Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Mranderson
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 1:09 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mranderson » Πέμ Φεβ 10, 2022 5:03 pm

Trade52 έγραψε:
Κυρ Φεβ 06, 2022 10:21 am
Mranderson έγραψε:
Τετ Φεβ 02, 2022 1:57 am
Γεια χαρά σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει το ίδιο μηχάνημα και αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Έχω απευθυνθεί στην υποστήριξη της lelit αλλά δεν έχει λυθεί το θέμα.

Αγόρασα τη lelit Glenda με το PID (lelit pl41plust) πριν από μερικούς μήνες. Συνήθως, κάνω 1 με 2 εσπρέσο το πρωί και βγαίνουν καλοί (οχι εξαιρετικά καλοί).

Το πρόβλημα είναι ότι αν αφήσω τη μηχανή ανοιχτή για 2 ωρες και κάνω πάλι καφε, θα έχει πολύ όξινη γεύση.
Εχω δοκιμάσει να κλείσω την μηχανή και να την ξανανοίξω οταν θέλω να κάνω μετα πάλι καφέ αλλα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ο καφές εχει ξινή/μεταλλική γεύση.
Μπορεί να συμβαίνει κάτι με το PID; Ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στο μενού που πρέπει να αλλάξω; Γενικά έχω πειραματιστει πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις του PID.

Η lelit έφτιαξε και βιντεακι στο YouTube σαν απάντηση στο ερώτημα μου για τη διαφορά θερμοκρασίας (offset) που δείχνει πως όντως η διαφορά θερμοκρασίας είναι 8-10 βαθμούς.

[youtube]https://youtu.be/py8b8w_MXJc[/youtube]

Μια άλλη ανησυχία μου είναι πόσα bar πίεσης έχει αυτό το μηχάνημα αν και η lelit μου απάντησε οτι κυμενεται απο 9-10.5 και πως είναι ρυθμισμένο ακριβώς για τη κάθε μηχανή.Εάν είναι πάνω από 9 μπάρες, πρέπει να ρυθμίσω το OPV; Βέβαια δεν πιστεύω πως το πρόβλημα είναι η πίεση γιατί λογικά θα το είχα και στους πρωτου καφέδες.

Ο μύλος που χρησιμοποιώ είναι Eureka mignon manualle και είναι επίσης μερικών μηνών.

Κάθε βελτίωση που προσπάθησα σύμφωνα με τα παρακάτω, δεν άλλαξε το αποτέλεσμα:

Φίλτρο Lelit 35L
Lelit naked portfilter
Καλάθι IMS 15/18γρ
Distributor Motta (δεν το χρησιμοποιώ πλέον γιατί βγαίνει χειρότερος ο καφές)
WDT tool
Αλλαγή shower screen σε αυτό της IMS
Ζυγισμένο tamper για σταθερό tamp 15 kg ή 58.5mm tamper
Επιμελής καθαρισμός της μηχανής και του grinder.
Φρέσκοι κόκκοι καφέ (2-4 εβδομάδων)

Η ρουτίνα/συνταγή μου:
Βάζω φρέσκο ​​νερό στο δοχείο.
Ανάβω τη μηχανή
Περιμένω περίπου μισή ώρα για να ζεσταθεί με το portfilter κουμπωμένο.
Μπορεί να αφήσω να τρέξει λίγο νερό για 2-3 δευτερόλεπτα Προθερμενω το φλιτζάνι μου
Αλέθω 17gr σε ένα μικρό δοχείο και βάζω τον καφέ στο portfilter.
Όσο το δυνατόν καλή προετοιμασία πριν το πάτημα (puck prep) και τελευταία χρησιμοποιώ και wdt.
Τάμπινγκ με πίεση 15 κιλών.
Η θερμοκρασία στο PID κυμαίνεται από 101-104°c (χωρίς offset)
Τοποθετώ το portfilter στο μηχάνημα και ανοίγω την αντλία νερού.
Συνήθως πηγαίνω σε αναλογία 1:2 (17gr --> 34gr) σε περίπου 24-30 δευτερόλεπτα.
Κατά την εκχύλιση ο καφές βγαίνει μετά από 3-5 δευτερόλεπτα και δεν υπάρχει channeling.

Έχω σπαταλήσει πολύ καφέ αυτούς τους μήνες και ό,τι και να κάνω, η γεύση είναι η ίδια.
Αυτή τη στιγμή αρχίζω να σκέφτομαι ότι το μηχάνημα μπορεί να είναι το πρόβλημα.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων!
Δοκίμασε το εξής μετά τους πρώτους καφέδες καθάρισε τη σιτα, άφησε να τρέξει λίγο νερό 4-5 ", κούμπωσε το portafilter και ξαναπέρασε άλλο τόσο νερό από το basket, ίσως και δύο - τρία backflush 10" με νερό. Επίσης καλό θα είναι να μην αφήνεις νερό από την προηγούμενη μέρα στο δοχείο (δημιουργούνται άλγη).
Αν το κάνεις θα ήθελα να μου πεις αν είδες διαφορά
Ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά δυστυχώς δεν υπήρξε καμία διαφορά. Πλέον δεν ξέρω αν απλά μου "καίει" τον καφέ τόσο που δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ξινός η πικρός ο καφές.

Ειλικρινά έχω προσπαθήσει τα πάντα και έχω διαβάσει πάρα πολύ γύρω από τον εσπρέσο. Δεν ξέρω τι άλλο να προσπαθήσω για να πετύχω έναν νορμάλ εσπρέσο. Δεν γίνεται μετά από τόση ενασχόληση και προσπάθεια να κάνω κάτι τόσο λάθος που οι καφέδες να βγαίνουν πάντα χάλια μετά τον 1ο καφέ.

Δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα η μηχανή ή ο μύλος (eureka manualle)

Bradner
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 1:39 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Bradner » Σάβ Φεβ 12, 2022 9:48 am

Παρέλαβα και εγώ τη μηχανή μου. Έκανα τις ρυθμίσεις στο pid που βρήκα στο νήμα και όλα καλά. Ένα πράγμα με προβληματίζει μόνο! Το νερό από τη ντουζιέρα πέφτει περισσότερο σαν βρύση παρά παρατεταμένες σταγόνες. Έχετε να προτείνετε κάτι? Είναι φυσιολογικό?

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Σάβ Φεβ 12, 2022 12:19 pm

Bradner έγραψε:
Σάβ Φεβ 12, 2022 9:48 am
Παρέλαβα και εγώ τη μηχανή μου. Έκανα τις ρυθμίσεις στο pid που βρήκα στο νήμα και όλα καλά. Ένα πράγμα με προβληματίζει μόνο! Το νερό από τη ντουζιέρα πέφτει περισσότερο σαν βρύση παρά παρατεταμένες σταγόνες. Έχετε να προτείνετε κάτι? Είναι φυσιολογικό?
Καλημέρα και καλοδουλεμένο το εργαλείο. Έτσι είναι μην αγχώνεσαι, κι εγώ που άλλαξα σε ims ντουζιέρα πάλι το ίδιο σχεδόν βγάζει!

Bradner
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 1:39 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Bradner » Σάβ Φεβ 12, 2022 2:51 pm

Hatori έγραψε:
Σάβ Φεβ 12, 2022 12:19 pm
Bradner έγραψε:
Σάβ Φεβ 12, 2022 9:48 am
Παρέλαβα και εγώ τη μηχανή μου. Έκανα τις ρυθμίσεις στο pid που βρήκα στο νήμα και όλα καλά. Ένα πράγμα με προβληματίζει μόνο! Το νερό από τη ντουζιέρα πέφτει περισσότερο σαν βρύση παρά παρατεταμένες σταγόνες. Έχετε να προτείνετε κάτι? Είναι φυσιολογικό?
Καλημέρα και καλοδουλεμένο το εργαλείο. Έτσι είναι μην αγχώνεσαι, κι εγώ που άλλαξα σε ims ντουζιέρα πάλι το ίδιο σχεδόν βγάζει!
Παρηγγειλα από aliexpress μια μεταλλική σίτα που μπαίνει πάνω από το puck στο basket. Θα δω αν αλλάξει κάτι προς το καλύτερο και θα ενημερώσω!

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Κυρ Φεβ 13, 2022 7:06 am

:oneup:

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Trade52 » Δευ Φεβ 14, 2022 12:36 am

Mranderson έγραψε:
Πέμ Φεβ 10, 2022 5:03 pm

... .

Δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα η μηχανή ή ο μύλος (eureka manualle)
Δύσκολο να είναι το πρόβλημα κάπου αλλού εκτός από το νερό με πιο πιθανή αιτία τη θερμοκρασία του.
Ίσως να βοηθούσε αν άφηνες να τρέξει λίγο νερό 3-4" πριν την εκχύλιση ( cooling flush)

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από mantraxalos » Δευ Φεβ 14, 2022 4:05 pm

Mranderson έγραψε:
Τετ Φεβ 02, 2022 1:57 am
Γεια χαρά σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει το ίδιο μηχάνημα και αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Έχω απευθυνθεί στην υποστήριξη της lelit αλλά δεν έχει λυθεί το θέμα.

Αγόρασα τη lelit Glenda με το PID (lelit pl41plust) πριν από μερικούς μήνες. Συνήθως, κάνω 1 με 2 εσπρέσο το πρωί και βγαίνουν καλοί (οχι εξαιρετικά καλοί).

Το πρόβλημα είναι ότι αν αφήσω τη μηχανή ανοιχτή για 2 ωρες και κάνω πάλι καφε, θα έχει πολύ όξινη γεύση.
Εχω δοκιμάσει να κλείσω την μηχανή και να την ξανανοίξω οταν θέλω να κάνω μετα πάλι καφέ αλλα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ο καφές εχει ξινή/μεταλλική γεύση.
Μπορεί να συμβαίνει κάτι με το PID; Ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στο μενού που πρέπει να αλλάξω; Γενικά έχω πειραματιστει πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις του PID.

Η lelit έφτιαξε και βιντεακι στο YouTube σαν απάντηση στο ερώτημα μου για τη διαφορά θερμοκρασίας (offset) που δείχνει πως όντως η διαφορά θερμοκρασίας είναι 8-10 βαθμούς.

[youtube]https://youtu.be/py8b8w_MXJc[/youtube]

Μια άλλη ανησυχία μου είναι πόσα bar πίεσης έχει αυτό το μηχάνημα αν και η lelit μου απάντησε οτι κυμενεται απο 9-10.5 και πως είναι ρυθμισμένο ακριβώς για τη κάθε μηχανή.Εάν είναι πάνω από 9 μπάρες, πρέπει να ρυθμίσω το OPV; Βέβαια δεν πιστεύω πως το πρόβλημα είναι η πίεση γιατί λογικά θα το είχα και στους πρωτου καφέδες.

Ο μύλος που χρησιμοποιώ είναι Eureka mignon manualle και είναι επίσης μερικών μηνών.

Κάθε βελτίωση που προσπάθησα σύμφωνα με τα παρακάτω, δεν άλλαξε το αποτέλεσμα:

Φίλτρο Lelit 35L
Lelit naked portfilter
Καλάθι IMS 15/18γρ
Distributor Motta (δεν το χρησιμοποιώ πλέον γιατί βγαίνει χειρότερος ο καφές)
WDT tool
Αλλαγή shower screen σε αυτό της IMS
Ζυγισμένο tamper για σταθερό tamp 15 kg ή 58.5mm tamper
Επιμελής καθαρισμός της μηχανής και του grinder.
Φρέσκοι κόκκοι καφέ (2-4 εβδομάδων)

Η ρουτίνα/συνταγή μου:
Βάζω φρέσκο ​​νερό στο δοχείο.
Ανάβω τη μηχανή
Περιμένω περίπου μισή ώρα για να ζεσταθεί με το portfilter κουμπωμένο.
Μπορεί να αφήσω να τρέξει λίγο νερό για 2-3 δευτερόλεπτα Προθερμενω το φλιτζάνι μου
Αλέθω 17gr σε ένα μικρό δοχείο και βάζω τον καφέ στο portfilter.
Όσο το δυνατόν καλή προετοιμασία πριν το πάτημα (puck prep) και τελευταία χρησιμοποιώ και wdt.
Τάμπινγκ με πίεση 15 κιλών.
Η θερμοκρασία στο PID κυμαίνεται από 101-104°c (χωρίς offset)
Τοποθετώ το portfilter στο μηχάνημα και ανοίγω την αντλία νερού.
Συνήθως πηγαίνω σε αναλογία 1:2 (17gr --> 34gr) σε περίπου 24-30 δευτερόλεπτα.
Κατά την εκχύλιση ο καφές βγαίνει μετά από 3-5 δευτερόλεπτα και δεν υπάρχει channeling.

Έχω σπαταλήσει πολύ καφέ αυτούς τους μήνες και ό,τι και να κάνω, η γεύση είναι η ίδια.
Αυτή τη στιγμή αρχίζω να σκέφτομαι ότι το μηχάνημα μπορεί να είναι το πρόβλημα.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων!
Δεν νομίζω οτι κανεις κατι λαθος, ουτε στην προετοιμασία γενικότερα, ουτε οι κόκκοι καφε (λογικα) εχουν θεμα. Με βαση ολα αυτα που διάβασα είναι οτι τα κάνεις ολα εντάξει και με τον ιδιο τροπο τα επαναλαμβανεις αργότερα μεσα στην μερα.

Να υποθεσω οτι οι 2 καφεδες εσπρέσο το πρωί που βγαίνουν καλοί, ειναι λιγο μετα τον υπνο (1 ωρα ΜΑΧ μετα τον υπνο) και στην συνεχεια οι ξινοι ειναι προς το μεσημερι.

Εχω ακούσει οχι μονο για τον καφε, αλλα γενικοτερα με ολες τις τροφές (ανάλογα) οτι σε κάποιους ανθρώπους παρατηρείτε το φαινόμενο τις μεγάλης αλλαγής του PH του στόματος κατα την διάρκεια της μερας, (και ανάλογα με την συνήθειες του καθενός) ,απο τη μια ακρη του φάσματος ,στην αλλη - πολυ αλκαλικό εως πολυ όξινο.

Αν συμβαίνει κατι τετοιο, τοτε σιγουρα θα εχεις με τις ιδιες παραμέτρους διαφορετική γεύση στο φλυτζανι κατα την δειαρκεια της μερας.

Για να εισαι σίγουρος δοκίμασε να φας 1 λεπτο πριν τον μεσημεριανό καφε, μια φετα ψωμι (ΒΑΣΗ), ετσι θα μπορείς να αποκλείσεις τουλάχιστον οτι δεν ειναι το PH στο στομα ,η περίπτωση σου.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από mantraxalos » Δευ Φεβ 14, 2022 8:11 pm

*Επισημανση ..Ειναι γνωστο οτι ο οργανισμός κατα την διάρκεια του ύπνου εκτος απο επιδιορθωσεις (μεσω αυξητικής ορμόνης και άλλων διενεργειών) κανει "restart" και μπαίνει σε κατάσταση "default". Καπως ετσι ξυπναμε... σε κατασταση -after reset ,
καθως και η γευση ,η οσφρηση και ολες οι αισθησεις μας γενικοτερα βρισκοντε σε κατασταση αναπροσαρμογης το πρωι...κατι που αλλάζει κατα την διάρκεια της μέρας αναλογα με της διατροφικές και οχι μονο (καπνισμα,τσιχλες κλπ) συνήθειες μας οι οποιες σαφώς επηρεάζουν και την γεύση μας εκτος ολων των αλλων!

Eν κατακλειδι, ισως η λυση να μην βρισκεται εκει που ψαχνεις..ειναι και αυτη μια πιθανοτητα, ψαξτο! :oneup:
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

nagual
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 19, 2021 11:24 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nagual » Δευ Φεβ 14, 2022 11:06 pm

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι και εγώ για τη μηχανή του τίτλου. Την έχω βρει σε πολλά site από Γερμανία στα 589€ μαζί με τα μεταφορικά. Η ερώτηση που έχω ειναι, η ρύθμιση της πίεσης στα 9 bar πρέπει να γίνει από το μαγαζί που την στέλνει ή είναι κάτι που θα μπορούσα να το κάνω και εγώ αφότου τη παραλάβω;

alex24
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 24, 2021 11:33 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Pro Barista G-iota

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από alex24 » Τρί Φεβ 15, 2022 7:56 am

nagual έγραψε:
Δευ Φεβ 14, 2022 11:06 pm
Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι και εγώ για τη μηχανή του τίτλου. Την έχω βρει σε πολλά site από Γερμανία στα 589€ μαζί με τα μεταφορικά. Η ερώτηση που έχω ειναι, η ρύθμιση της πίεσης στα 9 bar πρέπει να γίνει από το μαγαζί που την στέλνει ή είναι κάτι που θα μπορούσα να το κάνω και εγώ αφότου τη παραλάβω;
Η μηχανή έρχεται σωστά ρυθμισμένη από το εργοστάσιο, δε χρειάζεται να πειράξεις κάτι.

Απάντηση