DF 64 V2

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
smike
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:17 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: flair pro 2
Μύλος:: kinu m47 classic

DF 64 V2

Δημοσίευση από smike » Τετ Φεβ 07, 2024 12:25 pm

Χαιρετω τα μέλη! Αυτη τη στιγμή δουλεύω με τον μυλο kinu m47 σε εσπρεσσο και λιγο pour. Ενδιαφέρομαι να δοκιμασω φλατ μαχαιρια και σκεφτομαι να αγορασω τον df64 v2 . Καταρχην αξίζει η μεταβαση θεωρειτε; Επιπροσθετα να προχωρησω σε SSP μαχαιρια και ποια ; Κατα βαση πίνω εσπρεσσο αλλα και pour over σπανιοτερα.

Σας ευχαριστω

smike
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:17 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: flair pro 2
Μύλος:: kinu m47 classic

Re: DF 64 V2

Δημοσίευση από smike » Τετ Μαρ 13, 2024 11:25 am

Τελικά έκανα αναβάθμιση στον εξοπλισμό μου . Τσίμπησα την profitec GO και τον DF 64 V2 με τα μαμα μαχαιρια . Με τη μηχανή πειραματιζομαι ακομα αλλα σε γενικες γραμμες πολυ ευχαριστημένος!

Με τον μυλο τωρα... Στα θετικά ειναι οτι το αποτελεσμα ειναι αρκετα σταθερο και επαναλήψιμο και η ποιοτητα κατασκευής πολυ καλη!
Αλλα το αποτέλεσμα δεν με εχει ενθουσιάσει . Νιωθω πως η γευση ειναι σχετικα ... φλατ.
Ο kinu με ιδιες παραμέτρους εκχυλισης (θερμοκρασία , χρονος κλπ) βγαζει πολυ καλυτερο αποτελεσμα , πιο γεμάτο πιο γευστικό.
Οι δοκιμές έγιναν με ιπανεμα , τον χρησιμοποιω σαν βαση που γνωρίζω το αποτέλεσμα.

- Του περασα 1 κιλο οικονομικό καφε για στρωσιμο
- Η επιπεδότητα των μαχαιριων ειναι οκ , οχι τελεια αλλα οκ , την βελτίωσα και λιγο.

Γνωμες;

Vagos.mel
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2021 9:40 am

Re: DF 64 V2

Δημοσίευση από Vagos.mel » Τετ Μαρ 13, 2024 12:03 pm

Φίλε μου εγώ έχω ηλεκτρικό μύλο lelit pl43 και μετά πήρα τον Kinu που έχεις και έμεινα ευχαριστημένος . Η αλήθεια ότι σκέφτομαι όπως εσύ στο θέμα του μύλου και σκέφτηκα αυτόν που πήρες εσύ . Ότι και να κάνω πάντως ,πιστεύω πως θα έχω πάντα την σιγουριά του kinu να με ακολουθεί.

smike
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:17 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: flair pro 2
Μύλος:: kinu m47 classic

Re: DF 64 V2

Δημοσίευση από smike » Παρ Μαρ 29, 2024 10:54 am

Λοιποοοον....
Μετα την παραχωρηση των απλων μαχαιριων itallmill απο τον φιλο todoornot το αποτελεσμα μου αρεσει πολυ!
Το κλασικο προφιλ εσπρεσσο ειναι το προφιλ που μου αρεσει τελικα και τα μαμα μαχαιρια της df64V2 δεν δινουν αυτο το προφιλ , δινουν περισσοτερο clarity αλλα αισθητα λιγοτερο σωμα.Ισως ειναι καλυτερα για πιο light καφεδες και pourover.

Το αλλο καλο του μυλου ειναι εφοσον γινει ρυθμιση επιπεδοτητας μαχαιριων δινει σταθερα επαναληψιμο αποτελεσμα σε χρονους εκχυλισης εποτε ειναι πολυ ευκολη η ρυθμιση .

Γιωργο και παλι ευχαριστω!

Απάντηση