Φίλτρο νερού

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Ιουν 02, 2011 5:51 pm

Όπως γνωρίζουμε, ένα από τα σημαντικότερα πράγματα στον καφέ είναι το νερό μιας και αποτελεί το 98% του ροφήματος.
Οπότε ένα καλό φίλτρο μπορεί να μας δώσει δραματικά καλύτερα αποτελέσματα στο φλιτζάνι αλλά και να προστατέψει την μηχανή μας απο τα καταστροφικά άλατα.

Το εμφιαλωμένο νερό δεν μπορεί απο μόνο του να αποτελέσει λύση διότι στο περας του "ξεχνά" πολύ περισσότερα άλατα στην μηχανή μας απ ότι αυτό της βρύσης.

Μία εταιρία πολύ γνωστή στο χώρο είναι water&more αλλά τα προϊόντα της αφορούν επαγγελματικές μηχανές και κυρίως αυτές που συνδέονται απευθείας σε εξωτερική παροχή.

Παρ' ολα αυτά έχει βγάλει κι ένα φίλτρο bestcup που είναι in-tank. Το θέμα είναι οτι δεν ταιριάζει με όλα τα δοχεία. Σε προσπάθεια επικοινωνίας δεν πήρα καμία απάντηση για το αν υπάρχει κάποιος adaptor για την μηχανή μου.

Θα ήθελα προτάσεις για καλά φίλτρα in-tank για domestic μηχανές ή άν έχει δοκιμάσει κανείς Mod για το συγκεκριμένο εν λόγω φίλτρο .

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από focus » Παρ Ιουν 03, 2011 1:57 am

Υποθέτω ότι τα προϊόντα που αναφέρεσαι είναι αυτά από το site της Eurogat. Δυστυχώς ακόμα και στη σελίδα προϊόντος (εδώ και εδώ) της εταιρίας δεν αναγράφονται ακριβείς διαστάσεις για να επιβεβαιώσουμε ότι χωράνε στο tank .

Ξέρουμε κόστος?

nikp81

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από nikp81 » Παρ Ιουν 03, 2011 8:30 am

psycho έγραψε:Όπως γνωρίζουμε, ένα από τα σημαντικότερα πράγματα στον καφέ είναι το νερό μιας και αποτελεί το 98% του ροφήματος.
Οπότε ένα καλό φίλτρο μπορεί να μας δώσει δραματικά καλύτερα αποτελέσματα στο φλιτζάνι αλλά και να προστατέψει την μηχανή μας απο τα καταστροφικά άλατα.

Το εμφιαλωμένο νερό δεν μπορεί απο μόνο του να αποτελέσει λύση διότι στο περας του "ξεχνά" πολύ περισσότερα άλατα στην μηχανή μας απ ότι αυτό της βρύσης.

Μία εταιρία πολύ γνωστή στο χώρο είναι water&more αλλά τα προϊόντα της αφορούν επαγγελματικές μηχανές και κυρίως αυτές που συνδέονται απευθείας σε εξωτερική παροχή.

Παρ' ολα αυτά έχει βγάλει κι ένα φίλτρο bestcup που είναι in-tank. Το θέμα είναι οτι δεν ταιριάζει με όλα τα δοχεία. Σε προσπάθεια επικοινωνίας δεν πήρα καμία απάντηση για το αν υπάρχει κάποιος adaptor για την μηχανή μου.

Θα ήθελα προτάσεις για καλά φίλτρα in-tank για domestic μηχανές ή άν έχει δοκιμάσει κανείς Mod για το συγκεκριμένο εν λόγω φίλτρο .

Δεν χρειαζεται κανενα mod...Υπαρχει ανταπτορας που στον δινουν στην Eurogat ...To φιλτρο στο tank το εχω βαλει και εγω και δουλευει μια χαρα!!
Φυγε για Eurogat και με 12 ευρω καθαρισες :lick: :a013:

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από psycho » Παρ Ιουν 03, 2011 9:59 am

Νικόλα ένα αντάπτορα που έχου έχω κάνει μόνο για gaggia και τον είχα πάρει απο eurogat.
Μου είπαν επίσης οτι φέρνουν πράγματα που ταιριάζουν μόνο για τα μηχανήματα που εμπορεύονται.

nikp81

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από nikp81 » Παρ Ιουν 03, 2011 10:30 am

Πιθανων δεν καταλαβαν τι τους ζητησες...Αφου εγω πηγα και ζητησα φιλτρο για το tank της Baby Dose και μου δωσαν το φιλτρο και εναν ανταπτορα...Αν θες σου ανεβαζω και φωτο το απογευμα...Το φιλτρο αυτο το εχει και ο Γιωργος(After) που αυτος μου το προτεινε να το παρω...
Γνωμη μου να πας απο εκει...

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από psycho » Παρ Ιουν 03, 2011 10:33 am

Απο εκεί είχα πάει και μου έδωσαν ενα κύλινδρο για αντάπτορα.
:a116:

nikp81

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από nikp81 » Παρ Ιουν 03, 2011 10:36 am

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι ενας κυλινδρος ειναι ο ανταπτορας...Εκτος αν κανανε λαθος γιατι εχουν πολλους ανταπτορες!Θες να βγαλω φωτο τον ανταπτορα το απογευμα να τον δεις? :lick:

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από psycho » Παρ Ιουν 03, 2011 10:37 am

Αμα το κάνεις αυτό θα... σε ευχαριστήσω!! :respekt:

woodsman43

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Ιουν 03, 2011 12:13 pm

Νικο (psycho)για πια μηχανη ζητας τον ανταπτορα; :a014:

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από psycho » Παρ Ιουν 03, 2011 2:41 pm

Για την musica φίλε Δημήτριε

Απάντηση