Puck screen

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Bradner
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 1:39 pm

Puck screen

Δημοσίευση από Bradner » Τετ Μάιος 18, 2022 1:56 pm

Χαιρετώ τα μέλη,
Έχει κανείς αυτά τα μεταλλικά puck screen πάνω από το καφέ στο portafilter που όπως λένε βοηθούν στην εκχύλισή?
Αξίζει?

Μάνος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2020 8:38 pm

Re: Puck screen

Δημοσίευση από Μάνος » Τετ Μάιος 18, 2022 6:33 pm

Γεία σου Bradner,

Εγώ έχω το Normcore 58.5mm.

Είδα διαφορά οπτικά στο puck μετά την εκχύλιση. Δεν αφήνει το νερό να το χαλάσει καθόλου και βγαίνει τέλειο κάθε φορά. Ακόμα και αν βάλεις αρκετά λιγότερα γραμμάρια από αυτά που υποτίθεται ότι θέλει το καλαθάκι. Στην γέυση όμως δεν κατάλαβα τόσο μεγάλη διαφορά. Σίγουρα το να κάνεις WDT και ένα σωστό πάτημα είναι πολύ πιο σημαντικά.

Είναι ένα ακόμα εργαλείο για πιο ομοιόμορφη εκχύλιση που σίγουρα κακό δεν κάνει. Αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Από την άλλη, το χάρτινο φίλτρο που βάζουν κάποιοι κάτω από τον καφέ, κάνει αρκετά αισθητή διαφορά στην γεύση. To έχω δοκιμάσει κόβοντας φίλτρα Chemex με αυτό: Nesting Paper Punch-Circle 2.25" .

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Puck screen

Δημοσίευση από After » Τετ Μάιος 18, 2022 6:57 pm

Μάνος έγραψε:
Τετ Μάιος 18, 2022 6:33 pm


Από την άλλη, το χάρτινο φίλτρο που βάζουν κάποιοι κάτω από τον καφέ, κάνει αρκετά αισθητή διαφορά στην γεύση. To έχω δοκιμάσει κόβοντας φίλτρα Chemex με αυτό: Nesting Paper Punch-Circle 2.25" .


Θα με ενδιέφερε να μας πεις τι διαφορά είδες στο φλιτζάνι, γεύση υφή κτλ
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Μάνος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2020 8:38 pm

Re: Puck screen

Δημοσίευση από Μάνος » Πέμ Μάιος 19, 2022 3:41 pm

Η γεύση δεν αλλάζει δραματικά. Όμως μπορούσα να διακρίνω πιο ξεκάθαρα κάποιες νότες. Επίσης χάνεται λίγο σώμα που για κάποιους μάλλον θα είναι μείον. Δεν είναι σα να πίνεις φίλτρου, αλλά έχεις ένα πιο καθαρό και ισορροπημένο φλιτζάνι.

Εμφανισιακά, μεγάλη αλλαγή είδα στην ροή. Είναι πολύ πιο γρήγορη με το χάρτινο φίλτρο. Χρησιμοποιώντας ακριβώς το ίδιο κόψιμο, αν χωρίς το φίλτρο ο καφές έτρεχε στα 28-30 δευτερόλεπτα, με το φίλτρο έτρεξε σε περίπου 20. Ο καφές είχε κρέμα, αλλά λιγότερη από το συνιθισμένο. Ίσως γι'αυτό να υπάρχει και η διαφορετική υφή στο στόμα.

Το παράξενο είναι ότι ενώ οπτικά σκέφτηκα την πρώτη φορά ότι θα πιω κάτι μέτριο, το τελικό αποτέλεσμα ήταν μια χαρά. Σε επόμενες προσπάθειες, δοκίμασα να κόψω ψιλότερα και να έχω παρόμοιο χρόνο εκχύλισης με τον αρχικό, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν το ίδιο καλό. Άρχισε να πικρίζει ο καφές. Ίσως με έναν καλύτερο/διαφορετικό μύλο (χρησιμοποιώ τον Comandante) να μην συνέβαινε αυτό. Από τότε παίζω περισσότερο με τα γραμμάρια για να βρω ένα αποτέλεσμα που να μου αρέσει γιατί ο Comandante ακόμα και με Red Clix έχει αρκετή διαφορά από το ένα κλικ στο επόμενο.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Puck screen

Δημοσίευση από After » Πέμ Μάιος 19, 2022 4:21 pm

Πολύ περίεργο αυτό που μειώθηκε ο χρόνος με το φίλτρο
Προσωπικά δεν με χαλάει για την κρέμα γιατί δεν την αναζητώ
Για την σώμα ίσως είναι επειδή δεν πέφτουν fines, ή πέφτουν λιγότερα
Θα το δοκιμάσω
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Μάνος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2020 8:38 pm

Re: Puck screen

Δημοσίευση από Μάνος » Πέμ Μάιος 19, 2022 8:20 pm

Σίγουρα αξίζει η δοκιμή!

Κι εγώ πριν το δοκιμάσω για πρώτη φορά, περίμενα να αυξηθεί ο χρόνος εκχύλισης. Αργότερα βέβαια, διάβασα και από άλλους ότι μειώνεται και το αναφέρει και ο James Hoffmann σε ένα πρόσφατο βίντεο του εδώ.

Απάντηση