Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από thanos117 » Δευ Οκτ 11, 2021 11:00 am

Συμφωνώ σε όλα όσα λες. Έχω σαν δεδομένο πως εδώ που είμαστε η συζήτηση είναι γύρω από το ιδανικό αποτέλεσμα και όχι απλά να φτιάξουμε ένα καφέ. Ο προβληματισμός αφορούσε αποκλειστικά το γάλα και γιατί η χρήση η οποια μας αφορά είναι οικιακή έθεσα τον προβληματισμό. Πραγματικά θα πάω να αγοράσω μια τέτοια συσκευή μόνο και μόνο για να μου φύγει η απορία και να τη μοιραστώ και μαζί σας. Γιατί όπως μου τα είπε το αποτέλεσμα είναι τέλειο.. ανάλογο με αυτό που πετυχαίνουν στο μαγαζί. Γιατί δεν τις χρησιμοποιούν στο μαγαζί, οκ είναι εύλογο νομίζω, θέλει 3 λεπτά για τον κάθε διπλό καπουτσίνο

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από NiPi » Δευ Οκτ 11, 2021 12:22 pm

Παρότι δεν πίνω Capuccino (συστηματικά), έχω την αίσθηση ότι το αφρόγαλο που φτιάχνει ένα μπρίκι των 50€ δεν έχει καμία σχέση με ο αφρόγαλο που φτιαχνει με steam wand εσπρεσσιέρας κάποιος που ξέρει.

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από christos.k » Πέμ Οκτ 14, 2021 1:36 pm

Νομιζω παιδιά σε ένα μέσο cafe το αφρόγαλο είναι πολύ σαπουνάδα σε αντίθεση με microform. Όποτε αν κάποιος έχει αυτό ως αφρόγαλα στο μυαλό του το aeroccino να του φαίνεται έπος.

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από thanos117 » Πέμ Οκτ 14, 2021 2:10 pm

christos.k έγραψε:
Πέμ Οκτ 14, 2021 1:36 pm
Νομιζω παιδιά σε ένα μέσο cafe το αφρόγαλο είναι πολύ σαπουνάδα σε αντίθεση με microform. Όποτε αν κάποιος έχει αυτό ως αφρόγαλα στο μυαλό του το aeroccino να του φαίνεται έπος.
Εγώ πίστεψε με έχω πολύ ψηλά τα στανταρς στον cappuccino που πίνω έξω. Στο αφρόγαλο που πρόκειται να φτιάξω μόνος μου σπίτι με τη μηχανή που έχω πολύ χαμηλότερα φυσικά

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από dkstopo » Πέμ Οκτ 14, 2021 6:42 pm

thanos117 έγραψε:
Πέμ Οκτ 14, 2021 2:10 pm
christos.k έγραψε:
Πέμ Οκτ 14, 2021 1:36 pm
Νομιζω παιδιά σε ένα μέσο cafe το αφρόγαλο είναι πολύ σαπουνάδα σε αντίθεση με microform. Όποτε αν κάποιος έχει αυτό ως αφρόγαλα στο μυαλό του το aeroccino να του φαίνεται έπος.
Εγώ πίστεψε με έχω πολύ ψηλά τα στανταρς στον cappuccino που πίνω έξω. Στο αφρόγαλο που πρόκειται να φτιάξω μόνος μου σπίτι με τη μηχανή που έχω πολύ χαμηλότερα φυσικά
μια χαρα κανει η μηχανη σου αρκει να της δώσεις χρονο και να το κανεις με τρόπο.
ασε καμποσο ατμο να βγει και δωστης χρόνο να αναπληρώσει μιας και θα της εχεις δώσει λίγο χώρο ακόμα...
βαλέ με γωνια στην μοτα το ακροφύσιο παρακεντρα και κανονισε να ακους εναν θορυβο σαν να σχιζεις χαρτι συνεχεια προσεχοντας το γαλα να στρυφογυρίζει και οχι να κανει μπουρμπουλιθρες, ολα αυτα πετυχαινονται έχοντας βυθισμενο το ακροφυσιο όσο χρειαζεται, ο θορυβος ειναι αυτος που θα σε οδηγει. μη το πεις σε πολλούς ;)
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από thanos117 » Πέμ Οκτ 14, 2021 8:16 pm

dkstopo έγραψε:
Πέμ Οκτ 14, 2021 6:42 pm
thanos117 έγραψε:
Πέμ Οκτ 14, 2021 2:10 pm
christos.k έγραψε:
Πέμ Οκτ 14, 2021 1:36 pm
Νομιζω παιδιά σε ένα μέσο cafe το αφρόγαλο είναι πολύ σαπουνάδα σε αντίθεση με microform. Όποτε αν κάποιος έχει αυτό ως αφρόγαλα στο μυαλό του το aeroccino να του φαίνεται έπος.
Εγώ πίστεψε με έχω πολύ ψηλά τα στανταρς στον cappuccino που πίνω έξω. Στο αφρόγαλο που πρόκειται να φτιάξω μόνος μου σπίτι με τη μηχανή που έχω πολύ χαμηλότερα φυσικά
μια χαρα κανει η μηχανη σου αρκει να της δώσεις χρονο και να το κανεις με τρόπο.
ασε καμποσο ατμο να βγει και δωστης χρόνο να αναπληρώσει μιας και θα της εχεις δώσει λίγο χώρο ακόμα...
βαλέ με γωνια στην μοτα το ακροφύσιο παρακεντρα και κανονισε να ακους εναν θορυβο σαν να σχιζεις χαρτι συνεχεια προσεχοντας το γαλα να στρυφογυρίζει και οχι να κανει μπουρμπουλιθρες, ολα αυτα πετυχαινονται έχοντας βυθισμενο το ακροφυσιο όσο χρειαζεται, ο θορυβος ειναι αυτος που θα σε οδηγει. μη το πεις σε πολλούς ;)
χαχα!! έγινε Χρήστο θα μείνει μεταξύ μας!

σε ευχαριστώ

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από beto » Πέμ Οκτ 14, 2021 10:20 pm

thanos117 έγραψε:
Κυρ Οκτ 10, 2021 2:31 pm
Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να μοιραστω κανα δυο σκέψεις σχετικά με αυτά που διαβάζω στην συζήτηση σας. Προτείνετε εφόσον πίνουμε καπουτσίνο να πάμε σε ΗΧ μηχανή παρά σε μόνου boiler. Εγώ στην 1η ενασχόληση μου με τον καφέ και 1η μου μηχανή έχω μια lelit pl41em με την οποια οκ.. είναι πολύ δύσκολο να φτιάξω καλό αφρόγαλο κυρίως λόγω του ακροφυσίου αλλά και της ποσότητας ατμού σίγουρα.. ωστόσο με λίγη προσπάθεια έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα και πραγματικά δυσκολεύομαι να πιστέψω πως κάποιος που θα δώσει 1300€ για μια ECM classica θα έχει πρόβλημα να ανεβεί δυο σκαλιά και να φτιάξει super cappuccino. Επίσης σαν 2η παρατήρηση έχω να μοιραστώ μαζί σας τα λόγια ενός φίλου επαγγελματια μπαριστα ο οποίος κατάφερε μια μερα που είχε έρθει στο σπίτι να φτιάξει μια χαρά καπουτσίνο με τη δίκη μου μηχανή (όποτε σίγουρα παίζει ρόλο και το χέρι).. μου έλεγε λοιπόν ότι οκ αυτός στο σπίτι δεν έχει καμια όρεξη να κάνει ότι κάνει όλη μερα στη δουλειά και βολεύετε με κάψουλες, ωστόσο στο θέμα του αφρόγαλου έχει ένα σούπερ αποτέλεσμα με μια απο αυτές τις συσκευές του 50€ρου. Τώρα τι να πω.. δεν έχω προσωπική εμπειρία να παραθέσω ωστόσο εμπιστεύομαι αυτή την άποψη γιατί ότι άλλο μου έχει πει έχει αποδειχθεί σωστό, πάντως αν κάποια στιγμή βρεθώ μπροστά σε αναβάθμιση με σκοπό τον καλύτερο καπουτσίνο.. πριν χαλάσω 800€ για μηχανή θα χαλάσω ένα πενηντάρικο για αυτό το γκάτζετ να δω τι κάνει
Γνώμη μου είναι ότι η μηχανή σου κάνει μια χαρά αφρογαλα, εφόσον την μάθεις.. το πρόβλημα που είχα εγώ όταν ερχόντουσαν καλεσμένοι ήταν όταν έπρεπε να κάνω δεύτερο στην σειρά..

iznodur
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2021 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit Elizabeth v3
2η Μηχανή:: Rancilio Sylvia V6
Μύλος:: Eureka oro single
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Επικοινωνία:

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από iznodur » Κυρ Οκτ 17, 2021 1:34 am

Καλησπέρα σας, για να μην ανοίξω καινούριο θέμα κυμαίνομαι και εγώ με ταβάνι τα 800 ευρω. Είχα μια Gaggia Baby κοντά 9 χρόνια αλλά πρόσφατα με άφησε χρόνους καθώς δούλεψε για πάνω από δύο ώρες χωρίς νερό :(. Ο μύλος μου είναι ο Ascaso i2 mini. Σκέφτομαι έντονα την Lelit P91 καθώς βλέπω ότι έχει όσα ζητάω, όμως ταλαντευομαι μεταξύ αυτής και την Sylvia όχι της προ γιατί ξεφεύγει η τιμή. Το ξέρω ότι δεν έχει PID αλλά από παλιά το όνειρο μου ήταν η Sylvia :) ψυχολογικά δηλαδή αν δεν είχα μπει εδώ να διαβάσω για PID κλπ ιως είχα παραγγείλει την Sylvia. Η χρήση είναι ένας φρεντο το πρωί και ένας το απόγευμα αντε και κάνα εσπρεσακι, καπουτσίνο σπάνια όπως και σπάνια να κάνω απανωτά 3 η 4 καφέδες. Ποια η γνώμη σας; να σημειώσω εδώ πως δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ ιδιαίτερα με το χομπυ απλά θέλω μια καλή μηχανή να πίνω το καφέ μου και να είναι καλύτερη από την Baby που τώρα τελευταία σκεφτόμουν ουτως η άλλος την αναβάθμιση της.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Οκτ 17, 2021 3:02 am

Φτιάξε την baby αφού έχει ανταλλακτικά παντού και μάζεψε λεφτά για Unica δεν αξίζει η διαφορά τιμής της Ρ91.
Το παράκανε η Lelit με τις τιμές και θα φάει το κεφάλι της ειδικά αν καταργηθεί όπως πάει να κάνει η plusT.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μηχανής μονού boiler μέχρι 800€

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Οκτ 17, 2021 11:47 am

iznodur έγραψε:
Κυρ Οκτ 17, 2021 1:34 am
Σκέφτομαι έντονα την Lelit P91 καθώς βλέπω ότι έχει όσα ζητάω, όμως ταλαντευομαι μεταξύ αυτής και την Sylvia όχι της προ γιατί ξεφεύγει η τιμή. Το ξέρω ότι δεν έχει PID αλλά από παλιά το όνειρο μου ήταν η Sylvia :) ψυχολογικά δηλαδή αν δεν είχα μπει εδώ να διαβάσω για PID κλπ ιως είχα παραγγείλει την Sylvia. Η χρήση είναι ένας φρεντο το πρωί και ένας το απόγευμα αντε και κάνα εσπρεσακι, καπουτσίνο σπάνια όπως και σπάνια να κάνω απανωτά 3 η 4 καφέδες. Ποια η γνώμη σας; να σημειώσω εδώ πως δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ ιδιαίτερα με το χομπυ απλά θέλω μια καλή μηχανή να πίνω το καφέ μου και να είναι καλύτερη από την Baby που τώρα τελευταία σκεφτόμουν ουτως η άλλος την αναβάθμιση της.
Επειδή δεν χρειάζεσαι ατμό,μια silvia με Auber pid θα σου εφτιαχνε αριστα εσπρεσσακια για μια ζωη.
Η unica pid ειναι holly grail αλλα στα 1300Ε,ειναι πολλα τα λεφτα.Βεβαια παιρνεις και Ε61 γκρουπ,150ml μεγαλυτερο μποιλερ και ομορφο design.
Aν πας για silvia κοιτα και αγορα απο Ιταλια,θεωρω τα 680Ε που κοστιζει εδω πολλα....

Απάντηση