Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από thodoris5321 » Πέμ Ιαν 13, 2022 1:38 am

thanasis00 έγραψε:
Σάβ Ιαν 08, 2022 3:25 pm
Η gaggia έχει αλουμινένιο boiler, σε αντίθεση με τη lelit που έχει χάλκινο (ακούγεται ότι το αλουμινένιο μπορεί να φθείρει πιο γρήγορα από το χάλκινο, ειδικά όταν χρειάζεται καθαριστικά για τα άλατα), η lelit έχει μανόμετρο έτοιμο, και σίγουρα έρχεται με non pressurised pf η lelit.
Δεν έχω διαβάσει όλα τα σχόλια αλλά να διορθώσω στα υλικά, η gaggia classic pro έχει ατσάλινο (steel) μπόιλερ ενώ η lelit έχει ορυχάλκινο (brass).
Κάποιοι λένε πως το ατσάλινο είναι καλύτερο στο τελικό αποτέλεσμα γιατί δεν αφήνει τη γεύση που αφήνει ο ορύχαλκος.

Πάντως συνολικά η lelit έχει πιο ποιοτικά εξαρτήματα.

Alexnik
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 11:38 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit PLUST PID
2η Μηχανή:: Vergnano TRE
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i-2 mini

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Alexnik » Παρ Ιαν 14, 2022 10:11 pm

thanasis00 έγραψε:
Σάβ Ιαν 08, 2022 3:25 pm
Η gaggia έχει αλουμινένιο boiler, σε αντίθεση με τη lelit που έχει χάλκινο (ακούγεται ότι το αλουμινένιο μπορεί να φθείρει πιο γρήγορα από το χάλκινο, ειδικά όταν χρειάζεται καθαριστικά για τα άλατα), η lelit έχει μανόμετρο έτοιμο, και σίγουρα έρχεται με non pressurised pf η lelit.
Η Gaggia έρχεται και αυτή με μόνο και διπλό non pressurised pf + ένα διπλό pressurised. Το τελευταίο μοντέλο τουλάχιστον

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Tsita78 » Κυρ Ιαν 16, 2022 9:48 am

Kate10 έγραψε:
Τετ Ιαν 12, 2022 8:16 pm
Tsita78 έγραψε:
Παρ Ιαν 07, 2022 2:35 pm
Μια που μπηκα σε αυτη την διαδικασια να μαθω λιγο περισσοτερα για την παρασκευη εσπρεσσο κ μετα απο συζητησεις εδω κατεληξα με το μπατζετ που διαθετω σε αυτα τα δυο μοντελα.Θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο τους εμπειρους 😊
Καλησπέρα. Σήμερα είδα στις αγγελίες του forum να πωλείται μία μεταχειρισμένη lelit pl41em στα 300 κι ένας μύλος lelit νομίζω στα 100. Δεν είναι κακό ξεκίνημα. Ναι, δεν έχεις Pid αλλά κι άλλοι μια χαρά καφεδάκια φτιάχνουν με αυτή την μηχανή και μύλο. Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου το budget σου ήταν όσο μία Lelit pl41em, δηλαδή γύρω στα 450 ευρώ? Σωστά?

300 + 100 = 400. Μένει κι ένα 50άρι για tamper, ζυγαριά και τίποτα καθαριστικά. Έτοιμος! χαχα! :a013:

Πέρα από την πλάκα δες τις αγγελίες αυτές. Μην με παραξηγήσετε, δεν τους γνωρίζω αυτούς που τις έχουν ανεβάσει, απλά εγώ αν ξεκίναγα τώρα και δεν είχα ούτε μύλο ούτε μηχανή θα τις κοίταγα σίγουρα αυτές τις αγγελίες. Στο μιλητό ίσως πετύχεις καλύτερη τιμή. Για δες τις.
Σε ευχαριστω παρα πολυ αλλα ειμαι βορεια ελλαδα! :) Ευχαριστω ωστοσο για τις προτασεις θατα μελετησω αμεσα γιατι ειχα να μπω καποιες μερες!παντως ρε παιδια αρχισα να παρατηρω πως κανουν καφε εξω!βασικα πηγα σε ενα καινουριο μαγαζι κ εβλεπα την κοπελα να μετραει σε ζυγαρια κτλ κ θυμηθηκα το φορουμ κ την τρελα σας!αρχιζω να παρατηρω ολο κ περισσοτερα πραγματα κ καηκα τελειως για ακομη μια φορα με το τι θα παρω για το σπιτι!😂

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Tsita78 » Κυρ Ιαν 16, 2022 9:55 am

Kate10 έγραψε:
Πέμ Ιαν 13, 2022 1:21 am
@Tsita78
Άσχετο αλλά καφέ από μπρίκι τύπου bialetti έχει δοκιμάσει? Σαν αυτό: Bialetti Brikka 0007314 Μπρίκι Espresso. Κάνει πολύ πιο νόστιμο καφε από καψουλομηχανή και είναι και πιο οικονομικό να το αποκτήσεις ώστε να φτιάχνεις το καθημερινό σου καφεδάκι. Το συγκεκριμένο κάνει και λίγο "καιμάκι". Αγοράζεις κι έναν μικρό μύλο αν θες και παίρνεις φρέσκους καφέδες και είσαι άρχοντας. Θέλει πιο χοντρό κόψιμο από εσπρέσσο συνεπώς ένας οικονομικός μύλος θα σε καλύψει. Εγώ με το bialetti μου έφτιαχνα καφεδάρες. Δεν έχει το σώμα του εσπρέσσο αλλά δεν είναι νερουλός όσο π.χ. ο καψουλοκαφές ή του φίλτρου. Είναι ωραιότατος. Κι ένα link για σωστή χρήση:

Δεν εχω δοκιμασει η αληθεια ειναι γιατι δεν ηξερα οτι ενα τετοιο μπρικι μπορει να βγαλει αξιοπρεπες καφε!Παιδια μη γελασετε αλλα καποτε ειχα παρει ενα μυλο απο λιντλ.ακομη το εχω πακεταρισμενο.για τετοιου επίπεδου κοψιμο θα κανει τπτ η τσαμπα τον πηρα;

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από todoornot » Κυρ Ιαν 16, 2022 2:38 pm

Για μπρίκι, ναι, έχεις καλές ελπίδες.

e_pico
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 3:05 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από e_pico » Κυρ Ιαν 16, 2022 11:04 pm

Tsita78 έγραψε:
Κυρ Ιαν 16, 2022 9:55 am
Δεν εχω δοκιμασει η αληθεια ειναι γιατι δεν ηξερα οτι ενα τετοιο μπρικι μπορει να βγαλει αξιοπρεπες καφε!Παιδια μη γελασετε αλλα καποτε ειχα παρει ενα μυλο απο λιντλ.ακομη το εχω πακεταρισμενο.για τετοιου επίπεδου κοψιμο θα κανει τπτ η τσαμπα τον πηρα;
Από τη στιγμή που τονν αγόρασες απότα Lidl θα υποθέσω πως είναι μύλος με λεπίδες, σαν αυτούς που κόβουμε μπαχαρικά.
Με λίγα λόγια αυτοί οι μύλοι δεν κάνουν γιατί σπάνε τον κόκκο του καφέ σε πολύ ανόμοια μεγέθη. Υπάρχουν ειδικά μαχαίρια (burrs) για αυτή τη δουλειά.
Με πολλά λόγια: https://theroasterie.com/blogs/news/bur ... difference

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Ιαν 17, 2022 3:24 pm

Σωστός. Αν είναι με λεπίδες - που είναι το πιθανότερο - το "καλές" που έγραψα για τις ελπίδες είναι υπερβολικό. Ωστόσο, αφού υπάρχει ήδη, ένα πείραμα θα το έκανα.
Μερικά κολπάκια σχετικά από τον φίλο μας: https://www.youtube.com/watch?v=3y7d-5KWHCU

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Tsita78 » Δευ Ιαν 17, 2022 8:39 pm

Σημερα προσπαθησα να κανω με το mocha pot που εχω ακολουθώντας τις οδηγιες απο το λινκ που ειχα βρει για το πως να κανεις καλυτερο τον καφε αλλα δεν βρηκα καμια διαφοραχη αληθεια ειναι..ουτε σπιτι να αγοραζα!😂😂 οσο διαβαζω τοσο πιο πολυ γευομαι κ τους καφεδες που πινω κ τρελαινομαι!δεν το περιμενα αυτο!😊

Άβαταρ μέλους
Kate10
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 12:22 am
Όνομα: Κατερίνα
Μηχανή:: Lelit Anna PID
Μύλος:: Ascaso I-2
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Kate10 » Τετ Ιαν 19, 2022 4:38 pm

Tsita78 έγραψε:
Δευ Ιαν 17, 2022 8:39 pm
Σημερα προσπαθησα να κανω με το mocha pot που εχω ακολουθώντας τις οδηγιες απο το λινκ που ειχα βρει για το πως να κανεις καλυτερο τον καφε αλλα δεν βρηκα καμια διαφοραχη αληθεια ειναι..ουτε σπιτι να αγοραζα!😂😂 οσο διαβαζω τοσο πιο πολυ γευομαι κ τους καφεδες που πινω κ τρελαινομαι!δεν το περιμενα αυτο!😊
Κοίτα με ένα Mocha pot ή bialetti απλά προσέχεις να βάλεις χλιαρό νερό στο κάτω δοχείο ώστε να μην υπάρχει ο κίνδυνος να κάψεις λίγο τον καφέ, μετά κοιτάς τις αναλογίες σου νερό προς καφέ ώστε να έχεις την ένταση που θες στο φλιτζάνι σου, καλό είναι να βάζεις φρεσκοαλεσμένο καφέ κομμένο για μπρίκι και αν έχεις και το bialetti brikka με την έξτρα βαλβιδούλα που βοηθάει στο να δημιουργηθεί ένα ελαφρύ "καιμάκι" τότε ακόμη καλύτερα.

Σε μύλο με λεπίδες δεν μπορείς να έχεις έλεγχο του πόσο θα κόψεις τον καφέ. Καλύτερα πάρε ένα Hario χειρός. Κάνεις και μπράτσα!!! Πλάκα κάνω, απλά παίρνει κανά λεπτό να κόψεις τον καφέ στο μέγεθος για μπρίκι.

Επίσης mocha pot με mocha pot ή μπρίκι μπορεί να έχουν διαφορά. Δεν ξέρω ποιο έχεις. Δεν κάνουν όλα την ίδια δουλειά σωστά. Εγώ μόνο bialetti brikka έχω δουλέψει για χρόνια και μόνο γι' αυτό έχω άποψη. Μία συμβουλή ακόμη, πάντα να ελέγχεις ότι οι βαλβιδούλες (και η μικρή στο πλάι του δοχείο για εκτόνωση και η πάνω που έχει που χύνεται ο καφές) δουλεύουν, δηλαδή κουνιούνται πριν χρησιμοποιήσεις το μπρίκι. Καμία φορά κολλάνε μετά από πολλές χρήσεις, κακό πλύσιμο και συσσώρευση αλάτων ή υπολειμμάτων καφέ.

Να κι ένα παράδειγμα για το ελαφρύ καϊμάκι:

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Tsita78 » Τετ Ιαν 19, 2022 5:56 pm

Kate10 έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 4:38 pm
Tsita78 έγραψε:
Δευ Ιαν 17, 2022 8:39 pm
Σημερα προσπαθησα να κανω με το mocha pot που εχω ακολουθώντας τις οδηγιες απο το λινκ που ειχα βρει για το πως να κανεις καλυτερο τον καφε αλλα δεν βρηκα καμια διαφοραχη αληθεια ειναι..ουτε σπιτι να αγοραζα!😂😂 οσο διαβαζω τοσο πιο πολυ γευομαι κ τους καφεδες που πινω κ τρελαινομαι!δεν το περιμενα αυτο!😊
Κοίτα με ένα Mocha pot ή bialetti απλά προσέχεις να βάλεις χλιαρό νερό στο κάτω δοχείο ώστε να μην υπάρχει ο κίνδυνος να κάψεις λίγο τον καφέ, μετά κοιτάς τις αναλογίες σου νερό προς καφέ ώστε να έχεις την ένταση που θες στο φλιτζάνι σου, καλό είναι να βάζεις φρεσκοαλεσμένο καφέ κομμένο για μπρίκι και αν έχεις και το bialetti brikka με την έξτρα βαλβιδούλα που βοηθάει στο να δημιουργηθεί ένα ελαφρύ "καιμάκι" τότε ακόμη καλύτερα.

Σε μύλο με λεπίδες δεν μπορείς να έχεις έλεγχο του πόσο θα κόψεις τον καφέ. Καλύτερα πάρε ένα Hario χειρός. Κάνεις και μπράτσα!!! Πλάκα κάνω, απλά παίρνει κανά λεπτό να κόψεις τον καφέ στο μέγεθος για μπρίκι.

Επίσης mocha pot με mocha pot ή μπρίκι μπορεί να έχουν διαφορά. Δεν ξέρω ποιο έχεις. Δεν κάνουν όλα την ίδια δουλειά σωστά. Εγώ μόνο bialetti brikka έχω δουλέψει για χρόνια και μόνο γι' αυτό έχω άποψη. Μία συμβουλή ακόμη, πάντα να ελέγχεις ότι οι βαλβιδούλες (και η μικρή στο πλάι του δοχείο για εκτόνωση και η πάνω που έχει που χύνεται ο καφές) δουλεύουν, δηλαδή κουνιούνται πριν χρησιμοποιήσεις το μπρίκι. Καμία φορά κολλάνε μετά από πολλές χρήσεις, κακό πλύσιμο και συσσώρευση αλάτων ή υπολειμμάτων καφέ.

Να κι ένα παράδειγμα για το ελαφρύ καϊμάκι:
Βασικα ειδα το βιντεο αλλα δεν καταλαβα τι εκανε ο τυπος με τα δυο μοκα ποτ.

Απάντηση