Mazzer SJ digital timer

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Mazzer SJ digital timer

Δημοσίευση από psycho » Τετ Φεβ 09, 2011 5:04 pm

Επειδή είχαμε μία ωραία κουβεντούλα για mod σε mazzer sj και τώρα δεν την βρίσκω αποφάσισα να ανεβάσω νεό ποστ.
Ο φίλος nefilim είχε προτείνει κάποιο timer απο Αμερική με κόστος 30$.

Γιάννη αν σου είναι εύκολο μπορείς να ποστάρεις το link και ότι πληροφορίες είχες μέχρι τώρα ωστε κάποια στιγμή να ξεκινήσουμε τις διαδικασίες mod-αρίσματος.
Αν έχουμε και προτάσεις απο Ελλάδα θα ήταν ακόμα καλύτερο.

Υ.Γ. Το έχω εξειδικεύσει για mazzer λόγο του ότι οι εν λόγο grinders έχουν πολλές καμπύλες και είναι δύσκολο να μπεί το timer.

nefilim

Re: Mazzer SJ digital timer

Δημοσίευση από nefilim » Πέμ Φεβ 10, 2011 1:39 am

Λοιπόν, για όποιον ενδιαφέρεται να ελέγχει τον μύλο του με χρονόμετρο (άλεσμα βάσει χρόνου) οι πληροφορίες -επιλογές- που έχω μαζέψει μέχρι στιγμής είναι :

1) Με χρονόμετρο σκοτεινού θαλάμου (χρησιμοποιείται για έλεγχο του χρόνου έκθεσης της λάμπας για την εμφάνιση των αρνητικών αλλά κάνει για την δουλειά που τον θέλουμε) . Είναι ο πιο εύκολος τρόπος, και είναι σαφώς αναστρέψιμο ' συνδέουμε το χρονόμετρο στο ρεύμα, το καλώδιο τροφοδοσίας του μύλου στο χρονόμετρο -προσοχή στην ισχύ που απαιτεί ο μύλος και σε αυτήν που παρέχει το χρονόμετρο- ρυθμίζουμε τον χρόνο και αλέθουμε! Μπορούμε να τον βρούμε σε καταστήματα με φωτογραφικά είδη πχ εδώ ή "κλασσικά" στο ebay με κόστος από 20-100+ € . Πληροφορίες στο hb .

2)Με την χρήση timer controller (ή με ρελέ χρονικής καθυστέρησης ράγαςόπως χρησιμοποίησε ο Dimitris_P). Έχουμε σαφώς μεγαλύτερη ακρίβεια στην χρονομέτρηση ~0.01δλ αλλά απαιτείται κάποια τροποποίηση του μύλου ' ενεδεικτικά ας πούμε ότι παρακάμπτουμε το κύκλωμα τροφοδοσίας του μύλου με το ψηφιακό χρονόμετρο έτσι ώστε να τροφοδοτείται -αλέθει- για όση ώρα του ορίζουμε εμείς. Για την τοποθέτηση είτε τον προσαρμόζουμε στον μύλο -τον κόβουμε- είτε φτιάχουμε ένα κουτάκι κατασκευής και στέλνουμε τα καλώδια εκεί.

3) Εάν έχουμε γνώσεις ηλεκτρονικών μπορούμε σχετικά εύκολα -για έναν ηλεκτρονικό με κάποια εμπειρία- να φτιάξουμε το 1 ή το 2 με μικροεπεξεργαστή (πχ pic, arduino κτλ.) ή με κάποιο κύκλωμα timer (για τους ηλεκτρονικούς κλασσικό είναι το 555). Ενδεικτικά μια υλοποίηση με μικροελεγκτή και lcd οθόνη και μία υλοποίηση από έλληνα .

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mazzer SJ digital timer

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Φεβ 10, 2011 10:31 am

Η πιό καλή λύση μου φαίνεται η 2η. Πρέπει όμως να τρυπηθεί το σώμα του grinder...
Το θέμα Γιάννη είναι οτι αν χρησιμοποιήσουμε αυτό που προτείνεις είμαστε σίγουροι οτι θα κρατήσει γιατι σε περίπτωση που χαλάσει και χρειαστούμε καινούριο τότε πραγματικά θα είναι πρόβλημα γτ θα πρέπει να βρούμε ένα του ίδου μεγέθους ώστε να χωρά στις τρύπες...

nefilim

Re: Mazzer SJ digital timer

Δημοσίευση από nefilim » Πέμ Φεβ 10, 2011 7:26 pm

psycho έγραψε: θα είναι πρόβλημα γτ θα πρέπει να βρούμε ένα του ίδου μεγέθους ώστε να χωρά στις τρύπες...
Νίκο αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί ο timer controller (όπως και τα pid και άλλα panel όργανα) έχει στανταρ μέγεθος
1/16 din (γερμανικό πρότυπο σαν το iso) θέλει τρύπες 45 x 45 (x 80)mm οπότε αν πάθει κάτι δεν τίθεται θέμα ...Βέβαια δεν έχω μετρήσει τον sj εξωτερικά αλλά και εσωτερικά να δω ότι χωράει :OOPS:

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mazzer SJ digital timer

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Φεβ 10, 2011 9:44 pm

Τέλεια!
Κάπου διάβασα οτι χρειάζεται κάποια παραπάνω πραγματάκια ανάλογα με τον μηχανισμό.
Π.χ ο δικός μου που είναι ο automatic θα χρειαστεί όντως κάποια άλλη συνδεσμολογία?

nefilim

Re: Mazzer SJ digital timer

Δημοσίευση από nefilim » Παρ Φεβ 11, 2011 3:34 pm

Όχι Νίκο δεν θα χρειαστείς κάτι παραπάνω μια και στο έχω παρακάμψει το κύκλωμα αυτόματης άλεσης

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mazzer SJ digital timer

Δημοσίευση από psycho » Παρ Φεβ 11, 2011 8:12 pm

οπότε με ένα dremelακι και το timer (http://www.auberins.com/index.php?main_ ... 2164cf8c0f) είμαστε κομπλέ.

Αντι να βάλω έξτρα button on/on μπορώ να αξιοποιήσω την θέση start (στο διακόπτη του μύλου) που έχει επαναφορά?

nefilim

Re: Mazzer SJ digital timer

Δημοσίευση από nefilim » Κυρ Φεβ 13, 2011 2:31 pm

Φρέσκα νέα -υλοποιήσεις- από home barista , με σχεδιαγραμμάτα ακριβώς αυτό που συζητάμε :oneup:

Απάντηση