Πρόβλημα σε gaggia classic 2014

Όλα τα θέματα που αφορούν την συντήρηση, επισκευή και αναβάθμιση espresso μηχανών
Άβαταρ μέλους
Roulaki
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2015 12:42 pm
Όνομα: Ρούλα
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Graef CM800
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Πρόβλημα σε gaggia classic 2014

Δημοσίευση από Roulaki » Τετ Οκτ 07, 2020 7:33 pm

Roulaki έγραψε:
Κυρ Ιουν 14, 2020 8:18 pm
Τρελό! Έκανα αφαλάτωση και backflush με καφίζα σήμερα (τα αναφέρω και τα δυο γιατί μετά το backflush σταμάτησε να τρέχει το νερό από την κεφαλή). Μετά τις καθαριότητες είπα να κανω κι ενα καφεδάκι αλλά μου το έβγαλε μισό και το νερό απλά σταμάτησε να τρέχει. Μπήκα να δω τι μπορώ να κάνω και βλέπω πάνω-πάνω αυτό το θέμα! Λοιπόν, κι εγώ βρήκα αυτό το βίντεο στο youtube, γιατί μέχρι ξεβίδωμα στο grouphead ξέρω να κανω, αποκλείεται να καθάριζα την τρίοδη μόνη, και σκέφτηκα ότι δε χάνω κάτι να δοκιμάσω. Λειτουργεί! Μάλλον έφυγε το σκουπιδάκι που μπλόκαρε το νερό και τρέχει μια χαρά! Δάκρυα χαράς όταν είδα το grouphead να «δακρύζει» πάλι! :a049: Για όποιον ενδιαφέρεται, το βιντεάκι ειναι αυτό: https://m.youtube.com/watch?v=P1x71NHsecU (ελπίζω να δέχεται συνδέσμους). Αγαπητέ συμφορουμίτη, ελπίζω να δούλεψε και σε σένα!
Λοιπόν, ξαναγράφω να βοηθήσω κανένα χριστιανό που θα αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα. Το αντιμετώπισα το παραπάνω προβλημα με την βουλωμένα τρίοδη άλλες δυο φορές. Ξανά μες στο καλοκαίρι και προχθές. Την προηγούμενη φορά έκανα το κόλπο με το διακόπτη που δείχνει στο βίντεο που παρέθεσα, αλλά προχθές δεν ξεκόλλαγε με τίποτα, άδειασα 3 φορές τη δεξαμενή και δεν έτρεχε το group head. Ακολούθησε αφαλάτωση και ψάχνοντας βρήκα κάπου συμβουλή να κουμπωσω το τυφλό κατά τη διάρκεια της αφαλάτωσης και να περάσει και από την τρίοδη το μείγμα αφαλάτωσης. Δεν θα ειναι υπερβολή να πω ότι λειτούργησε εξαιρετικά. Σίγουρα όλο αυτό το παθαίνω από άλατα, το νερό εδώ ειναι απίστευτα σκληρό. Πόσο συχνότερα να κανω αφαλάτωση ρε παιδιά; Πιο συχνά από τους 2-3 μήνες γινεται;

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Πρόβλημα σε gaggia classic 2014

Δημοσίευση από xenos » Παρ Οκτ 09, 2020 8:54 am

Γιατί δεν χρησιμοποιείς εμφιαλωμένο νερό (ή κάποιο φίλτρο);

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρόβλημα σε gaggia classic 2014

Δημοσίευση από odys2008 » Παρ Οκτ 09, 2020 9:03 am

Πάρε μια κανάτα Britta για να σου αφαιρεί τα άλατα

Άβαταρ μέλους
Roulaki
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2015 12:42 pm
Όνομα: Ρούλα
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Graef CM800
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Πρόβλημα σε gaggia classic 2014

Δημοσίευση από Roulaki » Παρ Οκτ 09, 2020 2:22 pm

Παιδιά, ξέχασα να αναφέρω, το νερό είναι φίλτρου. Έχω φίλτρο ενεργού άνθρακα στη βρύση, γιατί το νερό στα Γιάννενα δεν πίνεται από άποψη μυρωδιάς, αλλά μάλλον για τα άλατα δεν κανει πολλά. Ίσως πρεπει να βρω κανένα εμφιαλωμένο με χαμηλά ποσοστά να βάζω είτε φίλτρο που μπαίνει στη δεξαμενή της μηχανής.

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα σε gaggia classic 2014

Δημοσίευση από vsiorikis » Παρ Οκτ 09, 2020 2:53 pm

Ο ενεργός άνθρακας παρακρατεί χλώριο και οσμές και σίγουρα και κάποια στερεά (να και δεν είναι η δουλειά του καθώς μπουκώνει). Σίγουρα όχι άλατα. Δείτε κι αυτό:

viewtopic.php?f=4&t=36&start=300
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

babkoug
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 07, 2013 5:52 pm
Όνομα: Babis
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: Krups xp5240
Μύλος:: Ascaso i2 mini-timer
2ος Μύλος:: Porlex tall hand
Οι καφέδες μου:: Το παλεύω καβουρδίζοντας ωμούς.
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής

Re: Πρόβλημα σε gaggia classic 2014

Δημοσίευση από babkoug » Κυρ Μάιος 02, 2021 5:42 pm

Roulaki έγραψε:
Τετ Οκτ 07, 2020 7:33 pm
Roulaki έγραψε:
Κυρ Ιουν 14, 2020 8:18 pm
Τρελό! Έκανα αφαλάτωση και backflush με καφίζα σήμερα (τα αναφέρω και τα δυο γιατί μετά το backflush σταμάτησε να τρέχει το νερό από την κεφαλή). Μετά τις καθαριότητες είπα να κανω κι ενα καφεδάκι αλλά μου το έβγαλε μισό και το νερό απλά σταμάτησε να τρέχει. Μπήκα να δω τι μπορώ να κάνω και βλέπω πάνω-πάνω αυτό το θέμα! Λοιπόν, κι εγώ βρήκα αυτό το βίντεο στο youtube, γιατί μέχρι ξεβίδωμα στο grouphead ξέρω να κανω, αποκλείεται να καθάριζα την τρίοδη μόνη, και σκέφτηκα ότι δε χάνω κάτι να δοκιμάσω. Λειτουργεί! Μάλλον έφυγε το σκουπιδάκι που μπλόκαρε το νερό και τρέχει μια χαρά! Δάκρυα χαράς όταν είδα το grouphead να «δακρύζει» πάλι! :a049: Για όποιον ενδιαφέρεται, το βιντεάκι ειναι αυτό: https://m.youtube.com/watch?v=P1x71NHsecU (ελπίζω να δέχεται συνδέσμους). Αγαπητέ συμφορουμίτη, ελπίζω να δούλεψε και σε σένα!
Λοιπόν, ξαναγράφω να βοηθήσω κανένα χριστιανό που θα αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα. Το αντιμετώπισα το παραπάνω προβλημα με την βουλωμένα τρίοδη άλλες δυο φορές. Ξανά μες στο καλοκαίρι και προχθές. Την προηγούμενη φορά έκανα το κόλπο με το διακόπτη που δείχνει στο βίντεο που παρέθεσα, αλλά προχθές δεν ξεκόλλαγε με τίποτα, άδειασα 3 φορές τη δεξαμενή και δεν έτρεχε το group head. Ακολούθησε αφαλάτωση και ψάχνοντας βρήκα κάπου συμβουλή να κουμπωσω το τυφλό κατά τη διάρκεια της αφαλάτωσης και να περάσει και από την τρίοδη το μείγμα αφαλάτωσης. Δεν θα ειναι υπερβολή να πω ότι λειτούργησε εξαιρετικά. Σίγουρα όλο αυτό το παθαίνω από άλατα, το νερό εδώ ειναι απίστευτα σκληρό. Πόσο συχνότερα να κανω αφαλάτωση ρε παιδιά; Πιο συχνά από τους 2-3 μήνες γινεται;
Καλησπέρα κ χρόνια πολλά.
Εννοείς πως έκανες αφαλάτωση με κουμπωμένο το τυφλό κ άφησες να περάσει το διάλυμα από το group head όπως σε μπακφλασινγκ κ πόσες φορές; Η να περνάει ταυτόχρονα κ από ακροφύσιο κ από γκρουπ χεντ ταυτόχρονα συνεχώς;

Άβαταρ μέλους
Roulaki
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2015 12:42 pm
Όνομα: Ρούλα
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Graef CM800
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Πρόβλημα σε gaggia classic 2014

Δημοσίευση από Roulaki » Κυρ Μάιος 02, 2021 6:00 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Την πρώτη φορά που βούλωσε η τριοδη από σκουπιδακι πιθανώς, έπαιξα με τους διακόπτες. Τη δεύτερη, ενώ είχα διάλυμα αφαλάτωσης στη δεξαμενή, αφού έκανα την κλασική διαδικασία εναλλάξ group-head και ακροφυσιο, κουμπωσα και το τυφλό κι έκανα backflush ώστε να περάσει κι από την τριοδη το υγρό αφαλάτωσης. Λειτούργησε και δεν ξαναείδα το ίδιο πρόβλημα.

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Πρόβλημα σε gaggia classic 2014

Δημοσίευση από ultimamage » Κυρ Μάιος 02, 2021 6:32 pm

Roulaki έγραψε:
Κυρ Μάιος 02, 2021 6:00 pm
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Την πρώτη φορά που βούλωσε η τριοδη από σκουπιδακι πιθανώς, έπαιξα με τους διακόπτες. Τη δεύτερη, ενώ είχα διάλυμα αφαλάτωσης στη δεξαμενή, αφού έκανα την κλασική διαδικασία εναλλάξ group-head και ακροφυσιο, κουμπωσα και το τυφλό κι έκανα backflush ώστε να περάσει κι από την τριοδη το υγρό αφαλάτωσης. Λειτούργησε και δεν ξαναείδα το ίδιο πρόβλημα.
Ενδείκνυται η μίξη καφιζα με ντεζκαλ? Γιατί από ότι κατάλαβα αυτό έγινε .

babkoug
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 07, 2013 5:52 pm
Όνομα: Babis
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: Krups xp5240
Μύλος:: Ascaso i2 mini-timer
2ος Μύλος:: Porlex tall hand
Οι καφέδες μου:: Το παλεύω καβουρδίζοντας ωμούς.
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής

Re: Πρόβλημα σε gaggia classic 2014

Δημοσίευση από babkoug » Κυρ Μάιος 02, 2021 9:35 pm

Όχι όλα με ντεσκάλ τα έκανε. Απλά έκανε και μπακφλασ με ντεσκαλ. Αυτή ήταν και η ερώτησή μου.
Εγώ πάντως το έχω πάθει τρεις τέσσερεις φορές. Κάποιες μετά από αφαλάτωση κάποιες μετά από μπακφλας.
Όλες τις προηγούμενες λυνόταν με ένα δευτερο μπακφλασ. Σήμερα ήταν για να γιορτάσω καλύτερα το πρωινό του Πάσχα.
Ενώ είχα κάνει μπακφλασ και αφαλάτωση προχθές κ χθες όλα ήταν καλά, σήμερα έβγαζε λίγο νερό έως καθόλου. Δοκίμασα τα πάντα.
Στην αρχή μπακφλας, όπως λυνόταν παλιότερα, το οποίο το κάνω διαλύοντας εκ των προτέρων το καφίζα σε ζεστό νερό μέσα στο τυφλό. Τίποτα.
Μετά αφαλάτωση πάλι, με το άνοιξε-κλείσε του διακόπτη που λέμε. Τίποτα. Μετά λέω δε δοκιμάζω άλλο ένα μπακφλασ; Αυτό ήταν ξεκόλλησε.
Και μετά είδα την πρόταση με μπακφλας κατά την αφαλάτωση και είπα να ρωτήτσω για την επόμενη.
Ευχαριστώ για την διιευκρίνιση.

REALFUN1981
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2012 7:36 pm
Όνομα: ΛΕΩΝΙΔΑΣ
Μηχανή:: Gaggia classic
Μύλος:: Mazer Luigi Super Jo
2ος Μύλος:: PORLEX
Οι καφέδες μου:: TAF Hacienda San Pedro - Puerto Rico
Τοποθεσία: ΟΙΝΟΦΥΤΑ ΒΟΙΩΤΙΑΣ

Re: Πρόβλημα σε gaggia classic 2014

Δημοσίευση από REALFUN1981 » Δευ Σεπ 20, 2021 10:37 am

Έχω μία gaggia classic 2014 και κάνοντας αφαλάτωση και buckflush σταδιακά άρχισε να σταματά η ροή από το shower , ατμό έχω κανονικά.
Έκανα κάποιες προσπάθειες βλέποντας Ίντερνετ να γεμίσω τον ατμό τρέχοντας από εκεί 150ml αλλά τίποτα.
Χθες άνοιξα την τριοδη βαλβίδα σύμφωνα με οδηγίες gaggia .
Βελτιώθηκε η ροή αλλά όχι πολυ,σημειοτεον έχω βγάλει την σίτα αλλά κ την βάση του group gasket.
Τι άλλο μπορώ να κάνω.

Απάντηση