Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Panos027
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2020 1:31 pm

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Panos027 » Δευ Οκτ 04, 2021 3:10 pm

Spacof έγραψε:
Δευ Οκτ 04, 2021 2:59 pm
GREEKESPRESSO like the name of forum!
:b050:
Νομιζω οτι ολοι καταλαβαμε τι και πως πλεον...

Καποια λυση που εχεις να προτεινεις τωρα ;


Να ενημερωσω πως μιλησα με το σερβις και μου ειπανε πως αυτοι δν ειδανε κατι να φταιει και πως αυτη ειναι η φυσιολογικη ροη της μηχανης ! Μαλιστα σε ενα σημειο μου ειπε ειναι πως αρεσει στον καθενα ο καφες...παρολο που του ειπα πως εφτιαξα ελληνικο καφε με μηχανη εσπρέσο !!!

Καποια λυση παιδια ;

Panos027
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2020 1:31 pm

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Panos027 » Δευ Οκτ 04, 2021 3:31 pm

Μετα και το σημερινο πειραμα με τον ελληνικο καφε , ολοι- μηδενος εξαιρουμενου-καταλαβαμε πως το προβλημα οφειλεται στην μηχανη και οχι ατον μυλο !

Θερμη παρεκλιση , μετα και τα οσα παραθεσα μετα απο συνομιλια μου με το απαραδεκτο (για να μην πω κατι πιο βαρυ) σερβις της EUROGAT , μπορει καποιος υπευθυνα να μου πει ενα σοβαρο μαγαζι για σερβις να στειλω την μηχανη και να ξερω οτι θα διορθωθει το οποιο προβλημα ;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων !!!

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Spacof » Δευ Οκτ 04, 2021 3:38 pm

Μπορεί να ήταν χοντροκομμένος Ελληνικός η αλλιώς ψιλοκομμένος espresso...

Βρες ένα
IMG_20211004_153240.jpg
Και μέτρα
IMG_20211004_153216.jpg
Αλλιώς κάνε ότι σου έχουν προτείνει, μέτρα την ροή, χαμήλωσε τα bar , βάλε το αρχικό καλαθάκι...

Εκτός και δεν έχεις τρόπο να μετρήσεις, δεν έχεις το μαμά καλαθάκι και δεν γνωρίζεις πως να μειώσεις τα bar...

Edit: Απλά πρόταση σου έκανα όπως ζήτησες!!

Panos027
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2020 1:31 pm

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Panos027 » Δευ Οκτ 04, 2021 3:48 pm

Χοντροκομμενο ελληνικο Λουμιδη που στο χερι εχει την υφη της πουδρας , οχι δν εχω παρει και το καραλαβαινω καλα !

Νομιζω θα ηταν καλυτερο να αφησουμε το θεμα της αλεσης καφε και το ποσο χοντροκομμενος/ψιλοκκομενος ηταν , καθω εχει παρελθει αυτο το ζητημα ! Ας μεινουμε στο οτι εκανα καφε Λουμιδη ελληνικο με μηχανη εσπρεσο !! Οτιδηποτε αλλο θεωρω πως ειναι χασιμο χρονο για ολους μας !

Μπορεις φιλε μου να προτεινεις ενα καλο σερβις προκειμενου να σταλει η μηχανη ;

Σε ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σου !

Υ.Γ θεωρω πως ειναι πριτιμοτερο να διορθωθει το προβλημα της μηχανης μιας και εκει εντοπιζεραι εν τελει , παρα να προσφυγω σε διαφορες «πατεντες» .

Υ.Γ 2 δοκιμασε αν μπορεις να κανεις ενα καφεδακι ελληνικο με Λουμιδη «Παραδοσιακο» στην μηχανη σου εσπρεσο , να δουμε το αποτελεσμα και αν ειναι χοντροκομμενος αυτος που χρησιμοποιησα εγω

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Spacof » Δευ Οκτ 04, 2021 4:10 pm

Μπορώ να δοκιμάσω μόνο με τον ίδιο καφέ που δοκίμασες και εσύ για να είμαστε σίγουροι, γιατί είπες ότι θα πάρεις από ντόπιο καφεκοπτείο που κόβει καφέ, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται γιατί είμαστε μακρυά, μπορώ να δοκιμάσω με αυτόν όμως https://postimg.cc/56yfV9mn

Ελληνικός είναι!!!

Panos027
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2020 1:31 pm

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Panos027 » Δευ Οκτ 04, 2021 4:14 pm

Spacof έγραψε:
Δευ Οκτ 04, 2021 4:10 pm
Μπορώ να δοκιμάσω μόνο με τον ίδιο καφέ που δοκίμασες και εσύ για να είμαστε σίγουροι, γιατί είπες ότι θα πάρεις από ντόπιο καφεκοπτείο που κόβει καφέ, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται γιατί είμαστε μακρυά, μπορώ να δοκιμάσω με αυτόν όμως https://postimg.cc/56yfV9mn

Ελληνικός είναι!!!
Εγω πηρα απο σουπερ μαρκετ Λουμιδη ελληνικο παραδοσιακο ! Δν πηρα απο καφεκοπτειο ηταν κλειστο για καποιον λογο σημερα...

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από BasilTh » Δευ Οκτ 04, 2021 5:01 pm

Πριν από 7 σελίδες στο νήμα, έριξα την εξής πρόταση :

Πάντως μπορεί να τεστάρει την μηχανή, γεμίζοντας το καλαθάκι με ελληνικό καφέ. Αν και τότε έχει σύντομες εκχυλίσεις θα πρέπει να αυξήσει τα gr καφέ στο καλαθάκι.

Τελικά δοκιμάζοντας ελληνικό καφέ πέτυχες εκχύλιση 27sec. Δηλαδή υπερδιπλασίασες τον χρόνο εκχύλισης από τα 13sec του προηγούμενου video.
Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι με λεπτότερη άλεση, πέτυχες σωστούς χρόνους εκχύλισης.

Αν τώρα προσθέσεις περισσότερα gr ελληνικού στο καλαθάκι θα καταφέρεις να πετύχεις ακόμα μεγαλύτερους χρόνους.
Όσο λεπτότερη η άλεση, τόσο περισσότερα gr καφέ χρειάζεται το καλαθάκι για να γεμίσει.

Υποθέτω ότι με μια αύξηση 10% στα gr που χρησιμοποιείς θα καταφέρεις να φρακάρεις την μηχανή.

Υποθέτουμε ότι το tamping γίνεται πάντα με την ίδια πίεση.

Panos027
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2020 1:31 pm

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Panos027 » Δευ Οκτ 04, 2021 6:24 pm

BasilTh έγραψε:
Δευ Οκτ 04, 2021 5:01 pm
Πριν από 7 σελίδες στο νήμα, έριξα την εξής πρόταση :

Πάντως μπορεί να τεστάρει την μηχανή, γεμίζοντας το καλαθάκι με ελληνικό καφέ. Αν και τότε έχει σύντομες εκχυλίσεις θα πρέπει να αυξήσει τα gr καφέ στο καλαθάκι.

Τελικά δοκιμάζοντας ελληνικό καφέ πέτυχες εκχύλιση 27sec. Δηλαδή υπερδιπλασίασες τον χρόνο εκχύλισης από τα 13sec του προηγούμενου video.
Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι με λεπτότερη άλεση, πέτυχες σωστούς χρόνους εκχύλισης.

Αν τώρα προσθέσεις περισσότερα gr ελληνικού στο καλαθάκι θα καταφέρεις να πετύχεις ακόμα μεγαλύτερους χρόνους.
Όσο λεπτότερη η άλεση, τόσο περισσότερα gr καφέ χρειάζεται το καλαθάκι για να γεμίσει.

Υποθέτω ότι με μια αύξηση 10% στα gr που χρησιμοποιείς θα καταφέρεις να φρακάρεις την μηχανή.

Υποθέτουμε ότι το tamping γίνεται πάντα με την ίδια πίεση.

Το θεμα ειναι οτι πετυχα σωστους χρονους εκχυλισης ενος καφε που δν θα επρεπε καν να σταζει απο την μηχανη !

Αρα , δν βγαινουν τα μαθηματικα , ειτε βαζοντας περισσοτερο (που σημαινει πως θα φρακαρω την μηχανη) , ειτε κανοντας αλεση ακομη πιο ψιλη (απο ελληνικο) κατι το οποιο ειναι αδυνατο !

Αρα η αλεση δν αποτελει το λαθος στην εξισωση , αλλα η μηχανη εχει καποιο θεμα !

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Spacof » Δευ Οκτ 04, 2021 6:37 pm

Να υποθέσω ότι ο καφές είναι μπαγιάτικος...

Το barista.gr του banner πιο πάνω, αναλαμβάνει επισκευές.

Μπορείς να τους πάρεις ένα τηλέφωνο για να συνεννοηθείς !!!

Panos027
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2020 1:31 pm

Re: Εκχύλιση καφέ σε 4-5 δευτερόλεπτα

Δημοσίευση από Panos027 » Δευ Οκτ 04, 2021 6:46 pm

Spacof έγραψε:
Δευ Οκτ 04, 2021 6:37 pm
Να υποθέσω ότι ο καφές είναι μπαγιάτικος...

Το barista.gr του banner πιο πάνω, αναλαμβάνει επισκευές.

Μπορείς να τους πάρεις ένα τηλέφωνο για να συνεννοηθείς !!!
Ο ελληνικος ειναι απο σουπερ μαρκετ αν αυτον εννοεις μπαγιατικος

Απάντηση