Μύλος μέχρι 500

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μύλος μέχρι 500

Δημοσίευση από dkstopo » Τρί Απρ 27, 2021 9:47 am

νομιζω οτι οποιος αγοραζει κατι καινουργιο σε πρωτη φαση θα πρεπει να τον λειτουργει όπως ειναι, αν από την πρωτη μερα ψαχνεσαι για πατεντες κοιτα κατι αλλο.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

faasf
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:12 pm
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Rancilio Silvia pid
Μύλος:: Mazzer SJ Grocery
2ος Μύλος:: Ascaso Mini i2
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μύλος μέχρι 500

Δημοσίευση από faasf » Τρί Απρ 27, 2021 11:05 am

dkstopo έγραψε:
Τρί Απρ 27, 2021 9:47 am
νομιζω οτι οποιος αγοραζει κατι καινουργιο σε πρωτη φαση θα πρεπει να τον λειτουργει όπως ειναι, αν από την πρωτη μερα ψαχνεσαι για πατεντες κοιτα κατι αλλο.
Έχεις δίκιο και συμφωνώ. Δεν τα έψαξα για μένα. Δεν με πειράζει η κατακράτηση (το αναφέρω πολλές φορές), ούτε η τελειότητα (ζύγισμα, single-dose κ.τ.λ.). Ρώτησα για ποιότητα άλεσης και αξιοπιστία. Βάσει αυτών γίνεται η συζήτηση.

Όσον αφορά τις «πατέντες», ανέφερε ο Βασίλης ότι δεν έχεις πρόσβαση στο τούνελ για να καθαρίζει τα 2-3 γραμμάρια που μένουν (και εγώ το παρατήρησα) και έψαξα να δω αν υπάρχει εύκολη/γρήγορη λύση για όσους θέλουν τα γραμμάρια που ζυγίζουν να τα βλέπουν στο portafilter ή να τον λειτουργούν ως μονοδοσικό. Και η δεύτερη πατέντα στο ίδιο ζήτημα αναφέρεται.

faasf
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:12 pm
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Rancilio Silvia pid
Μύλος:: Mazzer SJ Grocery
2ος Μύλος:: Ascaso Mini i2
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μύλος μέχρι 500

Δημοσίευση από faasf » Τρί Απρ 27, 2021 12:03 pm

Βλέπω και ο Eureka Zenith 65 E προτείνεται (ίσως περισσότερο) στην ίδια περίπου τιμή (γύρω στα 550-600) καινούριος.
Αν έχει τύχει κάποιος να δοκιμάσει τους δύο (άλεση εσπρέσο/γεύση) ας γράψει τη γνώμη/παρατηρήσεις του.

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Μύλος μέχρι 500

Δημοσίευση από BasilTh » Τρί Απρ 27, 2021 1:48 pm

faasf έγραψε:
Τρί Απρ 27, 2021 2:58 am

1 Γράφει -αν καταλαβαίνω καλά- ότι έβγαλε τις βίδες (αυτή στην πάνω φώτο μάλλον εννοεί και την αντίστοιχη στην άλλη πλευρά) και ο σωλήνας εξακολουθεί και στερεώνεται επαρκώς από το μοχλό που προορίζεται να κρατάει τη σακούλα. Αν ανασηκωθεί ο μοχλός βγαίνει εύκολα ο σωλήνας, άρα υπάρχει πρόσβαση στο τούνελ για να καθαριστεί με πινέλο
2 Μήπως (αν έχεις δοκιμάσει) το φυσερό είναι πιο αποτελεσματικό και δεν είναι απαραίτητο το πινέλο; Δηλαδή μια λύση όπως στην παρακάτω φώτο (με κάποιο πλαστικό καπάκι ή κάτι αντίστοιχο) σε συνδυασμό με φυσερό

1 Βγάζοντας τον σωλήνα, δεν βελτιώνεται και πολύ η κατάσταση.



grocery 3.jpg


Στην δεξιά εικόνα παρόλο που λείπει και το μάνδαλο, δεν έχουμε πρόσβαση στο tunnel. Η κατάσταση χειροτερεύει, αν υπολογίσουμε και το μάνδαλο.


2 Δοκίμασα και φυσερό χωρίς αποτέλεσμα. Σίγουρα βοηθά μια φυσούνα, αν δεν έχεις πρόσβαση στο tunnel.

faasf
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:12 pm
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Rancilio Silvia pid
Μύλος:: Mazzer SJ Grocery
2ος Μύλος:: Ascaso Mini i2
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μύλος μέχρι 500

Δημοσίευση από faasf » Τρί Απρ 27, 2021 4:29 pm

BasilTh έγραψε:
Τρί Απρ 27, 2021 1:48 pm
Στην δεξιά εικόνα παρόλο που λείπει και το μάνδαλο, δεν έχουμε πρόσβαση στο tunnel. Η κατάσταση χειροτερεύει, αν υπολογίσουμε και το μάνδαλο.
Ναι, είναι εμφανές ότι δεν υπάρχει οριζόντια άμεση πρόσβαση. Ίσως να είναι εφικτή ως διαγώνια (με ελάχιστη κλίση) από κάτω κίνηση του πινέλου και προς τα έξω. Θα το κοιτάξω, αλλά δε χάλασε ο κόσμος (για μένα) λόγω της κατακράτησης.

Το μόνο που με απασχολεί είναι για το αν θα κάθεται καλά ο καφές απευθείας στο portafilter με το συγκεκριμένο σωλήνα του grocery (που προορίζεται για σακούλα), γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι δεν συνίσταται για απευθείας εξαγωγή (λογικά θα πετάγεται ανομοιόμορφα) και θα με βόλευε να βρω λύση για να ξεμπερδεύω γρήγορα χωρίς ενδιάμεση μεταφορά. Ο τύπος παραπάνω αναφέρει κάποιου τύπου πτερύγιο, αλλά δεν κατάλαβα τι είδους μπορεί να είναι αυτό και πού ακριβώς το προσάρμοσε για να μειώσει την ταχύτητα.

Τις τελευταίες μέρες που ψάχνω για μύλο έπεσα και στο φοβερό project σου στο YouTube viewtopic.php?f=6&t=7135. Άξια (πάνω απ' όλα) και η αφιέρωσή σου.

AthanX
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2021 12:39 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
2η Μηχανή:: Not Yet
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
Οι καφέδες μου:: Espresso - Freddo Espresso

Re: Μύλος μέχρι 500

Δημοσίευση από AthanX » Τρί Μάιος 04, 2021 10:27 am

faasf έγραψε:
Δευ Απρ 26, 2021 2:03 pm
dkstopo έγραψε:
Δευ Απρ 26, 2021 1:04 pm
μερικοί στην Ελλάδα τον πουλάνε 1000+ τον super jolly grocery
τι γίνεται ρε πο@στη μου? για όρθια ζώα μας περνάνε?
Ναι είναι σχεδόν διπλάσια τιμή σε κάποια καταστήματα εδώ. Υπερβολική διαφορά όντως. Χωρίς να είμαι γνώστης, δε νομίζω να ευθύνονται τα καταστήματα, αλλά ο αντιπρόσωπος. Κάτι αντίστοιχο ίσχυε πριν αρκετά χρόνια όταν είχα πάρει τη Silvia από το ίδιο κατάστημα (coffeeitalia). Εδώ κόστιζε 50%-60% πάνω. Τώρα απ' ό,τι είδα είναι normal η τιμή.

Τελικά κατέληξα στον Super Jolly for grocery. Δε θα μου πρόσθετε κάτι το ιδιαίτερο ο electronic απ' ό,τι έψαξα, όπως επίσης δε χρειάζομαι και το δίχαλο. Ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ γυμνό portafilter. Αν παρατηρήσω ότι δεν κάθεται ο καφές στο portafilter, ενδεχομένως να κοτσάρω ένα μεταλλικό καλαθάκι στο πιαστράκι.
556 τελική τιμή με μεταφορικά για όποιον ενδιαφέρεται. Υπάρχει και 10 ευρώ έκπτωση αν εισάγει κάποιος email για ενημερωτικά μηνύματα. Είδα ότι θα έβρισκα μεταχειρισμένο γύρω στα 250-300 (ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές) ίσως και χαμηλότερα, αλλά προτίμησα καινούριο στα διπλάσια γιατί δεν αλλάζω μύλους συχνά (ίσως και ποτέ ξανά), είναι χωρίς δοσομετρητή -που αυτό ήθελα- άρα δε θα χρειαστεί (μάλλον) κάποια πατέντα, ούτε ενδεχόμενη αλλαγή μαχαιριών.
Εχεις Link?
Ανεβηκε τοσο η τιμη του που το εχει τωρα? δλδ 671?
ειχε καποια εκτωση?

Και δεύτερων τον πήρες-παρέλαβες τελικα?

faasf
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:12 pm
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Rancilio Silvia pid
Μύλος:: Mazzer SJ Grocery
2ος Μύλος:: Ascaso Mini i2
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μύλος μέχρι 500

Δημοσίευση από faasf » Τρί Μάιος 04, 2021 11:36 am

Πού τον βλέπεις 670;
Εδώ κοίταξε 556 με μεταφορικά (με 10 ευρώ έκπτωση αν εισάγεις κάποιο email). Το αναφέρω και πιο πίσω. Δεν τον έχω λάβει ακόμη. Λογικά παρασκευή.

Αν διάβασες πιο πίσω, μπορείς να τον βρεις και μεταχειρισμένο (με τον δοσομετρητή ή με πατέντα χωρίς δοσομετρητή) στα μισά ίσως και χαμηλότερα.

Αν δεν έχεις μηχανή, πάρε (χωρίς σκέψη η μηχανή) πακέτο και τη Silvia V5(την έχει 479). Μη σε απασχολεί το pid. Αν θέλεις, τοποθετείς αργότερα με 150 ευρώ δοκιμασμένο pid και πολύ εύκολο στην τοποθέτηση. Την V6 την έχει 569 (δεν έχει μεγάλες διαφορές με την προηγούμενη).

faasf
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:12 pm
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Rancilio Silvia pid
Μύλος:: Mazzer SJ Grocery
2ος Μύλος:: Ascaso Mini i2
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μύλος μέχρι 500

Δημοσίευση από faasf » Πέμ Μάιος 06, 2021 9:45 pm

Παρέλαβα τον μύλο το πρωί, όλα καλά.
Δύο μικρό-αλλαγές έκανα μόνο:

1. Έβγαλα τις 2 πλαϊνές βίδες που χρησιμοποιούνται για να κρατάνε το σωλήνα. Δε χρειάζονται. Όντως, όπως σωστά αναφέρεται από τον κάτοχο στο ξένο forum, ο σωλήνας συγκρατιέται επαρκέστατα από το μάνταλο (ακόμη και αν το μάνταλο ανασηκωθεί δεν πέφτει). Με αυτόν τον τρόπο γίνεται πολύ εύκολη η πρόσβαση στο τούνελ με κάποιο πινέλο, για να καθαρίζεται το τούνελ, αλλά και ο ίδιος ο σωλήνας. Σηκώνεις το μάνταλο βγάζεις το σωλήνα, καθαρίζεις και ξαναβάζεις τον σωλήνα. Δεν υπάρχει οριζόντια οπτική επαφή, δεν πειράζει όμως, γιατί ένα πινέλο με ελάχιστη κλίση από κάτω καθαρίζει εύκολα το τούνελ (παρακάτω εικόνα). Δεν χρειάζεται να έχεις οπτική επαφή.
tunnel.jpg
Φυσικά τον καθαρισμό..., αν θέλει κάποιος τον κάνει για να μειώσει την κατακράτηση. Εγώ βαριέμαι να καθαρίζω με πινέλο και θα προτιμήσω τη λύση του lens hood ή τη φυσούνα που έρχεται με τον G-Iota. Περισσότερα αναφέρονται στο νήμα που αφορά μεταχειρισμένους Super Jolly.

2. Δεν χρησιμοποίησα το hopper, ούτε πρόκειται. Το άφησα στη συσκευασία. Προς το παρόν έχω τοποθετήσει ένα πλαστικό καπάκι. Ο χώρος του εσωτερικού του μύλου είναι ικανοποιητικός και με βολεύει όπως είναι (ένα mini hopper), γιατί έχει κλίση. Πρέπει να χωράνε δύο (διπλές) δόσεις με κουμπωμένο το πλαστικό καπάκι. Όσον αφορά την κλίση δεν το ήξερα, γιατί είχα δει κάποιες φωτογραφίες με 3d εκτυπώσεις και νόμιζα πως χρησιμεύουν -εκτός από το να μην αναπηδούν οι κόκκοι- στο να δημιουργείται κλίση. Δεν είναι επίπεδο, έχει κλίση, όπως στην παρακάτω φωτογραφία.
hopper.jpg

faasf
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:12 pm
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Rancilio Silvia pid
Μύλος:: Mazzer SJ Grocery
2ος Μύλος:: Ascaso Mini i2
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μύλος μέχρι 500

Δημοσίευση από faasf » Κυρ Μάιος 09, 2021 11:43 am

faasf έγραψε:
Σάβ Απρ 24, 2021 7:46 pm
Αν είναι να αλλάξω τον ascasso (αξιοπρεπέστατος) και δώσω τα διπλάσια τριπλάσια, τουλάχιστον να υπάρχουν αξιόλογες διαφορές προς το καλύτερο.
Η αλήθεια είναι ότι θέλω να δοκιμάσω επίπεδα μαχαίρια.
Έχοντας δοκιμάσει τις τελευταίες ημέρες τον SJ με τον ίδιο καφέ που χρησιμοποιώ τον τελευταίο μήνα, η παραπάνω απαίτησή μου καλύφθηκε. Υπάρχουν αξιόλογες διαφορές προς το καλύτερο. Ευχαριστώ για τις προτάσεις/συστάσεις.

faasf
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:12 pm
Όνομα: Μάριος
Μηχανή:: Rancilio Silvia pid
Μύλος:: Mazzer SJ Grocery
2ος Μύλος:: Ascaso Mini i2
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μύλος μέχρι 500

Δημοσίευση από faasf » Κυρ Ιούλ 11, 2021 11:46 pm

faasf έγραψε:
Πέμ Μάιος 06, 2021 9:45 pm
...βαριέμαι να καθαρίζω με πινέλο και θα προτιμήσω τη λύση του lens hood ή τη φυσούνα που έρχεται με τον G-Iota. Περισσότερα αναφέρονται στο νήμα που αφορά μεταχειρισμένους Super Jolly.
Πριν δύο βδομάδες μου ήρθε η φυσούνα (ίδια με του G-iota) έτσι ώστε να χρησιμοποιώ τον SJ (grocery) ως μονοδοσικό. Η φυσούνα, προσαρμόζεται άψογα με σχεδόν μηδενική κατακράτηση (στον θάλαμο και στον σωλήνα).
giota1.jpg

Απάντηση