Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Τετ Μαρ 31, 2021 12:09 pm

Όποιος ενδιαφέρεται για Robot , είναι ξανά διαθέσιμο στοhttps://www.lesswastecoffee.com/cafelat-robot-b ... green.html στην καλύτερη τιμή της αγοράς. Σκέφτομαι να χτυπήσω άλλο ένα για το γραφείο :a025: :a025:

Άβαταρ μέλους
spirosninja
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 1:30 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit pl41
Μύλος:: Eureka manual
Οι καφέδες μου:: Speciality

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από spirosninja » Τετ Μαρ 31, 2021 12:51 pm

Καλησπέρα! Στους single origin δύσκολους καφέδες με πολύ οξύτητα πως τα πάει? βγάζετε τα προφίλ τους?

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Τετ Μαρ 31, 2021 8:49 pm

spirosninja έγραψε:
Τετ Μαρ 31, 2021 12:51 pm
Καλησπέρα! Στους single origin δύσκολους καφέδες με πολύ οξύτητα πως τα πάει? βγάζετε τα προφίλ τους?
Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post π.χ. ο Taf To-La με παίδεψε πολύ. Τον πήρα μια φορά και δεν ξαναπροσπάθησα. Δεν ξέρω αν εννοείς κάτι τέτοιο. Ίσως αν συνέχιζα τις δοκιμές να έπαιρνα κάτι καλύτερο. Γενικότερα, με σωστή προθέρμανση έχω πάρει στοιχεία από τα δηλωμένα προφίλ σε όλους τους καφέδες που έχω δοκιμάσει. Αλλά για να είμαι ειλικρινής νομίζω ότι μερικοί roasters το παρακάνουν στην περιγραφή και αναφέρονται σε τόνες και νότες και αρώματα ένα σωρό τα οποία δεν μπορώ να φανταστώ που κρύβονται όλα μαζί στο SO τους. Πιθανόν κάποιοι άλλοι να τα καταφέρνουν καλύτερα από εμένα.

Άβαταρ μέλους
spirosninja
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 1:30 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit pl41
Μύλος:: Eureka manual
Οι καφέδες μου:: Speciality

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από spirosninja » Τετ Μαρ 31, 2021 9:08 pm

Γεια σου Γιώργο! Απευθύνθηκα γενικά σε όλους τους κατόχους γιατί με ενδιαφέρει περισσότερο για τέτοιες ποικιλίες. Για παράδειγμα τα προφίλ των LACABANA HUILA COLOMBIA απο CUP10 και AROKARA απο ROUNDCUP τα έχει δοκιμάσει κάνεις ώστε να μου πει κατά πόσο προσεγγίζουν σε σχέση με μια εκχύλιση από μια Lelit ANNA, GLENDA

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Τετ Μαρ 31, 2021 9:22 pm

spirosninja έγραψε:
Τετ Μαρ 31, 2021 9:08 pm
Γεια σου Γιώργο! Απευθύνθηκα γενικά σε όλους τους κατόχους γιατί με ενδιαφέρει περισσότερο για τέτοιες ποικιλίες. Για παράδειγμα τα προφίλ των LACABANA HUILA COLOMBIA απο CUP10 και AROKARA απο ROUNDCUP τα έχει δοκιμάσει κάνεις ώστε να μου πει κατά πόσο προσεγγίζουν σε σχέση με μια εκχύλιση από μια Lelit ANNA, GLENDA
Γειά σου Σπύρο! Την arokara και άλλη colombia (villa caldas) έχω τώρα και παίρνεις εύκολα το προφίλ τους. Παλιότερα νομίζω είχα πάρει την huila από cup10 και είχα ενθουσιαστεί. Σκοπεύω να την παω στην επόμενη παραγγελία μου.
Αυτό που ρωτάς πάντως ως προς τη σύγκριση με μια ηλεκτρική μηχανή έχει όντως ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
spirosninja
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 1:30 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Lelit pl41
Μύλος:: Eureka manual
Οι καφέδες μου:: Speciality

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από spirosninja » Τετ Μαρ 31, 2021 9:57 pm

ειμαι για αναβαθμιση σιγα σιγα και μου αρεσε η νοοτροπια της Robot, γι αυτο ρωταω..... Οικονομικη και οτι πρεπει για βολτες στο χωριο :lol:

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Πέμ Απρ 01, 2021 12:12 am

Η εμπειρία μου με single origin σε θέμα προφίλ θέλει πολυ δουλειά ακόμη και από εμένα. Ένας natural Yirgacheffe από ΜΟΚΚΑ που είχα παλιοτερα έβγαζε πολυ καλό αποτέλεσμα με καθαρά αρώματα και γευσειςαπο μουρα και λουλουδια με ωραία οξύτητα αλλά δυστυχώς τελείωσε και πήγα σε kudu για δοκιμή. Τον Yirgacheffe θα τον ξαναπαρω σίγουρα μαζί με ένα ωραίο Brazil blend για να δοκιμάσω να φτιάξω μια δική μου μίξη. Τώρα 3 SO από kudu που δοκιμάζω αυτή την περίοδο, κάτι ροδάκινα, passion fruit blood orange κτλ Φανταχτερα ακόμη τα ψάχνω. Σίγουρα έχουν μια ιδιαίτερη γεύση ο καθένας αλλά ως εκεί. Γενικότερα δεν ενθουσιάστηκα με kudu. Πάντως την ευκολία και τις καφεδάρες που θα πάρεις με το robot σε συνδιασμό με την φορητότητα όπως λές, δυσκολα θα τα βρείς αλλου.

Karajohn
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 12:54 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Clever dripper
Μύλος:: Eureka mignon zero
2ος Μύλος:: 1zpresso k-plus
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Karajohn » Παρ Απρ 02, 2021 5:27 am

Οσονούπω και η καινουρια πρόταση της flair, to 58, λιγο πιο τσιμπημένο σε τιμή αλλά με λυμένο το θέμα της προθέρμανσης, όπου χρειάζεται βέβαια!

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Παρ Απρ 02, 2021 2:27 pm

Αν τσιμπάει σε τιμές usd, σε τιμές Euro θα δαγκώνει πιστεύω 😁. Ωραίο μηχάνημα παντως φαίνεται. Να δουμε και τα πρώτα reviews και βλέπουμε

stavrosf
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 2:55 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Wilfa Svart CGWS-130

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από stavrosf » Παρ Απρ 02, 2021 2:30 pm

Karajohn έγραψε:
Παρ Απρ 02, 2021 5:27 am
Οσονούπω και η καινουρια πρόταση της flair, to 58, λιγο πιο τσιμπημένο σε τιμή αλλά με λυμένο το θέμα της προθέρμανσης, όπου χρειάζεται βέβαια!
Απλά σε αυτά τα λεφτά θα πήγαινα πχ σε La Pavoni που βρίσκεις καινούρια πχ στα 600€. Και η flair, ήταν μια μηχανή που ήθελε πάντα προθέρμανση.

Απάντηση