ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μάιος 15, 2021 1:25 pm

faasf έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 12:38 pm


Με pid και συνεχόμενα espresso ισχύει ότι σου γράφει ο Θοδωρής.
Χωρίς pid για συνεχόμενα espresso υπολόγιζε ότι θα χρειάζεσαι 2-3 λεπτά επιπλέον (ενδιάμεσα). Για συνεχόμενα καπουτσίνο αυξάνει αρκετά ο χρόνος παρασκευής, με συνέπεια τα 2 boilers (ή παρόμοιου τύπου) να αποτελούν -κατά τη γνώμη μου- μονόδρομο.
Το χρόνο προθέρμανσης (20 μίνιμουμ λεπτά, ιδανικά 30 λεπτά) δεν τον γλιτώνεις αν θες καλή απόδοση. Μπορείς να φτιάξεις καφέ στο 5λεπτο, αλλά θα διαπιστώσεις μόνος σου ότι είναι απαραίτητος ο χρόνος προθέρμανσης για να έχεις όμορφο αποτέλεσμα.

Συμφωνω απολυτα με τον Μαριο
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Δημοσίευση από spyros12 » Τρί Μάιος 18, 2021 10:11 am

faasf έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 12:38 pm
[quote=spyros12 post_id=101779 time=1620994986 user_id=9436

Από 'κει και πέρα πρέπει να δεις τι χρειάζεσαι (παρασκευές). Βλέπω την pro στα 1400 ευρώ και την απλή v6 γύρω στα 600. Μαζί με pid (το εύκολης τοποθέτησης) θα σου έρθει γύρω στα 750 η απλή. Είναι μισή τιμή. Δεν τη λες και μικρή τη διαφορά Αν δεν χρειάζεσαι δηλαδή την pro μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με 600 και όποτε θες (αν δεις ότι δυσκολεύεσαι να την καταλάβεις) κοτσάρεις pid.


Μαριε την καλημερα μου.Ευχομαι να εισαι καλα.
Επειδη εθεσες κατι σωστα ..(εκανες τριπλα καλη, κολπο γκροσο) για πιο pid αναφερεσε με 150 ευρω;;
Στο barista.gr εχει ενα που δ ειναι διαθεσιμο(νομιζω κοντα στα 300$).
Ψαχνομαι κ googlaro να το βρω.
Rex-100??ΤΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
Υπαρχει σε καποιο συγκεκριμενο νημα να μην σε βαζω κ γραφεις??ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ 150 Κ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΧΑΡΑ Κ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΛΥΠΗ...ΠΕΣ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΠΟΙΟ ΑΞΙΖΕΙ κατα την κριση σου.
Σευχαριστω καλη συννεχεια σε οτι κανεις...

faasf
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:12 pm
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Rancilio Silvia pid
Μύλος:: Mazzer SJ Grocery
2ος Μύλος:: Ascaso Mini i2
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Δημοσίευση από faasf » Τρί Μάιος 18, 2021 2:34 pm

Αναφέρομαι σε αυτό της auber. Θα βρεις αρκετές αναφορές είτε στο YouTube είτε εδώ.
Με μια γρήγορη ματιά εδώ, αναφέρονται διάφορες επιλογές: viewtopic.php?f=2&t=6765&p=92080&hilit= ... via#p92080

Σημ 1. Αν παραγγείλεις από Αμερική (είτε από ebay, είτε από το site -auberins.com-) να προσέξεις μόνο να μην στείλουν με ταχυμεταφορές (Fedex, UPS κ.τ.λ.). Να προτιμήσεις USPS. Σίγουρα όχι με Fedex.
Σημ 2. Αν καταλήξεις σε 1 boiler και στην απλή Silvia, δοκίμασε πρώτα χωρίς pid και βλέπεις στο μέλλον αν το χρειάζεσαι.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ RANCILIO PRO Ή HX E61

Δημοσίευση από spyros12 » Παρ Μάιος 28, 2021 9:21 pm

Θα ηθελα να ευχαριστησω ολους οσους μπηκαν στον κοπο να μου απαντησουν κ να μου εξηγησουν καποια πραγματα...η αληθεια ειναι οτι δ ηξερα πολλα πραγματα....ειδικα για την μαρκα rancilio καθως κ για την silvia...δυστυχως η ευτυχως ο χρονος θα δειξει αν η επιλογη μου ηταν σωστη ....αγορασα μια oscar 2 γιατι θεωρω ηταν σε καλη τιμη....
Αυτο που μενει τωρα ειναι ενας καλος μυλος (σκεφτομαι πιο πολυ τον eureka xl,αν εχετε καποια προταση θα χαρω να την ακουσω),και
Ενας καλο δικηγορος για το διαζυγιο,καθως και να πουληθει η gaggia brera ....καλο βραδυ σε ολους...
(Υ.Γ.)ιδιαιτερα ενα μεγαλο ευχαριστω σε ενα φιλαρακι στην καβαλα...

Απάντηση