Flair Espresso Maker

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Κυρ Μαρ 28, 2021 5:46 pm

Γεια σας παιδιά, τώρα είδα.
1. Όπως είδα το βίντεο, αλλά και διαβάζοντας τα γρ (40 είπες; εγώ με το ζόρι περνάω τα 30 όταν το κάνω επίτηδες, επίσης στα ratio του Θοδωρή παίζω), μου φαίνεται ότι προς over πάει. Αλλά σε αυτά τα ψησίματα (ή ίσως και σε συνδυασμό με τις μηχανές μας), δεν παίρνω πικρίλα από την υπερεκχύλιση - γίνεται κάτι δυσάρεστο που δυσκολεύομαι να το περιγράψω, αλλά δεν είναι πίκρα όπως πολλές φορές οι αγοραστοί απ έξω - ούτε όμως και η οξύτητα της υποεκχύλισης.
2. Η εκχύλιση από θέμα channeling, δεν ήταν τέλεια, αλλά ούτε και κακή, σίγουρα όχι ικανή για αυτό που περιγράφεις. Οπότε οδηγούμαι στο εξής.
3. Τι εμπειρία έχεις με specialty καφέδες και γενικά; Αναγνωρίζεις σίγουρα την υποεκχύλιση; Αν είσαι συνηθισμένος στους καμμένους από έξω, θέλεις λίγο χρόνο για να σε οδηγήσει η γεύση. Κάνε κάποια δοκιμή να το σιγουρέψεις (χαμηλό ratio - πχ 15-23, χαμηλή θερμοκρασία, λίγο πιο χοντρό κόψιμο και από το βίντεο). Αυτό θα είναι υποεκχύλιση. Μετά από αυτό σταθεροποίησε τη δόση (15 με 16,5 πάω στα περισσότερα αλλά οκ) και συνεχίζεις όπως είπε ο Θοδωρής μία μία τις παραμέτρους, ακραίες αλλαγές στην αρχή αν χρειαστεί.
3. Για αρχή, δοκίμασε με το κόψιμο του βίντεο σε πιο μικρό ratio, πχ από 15 να πάρεις 26-29.
4. Θερμοκρασία: είπες βάζεις το νερό αμέσως μόλις βράσει. Για χρονομέτρησέ το αν δεν βρεις άκρη με τα προηγούμενα. Δοκίμασε να ρίχνεις το νερό σε συγκεκριμένα " από το σβήσιμο του βραστήρα. Για αρχή ξεκίνα κάπου ανάμεσα σε 13 με 16". (Επίσης κράτα σταθερή τη ρουτίνα της προθέρμανσης).
Αναμένω

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Κυρ Μαρ 28, 2021 5:58 pm

Για τα 40 γρ.: Μήπως γεμίζεις νερό μέχρι απάνω στο ανάγλυφο. Θέλει μέχρι τη λεπτή γραμμή που είναι πιο κάτω (αν και αυτά μπορεί να έχουν αλλάξει από όταν αγόρασα εγώ).

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από wowthodoris » Κυρ Μαρ 28, 2021 6:14 pm

Νομίζω οτι στο over η γεύση η περίεργη γεύση ειναι κατι προς το καμένο. Επίσης πολλές φορές βλέπω οτι στο over αν το προλάβεις και σταματήσεις πριν φθάσει το καμένο, υπαρχει ένα σημείο που δινει εντελώς άγευστο ρόφημα, όπου δεν εχει ουτε καμένη γεύση ουτε οξύτητα (με την καλή έννοια της οξύτητας ) αλλα ουτε και οποιοδήποτε στοιχείο απο το προφίλ
Btw μου βγήκε over στο απογευματινό καφεδάκι ( Βραζιλία ), λαθος ρύθμιση στο μυλο και έβαλα 18,5 γρ καφε και πήρα 25,4 γρ ρόφημα :-(
Δεν ξερω αν είμαι σωστός αλλα εγω κρατάω σταθερό τον χρόνο και παίζω με τον μυλο για να πάρω το ratio, όποτε δεν συνέχισα την εκχυλιση για παραπάνω χρόνο ώστε να πάρω περισσότερο ρόφημα. Άλλοι κρατούν σταθερό ratio και αυξάνουν τον χρόνο ανάλογα με το πως πάει η εκχύλιση

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από wowthodoris » Κυρ Μαρ 28, 2021 6:47 pm

Στις αυτόματες κρατούν σταθερό ratio και ίσως να αλλάξει λιγο ο χρόνος για αυτό λένε εκχύλιση σε 25-30 sec
Πάντως το over της flair θυμίζει τους έτοιμους καφεδες απο τα περισσότερα μαγαζιά ή κατι σε dark roast ( αλλα με light - city κόκκο) Χαχαχ
Πάντως οι μόνες φορές που είπα οτι ο καφές της flair δεν πίνεται ηταν οταν είχα μπουκώσει την μηχανή απο το πολυ ψιλό κοψιμο, όσα λάθη και να κανεις ίσως να μην πάρεις το προφίλ αλλα τον καφε θα τον πιεις

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Κυρ Μαρ 28, 2021 7:40 pm

Καμένο δεν θυμάμαι αν έχω πάρει ποτέ αλλά μάλλον επειδή κυρίως κάνω φρουτώδεις καφέδες. Επίσης, για να πάω σε υπερεκχύλιση μέσω μεγάλου ratio, μου είναι δύσκολο λόγω χαμηλής συνολικής χωρητικότητας σε νερό - θα πρέπει να ρίξω πολύ τη δόση του καφέ, να αφήσω δηλαδή αρκετά άδειο το καλάθι, που δεν το κάνω ποτέ.

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από wowthodoris » Κυρ Μαρ 28, 2021 7:50 pm

Και εγώ κυρίως καφέδες με επίγευση από φρούτα χρησιμοποιώ. over έχω πάρει όταν έχω κάνει πολύ ψιλό κόψιμο (νέο σακουλάκι) όποτε τότε και το ratio είναι πολύ χαμηλό, σήμερα είχα 25.4/18.5= 1.37
Πρεπει στο επόμενο να κόψω πιο χοντρά ώστε να πάρω πιο πολύ ρόφημα και θα βγαλει και το σωστό προφίλ

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από alex2468 » Κυρ Μαρ 28, 2021 8:01 pm

Λοιπόν παιδιά ακούστε τι έκανα και νομίζω ότι λειτούργησε για μένα κάπως.
Αντί για τα 15γρ που έβαζα έβαλα 10γρ καφέ στο κόψιμο που έκανα στα 15 που έβγαινε σταγόνα σταγόνα και στα 10γρ έβγαινε νερό ήταν πολύ χοντρό το κόψιμο.
Κατέβηκα σχεδόν μια σκάλα στον mazzer και έστρωσε κάπως η γεύση δεν πέτυχα ακόμα την τέλεια εκχύλιση αλλά έπεσε πολύ η οξύτητα και με παίρνει να κόψω ακόμα πιο ψιλά.
Με τα 10γρ καφέ έβγαλα περίπου 30 ρόφημα όποτε έπαιξα σε 1:3 και διόρθωσε κατά πολύ την γεύση θα δοκιμάσω και με 12 αύριο αλλά γενικά για μένα τα 15 δεν λειτουργούσαν.

Όλα τα αλλά σταθερά θερμοκρασίες κτλ.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Κυρ Μαρ 28, 2021 8:07 pm

Θοδωρή, υπερεκχύλιση έχεις με ψιλό κόψιμο ή/και μεγάλο ratio (και υπερβολική θερμοκρασία, ή σε αυτή την περίπτωση απλά μιλάμε για κάψιμο;). Αυτό που περιγράφεις (επειδή αντί να κρατάς σταθερό το ratio, κρατάς το χρόνο) λειτουργεί προς αντίθετες κατευθύνσεις ως προς το υπο- / υπερ- και απλώς σε πάει προς ristretto.

Αν κρατούσες σταθερό ratio, το υπερβολικά ψιλό κόψιμο θα σου αύξανε και το χρόνο, οπότε θα είχες σίγουρα υπερεκχύλιση. Θα έπαιρνες υπερβολικά πολλά από τον κόκκο σου.

Αν δεν κάνω κάποιο μεγάλο λάθος.

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από wowthodoris » Κυρ Μαρ 28, 2021 8:18 pm

Όντως όπως το λες είναι ότι λειτουργεί προς αντίθετες κατευθύνσεις, αλλά εγώ αυτό που βλέπω ότι κρατώντας τον χρόνο σταθερό δεν θα ξεφύγεις πολύ στο υπέρ ή στο υπο. Αν συνέχιζα για περισσότερο χρόνο ώστε να πάρω το ratio (θα χρειαζόταν να συνεχίσω ακόμη 10 sec περίπου) όποτε πιστεύω η γεύση θα ήταν πολύ άσχημη. Τώρα αν δω να χρειαστεί να κόψω 1-2 sec νωρίτερα ή αργότερα θα το κάνω, αλλά γενικά προσπαθώ να κρατάω σταθερό το χρόνο και με βάση την γεύση και το αποτέλεσμα θα προσαρμοσω το κόψιμο στο επόμενο καφεδάκι
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wowthodoris την Κυρ Μαρ 28, 2021 8:20 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Κυρ Μαρ 28, 2021 8:19 pm

Alex, φαίνεται ότι όντως σε ενοχλούσε υπερβολικά η οξύτητα. Δες τα σχεδιαγράμματα εδώ (στην ουσία και τα 2 το ίδιο λένε).

https://www.home-barista.com/tips/espre ... 16968.html.

Αν δεν έχεις εμπειρία από specialty και μέτρια ή ελαφριά ψησίματα, ίσως η γεύση σου να είναι ακόμα αρκετά ευαίσθητη στην οξύτητα στον καφέ. Μπορεί και να αλλάξει στο μέλλον. Καλό πάντως που φαίνεται να βγαίνει άκρη :oneup:

Απάντηση