steam wand και ούτε την βαλβίδα που αναφέρει ο Βαγγέλης (λογικά δείχνει όπως στα links του Βαγγέλη και όχι όπως στο site του Λουμίδη) και η διαφορά της απλής (εάν υπάρχει) με την Mignon Lusso πρέπει να είναι ότι δεν έχει χρωμιωμένη την βάση αλλά είναι σε μαύρο χρώμα.
To ενδιαφέρον είναι ότι δεν έχει σίγουρα pstat και υπάρχει κάποιο μπέρδεμα σχετικά με την ύπαρξη ή μη tstat και εάν υπάρχει έλεγχος των δύο θερμοστοιχείων.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

WIDE
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2011 12:41 pm
Όνομα: Nίκος
Μηχανή:: Pavoni ecn
2η Μηχανή:: Pavomi Europiccola
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από WIDE » Κυρ Σεπ 11, 2011 11:08 am

Λοιπον επειδη την ειδα απο κοντα και την δουλεψα λιγο .
Το σωληνακι που εχει ειναι για την υπερχυληση εαν βαλεις παραπανο νερο , στο ανω σημειο εχει μια βαλβιδα εκτονωσης που οταν το νερο ειναι ετοιμο απλα βγαζει εναν
ηχο και ατμο . Μανομετρα θερμομετρα ενδειξεις δεν εχει τιποτα . Ο καφες παντος που εφτιαξε ηταν αριστος. Θελει περιπου 10 λεπτα μα φταση την θερμοκρασια και να ειναι
ετοιμη .
Εκεινο που θελω να απαντησει καποιος ειναι για την ποσοτητα νερου που περναει . Οταν σηκωνουμε τον λεβιε περναει στανταρ ποσοτητα η οση χρειαζεται για να γεμισει
το καλαθακι? Εαν εχω μεγαλυτερο καλαθακι θα μπορω να εχω 50 ml καφε ?
Παντως νομιζω οτι στα 300 ευρω περιπου εαν δεν ενδιαφερει το αφρογαλα ο καφες που φτιαχνει πρεπει να ειναι ισαξιος πολυ ακριβοτερων μηχανων . Η φιλοσοφια της ειναι απλη σαν τις αλλες με λεβιε αρα και το αποτελεσμα αναλογο.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Σεπ 11, 2011 11:48 am

Μην κοιτάτε μόνο την ερώτηση σας. Υπάρχουν και άτομα που κοιτάνε το θέμα με "ακαδημαϊκό" ενδιαφέρον για τις μηχανές ασχέτως εάν θα τις αγοράσουν ποτέ όπως εγώ, ο Βαγγέλης και πολλοί άλλοι.
Αφού έχεις δει την μηχανή, γιατί δεν μας δίνεις την απλή πληροφορία του τύπου: " Ναι αυτή είναι η μηχανή όπως εδώ στο link του Βαγγέλη"; έτσι για να ικανοποιηθεί και η δική μας περιέργεια;

Επίσης εάν υπάρχει μόνο βαλβίδα εκτόνωσης και από αυτήν καταλαβαίνεις πότε το νερό είναι έτοιμο, πάει να πει ότι η μηχανή ενδεχομένως δεν έχει κάτι σαν θερμοστάτη και άρα παραμένει διαρκώς ανοιχτή και πρέπει ο χρήστης να την κλείσει γιατί τα θερμοστοιχεία δεν θα κλείνουν ποτέ. Δεν μου φαίνεται και πολύ ασφαλές εάν είναι όντως έτσι.

Και ας υποθέσουμε ότι έχει το ίδιο αποτέλεσμα με την Europiccola, που και εδώ ψιλο-αμφιβάλω εάν υπάρχει έλλειψη θερμοστάτη/πιεσοστάτη, αξίζει η διαφορά τιμής και τα λεφτά που θα γλιτώσεις (109 ευρώ για την ακρίβεια) για μια μηχανή που θα την έχεις για πολλά χρόνια;

Για τα άλλα που ρωτάς μάλλον θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον Όμηρο αύριο. Εδώ είναι πολλοί λίγοι οι χρήστες τέτοιων μηχανών και ένας από αυτούς που διάβασε τις απορίες σου απλά προτίμησε να τις προσπεράσει. Τα γενικά που διαβάζεις εδώ για χρόνους και τα σχετικά στις ημιαυτόματες μηχανές δεν έχουν απόλυτη εφαρμογή στις χειροκίνητες μηχανές.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

WIDE
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2011 12:41 pm
Όνομα: Nίκος
Μηχανή:: Pavoni ecn
2η Μηχανή:: Pavomi Europiccola
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από WIDE » Κυρ Σεπ 11, 2011 12:02 pm

Xρηστο δεν ειμαι σιγουρος για την εμφανιση γιατι απλα δεν την θυμαμε καλα οπτικα . Εαν ενοεις για θερμοστη εχει εναν διακοπτη κατω on/off και εναν με δυο θεσεις
Ι ΚΑΙ ΙΙ οταν μου εδειχνε ο Ομηρος νομιζω μου ειπε οτι μολις ανοιξει η βαλβιδα αλαζουμε απο θεση ΙΙ σε Ι .Η βαλβιδα που εγραψα παραπανω νομιζω ειναι και η ενδειξη . Συγνωμη εαν σας μπερδεψα αλλα ειμαι νεος στον esspreso και προσπαθω να καταλαβω τι γινεται , παντος η διαδικασια της χειροκινητης μου αρεσε .
Επειδη απο οτι καταλαβα αυτες οι μηχανες αντεχουν πολλα χρονια χρησης ισως να παρω το μεγαλυτερο μοντελο με τα μανομετρα και το συν του αφρογαλου .

Απάντηση