Niche Zero vs Ceado Life

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
cutter
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 9:19 pm

Niche Zero vs Ceado Life

Δημοσίευση από cutter » Κυρ Μαρ 12, 2023 7:21 pm

Έχω έναν Mazzer Mini Electronic κι επειδή δεν μπορώ με την καμμία να αποκτήσω σταθερότητα στις εκχυλίσεις μου, σκέφτομαι να αλλάξω μύλο αφού δοκίμασα ότι περνάει από το μυαλό μου. Για να μην ξεφύγει το θέμα, δεν θα μπω στους συγκεκριμένους λόγους, αλλά πιστεύω πως μεγάλος μέρος του προβλήματος είναι πως όταν μένει λίγος καφές στο hopper αλλάζει δραματικά και το κόψιμο και ο καφές γίνετια κατρουλιό.

Σκέφτηκα να επιλέξω έναν single dose μύλο ήμουν έτοιμος να πατήσω το κουμπί για τον Niche αλλά είπα να κοιτάξω λίγο και τους ceado που τους έχω σε πολύ μεγάλη εκτίμηση, και είδα πως έχουν βγάλει έναν οικιακό Life, για τον οποίο όμως υπάρχουν ελάχιστα βίντεο και reviews. Φαντάζομαι πως αυτό το γεγονός από μόνο του λέει κάτι σωστά?

Από τους δύο, θα προχωράγατε στον Niche?

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Niche Zero vs Ceado Life

Δημοσίευση από PaNoSS » Κυρ Μαρ 12, 2023 8:24 pm

Επειδή δεν γνώριζα την ύπαρξη του μυλου, τον έψαξα στα γρήγορα. Φαίνεται πολύ καλός κ μελετημένος στα σημεία. Δλδ έχει bellow μαζί με κύλινδρο να πιέζει τους κόκκους προς τα μαχαίρια, είναι έτοιμος στημένος single dose δλδ, κ παρατήρησα ότι δεν χάνει γραμμάριο. Έχει πάρα πολύ αφρατη άλεση, υποδειγματικη θα έλεγα για 50mm μαχαίρια. Απ την άλλη είδα η τιμή του 650ευρω είναι αρκετά ψηλά οταν αντίστοιχος eureka εχει λιγοτερα απο 400 κ μετά εύλογα αρχίζει να σκέφτεται κανείς αν αξίζει αυτά τα χρήματα ενώ με τόσα παίρνεις df64 με ssp μαχαίρια. Με 580 αγοράζεις 65αρια eureka single dose κ πάει λέγοντας..
Ο niche απ την άλλη είναι γνωστός εύκολος μύλος σαν workflow, κωνικος όμως κ με τιμή στα 800..
Θα ήταν καλύτερο να σκεφτείς ποια είναι η γραμμή σου στην επιλογή μυλου.
Τι καθορίζει την αγορά;

Υ.Γ. μια άλλη καταπληκτική αγορά αν είσαι μέσα στο badjet κ επειδή κατάλαβα ότι κοιτάς ποιοτικούς μυλους θα σου πρότεινα αυτόν.
https://30.coffee/eureka-atom-specialty ... al-purpose

cutter
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 9:19 pm

Re: Niche Zero vs Ceado Life

Δημοσίευση από cutter » Κυρ Μαρ 12, 2023 8:41 pm

Σίγουρα η ευκολία στην λειτουργία του niche όπως και το μαζεμένο μέγεθος του τα κάνουν ιδιαίτερα ελκυστικά για μένα. Από την άλλη επεισή όπως λες φτάνει στα 800 ευρώ, θα έβλεπα και τον ceado. Την πρώτη φορά που έφτασα κοντά στην αλλαγή του mazzer mini σκεφτόμουν τον E37S, αλλά τελικά αποφάσισα να κουλάρω και λόγω κόστους του Ceado και να ψάξω λίγο παραπάνω μήπως καταφέρω να σταθεροποιήσω τον mazzer. Τελικά μετά από ψάξιμο κατέληξα να εγκαταλείψω την ιδέα του E37S γιατί υποψιάζομαι πως το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω με την σταθερότητα των εκχυλίσεων μάλλον είναι πως όταν αδειάζει ο καφές από το hopper δεν πιέζονται οι κόκκοι και πρέπει να αλλάζω το κόψιμο, οπότε και με τον E37S πάλι στο ίδιο σημείο θα κατέληγα πάνω-κάτω.

Με τραβάει η ιδέα του Ceado Life, και καλά τεχνικά χαρακτηριστικά, και οικονομικός, και έρχεται Ελλάδα χωρίς τελωνείο, και όνομα εγγύηση... απλά δεν έχει καθόλου reviews και αυτό με φοβίζει. Δεν μπορεί να είναι τόσο καλός και να μην τον ξέρει κανείς!

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Niche Zero vs Ceado Life

Δημοσίευση από PaNoSS » Κυρ Μαρ 12, 2023 8:52 pm

Πιθανότατα κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα αντιμετωπίζεις με τον mazzer διότι η σταθερότητα στις εκχυλισεις δεν επηρεάζεται τόσο από Sigle dosing. Χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή τον df64 με άλεση κατά δόση κ οι εκχυλισεις είναι πολύ σταθερές χωρίς να υπάρχει βάρος κοκκων κατά την άλεση ή κάποιο άλλο βάρος να σπρώχνει τους κόκκους.
Αυτό το πρόβλημα σίγουρα θα ληθει με έναν niche διότι τα κωνικα δεν απαιτούν κάτι τετοιο.
Η ανησυχία σου για reviews του ceado είναι δικαιολογημενη, αλλά οφείλεται στο ότι αυτοί οι μύλοι δεν έχουν προσιτές τιμές για χρήση σε οικιακό περιβάλλον ενώ ταυτόχρονα έχουν τεράστιο ανταγωνισμό. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα σε καλύψει. Το ζητημα είναι ψυχολογικό. Αγοράζεις Αυτό που σ αρέσει ή αγοράζεις ότι προτιμούν οι πολλοι;;
Ο eureka πάντως που σου πρότεινα επάνω είναι σίγουρα πολύ καλύτερος απ όλους όσους αναφέραμε. Οι κριτικές του είναι πολλές κ εγγυημένες.

cutter
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 9:19 pm

Re: Niche Zero vs Ceado Life

Δημοσίευση από cutter » Κυρ Μαρ 12, 2023 9:11 pm

Σε ευχαριστώ πολύ και για τις απαντήσεις και για τον χρόνο σου. Θα το ψάξω λίγο ακόμα και σύντομα θα καταλήξω οριστικά.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Niche Zero vs Ceado Life

Δημοσίευση από PaNoSS » Κυρ Μαρ 12, 2023 9:52 pm

Δν κάνει τπτ φίλε. Καλές αγορές. Γράψε μας όταν αποφασίσεις

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Niche Zero vs Ceado Life

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Δευ Μαρ 13, 2023 6:36 pm

εγω χρησιμοποιω NZ , βεβαια αγορασα και εναν μυλο με επιπεδα μαχαιρια. Ο NZ πραγματικα ειναι απ τους καλυτερους μυλους για τα λεφτα. Τρομερο και ευκολο workflow , το καθαρισμα πανευκολο , retention σχεδον 0. Θα τον ξανααγοραζα σιγουρα! Δυστυχως δεν εχω εμπειρια με αλλους μυλους.

Οσον αφορα την περιπτωση σου πρεπει να δεις τι προτιμας.. Κωνικα ή επιπεδα μαχαιρια ? Θελει λιγο ψαξιμο , αν και το καλυτερο ειναι αν γνωριζεις κοσμο που εχουν επιπεδα και κωνικα να δοκιμασεις καφεδακια.. Τα κωνικα αν δεν κανω λαθος βγαζουν μια πιο ουδετερη γευση και γεματο σωμα. Δηλαδη ειναι τοπ για βραζιλιες κλπ. Απο την αλλη τα επιπεδα σου δινουν πιο clarity , δηλαδη μπορει και μεγαλυτερες οξυτητες. Ψαξε το βεβαια λιγακι ομως γιατι μιλαμε για μια επενδυση που θα στοιχισει! :)

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Niche Zero vs Ceado Life

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Μαρ 13, 2023 8:15 pm

Κατά τη γνώμη σου, άσχετα την υποκειμενική σου προτίμηση, ποια μαχαίρια είναι καλύτερα για τους περισσότερους καφεδες;; ποιον μύλο με φλατ μαχαίρια έχεις? Έχεις δοκιμάσει ίδιο καφέ back to back με τους 2 μύλος? Αντικειμενικά ποιος βγάζει σωστότερο αποτέλεσμα βάση του προφίλ γεύσης που γράφει το σακουλάκι??

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche Zero vs Ceado Life

Δημοσίευση από AlexFocus » Τετ Μαρ 15, 2023 7:26 am

@Giorgos_Sp μηπως τα κωνικα μαχαιρια βγαζουν οξυτητες και τα επιπεδα σοκολατες; Δεν εχω ιδια εμπειρια γιατι ακομα ψαχνομαι αλλα οτι εχω διαβασει αριστερα και δεξια😎
Ford Focus MkII f/l 2008

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Niche Zero vs Ceado Life

Δημοσίευση από todoornot » Τετ Μαρ 15, 2023 1:13 pm

Alex, εγώ που προσπάθησα να βγάλω άκρη διαβάζοντας και βλέποντας βίντεο από τους γνωστούς youtubers, κόντεψα να το χάσω. Μιλάμε έχω δει τα πάντα και τα αντίθετά τους (υποτίθεται όχι από τυχαίους), αν και νομίζω ότι κυριαρχεί η άποψη που εκφράζει ο Giorgos_Sp. Οπότε μέχρι να μπορέσω να αποκτήσω ίδια άποψη (μόνο με κωνικά έχω home εμπειρία), μαζεύω γνώμες και περιμένω κι εγώ με ανυπομονησία την απάντηση του Giorgos_Sp...

Απάντηση