Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
gaper
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2019 10:06 am
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Lelit PL041em
Μύλος:: Eureka Filtro
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από gaper » Παρ Μαρ 26, 2021 9:01 am

muchaos έγραψε:
Παρ Μαρ 26, 2021 1:23 am
Καλησπέρα παιδιά!
Τελικά αλλαξε κάποιος τη “σίτα” με καποια ims κτλ για μας πει εντυπώσεις κ αν ταιριάζει;
Καλημέρα. Έχω βάλει την CI 200 IM. Ταιριάζει η αλήθεια είναι όσο αφορά τις διαστάσεις, όμως κατά το βίδωμα επειδή το υλικό της είναι ελαστικό όσο βιδώνει τόσο συμπιέζεται. Τώρα για το αποτέλεσμα δεν έχω κάποια αλλαγή όσο αφορά στην γεύση. Περιμένω την άλλη σήτα της ims την Cl 35 WM να συγκρίνω

thanos9999
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 1:11 am
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lelit pl042 temd pid
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Lelit pl043 mmi
Οι καφέδες μου:: Taresso tigrato, taf (hacienda blend)

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από thanos9999 » Πέμ Απρ 29, 2021 2:20 pm

Για ολους τους κατόχους pl41 και pl42 στο παρακάτω βίντεο δειχνει περιπου την απόκλιση θερμοκρασίας νερου boiler και grouphead https://youtu.be/NJz7SMVG658
Στο 7:49 και 10:00 περίπου 5°c με 6°c

sspi20
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μάιος 07, 2021 8:14 pm

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από sspi20 » Δευ Μάιος 10, 2021 11:01 pm

Καλησπέρα ελπίζω να είστε όλοι καλά !!Αν μπορεί κάποιος φίλος να μου πει που μπορώ να βρω Ελατήριο portafilter για να συγκρατεί το καλαθάκι και φλάντζα για το group για την Lelit pl41 Tem και να μου δώσει και τα link μην κάνω λάθος ;
Σας ευχαριστώ πολύ Σπύρος

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Μάιος 11, 2021 5:28 pm

barista.gr υπάρχει σύνδεσμος παραπάνω

Άβαταρ μέλους
ftso
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 1:00 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: area51,taf,cup10
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από ftso » Τετ Δεκ 01, 2021 1:02 am

Ψάχνω και ψάχνω να βρω ποίες είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις για το PID και δεν βρίσκω τίποτα πουθενά.

Μονο το γνωστό βίντεο συμφορουμητη στο YouTube που δεν ξέρω αν ειναι όντως optimal πλεον στο v1.05.

Τελικά καταλήγω εδω...
https://www.1st-line.com/technical-supp ... na-models/

Το οποίο πάλι είναι λίγο διαφορετικό απο τις τιμες που παραθέτονται σε προηγούμενες σελίδες απο τον αντιπρόσωπο.

Το περίεργο είναι οτι έψαξα γενικότερα για lelit και pid και πάλι δεν βρήκα πουθενά τίποτα!


Τελικά έχει βρει κανείς τι παίζει;

Tkin73
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2013 9:45 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Graef 80
Οι καφέδες μου:: Ανάλογα το βαλάντιο και τα κέφια!
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Tkin73 » Πέμ Δεκ 02, 2021 10:56 am

Εγώ την έχω p0.4 i 0.04 d 13.9 . Πάντως όπως έχει ξαναειπωθει αυτές οι παράμετροι είναι για το πριν και το μετά της παραγωγής δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα στο φλιτζάνι. Οπότε αυτή η υστερία που είχα δει κατά καιρούς στα νηματα των lelit μου φαίνονται χωρίς νόημα.
Και με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις να την αφήσεις τον ίδιο καφέ θα πιεις!
Απλά θα καθηστερει λίγο να ξαναπιάσει θερμοκρασία αφού κανείς τον πρώτο καφέ.
Με τις ρυθμίσεις που έχω παίζω +/-1 το πολύ δύο βαθμούς γύρω από την επιθυμητή θερμοκρασία.
Εκείνο που πρέπει να βρει ο καθένας και να ρυθμίσει είναι την θερμοκρασία έναρξης της εκχειλυσης ανάλογα το χαρμάνι του και να κοντρολαρει την πίεση εφόσον έχει μανόμετρο. Το τι p i d θα βάλει είναι δευτερεύον....εκτός αν κάποιος κάνει καφέ για 5-6 άτομα σερί! Ναι εκεί θες γρήγορα να πιάνει θερμοκρασία η μηχανή ώστε να έχεις ένα κοινό αποτέλεσμα ( το αν θα είναι καλό ή κακό όμως το αποτέλεσμα δεν εξαρτάται από τις ρυθμίσεις αυτές!)
Εκείνο το βίντεο υπερπαραγωγή που είχε κάνει ο φίλος και το είχαμε δει όλοι και μας εξήγησε ωραία τι κάνει η κάθε παράμετρος και μπράβο του δεν είπε κάτι βασικό ότι ότι και να βάλεις αν δεν μάθεις να ψωνίζεις καλό καφέ , να κόβεις σωστά και να πατάς σωστά πάλι μάπα καφέ θα πιεις και ας πήγαινει αεροπλάνο η μηχανή!
Σαν να έχεις την γκόμενα πλημενη αρωματισμένη με τα ωραία εσώρουχα αλλά εσύ να μην ....μπορείς ή να μην θες! Το αποτέλεσμα θα είναι ...τζιφος!

xristos93
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2021 8:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: Graef cm800
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από xristos93 » Κυρ Ιαν 16, 2022 3:41 pm

Καλησπέρα στη ομάδα, καλή χρονιά σε όλους εύχομαι!
Νέος ανερχόμενος hone barista θέλω τα φώτα σας
Αγόρασα πρόσφατα την εν λόγω μηχανή και περιμένω ακόμα να έρθει ο μύλος άλεσης για να ξεκινήσω το άθλημα. Παρά αυτά μου έδωσε ο αδερφός μου αυτό το καφέ για να κάνω τις πρώτες δοκιμές.
(https://www.skroutz.gr/s/15492321/Lavaz ... 250gr.html)

Καταλαβαίνω ότι δεν κάνει για κανένα λόγο, απλα με προβληματίζει το γεγονός ότι η βελόνα του μανομετρου είναι καρφωμένη στο 0 κατά την εκχύλιση... Να ενημερώσω πως έχω το δυναμομετρικο tamper της belogia 57mm και πως ακόμα δεν μου έχει έρθει το τυφλό καλαθάκι ώστε να τεσταρω αν παίρνω με αυτό 10bar.
Είναι λοιπόν λογικό να μην κινείται η βελόνα από το 0? Ναι το νερό ρέει πανευκολα μέσα από το φίλτρο αλλά έστω και 1 μπαρ δε θα έπρεπε να δείξει? :c034: :?

Μόλις έρθει όλος ο εξοπλισμός και αρχίσω να πειραματίζομαι με τον taresso supremo που μου έδωσαν δώρο θα επανέλθω :coffee:

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Ιαν 16, 2022 5:08 pm

Είναι ακατάλληλος ο καφές για αυτό .

Άβαταρ μέλους
ftso
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 1:00 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: area51,taf,cup10
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από ftso » Κυρ Ιαν 16, 2022 9:46 pm

Δοκίμασε να βάλεις λιγο παραπάνω καφε αν δεν έχεις ζυγαρια. Αν έχεις βάζεις 18γρ. Αν παλι έχεις το ίδιο αποτέλεσμα πίεσε τον καφε περισσότερο απο οτι το δυναμόμετρο.

xristos93
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2021 8:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: Graef cm800
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από xristos93 » Δευ Ιαν 17, 2022 12:15 am

Έχω ζυγαριά αλλά δεν έκανε καμία διαφορά 16γρ ή 18γρ. Σκέφτηκα να πιέσω παραπάνω, γιατί η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται ελαφρύ το πάτημα με το δυναμομετρικο, αλλά από όσα διαβάζω τόσο ειναι το σωστό.( Το μέτρησα με ζυγαριά και είναι 16-17 κιλά). Οπότε δεν έχει και νόημα να χάσω το χρόνο μου με αυτό το καφέ, απλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν έχει κάνα θέμα ο μανόμετρο ή η βαλβίδα. Θα τα τεσταρω και με το τυφλό όταν έρθει. Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Με την πρώτη ευκαιρία θα ποσταρω το αποτέλεσμα έχοντας όλο το σωστό εξοπλισμό και σοβαρό καφέ :cfstd:

Απάντηση