Προταση για αγορα μυλου; Aeropress και Brikka.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
lazostat
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2015 4:51 pm

Προταση για αγορα μυλου; Aeropress και Brikka.

Δημοσίευση από lazostat » Παρ Φεβ 10, 2023 6:39 pm

Χρησιμοποιω Brikka και Aeropress πανω απο χρονο, και τοσο καιρο ειχα την εντυπωση, οτι με τον aeropress κανεις γαλικο καφε και με τον brikka κανεις εσπρεσσο. Οποτε αγοραζα και τους αντιστοιχους ετοιμους καφεδες και τους εβαζα στη καθε συσκευη..

Μολις εχθες διαβασα οτι δεν ισχυει ουτε το ενα, ουτε το αλλο. Και η καλυτερη λυση ειναι να αγορασω ενα μυλο και να αλεθω αναλογως τους κοκκους. ΔΙαβαζω αρκετα καλα λογια για τον Timemore C2. Το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω την Max εκδοση απο Ελλαδα.

Στο Kawa υπαρχει μονο ο λευκος , ο οποιος χωραει 21,22 γρ καφε.

Υπαρχει και μια εκδοση Timemore πιο ακριβη, αλλα δεν υπαρχει περιγραφη. Ισως ειναι ο G1 ;;


Τον timemore C2 max ετοιμοπαραδοτο τον βρισκω μονο σε αυτο το site, αλλα στα 100 ευρω.

Nek
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 3:15 pm
Όνομα: Νεκταριος
Μηχανή:: Picopresso
Μύλος:: Timemore C2
Οι καφέδες μου:: Blackmilk,Round Cup,Taf,Mokka

Re: Προταση για αγορα μυλου; Aeropress και Brikka.

Δημοσίευση από Nek » Παρ Φεβ 10, 2023 9:35 pm

Καλησπερα,επειδη κι εγω ειχα παρει τον C2 για μοκα ποτ,ακομα και ο μικρος θα σε καλυψει.Στο μποκα ποτ για 3 φλυτζανια δεν εβαζα πανω απο 17 γρμ καφε.Απλα να ξερεις ναι μεν ειναι ποιοτικη κατασκευη (εγω ειχα παρει τον max στα 80)αλλα ειναι με μεγαλα βηματα ρυθμισεων και αν ποτε θελησεις να κατεβεις χαμηλα για εσπρεσσο και να κοψεις ψιλα θα χεις μονο 2 θεσεις ,7 και 8 κλικ τα οποια θα αλεθεις για 4-5 λεπτα και 2-3 αντιστοιχα…
Για πιο χοντρο κοψιμο(9,10 κλικ και πανω) ειναι γρηγορος και ανετος 20-30 δευτερολεπτα αναλογα το καφε και σε ποια κλικ θα σαι.
Αν θες κατι οικονομικο που θα σε καλυψει σε aeropress,brikka κοιτα για 1zpreso Q2 με περισσοτερα βηματα (steps)ωστε να χεις περισσοτερες επιλογες για τους καφεδες σου και αν θελησεις να κανεις κανα εσπρεσσακι ποτε θα ναι πιο καλο σε σχεση με τον c2.
amazon.de εχει καλες τιμες και προσφορες κατα διαστηματα με voucher για κατω απο 100ευρω.
Εννοειτε οτι εχεις ζησει ενα χρονο με τον ηδη αλεσμενο…ξεχνα τα…οταν θα αλεσεις τον δικο σου κοκκο και σου σκασουν τ αρωματα ..και θα πιεις πραγματικα φρεσκο καφε…θα καταλαβεις τι εχανες τοσο καιρο…
Και φρεσκο καφε παντα εφοσον καταληξεις να παρεις μυλο,οχι εμπορικους αντε περα απ την αρχη που θα πειραματιστεις και να συνηθισεις τον μυλαρακο σου

lazostat
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2015 4:51 pm

Re: Προταση για αγορα μυλου; Aeropress και Brikka.

Δημοσίευση από lazostat » Παρ Φεβ 10, 2023 10:32 pm

Καλή και αυτή που προτείνεις, αλλά δεν την βρίσκω πουθενά από Ελλάδα. Επίσης ψάχνω για την c2 max επειδή το brikka που έχω είναι 4cups και βάζω μέχρι και 25γρ καφέ, που στην απλή δεν θα χωράνε.

Nek
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 3:15 pm
Όνομα: Νεκταριος
Μηχανή:: Picopresso
Μύλος:: Timemore C2
Οι καφέδες μου:: Blackmilk,Round Cup,Taf,Mokka

Re: Προταση για αγορα μυλου; Aeropress και Brikka.

Δημοσίευση από Nek » Σάβ Φεβ 11, 2023 9:26 am

σε μια προχειρη αναζητηση το εχει το baristastore οχι αμεση παραδοση ομως,αν θες για αμεσα πας οπως βρηκες στους handpickers (έχουν και καλους καφεδες να παρεις :D )αλλα με το εξτρα κοστος,οσο για το g1 με τα περισσότερα λεφτα δεν κερδιζεις τπτ μιας και τα ιδια βήματα εχουν.
Παντως αν ειχες τη δυνατότητα για κατι περισσότερο απο 100 θα μπορουσες να επαιρνες μυλο που θα σε συντρόφευε μεχρι και για εσπρεσσο για πολλα χρονια και δεν θα ξανασχολιοσουν με μυλο χειρος...τουλάχιστον...γιατι ολα αυτα..ειναι "μικροβιο" που οσο μαθαινεις ανακαλυπτεις...τοσο περισσότερα ζητας ...

lazostat
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2015 4:51 pm

Re: Προταση για αγορα μυλου; Aeropress και Brikka.

Δημοσίευση από lazostat » Σάβ Φεβ 11, 2023 1:35 pm

Αξιζει να δωσω τα 100 ευρω για τον timemore c2 max ή οχι; Μονο σε ενα site τον βρισκω στην Ελλαδα.

lazostat
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2015 4:51 pm

Re: Προταση για αγορα μυλου; Aeropress και Brikka.

Δημοσίευση από lazostat » Σάβ Φεβ 11, 2023 1:36 pm

Nek έγραψε:
Σάβ Φεβ 11, 2023 9:26 am
σε μια προχειρη αναζητηση το εχει το baristastore οχι αμεση παραδοση ομως,αν θες για αμεσα πας οπως βρηκες στους handpickers (έχουν και καλους καφεδες να παρεις :D )αλλα με το εξτρα κοστος,οσο για το g1 με τα περισσότερα λεφτα δεν κερδιζεις τπτ μιας και τα ιδια βήματα εχουν.
Παντως αν ειχες τη δυνατότητα για κατι περισσότερο απο 100 θα μπορουσες να επαιρνες μυλο που θα σε συντρόφευε μεχρι και για εσπρεσσο για πολλα χρονια και δεν θα ξανασχολιοσουν με μυλο χειρος...τουλάχιστον...γιατι ολα αυτα..ειναι "μικροβιο" που οσο μαθαινεις ανακαλυπτεις...τοσο περισσότερα ζητας ...
Δε νομιζω να αγορασω μηχανη εσπρεσσο για τα επομενα χρονια.. Οταν λες περισσοτερο απο 100 ευρω; Ποια θα ελεγες;

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Προταση για αγορα μυλου; Aeropress και Brikka.

Δημοσίευση από nkout » Σάβ Φεβ 11, 2023 2:33 pm

https://www.amazon.de/dp/B0BG84ZHTL

Τον πηρα πριν 15 μερες, 142ε μαζι με τα εταφορικα.
Τωρα φαινεται χωρις διαθεσιμοτητα, αλλα θα ξαναστοκαρει λογικα.
Τον εχω λατρεψει

Nek
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 3:15 pm
Όνομα: Νεκταριος
Μηχανή:: Picopresso
Μύλος:: Timemore C2
Οι καφέδες μου:: Blackmilk,Round Cup,Taf,Mokka

Re: Προταση για αγορα μυλου; Aeropress και Brikka.

Δημοσίευση από Nek » Σάβ Φεβ 11, 2023 3:15 pm

Φοβερο μυλαρακι!μακαρι αν ειχε τη δυνατοτητα ο φιλος να πηγαινε σε κατι τετοιο και δεν θα ξανασχολιοταν με μυλο(παρεπιπτοντως πως και δεν πηρες j max τον ειχε 166 για μια στιγμη,εισαι πιο coarser αλεσματα;)

Nek
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 3:15 pm
Όνομα: Νεκταριος
Μηχανή:: Picopresso
Μύλος:: Timemore C2
Οι καφέδες μου:: Blackmilk,Round Cup,Taf,Mokka

Re: Προταση για αγορα μυλου; Aeropress και Brikka.

Δημοσίευση από Nek » Σάβ Φεβ 11, 2023 3:44 pm

Δε νομιζω να αγορασω μηχανη εσπρεσσο για τα επομενα χρονια.. Οταν λες περισσοτερο απο 100 ευρω; Ποια θα ελεγες;


Γενικα οι zpresso φημιζονται για την ποιοτητα τους.jx,js σειρα θεωρουνται πιο κοντα σ αυτο που θες και με πολυ υλικο σε forums και youtube.
Αν ο χρονος δεν σε πιεζει ( γιατι ετσι τη πατησα εγω …βιαστηκα)οχι οτι ο C2 δεν ειναι καλος μυλος,απλα σε περιοριζει με τα βηματα του.Μπορει να γινομαι κουραστικος σε αυτο το σημειο,αλλα ακομα και σε brikka ,aeropress θα δεις οτι με με τις περισσοτερες επιλογες στην αλεση θα παιρνεις και διαφορετικα αποτελεσματα και θα χεις περισσοτερα περιθώρια να διαλεξεις το τι θες να παρεις απο καθε κοκκο που δοκιμαζεις.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Προταση για αγορα μυλου; Aeropress και Brikka.

Δημοσίευση από nkout » Σάβ Φεβ 11, 2023 5:40 pm

Nek έγραψε:
Σάβ Φεβ 11, 2023 3:15 pm
παρεπιπτοντως πως και δεν πηρες j max τον ειχε 166 για μια στιγμη,εισαι πιο coarser αλεσματα;
Νομιζω j max ειναι μονο για εσπρεσσο (παραγει πολλα fines). Εγω τον ηθελα για φιλτρου πιο πολυ, αλλα με τη δυνατότητα εσπρεσσο απλα να υπάρχει. Δεν το εψαξα κ παρα πολυ, πηγα σε δοκιμασμένη λυση.

Απάντηση