Φρέντο εσπρέσσο από καφετέρια

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
chkontog
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 30, 2020 7:41 am

Φρέντο εσπρέσσο από καφετέρια

Δημοσίευση από chkontog » Τετ Μάιος 12, 2021 12:32 am

Καλησπέρα, πόσα ml εκχυλίζονται σε μια επαγγελματική εσπρεσσιέρα, για φρέντο εσπρέσσο;

Costas.Ch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 10:25 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Mahlkoenig Vario

Re: Φρέντο εσπρέσσο από καφετέρια

Δημοσίευση από Costas.Ch » Τετ Μάιος 12, 2021 10:00 am

Στα μαγαζιά έξω πιστεύω οι εκχυλίσεις τους για να γεμίσει το ποτήρι πρέπει να είναι κοντά στα 50 συν το νερό που πέφτει μέσα στον καφέ την ώρα που τον αναδεύουν με τον πάγο. Εγώ ανάλογα με τον καφέ που έχω και την εκχύλιση που θα κάνω τα έχω υπολογίσει ως εξής:

Το παγάκι ζυγίζει 25γρ πάνω κάτω από την παγοθήκη που έχω. Κάθε φορά που αναδεύω τον καφέ λιώνει παραπάνω από το μισό το παγάκι. Οπότε 15 και κάτι περίπου γραμμάρια νερού. Αν πούμε ότι η εκχύλιση είναι 38γρ, υπολογίζοντας και το νερό πάμε στα 53γρ περίπου συν ότι νερό λιώσει από τα παγάκια που θα είναι μέσα στο ποτήρι.

chkontog
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 30, 2020 7:41 am

Re: Φρέντο εσπρέσσο από καφετέρια

Δημοσίευση από chkontog » Τετ Μάιος 12, 2021 6:03 pm

Costas.Ch έγραψε:
Τετ Μάιος 12, 2021 10:00 am
Στα μαγαζιά έξω πιστεύω οι εκχυλίσεις τους για να γεμίσει το ποτήρι πρέπει να είναι κοντά στα 50 συν το νερό που πέφτει μέσα στον καφέ την ώρα που τον αναδεύουν με τον πάγο. Εγώ ανάλογα με τον καφέ που έχω και την εκχύλιση που θα κάνω τα έχω υπολογίσει ως εξής:

Το παγάκι ζυγίζει 25γρ πάνω κάτω από την παγοθήκη που έχω. Κάθε φορά που αναδεύω τον καφέ λιώνει παραπάνω από το μισό το παγάκι. Οπότε 15 και κάτι περίπου γραμμάρια νερού. Αν πούμε ότι η εκχύλιση είναι 38γρ, υπολογίζοντας και το νερό πάμε στα 53γρ περίπου συν ότι νερό λιώσει από τα παγάκια που θα είναι μέσα στο ποτήρι.
Οκ ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Φρέντο εσπρέσσο από καφετέρια

Δημοσίευση από laonikos78 » Τρί Ιουν 08, 2021 2:09 pm

Costas.Ch έγραψε:
Τετ Μάιος 12, 2021 10:00 am
Στα μαγαζιά έξω πιστεύω οι εκχυλίσεις τους για να γεμίσει το ποτήρι πρέπει να είναι κοντά στα 50 συν το νερό που πέφτει μέσα στον καφέ την ώρα που τον αναδεύουν με τον πάγο. Εγώ ανάλογα με τον καφέ που έχω και την εκχύλιση που θα κάνω τα έχω υπολογίσει ως εξής:

Το παγάκι ζυγίζει 25γρ πάνω κάτω από την παγοθήκη που έχω. Κάθε φορά που αναδεύω τον καφέ λιώνει παραπάνω από το μισό το παγάκι. Οπότε 15 και κάτι περίπου γραμμάρια νερού. Αν πούμε ότι η εκχύλιση είναι 38γρ, υπολογίζοντας και το νερό πάμε στα 53γρ περίπου συν ότι νερό λιώσει από τα παγάκια που θα είναι μέσα στο ποτήρι.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τις παραμέτρους που αναφέρεις και συμφωνώ μαζί τους, τις χρησιμοποιείς κατά τον ίδιο τρόπο όταν κάνεις εκχύλιση σε commercial και specialty καφέδες για φρεντο;
..Για πάντα και μια μέρα.

serqual
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιαν 21, 2020 2:25 pm
Όνομα: Σεραφείμ
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM Pid
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Τοποθεσία: Athens

Re: Φρέντο εσπρέσσο από καφετέρια

Δημοσίευση από serqual » Τετ Ιουν 09, 2021 10:49 am

δοκιμάστε παγάκια που δεν λιώνουν. Η γεύση είναι απείρως καλύτερη. Μόνο που ο καφές δεν είναι τόσο παγωμένος όσο με τα παγάκια, καθώς και τελειώνει πολύ γρήγορα.

Costas.Ch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 10:25 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Mahlkoenig Vario

Re: Φρέντο εσπρέσσο από καφετέρια

Δημοσίευση από Costas.Ch » Παρ Ιουν 11, 2021 9:41 am

laonikos78 έγραψε:
Τρί Ιουν 08, 2021 2:09 pm
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τις παραμέτρους που αναφέρεις και συμφωνώ μαζί τους, τις χρησιμοποιείς κατά τον ίδιο τρόπο όταν κάνεις εκχύλιση σε commercial και specialty καφέδες για φρεντο;
Ναι, όταν θέλω να φτιάξω freddo espresso τηρώ τις ίδιες παραμέτρους. Ένα παγάκι για χτύπημα, τρία παγάκια στο ποτήρι.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Φρέντο εσπρέσσο από καφετέρια

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Ιουν 11, 2021 12:23 pm

Costas.Ch έγραψε:
Παρ Ιουν 11, 2021 9:41 am
laonikos78 έγραψε:
Τρί Ιουν 08, 2021 2:09 pm
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τις παραμέτρους που αναφέρεις και συμφωνώ μαζί τους, τις χρησιμοποιείς κατά τον ίδιο τρόπο όταν κάνεις εκχύλιση σε commercial και specialty καφέδες για φρεντο;
Ναι, όταν θέλω να φτιάξω freddo espresso τηρώ τις ίδιες παραμέτρους. Ένα παγάκι για χτύπημα, τρία παγάκια στο ποτήρι.
:a013:
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
tzaki26
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2020 10:51 pm
Μηχανή:: Arielli KM-501B

Re: Φρέντο εσπρέσσο από καφετέρια

Δημοσίευση από tzaki26 » Τρί Δεκ 07, 2021 6:14 pm

Αλανια δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό θέμα για την απορία μου ..Αλλά εδώ και λίγο καιρό δουλεύω σε μι καφετέρια και έχω μια διαφωνία με τα παιδιά εκεί. Εγώ πχ αν έχω παραγγελία δύο φρέντο εσπρέσσο μέτρια τα χτυπάω μαζί, μαζί με τις κατάλληλες αναλογίες από παγάκια και ζάχαρη.. Είναι σωστό να το κάνω η χαλάει η ποιότητα του καφέ?

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Φρέντο εσπρέσσο από καφετέρια

Δημοσίευση από Hatori » Τρί Δεκ 07, 2021 7:24 pm

tzaki26 έγραψε:
Τρί Δεκ 07, 2021 6:14 pm
Αλανια δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό θέμα για την απορία μου ..Αλλά εδώ και λίγο καιρό δουλεύω σε μι καφετέρια και έχω μια διαφωνία με τα παιδιά εκεί. Εγώ πχ αν έχω παραγγελία δύο φρέντο εσπρέσσο μέτρια τα χτυπάω μαζί, μαζί με τις κατάλληλες αναλογίες από παγάκια και ζάχαρη.. Είναι σωστό να το κάνω η χαλάει η ποιότητα του καφέ?
Το κάνουν πολλά μαγαζιά. Ένα σέικερ και μετά χτύπημα και ισόποσα μοιρασμένο στα ποτήρια. Ακούγεται σωστό αλλά προσωπικά εμένα δε Μ αρέσει να το βλέπω. Βέβαια η γνώμη μου είναι δε σημαίνει κι ότι είναι η σωστή!

Ξενοφων
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2021 5:07 am
Όνομα: Ξενοφων
Μηχανή:: LELIT PL91T
Μύλος:: Mazzer Super Jolly

Re: Φρέντο εσπρέσσο από καφετέρια

Δημοσίευση από Ξενοφων » Τρί Δεκ 07, 2021 7:38 pm

tzaki26 έγραψε:
Τρί Δεκ 07, 2021 6:14 pm
Αλανια δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό θέμα για την απορία μου ..Αλλά εδώ και λίγο καιρό δουλεύω σε μι καφετέρια και έχω μια διαφωνία με τα παιδιά εκεί. Εγώ πχ αν έχω παραγγελία δύο φρέντο εσπρέσσο μέτρια τα χτυπάω μαζί, μαζί με τις κατάλληλες αναλογίες από παγάκια και ζάχαρη.. Είναι σωστό να το κάνω η χαλάει η ποιότητα του καφέ?
Και εγώ όσο δουλεύα σε μεγάλη εταιρία take away καφέ στην Θεσσαλονίκη και στον στρατό κάναμε ακριβώς το ίδιο αν γίνει σωστά με ίδιες δώσεις καφέ και σωστή κατανομή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Είναι το ίδιο πράγμα σαν να κάνεις grande freddo (x4 espresso)


On topic : η εταιρία που δούλευα στον ποιοι dark καφε της δούλευε 15gr in 75-80ml out αν θυμάμαι καλά και στον ποιο medium 18in παλι το ίδιο ούτ
Στον στρατό επιδει τα είχα ρύθμιση ολα εγώ ειχα buondi red το είχα 15in 60ml ούτ. Αλλα τα ml παίζουν ανάλογος πόσο φρέσκος είναι ο καφές γιατί η κρέμα αλλάζει. Καλύτερα δούλεψε με γραμμάρια υπόθετο τα 80ml είναι κοντά στα 45 - 50γρ

Απάντηση